Zkušenost vývojáře aplikací Windows s Applem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Zkušenost vývojáře aplikací Windows s Applem

4. dubna 2007, 08.00 | Vývojář programující většinou pro Windows udělal dobrou zkušenost s Applem při psaní pro Leoparda.

Na Mac Observeru jsem objevil malý článeček, který mě docela zaujal. Přebírá příspěvek z blogu .NET Developers Journalu, v němž Kevin Hoffman, vývojář obvykle programující pro Windows, sděluje své zkušenosti z příležitostného programování pro Leoparda.

Sděluje, že psal nějaký kód pod Leopardem, podrobnosti nemůže sdělit kvůli úmluvě o utajení, pracoval v Objective-C a program využíval některých nových vlastností operačního systému. Avšak kód byl pořád nestabilní. Jako začátečník v prostředí Cocoa se nejdřív snažil přijít na to, co dělá špatně, ale když se mu to nedařilo, nakonec svůj kód poslal Applu a požádal, aby se na to zběžně podívali, zda nedělá něco opravdu hloupého.

Ke svému překvapení se dočkal odpovědi, kód u Applu skutečně spustili, podařilo se jim reprodukovat oznámenou nestabilitu, vystopovali její pravděpodobnou příčinu (bude zřejmě napravena v příští meziverzi Leoparda), a dokonce mu jeho projekt poslali zpět s několika úpravami a optimalizacemi.

Taková pozornost věnovaná naprostému zelenáči v prostředí Cocoa, jehož by si Apple vlastně vůbec nemusel všímat, Hoffmana velice překvapila a srovnává to se svými zkušenostmi s Microsoftem. Uvádí, že každý, kdo pracoval s beta verzemi od Microsoftu, má docela odlišné zkušenosti. Sice tam existují anonymní tlačítka “odeslat”, jimiž lze poslat zprávu o chybě, ale Hoffman se za celé roky testování produktů Microsoftu nikdy nesetkal s podobně příznivou odezvou, ba ani s potvrzením, že skutečně jde o chybu programu a nikoli o pochybení na jeho straně.

Hoffman sice uznává, že Apple je mnohem menší než Microsoft, takže je podobná odezva pravděpodobnější, přesto se domnívá, že i kdyby byl Apple dvakrát větší, reagoval by podobně.

Potěšilo ho to hlavně z toho důvodu, že si již začínal podle dosavadních zkušeností myslet, že dobrý zákaznický servis a zpětná vazba na vývojáře vymřely jako dinosauři, avšak tohle zjevně svědčí o tom, že ještě pár stop dobrého zákaznického servisu zbylo.

Tento text samozřejmě vyvolal hodně reakcí čtenářů, souhlasné i nesouhlasné, zkušenosti vývojářů se zákonitě musí lišit. A generalizace na základě jednoho příkladu může být zavádějící, přesto to asi něco říká o atmosféře u Applu (alespoň ve vývoji). Hoffman sám upozorňuje na vliv velikosti firmy, Microsoft dnes už narostl natolik, že se takto často chová víceméně z nutnosti, jistě není třeba hned mu přikládat nějaké zlovolné záměry. (Parkinsonovy zákony neomylně platí pro každou velkou organizaci.) Naopak Apple si snad stále ještě zachovává některé rysy pružné začínající firmy.

Docela by mě také zajímalo, zda někteří z našich čtenářů zabývajících se vývojem softwaru mají podobné nebo naopak rozdílné zkušenosti.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: