Zprávy mimo iPhone: dodatky k testu 15“ MacBooku Pro, Wired se podíval na beta verzi Leoparda a ThinkSecret nabízí obrazovou galerii Leoparda (20.6.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Zprávy mimo iPhone: dodatky k testu 15“ MacBooku Pro, Wired se podíval na beta verzi Leoparda a ThinkSecret nabízí obrazovou galerii Leoparda (20.6.07)

20. června 2007, 06.00 | Doplňující diagramy a tabulky k testům 15“ MacBooku Pro najdete na webu MacInTouch, Wired přináší stručnou recenzi beta verze Leoparda a ThinkSecret pro ni přináší obrazovou galerii.

Zpravodajství stále více opanovává iPhone, a tak se mně podařilo shromáždit jen velmi málo zpráv na jiná témata, tento skrovný úlovek vám zde předkládám. Druhý dnešní článek se pochopitelně věnuje novinkám kolem iPhonu.

MacInTouch doplňuje výsledky testů 15“ MacBooku Pro

Pondělní přehled testů nových MacBooků Pro se dosti obšírně zabýval testem 15“ modelu na Webu MacInTouch. Ten byl nyní doplněn o diagramy a tabulky s výsledky výkonnostních testů, najdete je až úplně na konci dané stránky. Testovaný 15“ MacBook Pro na 2,2 GHz se tam srovnává s řadou jiných strojů, od Maca Pro po PowerBook G4. Hlavní výsledky už byly samozřejmě popsány v pondělním přehledu, zde si je však můžete prohlédnout v názorné podobě.

Wired přináší stručnou recenzi Leoparda

Již v pondělí jsem zmiňoval, že server Wired získal kopii beta verze Leoparda a zveřejnil z ní některé obrázky, které však musel na nátlak Applu zase stáhnout (mezitím se ovšem rozšířily po Webu dál). Wired svého Leoparda přirozeně začal zkoušet a nyní přináší jeho stručnou recenzi, jejímž autorem je Michael Calore.

Recenze sice zabírá tři stránky, ale zase tolik nového nepřináší, mnohé z jejích zjištění už dříve přinesl Macworld. Z tohoto důvodu ji zde proberu poněkud stručněji.

Wired získal kopii vývojářské beta verze Leoparda, kterou Apple poskytl pouze svým softwarovým partnerům pod slibem přísného utajení. Wired nic takového nepodepsal, ovšem okolnosti, za nichž Leoparda získal, by asi nerad vysvětloval, proto svou recenzi označuje za neoficiální. Navíc Apple drží copyright na obrázky svého operačního systému, proto jich recenze mnoho neobsahuje (a ty již uveřejněné musel server zase stáhnout).

Protože jde o beta verzi, recenze se soustřeďuje hlavně na nové funkce, nikoli na výkon, přesto se u některých nástrojů už teď projevilo zrychlení.

Recenze potvrzuje, že Leopard má o něco vyšší nároky na hardware, potvrdily se už dříve zmiňované požadavky. Nový systém poběží pouze na PowerPC G4 nebo Intelu, stroje s G3 mají smůlu. A na disku systém zabere celých 6 GB prostoru.

Novinky pracovní plochy a Finderu

Wired dále popisuje novinky plochy a Finderu, shodují se se zprávami Macworldu. Za zmínku snad stojí to, že otevřené aplikace již v doku neoznačuje černý trojúhelník, ale zářící modrý bod, který se však někdy ztrácí na jeho novém lesklém, zrcadlícím se povrchu.

Ve Finderu si recenzent Michael Calore pochvaluje hlavně to, že nyní jsou síťové funkce implicitně zapnuté a po počítačích v síti se můžete pohybovat stejně jako po lokálním disku. Lze odtud spouštět i relace sdílení obrazovek. Sice se nadále musíte přihlašovat k serverům, ale celkově se to zařizuje mnohem snáz.

Další významnou novinku Finderu představuje zobrazení Flow, jež se na první pohled zdá spíše jako nadbytečná okrasa, ale v řadě případů bude užitečné, třeba při procházení složek plných obrázků. Navíc stisknutím mezerníku se dá obrázek zvětšit (i v ostatních zobrazovacích režimech) a nabídne možnosti pro jeho zvětšení na celou obrazovku nebo pro přidání do programu iPhoto.

Zobrazení Flow však skutečně oceníte až při zkoumání dokumentů. Když stisknete mezerník pro zvětšení dokumentu Wordu, PDF souboru či textového souboru, můžete procházet jednotlivé stránky. Lze to dělat kolečkem myši, máte-li ho. V celoobrazovkovém režimu půjde dokument zvětšit do ještě lépe čitelné podoby.

Tyhle možnosti vlastně přináší nová funkce rychlých náhledů Quick Look, avšak právě ve Finderu přijde nejvíce vhod. Z takto zobrazeného dokumentu se však nedá kopírovat text jinam, k tomu musíte dokument nahrát do jeho aplikace. Ale odkaz v náhledu dokumentu lze otevřít klepnutím na něj.

Calore oceňuje též Spaces, správce virtuálních ploch, jímž lze uspořádat aktivní okna do samostatných ploch. Ty se dají vyměňovat horkými klávesami a též lze Spaces namapovat na tlačítko myši. Do jednotlivých ploch můžete shromáždit aplikace, které spolu nějak souvisejí a například se takto dá odložit zvlášť poštovní klient, aby nevyrušoval při práci v jiných aplikacích. Okna však nejde přetahovat mezi virtuálními plochami bez vyvolání jejich správce.

Novinky v aplikacích

Aktualizovány byly i všechny pracovní aplikace dodávané se systémem. Adresář se skoro nezměnil, ale Mail a iCal mají nové funkce. Mail obsahuje úkolovník, poznámkový blok pro webové výstřižky a integrovanou RSS čtečku. iCal nově podporuje sdílení skupinových kalendářů prostřednictvím standardu CalDAV. A má nové přehlednější uživatelské rozhraní, pro jednotlivé události nabízí vyskakovací okna na způsob kalendáře Googlu.

Hodně se vylepšil iChat. Přidal mnohé vizuální efekty a animovaná pozadí (jež předvedl Steve Jobs během svého proslovu na WWDC) a navíc lze kontaktům odesílat SMS zprávy. Funkce sdílení obrazovek a dokumentů byly popsány již dříve, díky nim iChat nyní může soupeřit i se specializovanými programy.

Dále se usnadnilo čtení vícestránkových PDF souborů v Preview, do postranního panelu se načtou miniatury stránek po skupinách ve čtyřech. Nové anotační nástroje dovolují označovat nebo přeškrtávat text a přidávat červené zakroužkování.

Novou verzi Safari teď již zná hodně lidí (zvlášť když byla vypuštěna i verze pro Windows), recenze přesto zmiňuje pár drobnějších novinek: Vyhledávací nástroj zobrazující výsledky v oranžových vyskakovacích polích, novou ochranu proti phishingu a textové formuláře s dynamicky měnitelnou velikostí ve webových stránkách.

Zlepšila se i podpora bezdrátového připojení, po nainstalování Leoparda na MacBook se objevilo nové menu AirPort, v němž se roletový seznam sítí dělí na otevřené a zabezpečené sítě.

Zálohování Time Machine v beta verzi už fungovalo, zálohování lze nastavit až na každou hodinu a aplikaci se dá sdělit, jak dlouho má zálohy souborů uchovávat. Příprava Time Machine ovšem na testovacím stroji trvala půl hodiny, navíc striktně vyžaduje externí disk, což možná řadu uživatelů odradí.

Otázky stability

Calore beta verzi Leoparda testoval na Macu Pro se dvěma Xeony. Na něm podával nový systém solidní výkony, například vyhledávání Spotlightu a Dashboard pracovaly znatelně svižněji. Systém se navíc choval celkem stabilně, objevil se jediný problém: Leopard nedokázal přistoupit k externímu disku zformátovanému pod FAT32. Když se na jiném Macu disk zformátoval s HFS+, pracoval s ním Leopard normálně (bylo to třeba k otestování Time Machine).

Ovšem při zkusmém nainstalování na MacBook s procesorem Core Duo už byl Leopard nestabilnější, použití kamery notebooku pro Photo Boot a iChat vedlo ke zhroucení aplikací a Finder několikrát neočekávaně spadl. Na PowerBooku G4 se Leopard choval obdobně vratce.

Zhodnocení Leoparda

Michael Calore připomíná, že jde o beta verzi, takže se skálopevná stabilita ani nedala očekávat. Co se nových funkcí týče, Caloremu stačily k tomu, aby ho přesvědčily o přechodu na nový operační systém, až bude hotový. Soudí, že Leopard bude hitem jak mezi začátečníky, tak mezi věrnými příznivci Maců.

ThinkSecret nabízí galerii obrázků Leoparda

Jestliže vám v předchozí recenzi scházely obrázky, můžete si to vynahradit na serveru ThinkSecret. Ten totiž přináší celou galerii obrázků z Leoparda, sestavení 9A466 (toho, co dostávali vývojáři na WWDC). Tento stručný text popisuje novinky a čísla verzí jednotlivých komponent. Boot Camp najdete ve verzi 2, Safari ve verzi 3.0, ale v jiném sestavení, než jaké se nyní nabízí ke stažení pro Tigera. Většina systémových aplikací a utilit se proti předchozímu sestavení příliš nezměnila, avšak pracují stabilněji. Výjimku tvoří Preview, nyní ve verzi 3.5, ačkoli nepřibylo mnoho nových funkcí. Dialogové okno About v Preview navíc vypisuje podivnou zmínku „Map imagery owned by NASA“ (mapové obrazy jsou vlastnictvím NASA), ačkoli se tam nic podobného zatím nenachází, možná to však poukazuje do budoucnosti.

Leopard se také dost zvětšil, zatímco předchozí sestavení 9A410 zabíralo asi 5,4 GB, současné sestavení 9A466 se nafouklo na skoro 6,1 GB.

Vlastní galerii najdete tady, sestává z mřížky náhledů, poklepáním na náhled zobrazíte obrázek v plné velikosti.

Vzhledem k tomu, že vše na WWDC podléhalo přísnému utajení, tenhle počin serveru ThinkSecret nejspíš Apple příliš nepotěší, uvidíme, jak dlouho galerie vydrží.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: