Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Zprávy o iOS
16. května 2011, 00.00 | Pro Apple TV druhé generace vyšel nový firmware verze 4.2.2. Apple uvolnil zdrojový kód WebKitu iOS 4.3.3. iOS 5 má zahrnovat technologie Nuance pro rozpoznávání hlasu a údajně umožní aktualizace přes bezdrátové připojení. A v App Store se již objevily doprovodné aplikace Adobe pro Photoshop CS5.
V minulých týdnech jsme samozřejmě věnovali více pozornosti novým iMacům, ovšem dost se toho stalo také okolo iOS. Zde se proto pokusíme shrnout ty zprávy o iOS, jež stále stojí za zmínku:
Firmware 4.2.2 pro novou Apple TV přináší několik menších oprav
Loni v září Apple představil Apple TV druhé generace, která se začala prodávat během podzimu 2010. Záhy se zjistilo, že jde též o zařízení s iOS, ovšem poněkud upraveným. A samozřejmě také pro něj průběžně vycházejí nové aktualizace. Ta poslední se objevila minulou středu, jednalo se o nový firmware verze 4.2.2 (předchozí verze 4.2.1 vyšla koncem března). Mimochodem, jde vlastně o variantu iOS 4.3, ale pro firmware Apple TV se (asi aby se to pletlo) používá číslování posunuté o desetinu níže.
Nový firmware tvoří sestavení 8F305 a změny, jež přináší, popisuje tento podpůrný dokument Applu. Jako vždy se dá stáhnout a nainstalovat pomocí aktualizační funkce Apple TV.
Opět přináší řadu menších oprav: Za prvé, řeší chybu, která způsobovala, že při přehrávání některého videoobsahu nezněl zvuk. Dále už by nemělo při přehrávání některého obsahu docházet k tomu, že se nezobrazí video. Přibylo nastavení zvukového výstupu přepínající na 16bitový zvuk, což zvyšuje kompatibilitu s určitými televizory a AV receivery.
Zlepšil se výkon rychlého přetáčení živých vysílání vpřed a vzad. Pro některé filmy se nezobrazovaly jejich popisné informace, to by se teď již nemělo stávat. A konečně byla opravena chyba způsobující, že videa objednaná na YouTube nebyla seřazena podle data.
Apple uvolnil zdrojový kód WebKitu iOS 4.3.3
Zdrojový kód celého iOS samozřejmě běžně přístupný není, avšak některé jeho části tvoří otevřený software. To platí také pro WebKit, jádro používané webovým prohlížečem Mobile Safari (na WebKitu staví i řada jiných prohlížečů, Safari pro osobní počítače, Google Chrome a další). WebKit se řídí licencí LPGL a ta mimo jiné vyžaduje, aby ti, kdo využívají software s touto licencí, současně vydali jak binární verzi, tak zdrojový kód.
A to se přirozeně vztahuje též na WebKit užitý v nových verzích iOS. Avšak když Apple počátkem března vydal iOS 4.3, zdrojové kódy těch jeho částí, jejichž licence to vyžadují, neuvolnil a neposkytl pro to ani žádné oficiální vysvětlení. Na dotazy vývojářů rovněž neodpovídal.
Nakonec zveřejnil příslušné zdrojové kódy až pro iOS 4.3.3, došlo k tomu minulé úterý, dotyčné části iOS 4.3.3, které to požadují, se dají v podobě zdrojových kódů stáhnout odtud.
Apple obvykle požadavky otevřených softwarových licencí plnil celkem spolehlivě, ale v případě iOS s tím poněkud váhá, například zdrojové kódy k iOS 4.1 vydal až po 6 měsících od uvedení binární verze. O důvodech tohoto otálení se hodně spekuluje (mluví se třeba o snaze zamezit zneužití zveřejněného kódu k útokům), nyní ale už jsou požadované zdrojové kódy dostupné, což jistě pomůže vývojářům aplikací iOS.
iOS 5 bude pravděpodobně využívat technologie Nuance pro rozpoznávání hlasu
O budoucí hlavní verzi iOS, tedy iOS 5, se zatím mnoho neví. Letos se zřejmě změní časový harmonogram uvádění nových verzí iOS. Dosud nová hlavní verze iOS vždy přicházela na trh spolu s novým iPhonem v červnu či červenci poté, co je Apple představil na konferenci WWDC, letos to však asi bude jinak.
Na WWDC 2011, jež začíná 6. června, nejspíš budou představeny vlastnosti iOS 5, ale jeho uvedení (stejně jako nástupce iPhonu 4) se čeká až na podzim. V minulých týdnech se však počaly objevovat první pověsti o tom, jaké novinky by mohl iOS 5 přenést.
Letos v dubnu se potvrdilo, že Apple převzal firmu Siri, která nabízí pro iPhone aplikaci Siri Assistant, snažící se fungovat jako softwarový osobní asistent vyřizující různé úkony. Všeobecně se předpokládá, že právě tyto funkce by mohl zahrnovat iOS 5.
Aplikace Siri hodně spoléhá na příkazy vydávané hlasem a počátkem května se začaly vynořovat náznaky, že by Apple mohl na poli rozpoznávání hlasu spolupracovat s firmou Nuance Communications, jež patří k předním dodavatelům technologií pro rozpoznávání hlasu (podrobnější popis jejích aktivit najdete třeba na Wikipedii).
A minulé pondělí TechCrunch napsal, že podle jeho zdrojů už spolu Nuance a Apple spolupracují a k oficiálnímu oznámení tohoto partnerství by mohlo dojít na WWDC. Dotyčné zdroje navíc uvedly, že software (a možná i hardware) Nuance bude Apple používat ve svém novém datovém centru, které se chystá zanedlouho spustit v Severní Karolíně.
Zřejmě půjde o technologie rozpoznávání hlasu pro asistenční funkce Siri, jež budou integrovány do iOS 5. Nové datové centrum s technologiemi Nuance by mělo pomoci hlasové příkazy rozpoznávat rychleji a spolehlivěji, navíc se tak Apple vyhne předávání těchto informací třetím stranám. A když budou součástí jeho vlastní informační infrastruktury, bude pro něj mnohem snazší tyto funkce propojovat s dalšími službami a půjde je snáze dále vylepšovat.
Podle některých dohadů měl Apple převzít celou Nuance, jenže to by pro něj vůbec nebylo výhodné. Sice na to má dostatečnou hotovost, ovšem Nuance není žádný drobeček, podle odhadů by její převzetí mohlo přijít až na 10 miliard USD, což je hodně i pro Apple. Hodnota Nuance však spočívá hlavně v jejích četných partnerstvích, která by pod Applem asi brzy skončila a bylo by po hodnotě. Pro Apple tak bude mnohem výhodnější s Nuance těsně spolupracovat.
Vše se zřejmě vyjasní až na WWDC 2011, ale potvrdí-li se zde uvedené informace, bude iOS 5 zahrnovat technologie Nuance pro rozpoznávání hlasu plus jejich dodatečnou podporu na firemních serverech. (Mimochodem, podle dřívějších náznaků se své hlasové technologie snažil do iOS 5 dostat Microsoft, zřejmě však Nuance dostala přednost. To ovšem příliš nepřekvapuje, protože na poli mobilních platforem představuje Microsoft potenciálního konkurenta, i když se mu s Windows Phone 7 zatím příliš nedaří.)
Spolupráce Applu s Nuance však možná bude ještě širší, protože v Mac OS X Lion byly objeveny náznaky použití jejích technologií pro hlasový výstup. Na přesnější informace sice musíme počkat nejméně do WWDC, ale zdá se, že jak v iOS, tak v Mac OS X budou hlasové technologie hrát mnohem větší roli než dosud.
iOS 5 prý umožní aktualizace přes bezdrátové připojení
Stahování a instalace aktualizací iOS dosud probíhají přes iTunes, Když vyjde nová verze iOS, musí se příslušné přístroje připojit k USB portu Macu či PC s iTunes, jež poté obstarají stažení a instalaci nového firmwaru. To znamená, že se iPhony, iPody touch a iPady bez spolupráce s osobními počítači neobejdou.
Jiné chytré telefony, například ty s Androidem či webOS, však nabízejí i přímější metodu získávání softwarových aktualizací, totiž „vzduchem“ (v angličtině se pro to používá termín „over-the-air“ neboli OTA). Uživatelé dostanou upozornění, že se objevila nová aktualizace a dostanou možnost si ji stáhnout přímo do telefonu přes mobilní síť nebo WiFi připojení, počítač se do toho vůbec nemusí zapojovat.
Počátkem května se objevily zprávy, že by tuto metodu mohl převzít také Apple. Server 9to5mac uvádí, že podle různých jeho zdrojů (první takové oznámení pochází již z konce března) se podpora bezdrátových aktualizací objeví poprvé v iOS 5.
Je-li to pravda, potom samotný iOS 5 bude třeba ještě nainstalovat klasickým způsobem, ale jeho následné aktualizace by se už mohly zařizovat bezdrátově. To se ovšem neobejde bez podpory mobilních operátorů (je to podobné jako v případě využívání iPhonu jako datového modemu, tedy takzvaného „tetheringu“).
Kolují pověsti, že Apple a operátor Verizon Wireless (provozující CDMA verzi iPhonu 4 a CDMA modely iPadu 2) spolu o nové metodě aktualizací jednají již od počátku letošního roku. Zatím se však neví, zda podobná jednání probíhají i s dalšími operátory, zpočátku tak možná bude tato možnost omezena jen na Verizon v USA.
Technicky by to nemělo být těžké zařídit, nakonec Apple TV svůj firmware už umí sama aktualizovat bez iTunes a bez připojení k počítači (viz první příspěvek tohoto článku), takže potřebný kód se v iOS nachází již teď. V případě iOS pro mobilní přístroje však bude třeba ještě vyřešit pár věcí.
V současnosti mají aktualizace iOS velikost okolo 600 MB a když se uváží, že se prodalo skoro 170 milionů přístrojů s iOS, mobilní operátoři by asi zrovna nejásali nad pravidelným stahováním takových objemů dat přes své sítě (a vzhledem k šířícímu se zavádění datových limitů by mnohé uživatele nepotěšily ani jejich účty za mobilní připojení).
Je proto velmi pravděpodobné, že Apple pozmění aktualizační mechanismus iOS tak, aby se přenášelo méně dat, místo celého obrazu iOS by se mohly stahovat a instalovat pouze změny.
iTunes zajišťují i řadu dalších funkcí vedle aktualizací iOS, mimo jiné dovolují přístroje s iOS zálohovat. Bezdrátové aktualizace iOS by samozřejmě měly poskytovat též nějaký způsob zálohování (už jen pro případ jejich selhání), zřejmě by se k tomu využívaly nové „cloud“ služby Applu, jejichž brzké spuštění se všeobecně očekává.
Je však skoro jisté, že iOS 5 i nadále zachová možnost aktualizace přes iTunes a bezdrátovou aktualizaci bude zprvu nabízet jen jako možnou alternativu (pro ty mobilní operátory, co ji budou podporovat). V dlouhodobějším výhledu by ovšem nakonec mohl nový způsob převládnout.
V App Store se již nacházejí doprovodné aplikace Adobe pro Photoshop CS5
Počátkem dubna Adobe uvolnila vývojářskou sadu (SDK), jež dovoluje vyvíjet aplikace pro nejrozšířenější mobilní platformy, včetně iOS, které budou spolupracovat s Photoshopem CS5 na osobních počítačích. A zároveň tehdy ohlásila tři ukázkové aplikace pro iPad, vytvořené právě s pomocí téhle sady.
A minulé úterý se tyto tři aplikace již objevily v App Store, jde o programy Color Lava, Eazel a Nav.
Aplikace Adobe Color Lava (prodávaná za 2,99 USD či 2,39 EUR) umožňuje na iPadu dotyky prstů připravovat vlastní barvy, lze si v ní vytvářet vlastní vzorníky barev a barvové motivy. Dále podporuje interaktivní spolupráci s barvovým panelem Photoshopu v reálném času a vytvořené vzorníky barev a barvová schémata se dají sdílet s ostatními elektronickou poštou.
Aplikace Adobe Eazel (za 4,99 USD nebo 3,99 EUR) dovoluje na iPadu prsty vytvářet kresby a odesílat je do Photoshopu CS5. Použité barvy mohou časem „vysychat“ a jde v ní míchat „mokré“ a “suché“ barvy pro vznik nových odstínů.
Ovládací prvky pro změnu barvy, průhlednosti, velikosti štětce a dalších parametrů se objeví pouze tehdy, když se na obrazovku iPadu přiloží všech pět prstů. Hotové kresby se dají odesílat do Photoshopu, kde se vykreslí ve vyšším rozlišení a uloží se v zadaném formátu. Anebo je lze uložit do fotografické aplikace iPadu, odkud se mohou elektronickou poštou rozesílat jako JPEG soubory.
A konečně aplikace Adobe Nav (za 1,99 USD nebo 1,59 EUR) umožňuje z iPadu na dálku ovládat Photoshop CS5 na osobním počítači a pracovat s jeho soubory. Z obrazovky iPadu lze vybírat nástroje Photoshopu a uzpůsobovat jeho nástrojový panel (dovoluje uložit konfiguraci panelu s až 16 nástroji).
Z aplikace se mohou otevírat soubory Photoshopu, dají se procházet, přeuspořádávat a zobrazovat a dokumenty Photoshopu jde na obrazovce iPadu zvětšovat až na 200 procent.
Všechny tři aplikace vyžadují iPad s iOS 4.3 nebo vyšším, spolupracovat umí s Photoshopem CS5 verze 12.0.4, vydaným 3. května. Sada Photoshop Touch SDK ovšem umožňuje takovéto aplikace vytvářet i ostatním, a tak jistě budou podobné programy v App Store přibývat.