Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Zprávy o iPhonu
9. prosince 2009, 00.00 | V Jižní Koreji se za první den prodalo 60 000 iPhonů. Oficiální prodej iPhonu začíná také v Izraeli. A Apple stáhl z App Store 1 011 aplikací firmy Molinker kvůli zfalšovaným recenzím.
Stále přicházejí nové zprávy týkající se iPhonu, zejména o rozšiřování jeho prodeje do dalších zemí:
V Jižní Koreji se první den prodalo přibližně 60 000 kusů
Koncem listopadu se začal iPhone prodávat v Jižní Koreji (dodává ho tamní druhý největší operátor KT) a již prvotní zprávy naznačovaly, že v této zemi byl přijat dobře. A nyní jsou dostupné první přesnější odhady prodeje za první den.
Digital East Asia uvádí, že podle odhadů prodejců se jen za první den (tedy 28. listopadu) prodalo asi 60 000 iPhonů. To vůbec není málo, protože za celé třetí čtvrtletí 2009 se v této zemi odbylo celkem 400 000 chytrých telefonů.
Jižní Korea je sice známá vysokou technickou úrovní svých mobilních služeb a telefonů, ale podíl chytrých telefonů tam zatím zůstává velmi nízký, pouze okolo jednoho procenta (mobilní telefon přitom vlastní přes 90 procent obyvatel), což by ovšem iPhone mohl změnit.
Zároveň tak Apple nejspíš alespoň částečně naruší dosavadní výraznou převahu domácích výrobců Samsung a LG na jihokorejském trhu mobilních telefonů (jimž však donedávna pomáhala legislativní omezení ztěžující přístup zahraničních přístrojů).
A tak narozdíl od stále nepříznivých zpráv z Číny, kde se oficiální prodej nevyvíjí vůbec dobře, v Jižní Koreji má Apple naději na získání dalšího významného odbytiště, k čemuž ovšem dopomohlo to, že proti konkurenčním chytrým telefonům tam vychází iPhone docela levně.
iPhone se začíná prodávat též v Izraeli
A ke státům, v nichž se bude iPhone oficiálně prodávat, přibude další země, jež si zaslouží zmínku, totiž Izrael. To je sice rozlohou a počtem obyvatel poměrně malá země, avšak pro mnoho lidí velice důležitá z náboženského a politického hlediska. To ovšem nejsou témata, jimiž by se měl zabývat MůjMac, ale tato země zároveň patří k technicky velice vyspělým a významně přispívá k výzkumu a vývoji na poli moderních technologií.
Je tedy dost zvláštní, že oficiální prodej začíná v Izraeli až nyní, což je však dáno hlavně tím, že zahájení prodeje tam bylo již několikrát odloženo (mimo jiné kvůli neshodám o záručních podmínkách).
Ale nyní by již skutečně měl začít, dnes od půlnoci místního času ho spustí operátor Cellcom, zítra potom budou následovat operátoři Orange a Pelephone, informuje agentura Reuters. Každý z operátorů přitom musí pro začátek odebrat alespoň 80 000 iPhonů, ale podle některých odhadů jich nakoupí ještě víc, vzhledem k předpokládané poptávce.
Izrael má totiž značně vyspělý trh mobilních telefonů, s mírou penetrace 125 procent, která patří k nejvyšším na světě. A tak lze očekávat, že se tam iPhone bude prodávat docela dobře a telefon by se měl operátorovi zaplatit v průměru za 13 měsíců.
A přirozeně iPhone již teď není v Izraeli neznámý, odhaduje se, že z jiných zemí si Izraelci domů přivezli nějakých 80 000 kusů, jež poté odblokovali (anebo je koupili neblokované v zemích, kde se tak nabízejí).
V Izraeli tedy začnou iPhone současně prodávat tři operátoři, ale nepředpokládá se, že by to vedlo k nějaké cenové válce či jiným střetům (v mnohém se to podobá situaci u nás, v Izraeli se ovšem nepochybně prodá telefonů Applu o dost víc).
Apple odstranil z App Store 1 011 aplikací firmy Molinker kvůli zfalšovaným recenzím
Než se aplikace pro iPhone a iPod touch dostanou do obchodu App Store, musí projít značně přísným schvalovacím procesem, který vyvolává častou kritiku. I tak se ale někdy stane, že Apple později z obchodu stáhne již zveřejněné aplikace.
Důvody bývají někdy dost podivné, ovšem nejnovější hromadné stažení aplikací firmy Molinker (zřejmě dosud největší takový zákrok) podněcuje jiné stížnosti, tentokrát se jedná o zasloužené potrestání (přestože některé z dotčených aplikací skutečně mohly být užitečné).
Jak píše MobileCrunch, firma Molinker, jež pro iPhone nabízela plných 1 011 aplikací (jejich přehled zatím najdete třeba tady), byla přistižena při podvádění. Na autora blogu Iphoneography se obrátil jeden čtenář (vystupující pod přezdívkou SCW) s podezřením na podvod kolem recenzí aplikací na App Store.
SCW si všiml, že až 90 procent recenzí na aplikace Molinkeru zřejmě napsala skupina lidí, která recenzuje pouze tyto aplikace. A tak třeba u aplikace NightCam Pro bylo 42 ze 44 recenzí udělujících pět hvězdiček nejspíš takto zfalšovaných a podobných případů se našlo mnohem víc.
Když se ovšem těmto dvěma podařilo shromáždit dostatek údajů, z nichž téměř jistě vyplývalo nekalé jednání, zaslali svá zjištění elektronickou poštou viceprezidentovi Applu Philovi Schillerovi. Ten zprvu neodpovídal, avšak pak náhle z Apple Store zmizely nejenom zmíněné recenze, ale také všech 1 011 aplikací Molinkeru. A později Schiller odpověděl i autorovi Iphoneography, zaslal mu zprávu, v níž potvrzoval, že aplikace této firmy byly odstraněny z App Store a jejich hodnocení se již rovněž neobrazují.
Apple sice již proti vývojářům zasáhl mnohokrát (což vzbudilo značnou nevoli v některých sporných případech), ovšem tohle bylo poprvé, kdy zakročil proti falšovatelům recenzí. Samozřejmě, Molinker nikdo nelituje, jeho počínání bylo trestuhodné, avšak celá věc vzbuzuje i dost značné pochybnosti o samotném schvalování aplikací.
Molinker zaplavoval App Store svými aplikacemi a zejména zfalšovanými recenzemi na ně déle než rok, aniž by to vyvolalo nějakou odezvu a je otázkou, jestli by na to Apple bez zmíněných dvou všímavců vůbec přišel.
Ovšem znepokojení z nafukovaných hodnocení aplikací již dříve vyjádřili mnozí uživatelé a vývojáři, ale teprve uvidíme, zda případ Molinker bude zlomem a Apple podnikne podobná opatření a případně stejně přísně potrestá i další podezřelé vývojáře aplikací a PR firmy.