Zprávy o iOS 5 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Zprávy o iOS 5

11. listopadu 2011, 00.00 | Apple vydal iOS 5.0.1, který má řešit potíže s výdrží baterie. Podíl iOS 5 na iPhonech a iPadech již přesáhl 30 procent. V iOS 5 byly objeveny skrytý panoramatický režim fotoaparátu a lišta klávesnice pro automatické dokončování slov. A bezpečnostní výzkumník demonstroval zranitelnost iOS aplikací zaslanou (a přijatou) do App Store.

V minulých dnech se sešlo několik významných a zajímavých zpráv týkajících se iOS 5:

Vyšla ostrá verze iOS 5.0.1

Minulý týden Apple pro vývojáře rychle po sobě uvolnil dvě beta verze iOS 5.0.1, který by měl opravovat řadu chyb verze 5.0 uvedené 12. října. Nová opravná verze se zaměřuje především na řešení potíží s výdrží baterie, jež byla na některých přístrojích příliš krátká.

Apple zjevně jejich vyřešení přikládá velkou důležitost, o čemž svědčí i to, že některým koncovým uživatelům, kteří si na výdrž baterie stěžovali, zaslal iOS 5.0.1 již počátkem tohoto týdne. Zároveň je však upozornil, že se už nemohou vrátit zpět k iOS 5.0, ale budou moci přejít na konečnou verzi, která bude dostupná během několika týdnů.

A kamenné obchody Applu ve stejné době obdržely směrnici určující, jak se mají vypořádat se stížnostmi na výdrž baterie. Říkala, že nemají měnit telefony s takovýmito potížemi, zákazníkům místo toho mají doporučovat, aby počkali na příslušnou softwarovou aktualizaci.

Ostrá verze dorazila nečekaně brzy

Nakonec ale nebylo třeba čekat několik týdnů, protože Apple vydal ostrou verzi iOS 5.0.1 již včera, ve čtvrtek 10. listopadu, její novinky popisuje tento dokument (v podstatě se shodují s popisem beta verzí). iOS 5.0.1 je stejně jako verze 5.0 dostupný pro iPhony 3GS, 4 a 4S, pro iPody touch třetí a čtvrté generace a pro obě generace iPadů.

Ostrá verze pochopitelně přináší opravy chyb, jež ovlivňovaly výdrž baterie a byly zřejmě hlavním důvodem jejího vydání. iOS 5.0.1 ale dále doplňuje podporu nových multitaskingových gest také pro původní iPad (jeho majitelům samozřejmě dost vadilo, že iOS 5.0 tato gesta nabízí pouze pro iPad 2).

Řeší též chyby ve funkci „Documents in the Cloud“, v součásti služby iCloud obstarávající synchronizaci souborů (především dokumentů kancelářského balíku iWork) a zlepšuje rozpoznávání řeči pro australské uživatele používající diktovací funkci iOS 5 (jinými slovy, zlepšuje rozpoznávání australské angličtiny).

Stále přetrvávají hlášení o potížích s výdrží baterie

Už se však objevují první zprávy, podle nichž ani iOS 5.0.1 všechny problémy s výdrží baterie neřeší, podle nových příspěvků na diskusním foru Applu. Některým uživatelům ani tato aktualizace nijak nepomohla, proto se hledají další příčiny rychlého vybíjení baterie.

Týká se to ale jen uživatelů iPhonu 4S, což je možná dáno zvýšeným využíváním oznamování a polohových služeb na tomto telefonu a snad i tím, že mimo režim V letadle na něm nelze zcela vypnout 3G připojení. A také jeho distanční čidlo je trvale aktivní, aby umožňovalo snadno vyvolat asistenta Siri pouhým přiblížením telefonu k tváři uživatele.

Některým uživatelům tak iOS 5.0.1 s baterií nepomohl, avšak jiní naopak hlásí jak prodloužení výdrže, tak celkové zrychlení systému. Univerzální řešení zatím nalezeno nebylo, zdá se však, že povypínání méně potřebných oznamování a polohových služeb výdrž baterie skutečně prodlouží.

Mimoto nelze vyloučit, že v řadě případů je kratší výdrž baterie jenom vedlejším příznakem jiného problému, například neustálých pádů nějaké systémové služby. Je ale třeba říci, že potížemi s výdrží baterie iPhonu 4S trpí pouze malá část z milionů vlastníků iPhonu 4S.

iOS 5.0.1 též zaceluje bezpečnostní zranitelnosti

A nepřekvapivě iOS 5.01 také opravuje několik bezpečnostních chyb, které blíže popisuje tento podpůrný dokument. Zaceluje několik zranitelností, jež dovolovaly aplikacím vykonávat libovolný nepodepsaný kód. Platí to i pro zranitelnost, která byla do iOS zanesena již ve verzi 4.3 s javascriptovým jádrem Nitro (k té se ještě podrobněji vrátíme na konci článku).

Další bezpečnostní díra v knihovně libinfo dovolovala záškodnickým webovým stránkám získávat citlivé údaje a vyřešena byla i chyba, jež dovolovala obejít ochranu heslem na iPadu 2 pomocí krytu Smart Cover.

iOS 5.0.1 se nabízí i jako bezdrátová aktualizace

iOS 5.0.1 byl zprvu dostupný jen po připojení k počítačům s iTunes, ale postupně se začal nabízet také jako bezdrátová (OTA) aktualizace. Jak víte, iOS 5 je první verzí iOS, jež dovoluje aktualizace provádět přímo z daného zařízení bez připojení k Macu či PC s iTunes, stačí vybrat příslušnou položku pro aktualizaci softwaru v nastaveních iOS. Bezdrátové aktualizace byly jako první dostupné v Evropě, ale postupně se počaly objevovat též na přístrojích v USA.

Jedná se navíc o rozdílové aktualizace, kdy se přenášejí pouze změněné části iOS, velikost aktualizace se proto pro různá zařízení liší, z hlášení uživatelů plyne, že se velikost OTA aktualizace na iOS 5.0.1 pohybuje od 40 do 55 MB.

Podíl iOS 5 na iPhonech a iPadech již přesáhl 30 procent

iOS 5.0.1 by měl vyřešit některé potíže první verze iOS 5, ale zdá se, že i přes její chyby na ni přešla významná část uživatelů, podíl iOS 5 na iPhonech a iPadech totiž už překročil 30 procent.

Analytická firma Chitika Insights provádějící průzkumy trhu v úterý zveřejnila výsledky svého průzkumu datového provozu zařízení s iOS z posledního říjnového týdne (tedy pouhé dva týdny po uvedení iOS 5).

Zjistila v něm, že na novou hlavní verzi iOS již přešlo skoro 38 procent sledovaných uživatelů iPhonů a podíl iOS 5 na iPadech dosáhl 30 procent. Nejvíce s přechodem váhali vlastníci iPodů touch, v době průzkumu se k němu odhodlalo jen 12,2 procenta uživatelů těchto přístrojů. Nízký podíl iOS 5 na iPodech touch firma vysvětluje tím, že se používají většinou pouze příležitostně a hlavně k zábavě, zatímco iPhony a iPady se více využívají k práci, což vyvolává vetší potřebu aktualizace softwaru.

Chitika Insights samozřejmě zjišťovala též podíly starších verzí iOS. Nepřekvapivě největší podíl stále má iOS 4, v době měření pracoval na 78,34 procenta iPodů touch, na 63,2 procenta iPadů a na 57,7 procenta iPhonů. Z průzkumu rovněž plyne, že podíl iOS 3.x se stal už skoro zanedbatelným, používá se na 8,8 procent iPodů touch, 6,5 procenta iPadů a jenom na 3,2 procenta iPhonů. V případě iPhonů se navíc pravděpodobně jedná hlavně o přístroje, které na vyšší verzi ani přejít nemohou (pro původní iPhone již iOS 4 použít nejde), anebo jsou využívány pouze jako telefon a jejich vlastníky aplikace iOS nezajímají.

Tato data dokazují, že vývojáři aplikací už nemusí příliš hledět na kompatibilitu s iOS 3.x (stále však zůstává dost aplikací, jež ji zachovávají). Vysoký podíl iOS 5 na iPhonech se ovšem dá vysvětli i vysokým počtem prodaných iPhonů 4S, které se s jinou verzí iOS nedodávají. Nový průzkum Chitiky též dokazuje, že trvá trend nastoupený ihned po uvolnění iOS 5, její dřívější průzkum ukázal, že už 5 dní po jeho vydání zařízení s iOS 5 tvořila 20 procent veškerého sledovaného datového provozu iOS.

V iOS 5 byl nalezen skrytý panoramatický režim fotoaparátu

iOS 5 přinesl řadu zajímavých novinek, ale šťouravým vývojářům se v něm podařilo vystopovat ještě další, běžným uživatelům skryté možnosti, jež se možná oficiálně objeví v některé z následujících desetinových verzí.

Například v něm byl nalezen skrytý „panoramatický“ režim fotoaparátu. Vývojář Conrad Kramer na Twitteru oznámil, že tento režim lze aktivovat v iOS 5 nastavením položky „EnableFirebreak“ na hodnotu „YES“ v souboru com.apple.mobileslideshow.plist.

A známý vývojář hackerských řešení Grant Paul (známý ovšem spíš jako „chpwn“) již do Cydie poslal aplikaci, která panoramatický režim aktivuje na iPhonech s otevřeným (jailbroken) firmwarem. (Mluvíme o iOS 5 verze 5.0, zatím není jasné, jak tomu bude ve verzi 5.0.1.)

Je zřejmé, že Apple tento nový režim práce fotoaparátu testoval, ale z nějakého důvodu se ho rozhodl nezahrnout do ostré verze. Jeho uživatelské rozhraní sděluje, že jednotlivé fotografie pro tvorbu panorámat lze pořizovat zleva doprava a iOS 5 se pak již sám postará o jejich složení do panorámatu (ukázku takto vytvořené panoramatické fotografie najdete třeba tady, její velikost činí skoro 5 MB).

Aplikace iOS 5 pro fotoaparát přinesla řadu vylepšení, jako třeba mřížku vodítek, spoušť na tlačítku regulace hlasitosti či možnosti jednoduchých úprav fotografií, je proto docela dobře možné, že některá z dalších aktualizací přidá též funkci pro tvorbu panoramatických fotografií.

iOS 5 dovoluje aktivovat lištu automatického dokončování slov

Vedle výše popsaného panoramatického režimu fotoaparátu byl v iOS 5 objeven ještě další skrytý prvek. Jak upozornil 9to5mac, vývojář Sonny Dickson nalezl způsob, jímž lze na virtuální klávesnici iOS 5 nechat zobrazit lištu automatického dokončování slov, podobnou té, jakou nabízí Android. Když je tato lišta zapnutá, předkládá více možností automatického dokončení právě psaného slova (Dickson to vyzkoušel pro angličtinu, ale lišta by měla spolupracovat se všemi podporovanými jazyky).

Lišta se dá zpřístupnit sledem poměrně jednoduchých kroků. Nejprve je třeba zařízení zazálohovat do iTunes a poté se musí použít utilita iBackupBot (dostupná zdarma jak pro Mac OS X, tak pro Windows) pro nahrání a úpravu této zálohy na osobním počítači. V aplikaci iBackupBot se otevře soubor Library/Preferences/com.apple.keyboard.plist, do něhož se přidá text <key>KeyboardAutocorrectionLists</key><string>YES</string>. Po uložení změn a obnovení přístroje z pozměněné zálohy by se na virtuální klávesnici měla objevit tato nová lišta.

Výzkumník demonstroval bezpečnostní zranitelnost aplikací zaslanou do App Store

A nakonec se ještě vrátíme k jedné záležitosti související s bezpečností iOS. Apple zdůrazňuje, že uzavřenost iOS a to, že aplikace mohou pocházet pouze z App Store, do něhož se vpouštějí až po přísné vstupní kontrole, vedou k vyšší bezpečnosti této platformy (zejména ve srovnání s otevřeným Androidem). Jenže se ukázalo, že to vždy tak úplně neplatí.

Forbes v pondělí přinesl článek, v němž popisuje, jak bezpečnostní výzkumník Charlie Miller dokázal do App Store propašovat aplikaci se závažnou bezpečnostní chybou.

Charlie Miller je jméno dobře známé všem, kdo se zabývají počítačovou bezpečností (nyní pracuje jako bezpečnostní výzkumník u firmy Accuvant), který objevil řadu zranitelností obou platforem Applu, Mac OS X a iOS. V červenci 2009 například přispěl k odhalení chyby, jež dovolovala napadnout iPhony prostřednictvím SMS zpráv, Apple pak tuto chybu opravil vydáním iOS 3.0.1.

Když letos v březnu Apple uvedl iOS 4.3, Miller začal mít podezření, že se v jeho kódu nachází chyba, která dovoluje spouštění nepodepsaného kódu. Chyba se nacházela v nové javascriptovém jádru Nitro, jež požadavek na spouštění pouze podepsaného kódu opomíjelo. Apple sice učinil opatření, aby zamezil zneužití jádra Nitro, jenže Miller nakonec nalezl bezpečnostní díru, která mu dovolila z aplikace iOS spouštět libovolný kód, názorně to předvádí v tomto videu.

Miller se však nespokojil s pouhým oznámením svého zjištění. Místo toho vytvořil aplikaci, jež zmíněnou chybu využívala a zaslal ji do App Store ke schválení. Aplikace nazvaná Instastock se tvářila jako prostý zobrazovač aktuálních akciových kurzů a Apple ji přijal.

V App Store se tak však objevila aplikace, která ve skutečnosti komunikovala se serverem v Millerově domě a umožňovala mu na daném přístroji spouštět libovolný programový kód a stahovat z něj data. Ve svém videu Miller předvádí, jak čte soubory iPhonu a spouští na něm vibrace, ale mohl by dělat i mnoho jiných věcí, třeba zcizovat fotografie uživatele napadeného přístroje, číst jeho kontakty, a tak dále.

Samozřejmě, jakmile Miller prozradil, co Instastock vlastně dělá, Apple ji z App Store rychle odstranil a nejen to, zrušil Millerův vývojářský účet a zaslal mu oznámení, že s okamžitou platností ruší jeho účast ve vývojářském programu iOS, protože porušil jeho licenční ujednání. Miller tím pochopitelně nebyl nadšený, poukazoval na to, že už pomohl objevit řadu bezpečnostních děr.

Svá zjištění Miller hodlá podrobněji popsat na bezpečnostní konferenci SyScan, jež se koná příští týden na Tchaj-wanu. Apple ovšem, jak jsme uvedli výše, mezitím vydal iOS 5.0.1, který mimo jiné opravuje i tuto bezpečnostní chybu (nabízí se otázka, zda tato záležitost nepřispěla k nečekaně časnému uvolnění ostré verze iOS 5.0.1).

Webové diskuse nyní pochopitelně plní vzrušené diskuse o tom, kdo je v téhle věci více v právu, na tom ovšem zase až tolik nezáleží. Miller nepochybně porušil některé podmínky licenčního ujednání, když do aplikace iOS vložil skryté funkce. Na druhou stranu je zvláštní, že to vstupní kontrola Applu neodhalila, když dostala ke schválení aplikaci od člověka tak známého odhalováním bezpečnostních děr.

Především však tahle „kauza“ ukazuje na závažný problém: Podobná chyba se může objevit znovu a je zřejmé, že ani přísné vstupní kontroly Applu nemusí vždy zabránit zneužití bezpečnostních děr v aplikacích (nemluvě o tom, že Apple chyby opraví jen vydáním nové verze iOS a zařízení se staršími verzemi nadále zůstanou zranitelná). Proklamovaná bezpečnost iOS se tak může stát zcela iluzorní. Apple sice teď určitě bude dávat větší pozor, ale při půl milionu aplikací v App Store a současném rozsahu kódu iOS se všechno prostě ohlídat nedá.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: