WWDC 2005 - Apple & Intel - spekulace potvzeny - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

WWDC 2005 - Apple & Intel - spekulace potvzeny

7. června 2005, 00.00 | Pondělní Keynote z WWDC je za námi a spekulace se potvrdily - Apple přechází od IBM k Intelu a nová generace Maců poběží na x86 procesorech. Co to pro uživatele Maců a znamená?

Pondělní Keynote z WWDC je za námi a spekulace se potvrdily - Apple přechází od IBM k Intelu a nová generace Maců poběží na x86 procesorech. Co to pro uživatele Maců a znamená?


Shrnutí Keynote

Nejdůležitější událostí celé úvodní řeči (jejíž "přímý" přenos jsme vám přinesli) bylo samozřejmě ohlášení přechodu z rodiny PowerPC procesorů, jejichž hlavním dodavatelem je nyní IBM, na procesory x86 a společnosti Intel. Informace o tomto "switchnutí" byly k vidění na internetu poslední dva týdny a většina čtenářů je brala za každoroční vlnu stále se opakujících spekulací. Tentokrát je vše jinak a slogan "Think different" dostává zcela nový rozměr.

Nespokojenost s dodavatelem procesorů IBM se pravděpodobně dostala do takové situace, že ji Apple musel řešit vcelku razantním krokem. A že se nejedná o krok naplánovaný na poslední chvíli, nám sdělil i Steve Jobs, jež uvedl, že OS X je již pět souběžně vyvíjen jak pro PowerPC procesory, tak pro x86 (! je neuvěřitelné, jak se takovou informaci podařilo utajit). Apple zjevně s touto variantou počítal, respektive měl připravenou možnou cestu úniku v případě problému s PowerPC procesory. Celá změna procesorů ovšem nepůsobí jako ideální tah v době, kdy IBM připravuje výkonné procesory pro Microsoft, Nintendo a Sony, ale možná právě tato spolupráce ještě více prohloubila rozpory mezi firmou Apple a IBM a Apple se svými necelými třemi procenty na trhu stal pro IBM příliš malým hráčem. Mimochodem, celá Keynote běžela na Intel Pentiu 3.6Ghz.

Samotný přechod na Intel začne v červnu 2006 (příští WWDC) a rok poté bude ukončen. Apple již připravuje stroje pro vývojáře, aby mohli své aplikace začít testovat na novém hardwaru, na WWDC byl představen nový Xcode 2.1, který generuje kód pro oba procesory zároveň (x86 i PPC). Vývojáři tak mohou své aplikace překompilovat a nabízet je tak ve dvou variantách. Software, jež je více spjat s PowerPC procesorem, bude možné emulovat pomocí nástroje Rosetta, který bude instrukce určené pro PowerPC procesor překládat procesoru x86 v reálném čase. Tento nástroj byl prezentován i přímo na WWDC u MS Office a Photoshopu CS2 - tyto aplikace určené pro PowerPC byly spuštěny na Intel Macu a dle pozorovatelů nebylo zpozorováno žádné zpomalení.

Na pódium bylo možné vedle Steva Jobse spatřit i CEO společnosti Intel Paula Otelliniho. Steve i Paul společně porovnávali historický vývoj obou firem (zde byla jako vtip k vidění i stará reklama Applu zesměšňující přehřívání Intel procesorů). Intel chtěl mít již dlouho Apple jako svého zákazníka a nyní se dočkal - Paul Otellini přímo uvedl: "konečně spolu - Intel dodává skvělé procesory, Apple je úžasný ve vývoji softwaru a inovaci - toto je důležitý příběh se šťastným koncem!" Na závěr samotné Keynote ještě Steve Jobs uvedl, že nové verze Mac OS X 10.5 (kódové označení Leopard), se dočkáme již za rok. Pár obrázků z Keynote můžete spatřit zde.


Apple pozlobil fanoušky

Je jasné, že ohlášení spolupráce Intelu a Apple nadzvedla nemálo fanoušků společnosti Apple ze židle. Již několik let jsme masírováni kampaní informující nás o výkonu a síle PowerPC procesorů a jejich skvělé budoucnosti, abychom se dočkali odchodu k x86. Ale jsou fanoušci pro Apple tak důležití?


Co bude znamenat změna pro běžného uživatele?

Osobně se domnívám, že běžnému uživateli je úplně jedno, zda se uvnitř Maca skrývá PowerPC procesor či Intel. Hlavně že je systém vyladěný, aplikace fungují a počítač splňuje uživatelovi představy - t.j. žádné viry, jednoduchost a funkčnost. Nejsou toto vlastnosti, které musí zajistit především software, tedy Mac OS X? Pokud bude celý přechod dostatečně jednoduchý a transparentní, což se zatím nedá odhadnout. Ale je jasné, že si Apple uvědomuje, že toto je základní předpoklad úspěchu (s přechodem z jedné architektury má Apple již své zkušenosti a neprobíhá poprvé a asi ani naposled) a snad je na tuto změnu dostatečně připraven.

Moscone West


Mnoho otazníků

Ohlášení přechodu k Intelu sebou samozřejmě přináší řadu otazníků. Především, kdo si teď koupí Maca? Logické by pro uživatele bylo chvíli počkat a porovnat Mac s Intelem a s PowerPC procesorem, aby se mohl rozhodnout, co je pro něj ideálnější. Například u přenosných počítačů se dá předpokládat nasazení Centrina - proč si tedy nepočkat? Dostane se teď Apple do problému s odbytem?

Steve Jobs v rozhovoru pro CNBC uvedl, že Apple je spokojen se současnými PowerPC procesory od IBM, ale produktová řada Intelu mu pro budoucnost (budoucí produkty) vyhovuje více. Jakým směrem se chce Apple vydat? Chce svůj podíl na trhu změnit a transformovat se primárně do softwarové společnosti, která bude dodávat Mac OS X pro x86 počítače a konkurovat tak Microsoftu a Linuxu? Budeme si moci za pár let vybrat, zda chceme od HP koupit PC s Windows nebo Mac OS X? A ještě jedna otázka - bude možné na Intel Macu pouštět Windows? Pokud ano, spousta lidí by si mohla koupit Mac kvůli designu a provozovat na něm oba systémy. Nezískal by tak Apple novou možnost růstu a stal se větším konkurentem PC dodavatelů?

Pravděpodobně Apple připravuje další produkty (především mobilního charakteru), pro které budou Intel procesory ideálnější než PowerPC a pro které není nejdůležitější výkon, ale především spotřeba. Do této kategorie zapadají jak přenosné počítače, tak spekulovaní Tablet Mac či video iPod. V tomto směru nemá IBM Applu co nabídnout.


Závěr

V každém případě nás čekají zajímavé dva roky přesunu k Intelu. Pro někoho to možná bude znamenat konec s platformou Apple, někdo tuto změnu ani nezaznamená a pravděpodobně budou i tací (alespoň na to Apple sází), kteří se k přechodu k Applu odhodlají. Domnívám se, že pro většinu je Mac především o skvělém operačním systému Mac OS X a o designu výrobků. A pevně věřím, že tyto dva pojmy budou nadále synonymem pro značku Apple, i když bude uvnitř tlouci srdce od Intelu.

QuickTime stream by měl být k vidění přímo na webu apple.com.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: