Zpráva o stavu Apple-unie - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Zpráva o stavu Apple-unie

10. září 2003, 00.00 | Velmi zajímavým pohledem "pod pokličku" bylo vystoupení finančního ředitele Apple, Freda Andersona, na technologické konferenci konané minulý týden. Zhodnotil zde současnou situaci a především výhledy, které Apple předpokládá, objevilo se zde také mnoho zajímavých, dříve nepublikovaných informací. Víte, kolik se investuje do vývoje Mac OS X a kolik do hardware?

Minulý týden ve středu měl Fred Anderson, finanční ředitel Apple (CFO), prezentaci na Technology Conference 2003. Jelikož návštěvníky byly především analytici, jednalo se převážně o "suchá fakta", kterou však nejsou nezajímavá ani pro široké publikum, některé z informací zde uvedených se dozvídáme asi poprvé. Pokud máte zájem, můžete si obě části přednášky poslechnout ze záznamu (bohužel jen WMA a RealAudio), případně si prohlédnout prezentaci (PDF, 16 MB), která přednášku s velkou pravděpodobností doprovázela.

Základním poselstvím přednášky byly zlepšující se výsledky Apple, především jako výsledek dlouhodobé strategie zaměřené na růst. Apple tedy se nesnaží dělat kroky, které by přinesly krátkodobý okamžitý zisk, do budoucna nejistý, ale snaží se postup, který povede k dlouhodobému zúročení těchto kroků. Apple tuto pokračující inovaci pokud možno bez ohledu na vývoj trhu umožňuje i velmi silné finanční zázemí - firma drží "cash" 4,5 miliardy USD.

Výzkum a vývoj

Co určitě bude zajímat každého uživatele, je silné zaměření Apple na výzkum a vývoj (R&D). Apple postupně zvyšuje investice do této oblasti a v letošním roce to je již takřka 500 mil. dolarů, což je nárůst o 42% oproti roku 1999. Pro R&D pracuje v rámci Apple zhruba 2 500 pracovníků (Apple má celkem kolem 12 500 zaměstnanců), přičemž díky prasknutí internetové a technologické "bubliny" Apple mohl zaměstnat řadu špičkových odborníků z těchto zkrachovaných firem (firmám obvykle nechyběly produkty, ale cesta, jak na těchto produktech vydělat...).

Z celkových výdajů na výzkum a vývoj jde 49% na hardware, 29% na vývoj operačního systému a 22% na vývoj aplikací. Podle Freda Andersona neměl Apple před pěti lety žádné vývojáře zaměřené na aplikace, nyní to je skupina zhruba 600 vývojářů, kteří se zabývají jak profesionálními, tak spotřebitelskými aplikacemi. Apple považuje aplikace, jako je například iLife, za jednu z klíčových strategií pro získání zákazníků.

Jednou z nejnovějších aplikací je Safari, uvedené teprve v lednu tohoto roku. Tento prohlížeč, který si rychle získal dominanci na systému Mac OS X, byl z internetových stránek nahrán ve zhruba pěti milionech kopií (včetně betaverzí). Safari je nyní již dodávané jako standardní výchozí prohlížeč pro nové počítače - počínaje Power Macy G5 a v pondělí uvedenými iMacy. Safari samozřejmě bude zahrnuté i v Mac OS X 10.3 Panther.

Apple v současné době předpokládá, že počet aktivních uživatelů Mac OS X je kolem 7 milionů uživatelů. Co je zajímavé, Fred Anderson uvedl, že Apple od uvedení prvního Maca v roce 1984 prodal 46 milionů Macintoshů, přičemž se předpokládá, že v současné době se používá zhruba 23 milionů Maců. Pro ilustraci - v letech 2000-2002 se prodalo necelých 11 milionů Maců.

Maloobchod a spotřebitelé

I nadále se pokračuje v rozvoji prodejní sítě Apple Stores, nyní je otevřeno již 63 obchodů, přičemž do dne díkuvzdání (27. listopadu), kdy začíná "předvánoční nákupní horečka" v USA, jich má být již 70. Apple hodlá i nadále pokračovat v rozvoji sítě, ovšem nehodlá konkurovat počtem například firmě Gateway, která má zhruba 170 svých obchodů.

Kromě vlastních obchodů také Apple "kontroluje" řadu prodejních míst mimo svou dealerskou síť - nasazuje do prodejen vyškolené a Applem placené zaměstnance, kteří dokáží správné prodat počítače Apple. Takovýchto obchodů je po světě celkem 300, 170 v USA, 40 v Evropě a 90 v Japonsku. Takto "obsazená" místa vykazují výrazný nárůst prodejů a také odstraňují největší problém, neznalost personálu, jak "prodat" Maca zákazníkovi.

Apple v současné době silně tlačí na nárůst ve spotřebitelské oblasti - zde se podle pana Andersona podařilo zvýšit tržní podíl z 1,5% v prvním čtvrtletí roku 2001 na 3,5% ve stejném období tohoto roku. Jedním z produktů, který Apple silně propaguje vůči spotřebitelům jsou iPody - za čtvrtletí duben-červen se jich prodalo 304 tisíc, přičemž vytvořily příjem 111 mil. dolarů, což je zhruba 8% celkových příjmů v tomto období. Přestože se začíná objevovat přímá konkurence k systému iTunes Music Store, Windows verze je stále ohlašovaná velmi neurčitě "do konce roku" - což může znamenat cokoliv, Panther také byl přislíbený "do konce roku" a v prodeji se pravděpodobně octne na počátku října.

Školství, firmy, vláda

Jedním z klíčových odvětví Apple vždy bylo školství - kromě toho, že se jedná o velmi lukrativní trh, jde i o značnou investici do budoucnosti. Apple podle Freda Andersona zaznamenal růst z 15% v druhém čtvrtletí minulého roku na 16% v druhém čtvrtletí tohoto roku - samozřejmě, oproti letům, kdy školství naprosto bezkonkurenčně dominovaly počítače Apple to jsou celkem hubené výsledky, znamená to však alespoň odvrácení pádu (tedy, doufejme). Za nárůst mohou přenosné počítače - v této oblasti nyní má Apple zhruba 30% školského trhu, oproti 24% loni.

Podle Apple bude oblast stolních počítačů ve školství stagnovat, ovšem velmi dynamicky roste trh s přenosnými počítači, který Apple už několik let "pokrývá" svými počítači iBook. Apple se podle všeho daří získávat mnoho škol a celých okresů. K tomuto úspěchu přispívají také výsledky testů, které se u studentů, vybavených vlastním počítačem, zlepšují. Pouze pro úplnost, pro nás, odchované českým "indošem" - školy žákům kupují defacto jejich osobní notebooky, které mohou používat ve škole i doma - obvykle žákům 7. a 8. tříd na základních školách, ovšem počítá se s nasazením zhruba od čtvrtých tříd.

Velmi důležitým segmentem trhu je pro Apple stále oblast kreativní - ať již klasický pre-press, nebo práce s audiem či videem. Podíl Apple se na tradičním "grafickém" trhu podle výzkumu TrendWatch Graphic Arts z jara 2002 pohybuje zhruba mezi 60 a 80% - Macy používá 59% vydavatelů časopisů a až 83% grafických kreativců. Velká část z těchto firem prý v příštích 12 měsících hodlá investovat do nových počítačů a ve výrazné většině se má jednat opět o Macy. Apple v této své tradiční oblasti vidí silný potenciál růstu, doufejme, že nové hardwarové a softwarové produkty opravdu zaujmou.

Věřme, že se nové Power Macy G5 opravdu na prodejních výsledcích projeví - prodeje stolních počítačů poměrně rychle spadly z hodnot kolem 300 000 za čtvrtletí na 133 000 za poslední čtvrtletí. Apple přiznal, že jedním z důvodů propadů prodejů je také zaostávání ve výkonu za běžnými PC (samozřejmě, kromě slabých výkonů ekonomiky v posledních několika letech a dlouhá absence klíčového Quarku pro OS X) Zatím se Apple podařilo vyexpedovat 25 000 Power Maců G5 (k 3. září), doufejme, že se dodávky co nejdříve rozeběhnou plynule.

K přechodu na nové stroje a Mac OS X by měla přispět také ucelenější nabídka software - Quark již konečně dodává svůj QuarkXPress 6 pro Mac OS X.

Podle Freda Anderson se Apple také chce zaměřit na oblast malých firem (do 25 zaměstnanců), pro které je prý Mac ideální díky své snadné obsluze, nízkým nákladům na správu a údržbu či nabídce řady programů. Důležitým prvkem má být také "odolnost" proti virům - z desetitisíců virů není ani jeden pro Mac OS X (jediný problém mohou být makroviry v Office dokumentech, ovšem ty mají svůj boom již dávno za sebou).

Mac OS X by se měl díky svým Unixovým základům také lépe prosazovat ve státní správě (samozřejmě, v USA) - Mac OS X je nyní na seznamu oficiálně podporovaných "vládních" systémů a prodej státní správě v posledních dvou čtvrtletích rostl vždy o 50%.

Jak je vidět, Apple je, co se budoucnosti týká, optimistický. Nezbývá než doufat, že se trendy a předpoklady Apple budou naplňovat co nejrychleji, a to nejen v oblastech jako je USA, ale také na našem lokálním trhu, který je postižen ještě dalšími, specifickými problémy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: