Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Zprávy o iPhonu 4 (a iOS 4)
16. června 2010, 00.00 | Začal příjem předběžných objednávek iPhonu 4, avšak servery Applu a mobilních operátorů nezvládaly nával zájemců a v USA se počáteční dávka telefonů vyprodala za první den. Vývojáři už minulý týden počali zasílat aplikace iOS 4 a objevují se první aplikace pro nový iPhone a iOS. Apple poněkud uvolnil licenční podmínky vývojových nástrojů aplikací iOS 4, může ho však čekat vyšetřování kvůli reklamní platformě iAd.
Okolo iPhonu 4 a iOS 4 se toho v poslední době děje docela dost, tento článek se snaží stručně shrnout alespoň některé události s nimi spojené:
Zahájení předběžných objednávek iPhonu 4 zahltilo servery Applu a mobilních operátorů
Při zahájení konference WWDC 2010 Steve Jobs představil nový iPhone 4 a tehdy také zmínil, že se prodej nového telefonu spustí 24. června ve Francii, Japonsku, Německu, USA a Velké Británii, přičemž předběžné objednávky bude možné začít podávat od 15. června, tedy od včerejška.
A skutečně včera počali jak Apple, tak významní mobilní operátoři v daných zemích přijímat objednávky na nový iPhone s tím, že přístroje budou dodány 24. června.
Objednávat lze jen černé iPhony 4
Neobešlo se to však bez potíží. Už dříve unikly náznaky, že operátor AT&T umožní objednávat pouze černé provedení iPhonu 4, zatímco bílé varianty budou dostupné až později. A to se potvrdilo včera při zahájení objednávek, jak webové obchody Applu, tak mobilních operátorů nabízejících iPhone 4 dovolují objednávat jenom černé modely (s 16 nebo 32 GB paměti), na bílý telefon bude nutné počkat.
Omezený výběr barvy (na způsob Fordu T) většinu zájemců neodradil, potíž však byla v tom, že mnozí z nich si telefon objednat nemohli, protože servery prostě nestíhaly.
Před zahájením objednávek jako obvykle Apple na chvíli odstavil svůj webový obchod, tentokrát se s tím ovšem sešlo ještě uvedení modernizovaných Maců mini (ty se ale v obchodu objevily již před odstávkou), později však jak servery Applu, tak AT&T nezvládaly nápor objednávek, což pochopitelně vyvolalo značnou kritiku.
Stav možná zhoršila také aplikace Apple Store
Situaci zřejmě dále zhoršilo to, že Apple včera uvedl na americký App Store aplikaci nazvanou prostě Apple Store, jež umožňuje z přístrojů s iOS přístup k webovému obchodu Applu (ten k tomu vydal tuhle tiskovou zprávu).
Aplikace se zatím nabízí jen v USA a je určena především pro iPhony a iPody touch, na iPadu sice funguje, ale nemá pro něj uzpůsobené uživatelské rozhraní (není to univerzální aplikace). A protože z aplikace též lze objednat iPhone 4, je docela dobře možné, že příval požadavků z ní přispěl k výše zmíněným problémům se servery.
Ceny iPhonu 4
Díky předběžným objednávkám se už také poněkud vyjasnily ceny iPhonu 4. Pro USA je známe již od WWDC 2010 (199 USD za 16GB a 299 USD za 32GB verzi), ale to jsou dotované ceny, vyžadující úvazek u AT&T, v dalších zemích se však dají objednat i neblokované telefony za plnou cenu.
Konkrétně v Británii Apple nabízí 16GB iPhone 4 za 499 GBP a 32GB za 599 GBP a ve Francii tyto ceny činí 629 a 739 EUR (ve Francii se prodej neblokovaných telefonů vyžaduje přímo ze zákona). Z těchto částek si lze udělat představu, kolik bude nový iPhone stát v dalších zemích (včetně té naší), zjevně zrovna levný nebude.
Apple a AT&T už v USA vyprodali svou první dávku iPhonů 4
Zájem o předběžné objednávky iPhonu 4 byl skutečně obrovský, což se projevilo nejenom v ochromení serverů, ale především v tom, že již v úterý ohlásil nejprve AT&T, že vyprodal všechny telefony, co měl k dispozici a brzy poté došly iPhony 4 také samotnému Applu a nyní jeho americký webový obchod jako termín dodání nových objednávek uvádí až 2. červenec. (Stejné datum vypisuje i britský Apple Store, ve Francii zatím iPhony 4 ještě jsou.)
Opakuje se tak situace s iPadem, kdy se počáteční zásoba přístrojů pro předběžné objednávky rovněž rychle vyčerpala, což signalizuje, že odbyt nového iPhonu bude značný a Apple zjevně bude mít potíže s uspokojováním poptávky.
Přípravy na příchod iPhonu 4 a iOS 4 probíhají již několik dní
Už od minulého týdne se objevovaly zprávy o prvních krocích směřujících k uvedení nového iOS 4 a iPhonu 4. Nová verze iOS (dříve iPhone OS) pochopitelně bude potřebovat také nové aplikace využívajících jejích možností.
Avšak aplikace iOS 4 je třeba zaslat Applu ke schválení a ten jejich příjem umožnil od minulého čtvrtku, tedy od 10.června. A tak až Apple 21. června uvolní iOS 4 jako aktualizaci firmwaru, mohlo by se v App Store již nacházet dost aplikací využívajících jeho nové možnosti (zejména multitasking) a brzy jistě začnou přibývat též aplikace využívající novinek iPhonu 4 (především jeho displeje Retina se čtyřnásobně vyšším rozlišením).
Vývojáři také minulý týden obdrželi beta verzi aplikace iBooks pro iOS 4 fungující na iPhonu a iPodu touch (beta verze ale nepodporuje iPhone 3G), jež bude zobrazovat i PDF dokumenty.
Dále se objevila aplikace iTunes Connect Mobile, dovolující vývojářům sledovat různé údaje o obchodu App Store (jako třeba vývoj prodeje jednotlivých aplikací) přímo z přístrojů s iOS.
A tento týden začala fungovat též služba Game Center poskytující sociální síť pro hry iOS 4, která umožňuje přihlásit se k účtu, zvát přátele ke hrám, vyhledávat další uživatele pro pořádání her více hráčů a sledovat dosažené výsledky a vytvářet přehledy skóre.
Jde o obdobu jiných herních služeb, iOS 4 samozřejmě zahrnuje API rozhraní GameKit, dovolující začlenit podporu služby Game Center do nových aplikací.
Apple uvolnil podmínky používání interpretovaného kódu pro aplikace iOS 4
V dubnu vyvolala velký rozruch změna licenčního ujednání iOS 4, jež se dalo vykládat jako zákaz užívání křížových kompilátorů pro vývoj aplikací App Store, příslušný odstavec 3.3.2 v podstatě přesně určoval, jaké vývojové nástroje se smí používat.
Všeobecně se předpokládá, že zmíněný zákaz mířil hlavně proti Adobe a jejím snahám o převod Flash aplikací na aplikace iPhone OS (nástrojem Packager for iPhone), avšak dotyčný odstavec zakazoval používání jakéhokoli interpretovaného kódu, což se týkalo mnoha dalších vývojových nástrojů a prostředí.
Minulý týden však Apple potichu opět změnil znění odstavce 3.3.2, doplnil novou klauzuli, že aplikace nesmí stahovat či obsahovat interpretovaný kód s výjimkou případů, kdy to Apple písemně povolí a dodává, že interpretovaný kód může aplikace zahrnovat jenom tehdy, když poskytuje menší funkce nebo funkce odpovídající udávanému účelu aplikace.
Matt Drance k tomu na svém blogu Apple Outsider podotýká, že tím Apple otevírá cestu do App Store aplikacím, jež využívají jádra a knihovny napsané v interpretovaných jazycích, jako je například Lua. K nim patří zejména hry a je jasné, že by Apple přísun her nerad omezoval, vždyť tvoří nejoblíbenější (a nejvýnosnější) aplikace App Store.
Zákaz křížových kompilátorů ovšem trvá, Flash pořád nemá šanci proniknout do App Store ani prostřednictvím Packageru (avšak Adobe Digital Publishing Platform nějak dokáže vytvářet aplikace iOS vyhovující podmínkám Applu).
Úřady možná začnou Apple vyšetřovat kvůli jeho reklamní platformě iAd
Adobe se samozřejmě zákaz Flashe pod iOS vůbec nelíbí a zkouší též právní kroky, avšak mobilní platforma Applu se může stát předmětem šetření úřadů i z jiného důvodu.
Tentokrát jde o reklamní platformu iAd, v sobotu se objevily zprávy (od svých zdrojů to zjistil deník Wall Street Journal), že americký antimonopolní úřad FTC začne Apple vyšetřovat, zda nenarušuje konkurenční prostředí tím, že změnou licenčního ujednání iOS 4 GM zakazuje konkurenčním reklamním službám získávat z přístrojů s iOS 4 analytická data. Hlavním cílem tohoto zákazu je služba AdMob, kterou loni koupil Google, jde tak o další projev rostoucí rivality bývalých spojenců.
AdMob si pochopitelně stěžovala a poukazovala na to, že reklamní platforma iAd Applu má výsadní postavení a teď to už zřejmě začaly úřady skutečně prošetřovat. Samozřejmě nelze říci, jak to vlastně dopadne, očividně však budou úřední místa důkladněji zkoumat omezení iOS.
Není vůbec jasné, bude-li to mít pro Apple nějaké důsledky (současná politická reprezentace USA je ovšem více nakloněná úředním zásahům do chodu firem), možná však bude ještě rád, bude-li moci prokázat, že iPhone nemá dominantní postavení na trhu chytrých telefonů (asi bude muset vyštrachat ty statistiky, co ještě nedávno zpochybňoval).