Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Výtah z prvních recenzí nového iPhonu 3GS
19. června 2009, 00.00 | Čtyři významné americké deníky, a jeden web, přinesly první recenze nového iPhonu 3GS. Jejich hodnocení jsou všeobecně kladná, vyzdvihují hlavně vyšší rychlost a lepší fotoaparát, vážnější problémy se objevily pouze u hlasového ovládání. Recenzenti však shodně podotýkají, že díky novinkám firmwaru 3.0 vlastníci stávajících iPhonů nebudou mít až tak silnou motivaci k přechodu na nový model.
Dnes se začne prodávat nový iPhone 3GS, veřejnosti poprvé představen 8. června při zahájení vývojářské konference WWDC 2009.
Telefon přijde na trh USA a několika dalších zemí (konkrétně Kanady, Francie, Německa, Itálie, Španělska a Velké Británie), ovšem informační embargo na něj Apple uvolnil už ve středu, takže se ihned objevily jeho první recenze od uznávaných technických novinářů, kteří nový telefon přirozeně obdrželi předem.
Na minulé dva modely iPhonu se v některých zemích stály fronty, uvidíme, jak to bude tentokrát, vzhledem k současným ekonomickým potížím, Apple však zjevně počítá s tím, že zájemců bude hodně, protože své kamenné obchody dnes otevírá již od 7:00, tedy o dvě hodiny dříve než normálně (a to nejenom v USA, ale i v dalších zemích, kde prodej nového telefonu začne) a v 7:00 budou mít otevřeno též obchody operátora AT&T, výlučného provozovatele iPhonu v USA. (U nás se bude iPhone 3GS prodávat později, zřejmě v červenci a zatím to příliš příznivě nevypadá ani s cenami, tvrdí server Mobil.cz.)
Protože iPhone 3GS je vlastně „pouze“ vylepšenou verzí stávajícího iPhonu 3G, nemělo by valného smyslu probírat podrobně jednotlivé recenze, a tak se podívejme jen na výtah z nich, který připravil AppleInsider (na plné původní recenze vás dovedou příslušné odkazy):
Hlavní body prvních recenzí iPhonu 3GS
Následující výtah shrnuje nejdůležitější závěry recenzí pěti významných technických autorů ze čtyř amerických deníků a jednoho webu.
Walt Mossberg v deníku Wall Street Journal
Známý autor technických sloupků uznávaného deníku Wall Street Journal samozřejmě patřil k těm, kdo nový iPhone obdrželi jako první (možná si ještě pamatujete, že původní iPhone dostal 14 dní před jeho oficiálním uvedením a přinesl jednu z úplně prvních recenzí).
Ve své nové recenzi Mossberg hodnotí jak vlastní iPhone 3GS, tak nový firmware 3.0.
Co se týče nového modelu iPhonu, tvrdí, že rychlost je skutečně jeho nejdůležitější vlastností (ostatně podle Applu, písmeno „S“ v názvu bylo odvozeno ze slova „Speed“ čili „rychlost“). Aplikace se nahrávají rychleji, stejně tak webové stránky a hbitěji pracuje i fotoaparát.
Datové přenosy v mobilní síti se nezrychlily (to ovšem způsobily spíše vlastnosti 3G sítě AT&T, která dosud nepodporuje novou vyšší rychlost stahování), ale WiFi připojení se urychlilo o 30 až 50 procent.
Mossberg též potvrzuje delší výdrž baterie nového modelu, nikdy ji nevybil ani do konce pracovního dne, ačkoli telefon intenzivně testoval, narozdíl od iPhonu 3G, jehož ukazatel baterie se ve stejnou dobu často již dostával do červeného pásma.
Nový třímegapixelový fotoaparát si vedl dobře, ale podle Mossberga nedává dramaticky lepší fotografie než fotoaparát iPhonu 3G a dodává, že se stále nemůže měřit s některými jinými telefony (jmenovitě zmiňuje Nokii N97), protože iPhone pořád nemá zoom či blesk (alespoň ale přidal automatické zaostřování).
Nově podporované nahrávání videa fungovalo dobře, iPhone však neumí pořizovat HD záznam, narozdíl od některých kapesních videokamer nyní dostupných na americkém trhu.
Hlasové ovládání nebylo úplně dokonalé, ale většinou fungovalo. Pokud jde o kompas, ten Mossberg nepovažuje za příliš důležitý, použil ho jen k zorientování mapy (časem se ovšem možná objeví aplikace, co využijí kompas pro takzvanou rozšířenou realitu, pak by nejspíš našel mnohem širší využití).
Funkce Find My iPhone, pro vyhledání telefonu přes službu MobileMe, hlasové poznámky a oznamovací služba pracovaly během testů dobře, ale opakovaně selhávala automatická autentizace ve WiFi sítích. A v průběhu testování se iPhone 3GS Mossbergovi dvakrát zhroutil – poprvé při používání hlasového ovládání, a podruhé při stahování televizního pořadu z iTunes Store, to však podle Applu způsobila beta verze serverového softwaru a problém s hlasovým ovládáním již nedokázal zopakovat.
Mossberg také ocenil nový povlak obrazovky, odolný vůči ulpívání mastnoty z prstů. Ve své recenzi ovšem zároveň hodnotí též firmware 3.0 a došel k závěru, že mnoha uživatelům postačí stávající hardware s tímto novým firmwarem. iPhone 3GS podle něj představuje další zlepšení již skvělého produktu, avšak právě nový firmware mnohé uživatele odradí od koupě nového modelu, ten ocení jen opravdu nároční zákazníci.
Edward Baig v deníku USA Today
Recenze Edwarda Baiga pro USA Today je stručnější, ale nepřekvapivě dochází k podobným závěrům.
Už tak skvělý přístroj podle něj doznal změn, které ho dále zlepšily, ovšem pořád zůstávají některé vady. Například hlasové ovládání není úplně dokonalé, zvlášť v hlasitém prostředí. iPhone také stále nenabízí tak dokonalý současný běh více úloh (multitasking) jako konkurenční Palm Pre.
Zato nahrávání videa se zařizuje ohromně jednoduše, a i když není v HD kvalitě, nabízená VGA kvalita je podle Baiga docela slušná. Avšak v editoru videa Baig nechtěně klepl na tlačítko ořezu a ztratil tak scény, jež chtěl zachovat.
Co se týče statických snímků, nový fotoaparát si docela dobře vedl v makrorežimu, avšak stále neposkytuje uspokojivé řešení pro scény se slabým osvětlením.
Též Baig vychválil některé přednosti, jež jsou vlastně spojeny s firmwarem 3.0, na prvním místě zmiňuje funkci kopírování a vkládání, po níž již dávno volal a zvlášť ocenil nové globální vyhledávání Spotlight.
Jeho závěr zní, že firmware 3.0 ani iPhone 3GS sice nenaplňují úplně všechna přání, ale oddaným příznivcům iPhonu dávají spousty důvodů k oslavám.
Andy Ihnatko v deníku Chicago Sun-Times
Andy Ihnatko z deníku Chicago Sun-Times (Ihnatko mimochodem patřil k úplně prvním lidem mimo Apple, kteří si mohli vyzkoušet původní iPhone) oceňuje (stejně jako ostatní recenzenti) hlavně rychlost nového iPhonu.
V San Franciscu se mu webové stránky na novém iPhonu nahrávaly tak rychle, že se už nemusel zabavovat něčím jiným během jejich načítání, narozdíl od iPhonu 3G a jiných chytrých telefonů. Safari na iPhonu 3GS podle něj působí stejně jako prohlížeč na osobním počítači. Totéž platí pro zrychlení her, jež nyní opravdu budí nadšení.
Rovněž zaznamenal zlepšení výdrže baterie, ovšem za den dokázal telefon vybít, a tak pořád doporučuje nosit s sebou dodatečný zdroj energie (v USA se prodávají různé externí dobíjecí sady).
Oceňuje i nový fotoaparát, který sice nadále má své slabiny, tak jako ostatní fotoaparáty v mobilních telefonech, ale narozdíl od svého předchůdce již nabízí dostatečnou kvalitu, aby bylo možné přenést některé z nejzajímavějších aplikací pro fotoaparát ze systému Android, třeba ty pro vyhodnocování čárových kódů.
Ihnatkovi se líbí nový makrorežim, ale vychvaluje především novou funkci umožňující zaostření na určitý objekt scény poklepáním, to považuje za vlastnost, díky níž iPhone 3GS výrazně vyniká proti ostatním telefonům. (Dobrý přehled o jeho fotografických možnostech si můžete udělat díky Ihnatkově galerii na Flickru, kde předkládá řadu snímků pořízených během testování.)
Pochopitelně se mu líbí též nový videorežim, podotýká, že ve VGA kvalitě s 30 snímky/s činí datový tok okolo 3 600 Kb/s, přičemž maximální velikost videosouboru je omezena na 2 GB, tedy asi hodinu záznamu.
Videonahrávky jsou podle něj působivě plynulé, a přirozené, a kvalita zvuku úžasná, uváží-li se, že pochází z mikrofonu navrženého pro zachycování řeči z úst vzdálených deset centimetrů. Pořád však jde o kameru z telefonu, jež má potíže při slabém osvětlení.
Zato značně nespokojený byl Ihnatko s hlasovým ovládáním, skoro každý příkaz pro iPod, který obsahoval jméno umělce nebo hudební skladby, přístroj interpretoval špatně a zvlášť nedobrou zkušenost učinil s hlasovým ovládáním po upevnění telefonu do automobilové sady (Apple k tomu uvedl, že by se problém měl vyřešit, až výrobci příslušenství začnou dodávat automobilové sady počítající s hlasovým ovládáním).
Nadchl ho však kompas, pro který sice zatím ještě není mnoho využití, ale Google Maps již katapultoval do zcela nové třídy tím, že umožňuje téměř okamžitě otočit mapu do správné orientace (zde se zároveň výrazně uplatňuje vyšší rychlost nového modelu).
Ihnatko už dříve patřil k nadšeným uživatelům iPhonu, ovšem nový model podle něj znamená víc než jen souhrn jednotlivých funkcí, označuje ho za „přesvědčivý hlas víry“. Současní vlastníci iPhonu 3G sice nejspíše počkají, dokud jim nevyprší smlouva s operátorem, aby si mohli nový telefon koupit za dotovanou cenu (to hlavně díky firmwaru 3.0 přinášejícímu mnohé z novinek i na starší hardware), ale při existenci iPhonu 3GS zůstává jen malá pravděpodobnost, že by mezitím přešli na něco jiného.
David Pogue v deníku New York Times
Se svou recenzí nového iPhonu pochopitelně přišel také David Pogue z prestižního deníku New York Times.
iPhone 3GS sice vypadá jako loňský model, ale rychlejší elektronika znamená ohromný rozdíl, píše, zrychlení se očividně projevuje při spouštění aplikací, hraní her a nahrávání webových stránek. Zároveň však zaznamenal v průměru o 25 procent delší výdrž baterie.
Samozřejmě neopomněl nový fotoaparát, barvy a čistota fotografií se rozhodně zlepšily, zvlášť při horším osvětlení. A též Pogue oceňuje možnost výběru objektu pro zaostření, což může znamenat velký rozdíl pro výsledný snímek.
Co se týče funkce videokamery, v osvětlených oblastech sice má záznam sklony k přepálení, ale konečný výsledek se „zatraceně blíží“ tomu, co dostanete ze skutečné digitální videokamery, ovšem funkce ořezu nahrávek je mnohem lepší než to, co nabízejí videokamery.
Narozdíl od ostatních recenzentů Pogue vcelku chválí nové hlasové ovládání, což zřejmě způsobilo to, že se soustředil pouze na jeho užití pro hlasové vytáčení (které jiné telefony nabízejí už dávno).
A pokud jde o kompas, připomíná, že v Google Maps se teď díky němu zobrazuje, kam na mapě hledíte, takže již není třeba jako hlupák chodit v kruhu, jen abyste zjistili, jakým směrem se máte zorientovat.
Upozorňuje také na nový povlak obrazovky odpuzující mastnotu, díky němuž lze vyčistit otisky prstů prostým přetřením cípem šatů.
A přirozeně vítá nové funkce firmwaru 3.0 (dostupného i pro stávající hardware), zejména kopírování a vkládání. Poznamenává, že jeden z hlavních důvodů úspěchu iPhonu spočívá v množství dostupných aplikací, pokud jich ovšem bude nainstalováno více, bude těžké se v nich orientovat, zde přijde velice vhod nové globální vyhledávání.
Díky všem těmto změnám je nyní mnohem těžší odolávat iPhonu intelektuálními, chybějící funkce vypočítávajícími důvody, nový přehrávač totiž nejenom dohnal své soupeře, ale o roky je předčil.
Steven Levy na webu Wired
Recenze nového iPhonu nemohla chybět ani na webu Wired, známém více než příznivým vztahem k produktům Applu.
Steve Levy v ní uvádí, že nepotřebujete stopky, abyste si všimli, že je nový telefon svižnější než jeho předchůdce, zvlášť znatelně se to projevuje u her.
Jen okrajově zmiňuje nový fotoaparát (připomíná, že pořád nemá zoom) s možností nahrávání videa, jež lze ořezávat a jednoduše sdílet na webu.
Hlasové ovládání fungovalo poměrně dobře pro vytáčení telefonních čísel, horší už to bylo s výběrem hudby pro přehrávání, přesto to je podle Levyho snazší, než se probírat menu iPodu, zvlášť za chůze (a při řízení by to bylo přímo nebezpečné).
Kompas sám o sobě není příliš zajímavý, ale bude, až se objeví aplikace. První takový příklad tvoří Google Maps, kde dovoluje zorientovat mapu stiskem jediného tlačítka.
A dále už stejně jako všichni ostatní recenzenti Levy hodnotí novinky spojené s firmwarem 3.0 (a tedy dostupné také pro stávající modely). Přirozeně si pochvaluje kopírování a vkládání, stejně jako širokou klávesnici v orientaci na šířku, díky níž se snižuje jinak značné množství překlepů při psaní. Dobré zkušenosti učinil i s hlasovými poznámkami, rodičovskou kontrolou a automatickým vyplňováním formulářů v Safari.
Závěr Levyho recenze zní, že iPhone 3GS nabízí spoustu vylepšení proti iPhonu 3G, aniž by měl nějakou výraznou slabinu, noví zákazníci ho navíc dostanou za stejnou (dotovanou) cenu jako iPhone 3G vloni, takže by s koupí neměli váhat. Ovšem pro stávající zákazníky zřejmě nebudou novinky přesvědčivým důvodem k přechodu, protože firmware 3.0 jim mnohé nové funkce zajistí také a kvůli cenové politice AT&T by museli zaplatit mnohem vyšší cenu.
Závěrečné shrnutí
Všech pět recenzí tedy vyznělo poměrně shodně, jejich autoři se shodují v tom, že je iPhone 3GS znatelně rychlejší a přitom jeho baterie vydrží déle. Kladně hodnotí i nový fotoaparát a možnost nahrávání videa, zde se však ve svých hodnoceních již poněkud rozcházejí, každý klade důraz na něco jiného.
Naopak se vesměs shodují v nepříliš příznivém hodnocení hlasového ovládání, které bylo ještě tak použitelné pro vytáčení čísel, ale v náročnějších úlohách spíše selhává. Rozcházejí se rovněž v hodnocení významu kompasu, i když uznávají jeho význam pro Google Maps.
A přirozeně všichni chválí novinky firmwaru 3.0 a zároveň připomínají, že díky němu mnozí zákazníci zůstanou u svého stávajícího hardwaru.
Když se to vše shrne dohromady, tak lze říci, že zatímco noví zákazníci najdou skutečně hodně důvodů, proč si pořídit iPhone 3GS, vlastníci stávajících iPhonů zase až tak velkou motivaci k přechodu nemají, zvlášť ne za cenových podmínek, jaké platí v USA (v jiných zemích s odlišnou cenovou politikou operátorů tomu může být jinak).