Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Zprávy kolem Maců: kanadský iTunes Store nabízí televizní pořady, Macy se budou dobře prodávat i nadále, SWSoft se přejmenuje na Parallels a Virtual PC Pro Leoparda nebude. (13.12.07)
13. prosince 2007, 06.00 | Podle očekávaní začal kanadský iTunes Store od včerejška prodávat televizní pořady. Průzkum firmy ChangeWave naznačuje, že se Macy budou nadále prodávat velmi dobře. SWSoft, vlastník firmy Parallels, převezme její jméno a oznámil své plány do budoucnosti. A Microsoft potvrdil, že nebude dále vyvíjet Virtual PC, verze funkční pod Leopardem tedy nepřijde.
V tomto článku jsem shromáždil několik zpráv, jež nějak souvisejí s Macy. Druhý dnešní článek přináší zprávy týkající se iPhonu.
Nejprve tu máme potvrzení pověstí o kanadském iTunes Store:
Kanadský iTunes Store začal prodávat televizní pořady
Pověsti ze začátku týdne se naplnily, kanadský iTunes Store včera začal oficiálně nabízet televizní pořady ke stažení.Podle očekávání nabídka zahrnuje hlavně pořady kanadských televizních společností CBC a CTV, u nás ovšem nepříliš známé. Dále se nabízejí některé pořady amerických sítí Comedy Central a MTV Networks. Jeden pořad z nabídky Comedy Central však dobře známe i my, totiž seriál „South Park“ (docela ironické, uvážíme-li, jakou roli hraje Kanada v celovečerním filmu „South Park“). A protože jde o Kanadu, tak v nabídce samozřejmě nechybí ani záznamy hokejových zápasů NHL.
Jeden pořad či epizoda seriálu vyjde na 1,99 CAD (při dnešních kursech je to téměř shodné s USD). Jak vidět, Apple zůstává u své tradiční cenové politiky.
Vyhlídky prodeje Maců zůstávají stále příznivé
Firma ChangeWave, zkoumající vývoj na trhu a v různých průmyslových odvětvích, v úterý vydala výsledky svého průzkumu trhu PC (v USA), na jehož základu odhaduje trendy pro první čtvrtletí příštího roku.
Pochopitelně nemohla pominout ani Macy, její zjištění vycházejí pro stroje s jablkem skutečně příznivě. Zkoumal se jak prodej Maců běžným uživatelům, tak do podniků.
ChangeWave se dotazovala 3 872 běžných uživatelů na to, jaký si chtějí pořídit počítač, v období od 29. října do 5. listopadu. V podnikovém prostředí se průzkum obrátil na 1 964 uživatelů, v době od 12. do 23. listopadu. (To se sice nemusí zdát jako příliš velký počet lidí, ale když se vhodně vyberou a údaje se zpracují příslušnými statistickými postupy, lze získat poměrně reprezentativní výsledky.)
Z výsledků plyne, že běžní uživatelé hodlají Macy nakupovat ve stále větší míře. Apple navíc dosáhl největší spokojenosti uživatelů mezi všemi výrobci PC, nákupy Maců po příštích 90 dní by měly být zvláště silné. Velkou roli v tom hraje uvedení Leoparda, protož 24 % tázaných uvedlo, že příchod Leoparda zvýšil pravděpodobnost, že si v blízké budoucnosti koupí nový Mac. (Celkem pochopitelné, spousta uživatelů čekala s obměnou stroje právě na Leoparda a vzhledem k jeho zpoždění se takových lidí nahromadilo víc.) Tento diagram ukazuje, kolik z dotazovaných mělo zájem pořídit si nový Mac (stolní nebo přenosný), srovnává to s obdobnými průzkumy za poslední dva roky, křivky zájmu prakticky trvale rostou.
ChangeWave zkoumala též prodeje Maců do podniků, i tam čísla dosahují nových maxim. Vývoj podílu podnikových uživatelů uvažujících o koupi Maca zobrazuje tenhle diagram, za posledních 24 měsíců se množství zájemců zdvojnásobilo (v absolutní hodnotě sice nadále jde o dost malé poměry, ovšem růstový trend je hodně strmý).
V příštích třech měsících by tak prodej stolních i přenosných Maců měl nadále vykazovat největší růst mezi osobními počítači, růst by měl částečně popohánět Leopard a zvyšuje se i podíl Maců v podnicích.
Průzkum dále ukazuje, že se některým tradičním výrobcům PC příliš dobře nevede, zvlášť poklesl podíl Dellu, přesto by jistě bylo předčasné ho pohřbívat.
Macy sice pořád zůstávají v menšině, ale zájem běžných uživatelů již dosáhl opravdu vysokých hodnot, kdyby se ze zájemců stali skutečně kupci, dost by to zahýbalo situací na trhu. Otázkou samozřejmě zůstává, jak dlouho se tyto trendy udrží.
SWsoft se přejmenuje na Parallels
Firma SWsoft, která mimo jiné vlastní také firmu Parallels, výrobce známého programu virtualizačního programu Desktop pro Mac, oznámila, že se sama přejmenuje na Parallels.Vedle jména firmy se změní i její logo a budou přejmenovány její produkty.
Ředitel podnikové komunikace Parallels, Ben Rudolph, vysvětlil, že Parallels je dnes velmi známá značka a získala si skvělou pověst, hlavně díky skutečnosti, že se Parallels Desktop pro Mac stal tak oblíbeným a shromáždil si mohutnou, silně loajální základnu příznivců.
A nyní chce z této obliby těžit mateřský SWSoft, teď již vlastně Parallels, jako celek. Přitom zveřejnila také některé své plány do budoucna, představila svou vizi Optimized Computing (optimalizované počítače) a své budoucí produkty.
Podle generálního ředitele Sergueie Beloussova tato vize zahrnuje kontejnerovou virtualizaci (tu zajišťuje Virtuozzo) a sadu doplňujících automatizujících řešení. Příští rok má být pro firmu velký, protože Parallels uvede Virtuozzo 4.0 a významné aktualizace programů Parallels Desktop a Parallels Workstation.
V novém roce by rovněž měl být uveden nový software pro správu virtualizace, který bude spravovat nejenom Virtuozzo a Parallels, ale též oblíbené virtualizační technologie třetích stran v rámci jednoho flexibilního řešení. Firma hodlá podporovat rozsáhlou paletu platforem včetně x86, x64, IA64 Windows, Linuxu a Mac OS, do budoucna se počítá i s podporou virtualizačních řešení VMware a Xen.
Uživatelé Maců se údajně nemusí bát důsledků přejmenování mateřské firmy, původní Parallels, teď vlastně macovské divize „velké“ Parallels, bude nadále pracovat na svých produktech jako vždy. Rudolph slíbil, že nové jméno a vize neznamenají, že by uživatelé Maců pro ně byli méně důležití. Macy mají ve svém genetickém kódu a budou se nadále snažit, aby mohli už brzo uvést Parallels Server a další aktualizace Parallels Desktopu.
VirtualPC pro Leoparda nebude
Chcete-li provozovat na Macu jiné operační systémy než Mac OS X a jejich aplikace, není to na nových strojích s Intely velký problém. Stále však zůstává dost strojů s PowerPC, ty se musí ohlédnout po jiných řešeních. K nejpoužívanějším patřil (a vlastně stále patří) program Virtual PC. Ten se celkem slibně rozvíjel ve vlastnictví firmy Connectix, než ho v roce 2003 koupil Microsoft. Microsoft sice sliboval další rozvoj tohoto programu, ale zmohl se jen na verzi 7, jež fungovala i na procesorech G5. Nejnovější verze nese číslo 7.0.3, ta však funguje pouze pod Tigerem (Mac OS X 10.4), pod Leopardem (Mac OS X 10.5) nikoli.
Nedávno se objevily diskuse, zda Microsoft bude Virtual PC podporovat pod Leopardem na PowerPC Macích. Server Mac Observer se na to Microsoftu zeptal. A ve středu dostal oficiální odpověď: Microsoft nebude podporovat Virtual PC na PowerPC Macích s Leopardem. Divize Mac BU svou pozornost přenesla na vlastní software pro Macy, zejména na Office 2008.
Tento diagram ukazuje, jaké možnosti provozování jiných operačních systémů nyní Macy mají. Macy s Intely mohou použít jak pod Tigerem, tak pod Leopardem virtualizační programy WMware Fusion a Parallels Desktop. Leopard přímo v sobě navíc integruje Boot Camp, pro Tigera zatím jde použít beta verzi Boot Campu, ale ta již brzy skončí.
PowerPC stroje to mají pochopitelně horší. Pod Tigerem se dá nadále používat Virtual PC 7.0.3, avšak pokud přejdou na Leoparda, nezůstane jim žádná možnost.
Ono je sice pravda, že na pořádné provozování jiných systémů bude stejně nejlepší přejít na Mac s Intelem, ale jestliže někdo má G5 stroj a potřebuje jen občas spustit něco třeba pod Windows, asi ho taková vyhlídka lákat nebude.
Ovšem vzhledem k tomu, jak s Virtual PC Microsoft dosud nakládal, se tohle dalo čekat. A je dost pravděpodobné, že se majitelé PowerPC strojů s podobně přezíravým postojem budou setkávat častěji, jen jim ho jiní výrobci asi nebudou dávat najevo tak nepokrytě jako Microsoft.