Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Zprávy o iOS a jeho aplikacích
26. září 2011, 00.00 | Ohlášené vývojářské akce Twitteru nasvědčují vydání iOS 5 okolo 10. října. Smazání dat iTunes Match zřejmě signalizuje brzký příchod GM verze iOS 5. V Xcode byly objeveny známky podpory čtyřjádrových procesorů ARM. Nová verze klienta sociální sítě Google+ přidává podporu Setkání. Metaaplikace Appsfire ve verzi 3.0 získala přepracované uživatelské rozhraní. A na iOS přichází klasická hra Another World s vylepšenou grafikou.
Minulý týden se sešly další zprávy o možném datu vydání iOS 5 a také se objevilo několik nových či aktualizovaných aplikací iOS:
Další náznaky vydání iOS 5 okolo 10. října
Podle náznaků z předminulého týdne by se ostrá verze iOS 5 mohla objevit 10. října. A tohle datum se zdají potvrzovat také kroky Twitteru.
Tato mikroblogovací služba (a sociální síť) totiž naplánovala na 10. a na 12. říjen dvě „vývojářské sešlosti“ zaměřené na její těsnou integraci s iOS 5, což vypadá jako další náznak, že někdy v té době by mohla dorazit ostrá verze iOS 5. Twitter to oznámil minulý pátek, první z akcí se bude konat v Londýně 10. října, druhá pak v New Yorku 12. října, přičemž v obou městech bude místo jen pro 150 účastníků (upozornil na to The Next Web).
iOS se zatím nachází pouze v beta verzích, ovšem ohlášené akce Twitteru naznačují, že v době jejich konání by již mohla být dostupná ostrá verze, jejíž vlastnosti už budou stabilizované. Pak by totiž dávalo smysl, aby Twitter vývojářům předvedl možnosti nabízené integrací jeho služby na mobilních přístrojích Applu. A navíc to souhlasí s dřívějšími náznaky, že ostrá verze iOS 5 přijde 10. října.
Twitter zaujímá poněkud výsadní postavení, jako jediná sociální síť bude integrován přímo do iOS 5, což se ví již od představení iOS 5 na WWDC 2011, ale pověsti o tom kolovaly ještě dříve. Projevuje se to i v propagačních materiálech Applu k iOS 5, kde se aplikace Twitteru objevuje jako jediná aplikace třetí strany vedle vlastních aplikací Applu. Dá se proto předpokládat, že Twitter má o iOS 5 podrobnější informace než ostatní a přizpůsobuje tomu i své akce pro vývojáře.
Od minulé středy víme, že se mediální akce k podzimním novinkám Applu bude konat nejspíš 4. října. A na ní bychom se měli dozvědět jak datum zahájení prodeje nového iPhonu, tak také datum vydání ostré verze iOS 5.
Apple by dnes měl smazat data služby iTunes Match
První jasnou známkou toho, že se blíží vydání ostré verze iOS 5, by mělo být uvolnění jeho GM (Golden Master) verze pro vývojáře, jež obvykle bývá totožná s ostrou verzí pro koncové uživatele (i když se u iOS již stalo, že Apple na poslední chvílí opravoval též GM verzi). Podle některých zpráv se GM verze měla objevit minulý pátek 23. září, ale to se zatím zřejmě nestalo.
Avšak to, že se něco v tomto směru chystá, naznačuje jiné oznámení Applu pro vývojáře. Minulý pátek jim totiž elektronickou poštou rozeslal zprávu, že dnes, v pondělí 26. září, budou vymazány iCloud knihovny uchovávající data služby iTunes Match.
Tato placená hudební služba umožňuje do iCloud přesunout celou hudební knihovnu uživatele, její beta verze byla spuštěna koncem srpna, avšak dostupné registrace se již za několik hodin vyčerpaly. Další vývojáře pro její testování začal Apple nabírat až počátkem září.
Apple vždy zdůrazňoval, že data beta verze služby iTunes Match budou na konci beta testování smazána, takže páteční oznámení zřejmě znamená, že testování končí. Oznámení však mluví pouze o aktualizaci služby a vymazání dat vysvětluje snahou o zlepšení její celkové kvality a spolehlivosti. Před vymazáním dat by ti, kdo používají beta verzi iTunes Match, měli službu vypnout, lokálně uloženou hudbu to samozřejmě nijak neovlivní.
K podobnému mazání dat ovšem došlo už minulý týden, ve čtvrtek 22. září Apple podobně smazal všechna data zálohovací funkce iCloud Backup.
Je velmi pravděpodobné, že tenhle „velký úklid“ tvoří součást příprav na uvolnění GM verze iOS 5, kterou tak nejspíš můžeme čekat již během tohoto týdne. A pak už by měly podzimní novinky přicházet v rychlém sledu, nejprve 4. října vše upřesní mediální akce v Cupertinu a jestliže se potvrdí dosavadní zprávy, potom 10. října bude následovat ostrá verze iOS 5 a 14. října zahájení prodeje nového iPhonu. Data ovšem ještě nejsou zcela jistá, to by měla upřesnit právě ona mediální akce.
V Xcode byly nalezeny známky podpory čtyřjádrových procesorů ARM
Další zpráva se týká vzdálenější budoucnosti iOS. Aplikace iOS (stejně jako aplikace Mac OS X) se většinou tvoří v integrovaném vývojovém prostředí Xcode Applu a v něm byly objeveny známky podpory čtyřjádrových procesorů ARM (minulý pátek to zjistila ArsTechnica).
V kompilátoru Clang – výchozím kompilátoru Xcode – se našla nedávno doplněná podpora pro čyřjádrový ARM procesor Armada XP firmy Marvell. To je jeden z mála již reálně dostupných čtyřjádrových procesorů ARM, jako nejpravděpodobnější vysvětlení se proto jeví, že Apple používá tyto čipy v prototypech budoucích iPadů a iPhonů.
U konečných verzí se předpokládá nasazení nového SoC čipu Apple A6, který by se mohl už na jaře 2012 objevit v iPadu 3. O tomto čipu se sice zatím mnoho konkrétního neví, ale očekává se, že bude vyroben 28nm procesem (narozdíl od 45nm procesu užívaného pro stávající SoC čipy Applu).
O počtu jeho jader se pouze spekuluje, ale vzhledem k tomu, že NVIDIA a další výrobci SoC čipů postavených na procesorech ARM na příští rok ohlásili čtyřjádrové modely, dá se totéž očekávat i pro čip A6 (čip A4 je jednojádrový, čip A5 užitý v iPadu 2 pak dvoujádrový).
Příští rok se tak zřejmě dočkáme zařízení s iOS vybavených čtyřjádrovými procesory ARM, což asi budou především nové modely iPadu (sice se objevily pověsti o MacBooku Air osazeném procesorem ARM, ale proti procesorům Ivy Bridge chytaným na příští rok by i čtyřjádrový procesor ARM výkonnostně hodně zaostával a navíc by vyvstaly potíže s kompatibilitou dosavadních aplikací). A Apple na to zjevně již začal připravovat své vývojové prostředí, aby bylo možné psát aplikace, jež toho dokážou využít.
Nová verze klienta Google+ přidává podporu pro Setkání
Koncem června Google spustil svou novou sociální síť Google+ a v červenci se začal nabízet klient Google+ také pro iOS. Zpočátku však pracoval pouze na iPhonu, ale následná aktualizace počátkem srpna doplnila podporu iPodu touch a iPadu.
Minulý týden Google svou sociální síť otevřel všem zájemcům (předtím se do ní dalo dostat jen přes pozvánky) a zároveň též vyšla nová verze klienta Google+ pro iOS.
Nová verze 1.0.4.2326 především doplňuje podporu pro Setkání (Hangouts), tedy víceuživatelské videokonference (práci s nimi podrobněji popisuje MacStories). K Setkání se může připojit až devět lidí, k čemuž implicitně lze použít čelní fotoaparát iPhonu či iPadu (klient však podporuje i videohovory přes zadní fotoaparát). Skupinové konverzace byly přejmenovány z „Pokecu“ („Huddle“) na „Messenger“ a nyní podporují posílání fotografií v příloze.
Dále nový klient poskytuje jemnější nastavování možností oznamování, uživatel může volit, jaká oznámení sítě Google+ bude dostávat a zřejmě se i zvýšila jejich kompatibilita s centrem oznamování iOS 5. Přibyla také podpora zmínek, což aplikaci přibližuje Twitteru.
Tlačítko plus jedna (vyjadřující oblibu) se dá užít i na komentáře, mapové zobrazení v profilu uživatele může volitelně ukazovat jeho dřívější bydliště, příspěvky lze volitelně sdílet s jednotlivci, zlepšilo se vyhledávání lidí a samozřejmě byly opraveny různé chyby a údajně se též zvýšil výkon aplikace.
Aplikace se dá stáhnout zdarma z App Store, pracuje na iPhonech, iPodech touch a iPadech s iOS 4.0 nebo vyšším, stále však není optimalizovaná pro iPad (neposkytuje pro něj uzpůsobené uživatelské rozhraní).
Metaaplikace Appsfire 3.0 přináší přepracované uživatelské rozhraní
Vyznat se ve stovkách tisíc aplikací App Store je tvrdý oříšek, a tak není divu, že také pro tohle existuje aplikace. Vlastně by se mělo mluvit spíše o metaaplikaci, jež dovoluje rychle se probrat obrovskými počty nových i stávajících aplikací iOS a zaměřit se na to, co uživatel hledá.
Jde o aplikaci Appsfire, která minulý čtvrtek dospěla k verzi 3.0.
Tato nová verze nabízí zcela přepracované uživatelské rozhraní s novým navigačním menu, v němž lze požadované aplikace najít jedním dotykem. Dále přináší nové metody vyhledávání, informace o cenách zobrazuje přímo ve svých „proudech“ pomáhajících uživatelům zaměřit se na aplikace, jež pro ně pravděpodobně budou nejzajímavější. Výsledky hledání se dají sdílet (aplikace nyní klade velký důraz na sociální funkce a sítě) a přináší ještě mnoho dalších novinek.
Nové vyhledávací funkce dovolují uživatelům zjistit, jaké aplikace jejich přátelé v sociálních sítích používají (nebo odstraňují), co se právě prodává, jaké aplikace jsou užitečné v místě pobytu uživatele a umožní vypisovat seznamy celebrit a významných bloggerů, kteří se rozhodli pro danou aplikaci. Dále může poskytovat informace o nejčastěji zmiňovaných aplikacích na Facebooku a Twitteru a též o aplikacích na horních příčkách žebříčků prodejů v iTunes Store.
Jedním tahem prstů lze procházet informace o desítkách aplikací zahrnující ceny, hodnocení, snímky obrazovek a komentáře a pro přátele se dají zveřejňovat informace o aplikacích, jež si uživatel Appsfire zakoupil.
Appsfire si je možné z App Store stáhnout zdarma, pracuje na iPhonech, iPodech touch a iPadech s iOS 3.1 nebo vyšším. Pochopitelně patří k velmi oblíbeným aplikacím, už si ji stáhly více než 3 miliony uživatelů.
Na iOS přichází klasická hra Another World
K nejpočetnějším aplikacím iOS patří hry, mezi nimiž se velké oblibě těší klasické tituly přenesené z jiných platforem. Často to sice jsou tituly hodně staré, ale to jim nic neubírá na přitažlivosti (ostatně pamětníci často tvrdí, že staré hry sice možná nebyly technicky tak propracované, avšak mnohdy byly nápaditější).
A nyní na iOS konečně dorazila další herní klasika, „Another World“ (v některým zemích prodávaná pod názvem „Out of This World“, oficiální stránka hry se nachází tady). Letos je to právě 20 let, co byla tato hra poprvé uvedena pro Amigu, Atari ST, Apple IIGS a MS-DOS, později byla přenesena na další, zejména konzolové platformy.
Hru pro iOS uvádějí francouzská firma DotEmu, která se specializuje na přenosy starých her a herní vydavatel BulkyPix, přičemž DotEmu na přenosu spolupracovala s tvůrcem původní hry Ericem Chahi. Práce na přenosu hry začaly už letos v březnu a jde o první “oficiální“ verzi od roku 2006. Tehdy Chahi vytvořil 15th Anniversary Edition (vydání k 15. výročí) pro Windows a teď přichází 20th Anniversary Edition (vydání k 20. výročí) pro iOS.V roce 1991 tato hra zaujala svou vektorovou grafikou, jež na svou dobu poskytovala vysoké rozlišení, propracovaným herním světem a tím, že hodně připomínala film. Příběh hry se točí okolo vědce Lestera, který byl po experimentu s jaderným zařízením přenesen do jiného světa. Tam musí tento nemluvící hrdina překonávat četné překážky, včetně nestvůr, stráží a mimozemské krajiny sužované četnými zemětřeseními, aby unikl. Byla to jedna z prvních her, jež spojovala řešení logických problémů s akčními prvky.
Letošní výroční vydání pro iOS dostalo novou HD grafiku s většími detaily a podporou pro rozlišení iPhonu 4 a iPadu, ale protože původní hra používala vektorovou grafiku, rozdíly nejsou nijak zásadní. A navíc lze kdykoli pomocí dvou prstů přepínat mezi původní a novou HD grafikou. Původní zvuk a zvukové efekty byly rovněž nově zrekonstruovány.
Také ovládací prvky hry se nabízejí ve dvou verzích. Jednak lze používat nové intuitivní dotykové ovládací prvky, jednak lze užít klasické „směrové tlačítko“ na obrazovce. Hra má 3 úrovně obtížnosti: „Normal“ (snazší než původní hra), „Difficult“ (obtížnost srovnatelná s původní hrou) a „Very Hard“ (obtížnost ještě vyšší proti originálu). Podporuje 5 jazyků (angličtinu, francouzštinu, italštinu, němčinu a španělštinu) a prodává se za 4,99 USD (3,99 EUR). V App Store se nyní již nachází verze 1.1, jež opravila některé menší chyby.