Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Zprávy o iPhonu: navigační program G-Map, tahy prstů pro virtuální klávesnice, další prodejce iPhonu ve Francii a Wal-Mart prodává iPhone. (30.12.08)
30. prosince 2008, 02.00 | Program G-Map se snaží na iPhone přinést plnohodnotnou GPS navigaci. Nový patent Applu naznačuje, že by virtuální klávesnice iPhonu a iPodu touch mohly využívat tahů prsty. Ve Francii začal prodávat iPhone další operátor, avšak za nepříliš přitažlivou cenu. A v USA zahájil prodej iPhonu též řetězec Wal-Mart.
Objevily se také nějaké zprávy o iPhonu, sice převážně obchodního rázu, ta první však popisuje významnou aplikaci:
G-Map by mohl být prvním plnohodnotným navigačním programem pro iPhone
iPhone 3G obsahuje hardwarový GPS přijímač, což vzbudilo při jeho uvedení na trh letos v červenci velké naděje, že by iPhone mohl posloužit i jako částečná náhrada levnějších GPS navigací.
Bohužel, to se nepotvrdilo, protože zatím není k dispozici software, který by GPS hardware telefonu naplno využil, dnes ho vlastně používají jen Google Maps, ty však nelze považovat za plnohodnotnou navigaci.
Příčin tohoto stavu je více, o prvních verzích firmwaru 2.x Apple tvrdil, že obsahuje chyby, jež ztěžují vývoj navigačních programů, navíc se mnozí zalekli částí licenčního ujednání vývojářské sady iPhonu, které si někteří vyložili jako v podstatě zákaz tvorby navigačních programů.
Nyní se však možná objevila ona příslovečná vlaštovka, věštící jaro i v této oblasti. Na App Store se totiž začal nabízet program, hodlající učinit z iPhonu plnou GPS navigaci.
Jde o program G-Map firmy Xroad, který poskytuje výběr 2D a 3D zobrazení a zobrazuje doporučené směry jízdy v podobě zvýrazněných tras doprovázených takovými údaji jako jsou vzdálenost a odhadovaná doba dojezdu. Přináší tedy stejné funkce jako běžné samostatné GPS navigace.
Aplikace se navíc (narozdíl od Google Maps) vyhýbá užívání internetového připojení, místo toho využívá kombinaci příjmu GPS signálů a předinstalovaných map.
V mapách lze vyhledávat adresy a dají se v nich editovat zájmové body a uživatelé do nich mohou přidávat vlastní poznámky. Problém však spočívá v tom, že tyto mapy prozatím pokrývají jen omezené území, zatím nezabírají ani celé USA (zahrnují většinu západní části USA a jenom některé oblasti na východě), pro Evropu pochopitelně G-Map podklady nemá vůbec žádné.
Instalační soubor aplikace (kvůli integrovaným mapám) zabírá 932 MB, takže se musí stahovat z osobního počítače nebo přes Wi-Fi připojení, cena programu je však velice přijatelná, pouhých 20 USD.
G-Map v současné podobě sice bude zajímavý jen pro americké zákazníky, avšak jestliže Apple dovolil jeho prodej na App Store, lze předpokládat, že už nemá námitky proti programům takovéhoto typu. To by mohlo pohnout k podobným krokům i známá jména z oblasti GPS softwaru (kupříkladu TomTom tvrdil, že první pokusy s přenosem svého Navigatoru na iPhone provedl, jakmile byla dostupná příslušná vývojářská sada).
A tyto firmy, narozdíl od Xroad, mají mapové podklady pro Evropu, včetně naší země, již hotové, takže nakonec bychom se mohli dočkat také my (cena softwaru známých značek však asi bude o něco vyšší). Teď bude hodně záležet na tom, jak se na iPhonu uchytí G-Map.
Pro virtuální klávesnice iPhonu a iPodu touch se možná uplatní tahy prsty
Nově zveřejněná patentová žádost Applu naznačuje, že by mohl pro virtuální klávesnice iPhonu a iPodu touch implementovat nové příkazy prováděné tahy prstů. Žádost podaná u amerického patentového úřadu (a nazvaná prostě Swipe Gestures for Touch Screen Keyboards, tedy gesta prováděná tahy prstů pro klávesnice dotykových obrazovek) popisuje, jak tahy prstů nahradit příkazy, které by normálně vyžadovaly dodatečné poklepání.
Uživatelé například mohou táhnout dvěma prsty doleva, aby napodobili stisk klávesy Backspace, případně mohou tahem prstů dolů začít novou řádku.
Takto lze vykonávat i složitější příkazy, třeba jeden tah vzhůru může přepnout na velká písmena a dvojité tažení nahoru napodobí klávesu Caps Lock. Tahy vzhůru se rovněž dají užít k zadávání interpunkčních znamének, tahy prsty do různých jiných směrů mohou obstarávat takové úlohy jako vkládání mezer, mazání celých slov či vkládání často opakovaných sledů znaků (například tečky a současně mezery za ní na konci věty).
Apple v žádosti poznamenává, že se tyto příkazy dají uplatnit nejenom na iPhonu a iPodu touch, ale i pro PDA, tablety, notebooky a stolní počítače. Dotykové virtuální klávesnice ovšem zatím takto široce využívají pouze kapesní přístroje Applu, takže otázka případných patentových sporů s jinými výrobci podobných zařízení zůstává čistě teoretickou, navíc je dost pravděpodobné, že Apple podobné patenty podává spíše kvůli tomu, aby získal ochranu proti snahám jiných firem o uplatnění patentových nároků (americká patentová legislativa umožňuje udělat si z vymáhání takovýchto nároků docela dobré živobytí).
Samotná patentová žádost přirozeně neznamená, že Apple výše popsané příkazy zavede v nejbližší budoucnosti, ovšem právě na virtuálních klávesnicích iPhonu a iPodu touch by to nejspíš přišlo docela vhod, i když bez praktického vyzkoušení se můžeme pouze dohadovat, jestli by to skutečně zrychlilo psaní.
Ve Francii začal nabízet iPhone další prodejce
V polovině prosince francouzský antimonopolní úřad rozhodl, že operátor Orange ve Francii už nadále nesmí uplatňovat exkluzivitu na prodej iPhonu, Apple musí jeho distribuci povolit také konkurenci. Toto rozhodnutí vyvolala stížnost konkurenčního operátora Bouygues Telecom, jemuž francouzské úřady vyhověly a předběžným opatřením exkluzivitu zrušily. Samotný spor se sice ještě táhne dál (Orange se odvolal), ale dokud nepadne jiné rozhodnutí, může iPhone v zemi galského kohouta prodávat v podstatě každý.
A již se objevily první takové pokusy, zatím však nevypadají příliš výhodně. Prodej iPhonu bez vazby na Orange oznámil místní prodejce mobilních telefonů FNAC, avšak ceny, jaké za iPhone 3G požaduje, asi velké nadšení Francouzů nevzbudí. Za 8GB verzi telefonu totiž chce 799 EUR, modely s 16 GB paměti pak prodává za 899 EUR.
Koupě telefonu sice nevyvolává žádné závazky oproti dotovaným nabídkám, ale i tak jde o hodně vysoké ceny, to ukazuje srovnání s některými jinými zeměmi eurozóny. Kupříkladu v Belgii se také prodává iPhone neblokovaný, jenže tam stejné modely přijdou na 529, respektive 619 EUR. FNAC tak nejspíš příliš mnoho zákazníků nezíská, je ovšem možné, že pokud bude rozhodnutí o zrušení exkluzivity nadále platit, přidají se další operátoři, ti by mohli dát lepší nabídky.
Je docela ironické, že France, jež byla jednou z prvních zemí, kde dal koupit legálně odblokovaný původní iPhone, má nyní jeden z nejrestriktivnějších systémů prodeje iPhonu 3G a bude zřejmě ještě chvíli trvat, než se to změní.
A naopak naše země patří k těm, v nichž se uplatňují na iPhone jen minimální omezení, všichni tři čeští operátoři prodávají telefon neblokovaný. (Také ceny vycházejí v zásadě srovnatelné, ovšem současné výrazné výkyvy kursu koruny srovnání cen dost ztěžují). Avšak mizivou podporu iPhonu ze strany Applu (pořád chybí česká lokalizace) nám určitě nikdo závidět nebude.
V USA počal iPhone 3G prodávat řetězec Wal-Mart
Též v USA se objevila významná novinka ve způsobu prodeje iPhonu 3G, v pátek oznámil obchodní řetězec Wal-Mart (mimochodem jedna z největších firem světa), že od neděle začíná prodávat ve svých obchodech iPhone 3G.
Nepotvrdily se však původní pověsti, podle nichž se v jeho nabídce měla objevit dotovaná verze se 4 GB paměti za cenu 99 SD, místo toho nabízí stejné 8GB a 16GB modely jako všichni ostatní se závazkem na dva roky u operátora AT&T. A příliš se neliší ani cena, 8GB telefon stojí 197 USD, 16GB modely vyjdou na 297 USD.
Přijde-li však některý z konkurentů s nižšími cenami iPhonu, Wal-Mart své ceny odpovídajícím způsobem sníží, tak jako to dělá u jiného zboží. Telefon bude k dostání v téměř 2 500 obchodů Wal-Martu, což významně rozšíří možnosti koupě iPhonu v USA.
Samozřejmě, pro nás tato zpráva nemá žádný bezprostřední význam, u nás Wal-Mart nepůsobí, ale pro Apple se jedná o důležitý obchodní tah, protože zpřístupňuje jeho telefon dalším potenciálním zákazníkům. Wal-Martu se sice vytýká ledacos (a někdy zřejmě oprávněně), avšak v jeho obchodech nakupuje ohromné množství zákazníků, kteří by se jinak k iPhonu třeba ani nedostali.
Applu se tak rozšířila potenciální odbytiště, vzhledem k současným ekonomickým potížím je však velmi obtížné předvídat, jak se bude prodej iPhonu dále vyvíjet, podle některých odhadů by v příštím roce mohl prodej iPhonu 3G výrazně oslabit, ovšem to závisí na tolika faktorech, že dnes prostě nelze učinit skutečně spolehlivou předpověď.