Zprávy kolem Maců: VMware Fusion 1.1.2, milion prodaných kopií Parallels Desktopu, Boot Camp 2.1 a pověsti o nových iMacích. (25.4.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Zprávy kolem Maců: VMware Fusion 1.1.2, milion prodaných kopií Parallels Desktopu, Boot Camp 2.1 a pověsti o nových iMacích. (25.4.08)

25. dubna 2008, 06.00 | VMware Fusion 1.1.2 doplňuje podporu pro MacBook Air a Time Machine. Parallels prodala už přes milion kopií virtualizačního programu Desktop. Apple vydal aktualizovaný Boot Camp. A objevily se pověsti o uvedení nových iMaců.

Zde najdete informace týkající se Maců, druhý dnešní článek obsahuje dvě zprávy týkající se iPhonu.

Nejprve se podíváme na dění kolem virtualizačního softwaru:

VMware Fusion 1.1.2 podporuje MacBook Air a Time Machine

Na Macy sice přišel až jako druhý, ale díky dlouholetým zkušenostem svého výrobce v oblasti virtualizačních řešení se program Fusion firmy VMware (jeho podrobnější recenzi najdete tady) brzy stal oblíbeným virtualizačním řešením, umožňujícím na Macích provozovat souběžně s Mac OS X další operační systémy (především Windows).

VMware svůj program pravidelně aktualizuje, verze 1.1.1 přišla na trh koncem ledna a včera se objevila nejnovější verze 1.1.2.

Tato nová verze posiluje podporu pro MacBook Air a také umožňuje zálohování virtuálních strojů s pomocí Time Machine, integrovaného zálohovacího systému Mac OS X 10.5 Leopard. Dále přibyla podpora pro Boot Camp oddíly Windows XP SP3 a podpora pro zjednodušenou čínštinu.

Nová verze již též správně odpojuje USB zařízení, připojená k virtuálnímu stroji, když se daný stroj vypne; bezdrátově přemostěné sítě by už měly být schopny získat IP adresu z DHCP serveru; program správně funguje s novou hliníkovou klávesnicí Applu; byly opraveny problémy, jež dovolovaly zvukový výstup jen na výchozí reproduktor; vyřešily se potíže s přemapováním klávesových zkratek a byla opravena chyba vyvolávající „Signal 10“. Podrobný popis novinek verze 1.1.2 najdete na blogu vývojového týmu programu Fusion.

Nová verze programu se dá stáhnout odtud. Máte-li zakoupenou licenci (Fusion stojí 80 USD), bude program plně funkční, jinak poslouží jako zkušební verze. Podrobnější informace o novinkách verze 1.1.2, o instalaci programu a o zacházení s ním obsahují doprovodné poznámky.

Prodalo se přes milion kopií Parallels Desktopu

S virtualizací na Macu začal Parallels Desktop, aktuálně ve verzi 3.0. Ta se nachází na trhu již docela dlouho (od června minulého roku). A ukazuje se, že si vede docela úspěšně, Parallels ve středu oznámila, že počet prodaných kopií programu překročil jeden milion.

Desktop přišel na trh v červnu 2006, od té doby prošel značným vývojem až k výše zmíněné verzi 3.0, jež nabízí skutečně hodně těsnou integraci souběžně provozovaných operačních systémů. Desktop nasbíral desítky významných ocenění a byl lokalizován do 10 jazyků (patří k nim i čeština).

Generální ředitel Parallels, Serguei Beloussov, připomíná, že Desktop nejenom prolomil bariéru mezi světy Maců a PC, ale též bariéru, jež zabraňovala virtualizaci osobních počítačů stát se běžnou technologií pro amatérské i profesionální uživatele. Parallels samozřejmě chce pokračovat v nastoupeném trendu a dále hrát vůdčí postavení v oblasti virtualizace osobních počítačů.

Parallels Desktop nepochybně byl průkopníkem ve virtualizaci na Macu a rozhodně přispěl k jejich současnému úspěchu, díky schopnosti provozovat Windows zmizely poslední významné námitky proti Macům od té doby, co přešly na procesory Intelu. (Windows ovšem lze na Macu spustit přes Boot Camp, ne však souběžně s Mac OS X). Desktop byl první, avšak dnes již má zdatného konkurenta v podobě výše zmíněného programu VMware Fusion. Své příznivce si našly oba programy, někteří sice prohlašují Fusion za výkonnější a stabilnější, je však těžké to posoudit objektivně.

Vzhledem k počtu prodaných kopií si Desktop rozhodně našel dost spokojených uživatelů, toto číslo zároveň svědčí o tom, jaké oblibě se virtualizace na Macích těší.

Bylo by zajímavé vědět, jak si v tomhle ohledu stojí Fusion, zatím nejsou k dispozici ani odhady, záleží na VMware, zda něco zveřejní. Počty prodaných kopií budou pravděpodobně nižší, protože se Fusion nenachází na trhu tak dlouho jako Desktop.

Vzájemná konkurence těchto dvou programů však velice prospívá zákazníkům, protože popohání výrobce obou programů, aby je stále vylepšovali, o čemž svědčí i tyto dnešní zprávy.

Boot Camp 2.1 vylepšuje kompatibilitu

Shodou okolností Apple včera vydal také aktualizaci softwaru Boot Camp, umožňujícího spouštět na Macu Windows XP nebo Windows Vista namísto Mac OS X. Narozdíl od výše popsaných virtualizačních řešení Boot Camp dovoluje provozovat buď Mac OS X, nebo Windows, současný běh obou systémů nepodporuje. Na druhou stranu takto spuštěná Windows maximálně využívají výkonu stroje a též nabízejí největší kompatibilitu (srovnatelnou s provozováním Windows na běžném PC), což je důležité například pro hry.

Boot Camp tvoří integrální součást Leoparda, nyní však Apple nabízí samostatné aktualizátory pro tento software. Apple vydal hned tři – jeden pro Windows XP, druhý pro 32bitové Windows Vista a třetí pro 64bitové Windows Vista. V doprovodných poznámkách se uvádí, že daná aktualizace řeší problémy a vylepšuje kompatibilitu pro příslušnou verzi Windows.

Zvlášť důležitý bude Boot Camp 2.1 pro Windows XP se Service Packem 3 (SP3). Ten by se v anglické verzi měl objevit 29. dubna, podle Applu je nutné nasadit Boot Camp 2.1 předtím, než se pokusíte nainstalovat tuto verzi Windows.

Boot Camp 2.1 pro Windows XP lze stáhnout odsud (jde o 215 MB velkou aktualizaci), pro 32bitovou Vistu se nachází tady (228 MB) a pro 64bitovou Vistu zde (236 MB). Bližší informace o Boot Campu předkládá tento web Applu.

Nové iMacy prý již příští týden

A nakonec trocha pověstí o nových Macích. Na serveru Geeksugar, technickém webu zaměřeném na ženy, se objevil tip tvrdící, že se už příští týden objeví nové iMacy. Nové modely mají stát stejně jako ty současné, ale budou vybaveny modernějšími procesory a možná také většími pevnými disky.

Samozřejmě se jedná o neověřenou informaci, ale působí celkem věrohodně, stejný zdroj přesně předpověděl modernizaci MacBooků a MacBooků Pro letos v únoru.

Současné iMacy uvedl Apple na trh loni v srpnu, ale v historii Apple modernizace svých integrovaných stolních Maců často prováděl právě v dubnu.

Stejně jako v případě MacBooků a MacBooků Pro zřejmě půjde hlavně o náhradu stávajících 65nm procesorů Merom novými 45nm procesory s architekturou Penryn ( ty stále nesou označení Core 2 Duo, v případě iMaců nejspíš bude nasazen i model Core 2 Extreme), které poskytují vyšší taktovací frekvence bez zvýšení spotřeby energie (a tedy též množství odpadního tepla), navíc přinášejí větší cache paměti a rozšířené multimediální instrukce. Apple by tak vlastně dokončil přechod na 45nm procesory (podle některých pověstí obdobná modernizace čeká Mac mini, o tom však tento tip nehovoří).

Vedle procesorů budou další změny nejspíš jen kosmetické (například ony zmíněné větší disky). Spekuluje se také o možnosti nasazení nových grafických karet, karty z řad ATI Radeon HD 3400 a HD 3600 by proti současným kartám HD 2400 a HD 2600 znamenaly výrazný přínos, jejich užití však zůstává značně nejisté.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: