Zprávy o iPhonu: vydán firmware 2.2.1 a RSS Player na App Store. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Zprávy o iPhonu: vydán firmware 2.2.1 a RSS Player na App Store.

30. ledna 2009, 14.00 | Apple uvolnil firmware 2.2.1 pro iPhone a iPod touch, který opravuje chyby (a odkazuje na nový model iPhonu). A v minulosti odmítnutý Podcaster se na App Store nakonec dostal jako RSS Player.

V průběhu tohoto týdne se objevilo několik novinek souvisejících s iPhonem, jež si zasluhují zmínku:

Apple uvolnil firmware 2.2.1 pro iPhone a iPod touch

V úterý Apple vydal novou verzi firmwaru pro iPhone a iPod touch, s číslem 2.2.1.

Jak napovídá její číslo, jde o „údržbářskou“ verzi, která především opravuje chyby, žádné nové funkce od ní pochopitelně čekat nelze (narozdíl od firmwaru 2.2 uvedeného loni v listopadu).

05mm30012009f.jpg

Základní vlastnosti nového firmwaru

Apple k firmwaru 2.2.1 uvádí, že zvyšuje výkon a posiluje stabilitu mobilního webového prohlížeče Safari a řeší problémy s fotografiemi ukládanými z poštovního klienta Mail, některé takovéto snímky se dříve správně nezobrazovaly ve fotoalbu Camera Roll.

Tyto opravy přináší firmware 2.2.1 pro iPhone (příslušná aktualizace má velikost 246,4 MB).

Apple uvolnil rovněž firmware 2.2.1 pro iPod touch, ten obsahuje obě výše zmíněná vylepšení a navíc ještě opravuje chybu, jež způsobovala přeskakování některých skladeb v bezeztrátovém formátu ALAC (Apple Lossless) během přehrávání.

Firmware 2.2.1 pro iPhone je kompatibilní s iPhonem 3G a původním iPhonem, varianta pro iPod touch bude fungovat jak s první, tak s druhou generací přehrávače.

Aktualizace se samozřejmě jako vždy provádí připojením iPhonu nebo iPodu touch k počítači s iTunes 8 a s připojením k Internetu.

Ti, kdo používají hackerské nástroje k otevírání firmwaru iPhonu a iPodu touch a k odblokování iPhonu, by měli s aktualizací zatím počkat, je dost pravděpodobné, že nový firmware nebude s příslušnými nástroji (především s těmi od iPhone Dev Teamu) spolehlivě fungovat.

iPhone Dev Team na svém blogu vyzývá k opatrnosti a slibuje, že co možná nejdříve oznámí, jak se nový firmware s jeho nástroji snáší (a v případě potíží nepochybně brzy vydá potřebné aktualizace svého softwaru).

Náprava problému s SMS zprávami

Firmware 2.2.1 pravděpodobně obsahuje i další opravy chyb, o nichž se Apple nezmiňuje, podle diskusí na podpůrných forech Applu se zdá, že také vyřešil problém s SMS zprávami.

Některým uživatelům se totiž zobrazovalo chybové hlášení pokaždé, když se pokusili odeslat textovou zprávu a nedařilo se jim najít plně uspokojivé řešení této potíže. Problém se však projevoval pouze po nainstalování firmwaru 2.2, zřejmě tedy do telefonu tuhle chybu nově vnesl.

Uživatelé postižení popsaným problémem začali na Webu hlásit, že s aktualizací na firmware 2.2.1 se chyba vytratila, přestože o ní Apple nemluví. Nový firmware přepisuje též baseband kód, přičemž pravděpodobně napravuje i zmíněnou chybu.

Možná také řeší některé potíže s vizuální hladovou poštou, ale to dosud není zcela jasné. (Změna baseband kódu by však mohla zároveň znamenat, že iPhone s firmwarem 2.2.1 nepůjde odblokovat stávajícími softwarovými nástroji.)

Zákazníci, kteří měli potíže s SMS zprávami, dostali od Applu odpověď, že se na řešení pracuje a britský operátor O2 tvrdil, že potíže s SMS zprávami a s vizuální hlasovou poštou spolu souvisejí. Zatím však ani jedna z firem nevydala žádné oficiální prohlášení, dosavadní (kusé) informace proto pocházejí jen z diskusí na Webu.

Vývojářská sada rovněž aktualizována na verzi 2.2.1

Ars Technica připomíná, že na verzi 2.2.1 byla aktualizována také příslušná vývojářská sada umožňující tvorbu aplikací pro iPhone a iPod touch.

06mm30012009f.jpg

Objevila se v úterý spolu s novým firmwarem, registrovaní vývojáři si ji mohou stáhnout z webu iPhone Dev Center. Nová verze sady má velikost 1,75 GB a je samozřejmě určena pro přístroje s firmwarem 2.2.1.

Ovšem stejně jako v případě samotného firmwaru 2.2.1, ani aktualizovaná vývojářská sada neobsahuje žádné významné změny, nedošlo k úpravám API rozhraní a Apple nedoplnil vývojářskou dokumentaci o žádné popisy rozdílů.

Sada nadále obsahuje vývojové prostředí Xcode 3.1.2, jež se nabízí už několik měsíců. A textový soubor popisující nové vlastnosti se zdá být stejný jako pro firmware 2.2.

Zatím to tedy vypadá, že vývojářská sada 2.2.1 pouze opravuje chyby, pokud ovšem přesto obsahuje nějaké skryté novinky, jistě se to brzy dozvíme od některého z mnoha zvědavých vývojářů, kteří se jí určitě již začínají probírat.

Firmware 2.2.1 naznačuje přípravy nového modelu iPhonu

V novém firmwaru 2.2.1 se samozřejmě šťourají spousty zvědavců a začínají odhalovat různé skryté prvky.

Zatím nejzajímavější objev představuje odhalení náznaků, že Apple chystá významnou revizi hardwaru svého telefonu.

Server MacRumors totiž v novém firmwaru nalezl identifikační řetězec produktu pro „iPhone 2,1“, verzi, jaká zatím nikdy nebyla veřejně dostupná a na niž předchozí firmware nikdy neodkazoval (nachází se v souboru „USBDeviceConfiguration.plist“).

Původní iPhone z roku 2007 se identifikuje jako „iPhone 1,1“, zatímco současný iPhone 3G popisuje řetězec „iPhone 1,2“, označuje ho tedy jako menší modernizaci stávající konstrukce. Nová verze „2,1“ by tudíž měla znamenat podstatnější změnu hardwaru telefonu (bude-li se Apple u identifikačních řetězců řídit stejnými pravidly jako v případě Maců).

Pro iPod touch druhé generace Apple používá právě označení „2,1“ a tento přehrávač nasadil výše taktovaný procesor a jeho vnější vzhled prošel poměrně výraznou proměnou.

A zdá se, že Apple nový telefon již testuje na Webu, vývojář sledující analýzy reklam pro iPhone prováděné serverem PinchMedia tvrdí, že zaznamenal požadavky pocházející ze zařízení s označením „iPhone 2,1” (viz tento výpis). To by znamenalo, že se prototyp nového iPhonu už dokáže připojit k Webu.

O vlastnostech nového iPhonu zatím lze pouze spekulovat, různé pověsti přirozeně již kolují, mluví se především o možnosti nasazení nových vícejádrových procesorů ARM a možná i o nových vícejádrových grafických procesorů od Imagination Technologies. V úvahu přichází též užití nových komunikačních čipů dále zrychlujících datové přenosy v 3G sítích. A vzhledem ke krokům, které Apple učinil v minulém roce, nejde vyloučit ani to, že by použil zákaznické čipy vyvinuté vlastními silami.

Na úrovni spekulací zůstávají rovněž úvahy o tom, kdy by se nový iPhone mohl dostat na trh, jako nejpravděpodobnější termín se jeví červen (z určitých náznaků zástupců Applu plyne, že by se nový model telefonu mohl objevovat pravidelně v tomto čase), situaci ovšem může výrazně ovlivnit současná ekonomická krize a další vývoj prodeje stávajícího iPhonu 3G (výsledky prodeje za minulé čtvrtletí signalizují oslabování poptávky).

Odmítnutý Podcaster se vrací na App Store jako RSS Player

Že je Apple značně vybíravý v tom, jaké aplikace vpustí na svůj webový obchod App Store, je všeobecně známo. V poslední době se však začínají objevovat první známky toho, že by své podmínky pro schvalování aplikací mohl přece jen alespoň trochu změkčit.

07mm30012009f.jpg

Příkladem může být vývoj okolo aplikace Podcaster. Loni v září oznámil vývojář Al Sokirynsky (vystupující pod přezdívkou Almerica), že jeho aplikace Podcaster umožňující stahovat podcasty na iPhone (v podstatě šlo o pro iPhone přepsanou obdobu webové aplikace Podcaster.fm) byla Applem odmítnuta, protože duplikuje obdobné funkce v softwaru iTunes pro osobní počítače. iPhone přitom v té době uměl s podcasty zacházet jenom v omezené míře, nedaly se například přímo stahovat na telefon.

V listopadu vydaný firmware 2.2 ovšem podstatně rozšířil funkce pro podcasty, což vzbuzuje podezření (avšak těžko dokazatelné), že právě to hrálo roli v odmítnutí Podcasteru.

Sokirynsky se přirozeně nechtěl vzdát a dále s Applem jednal a nakonec, po čtyřech měsících, dosáhl úspěchu a podařilo se mu svou aplikaci na App Store přece jen prosadit, i když pod jinými jménem a s poněkud změněnými funkcemi. (Poté, co byl Podcaster odmítnut, Sokirynsky zvolil alternativní způsob distribuce Podcasteru, prostřednictvím mechanismu Ad Hoc v iTunes, to však Apple též zablokoval.)

Nyní se však zjevně podařilo dosáhnout dohody, protože se na App Store objevila aplikace RSS Player, přejmenovaný a pozměněný Podcaster. (Na App Store se nalézá zde, v současnosti stojí 1,99 USD, to je však zaváděcí cena, později se bude prodávat za 4,99 USD).

08mm30012009f.jpg

RSS Player načítá mediální přílohy obsažené v RSS kanálech a dovoluje jejich proudové přehrávání nebo stažení. Narozdíl od původního Podcasteru však nelze podcasty vyhledávat přímo z aplikace, místo toho se musí ručně zadat URL adresy příslušných RSS kanálů anebo odkaz na OPML soubor popisující takové RSS kanály.

To je samozřejmě poněkud nešikovné, přesto podle Ars Technicy nabízí RSS Player některé výhody proti iTunes na iPhonu, kupříkladu zpřístupňuje epizody podcastů prakticky okamžitě po jejich vydání, zatímco na iTunes se objevují se zpožděním. A dovoluje nahrávat soukromé RSS kanály, včetně těch zveřejněných v lokálních sítích. RSS Player navíc umožňuje stahovat i soubory větší než 10 MB přes mobilní sítě.

Ars Technica však zároveň podotýká, že zatím ještě aplikace obsahuje poměrně hodně chyb (včetně potíží při samotném přehrávání podcastů) a ledacos jí ještě chybí, takže zatím připomíná spíše veřejnou beta verzi.

Její autor ale již přislíbil vylepšení, chystá verzi 1.1, která by měla většinu potíží napravit (bude však záležet na Applu, kdy ji uvede na App Store), přiznává, že RSS Playeru začal věnovat více úsilí až poté, co ho Apple vpustil do svého obchodu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: