Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Zprávy o mobilním hardwaru Applu
24. října 2011, 00.00 | Apple začal přijímat předběžné objednávky na iPhone 4S v dalších zemích včetně České republiky. iPad 3 údajně dostane nový, menší dokový konektor a nepřijde dříve než v březnu 2012. A od uvedení původního iPodu již uplynulo 10 let.
Sešlo se také několik zpráv týkajících se mobilního hardwaru Applu, což ovšem dnes už je hodně různorodá paleta produktů. Nejprve se podívejme na ten nejaktuálnější z nich, iPhone 4S:
Začal příjem předběžných objednávek iPhonu 4S v dalších zemích
Na mediální akci konané 4. října Apple představil nový iPhone 4S. V Austrálii, Francii, Japonsku, Kanadě, Německu, USA a Velké Británii se tento telefon začal prodávat od 14. října, předběžné objednávky bylo možné podávat od 7. října a záhy mohl Apple ohlásit nové rekordy v počtu prodaných kusů.
Uvádění iPhonu 4S na další trhy má být dosud nejrychlejší v celé historii Applu, a tak už tento pátek, 28. října, telefon dorazí do 22 dalších zemí, včetně České republiky a Slovenska. A již minulý pátek Apple počal přijímat předběžné objednávky v těchto zemích.
Od pátku se telefon bude nově nabízet v Belgii, České republice, Dánsku, Estonsku, Finsku, Irsku, Itálii, Litvě, Lichtenštejnsku, Lotyšsku, Lucembursku, Maďarsku, Mexiku, Nizozemí, Norsku, Rakousku, Singapuru, na Slovensku, ve Slovinsku, Španělsku, Švédsku a Švýcarsku. V Estonsku, Litvě, Lichtenštejnsku, Lotyšsku, na Slovensku a ve Slovinsku zatím Apple nemá webové obchody Apple Store (ostatně ten český funguje teprve od letošního září), v těchto zemích závisí vyřizování objednávek na místních prodejcích, v ostatních Apple od minulého pátku přijímá předběžné objednávky na Webu.
Český Apple Store nabízí iPhone 4S za následující ceny - za 16GB verzi žádá 14 490 Kč, za 32GB variantu 16 990 Kč a iPhone 4S s 64 GB paměti přijde na 19 990 Kč. Jde o ceny včetně DPH za neblokované telefony bez SIM karty. Proti cenám v eurozóně u nás vychází iPhone o něco málo levněji.
Apple ale zjevně má potíže uspokojit velmi silnou poptávku po tomto telefonu, protože jeho webové obchody celosvětově udávají jako dodací lhůtu iPhonů 4S 1 až 2 týdny. Při objednání na Webu tak telefon k zákazníkovi nejspíš dorazí mnohem později než v pátek, kdy by se iPhone 4S měl objevit v kamenných obchodech výše uvedených 22 zemí.
„iPad 3“ údajně nasadí nový, menší dokový konektor
S příchodem iPhonu 4S skončily několikaměsíční dohady a pověsti o novém iPhonu (lze sice začít spekulovat o jeho nástupci, ale na něj si zřejmě počkáme další rok), a tak není divu, že počaly přicházet pověsti o nástupci iPadu 2, médii označovaném jako „iPad 3“.
Všeobecně se má za to, že nový iPad nedorazí na trh dříve než v příštím roce a nové pověsti to potvrzují, zároveň však mluví o tom, že by se mohl změnit dosavadní dokový konektor. Minulý pátek s tím přišel japonský blog Macotakara.
Ten tvrdí, že podle „spolehlivého asijského zdroje“ Apple nezačne nový iPad dodávat na trh dříve než v březnu 2012. Dále onen zdroj říká, že přístroj bude mít stejnou úhlopříčku obrazovky jako iPad 2, ale není jisté, zda již půjde o displej typu „Retina“ se zvýšeným rozlišením, anebo jestli zůstane stávající obrazovka (příští rok by už měly být dostupné 9,7“ displeje s potřebným supervysokým rozlišení, avšak jejich nasazení nadále zůstává nejisté).
Výroba nového iPadu má v Číně začít ve velmi rychlém tempu, zřejmě kvůli tomu, že čínský Nový rok připadá v roce 2012 na 23. leden a s ním spojené čínské státní svátky budou trvat od 22. do 28. ledna. Montáž nového iPadu se tak údajně rozběhne od konce ledna.
Nový „iPad 3“ by navíc měl dostat přepracovaný, zmenšený dokový konektor, který však nadále zachová současný port s 30 vývody a jeho dosavadní elektrické specifikace. Dokový konektor se poprvé objevil na iPodu v roce 2003 a od té doby zůstává stejný, bylo by to tak poprvé, co by došlo k jeho změně.
Macotakara přikládá fotografii plochých kabelů s konektory, jež údajně pocházejí z prototypu iPadu třetí generace, které nabízí jeden dálněvýchodní prodejce komponent a mají ukazovat, jak by nový konektor mohl vypadat. Avšak jako vždy je autenticita takových nabídek značně sporná.
Nový dokový konektor by pochopitelně způsobil potíže s kompatibilitou stávajícího příslušenství. Zůstanou-li zachovány alespoň elektrické specifikace, sice by se někdy daly použít adaptéry, jenže i mechanická nekompatibilita by byla nepříjemná. Vyloučit se to ovšem nedá, Apple se na zpětnou kompatibilitu nikdy příliš neohlížel.
Další zdroj japonskému blogu sdělil, že se nové iPady budou dodávat v černém a v bílém provedení (to se ovšem dalo čekat) a dodává, že se chystá ještě další nové překvapivé zařízení s iOS. Samotný blog k tomu však podotýká, že informace to sice je zajímavá, ale nelze ji považovat za spolehlivou.
Samozřejmě, nic z výše uvedeného se nedá brát jako jisté. Zprávy blogu Macotakara se sice mnohdy potvrdily, avšak v řadě případů se také mýlil. Nějaké přípravy na nový iPad však už nepochybně probíhají a až začnou i u asijských výrobců, brzy od nich jistě začnou unikat informace, v příštích měsících proto lze počítat se sílícím přísunem dalších podobných zpráv.
Od uvedení původního iPodu uplynulo 10 let
Včera, 23. října, uplynulo rovných 10 let od uvedení původního iPodu, MůjMac o tom tehdy přinesl tuto zprávu, iPod samozřejmě tenkrát představil Steve Jobs.
iPod a jeho nástupci významně přispěli k současnému postavení Applu a především zahájili vstup firmy do oblasti spotřební elektroniky. Macworld proto předkládá článek popisující okolnosti zrodu iPodu.
Se základní ideou přišel Steve Jobs, který se rozhodl, že by Apple měl vyvinout lepší přenosný přehrávač digitální hudby, než byly tehdejší MP3 přehrávače. Fyzickou realizaci projektu ovšem vedl Jon Rubinstein, viceprezident pro hardware. Rubinstein najal Tonyho Fadella, aby vytvořil první tři prototypy, z nichž pak Jobs vybral ten, z něhož se stal první iPod.
Přes počáteční skepsi znamenal iPod další úspěch
První iPod byl však přijat spíše se skepsí, Slashdot dodnes archivuje tehdejší odmítavé reakce a značně nepříznivě se o původním iPodu vyjadřovali též čtenáři MacRumors.
Nakonec se ale iPody (ovšem po řadě změn) staly součástí úspěšné strategie Applu. K pětiletému výročí iPodu (v roce 2006) MůjMac přinesl tento článek a k šestému výročí další podobný souhrn. V roce 2008 se opět objevily nové modely iPodů, stejně jako v letech 2009 a 2010.
Zároveň je ale třeba říci, že kdyby původní iPod zůstal stejný, tak by asi opravdu nebyl příliš úspěšný. Byl totiž dost drahý (stál 399 USD) a značně uzavřený (dal se zpočátku používat pouze s Macy), to vše se v pozdějších letech změnilo. Hlavní změnou ovšem bylo spuštění obchodu iTunes Store (původně pojmenovaného iTunes Music Store) v roce 2003, právě vznik celého provázaného „ekosystému“ zásadně přispěl k úspěchu iPodů.
iPody a s nimi spojenou infrastrukturu tak lze připsat k úspěšným počinům Steva Jobse, který se však desátého výročí iPodu již nedožil. Mimochodem, právě dnes vychází anglická verze Jobsova autorizovaného životopisu, jehož vydání bylo kvůli jeho úmrtí urychleno. Kniha jistě bude popisovat také okolnosti vzniku iPodu. (Český překlad tohoto životopisu jeho nakladatel stále slibuje vydat 15. listopadu, slovenský překlad se plánuje na 21. listopad.)
iPody bez iOS počínají ustupovat
iPodů se celkem prodalo přes 300 milionů kusů, což je úctyhodné množství, ale zároveň nelze nevidět, že právě nyní začínají iPody (v původním slova smyslu) pomalu ustupovat ze scény. Týká se to kategorie samostatných přenosných přehrávačů jako celku, protože mobilní telefon má dnes skoro každý a MP3 přehrávače se objevují už i ve velmi levných telefonech. V případě iPodů pak jde hlavně o to, že je postupně zatlačují přístroje s iOS, ostatně Apple od počátku prohlašoval, že s každým iPhonem prodává též další iPod.
A finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí, jež Apple oznámil minulé úterý, jasně ukazují, že pokračuje pokles odbytu iPodů. To se ovšem týká „klasických“ iPodů, tedy těch nepoužívajících iOS. Pokles prodeje vynikne ještě víc, když si uvědomíme, že Apple do uváděných čísel započítává i prodeje iPodů touch a sám přiznává, že ty se na celkových prodejích podílejí víc než polovinou.
Letošní Pody se liší pouze softwarem
Ostatně o tom, že „klasické“ iPody začínají stát stranou zájmu samotného Applu, svědčí, že letos k žádným jejich významnějším modernizacím nedošlo. Jistě, Apple zřejmě nechtěl odvádět pozornost od iPhonu 4S, ale i tak to bylo dost velké zklamání.
O iPodu classic již Apple dva roky vůbec nemluví (avšak stále ho prodává) a iPod shuffle se letos také nijak nezměnil. iPody touch rovněž zůstaly, co se týče hardwaru, stejné (pomineme-li uvedení bílých verzí), ty ovšem těží z vývoje iOS, o novinky se v jejich případě postaral iOS 5. Zbývá už jenom iPod nano. Ten se sice dočkal menších inovací, ale jeho rozebrání ukázalo, že hardware opět zůstal v podstatě stejný, změnil se jen dodavatel flash čipu a byl nasazen novější model hlavního SoC čipu.
Letošní iPod nano tak v podstatě dostal pouze nový software, což dokazuje i to, že Apple zároveň vydal aktualizaci firmwaru verze 1.2 pro loňské iPody nano (6. generace), která je změní v letošní modely (7. generace, má-li vůbec smysl mluvit o nové generaci).
Nový firmware loňské iPody nano vybaví novými navigačními ikonami ve dvou velikostech (velkými a volitelnými malými ikonami), funkcemi pro podporu tělesné zdatnosti umožňujícími sledovat chůzi či běh pomocí akcelerometru a novými vzhledy hodin. Nový software se dá získat aktualizační funkcí iTunes.
Samozřejmě je možné, že Apple v příštím roce uvede také zcela nové iPody bez iOS (iPody touch určitě nakonec získají hardware iPhonu 4S), ale jisté to rozhodně není. Budou-li pokračovat dosavadní trendy, tak bude úpadek „klasických“ iPodů nevyhnutelný a za dalších deset let se o nich nejspíš již bude mluvit v minulém času.