Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Zprávy související s iOS
3. prosince 2010, 00.00 | iOS 4.2 zahrnuje technologii NFCD snižující zatížení mobilní sítě vyvolávané iPhonem. Deník The Guardian oznámil, že svou novou aplikaci pro iPhone začne nabízet za předplatné. BBC chce svůj přehrávač iPlayer pro iPad zpřístupnit také mimo Británii, avšak za poplatek. A Epic Games zdarma uvolní vývojářskou sadu Unreal Development Kit pro iOS.
Stále přicházejí zprávy související s iOS, ta první se týká nově odhalené vlastnosti iOS 4.2:
iOS 4.2 podporuje technologii NFCD snižující zátěž mobilních sítí
Koncem listopadu vydaný iOS 4.2 obsahuje řadu novinek, včetně některých technologií, o nichž Apple ani příliš nemluví. Zřejmě k nim patří také NFCD (Network Controlled Fast Dormancy – sítí řízené rychlé uspávání), která může snížit zátěž mobilních sítí a současně prodloužit výdrž na baterii, alespoň to tvrdí příspěvek na blogu Nokia Siemens Networks. Tato technologie totiž dovoluje mobilním telefonům, aby zůstávaly v „přechodném stavu“ namísto neustálého přepínání mezi aktivním a nečinným stavem při sdílení informací s mobilní sítí.
Chytré telefony provozující spoustu síťově komunikujících aplikací (například poštovního klienta či klienty sociálních sítí) se často připojují k síti pro získání informací a poté se obvykle zase přepnou do nečinného stavu, aby se šetřila baterie. Připojování a odpojování ovšem generuje velký objem signálů a samotné přepínání vyžaduje nějaký čas, což může vést k mučivě pomalé odezvě sítě. Telefon by sice nemusel usínat, jenže to by zase způsobovalo rychlé vybíjení baterie.
Nokia Siemens Networks proto vyvinula metodu, jež místo toho udržuje telefon v jakémsi přechodném stavu („polospánku“), z něhož se dokáže probudit rychleji a navázání datového připojení s mobilní sítí vyžaduje mnohem méně signálů než při úplném odpojení. Mobilní síť bude reagovat rychleji a zároveň se šetří baterie.
Nokia tuto technologii do svých chytrých telefonů implementovala počátkem letošního roku a nyní se k nim údajně přidal též Apple s iOS 4.2. Vzhledem k tomu, že tihle dva výrobci celosvětově dodali skoro polovinu nově prodaných chytrých telefonů, měl už by se vliv technologii NFCD začít v mobilních sítích projevovat.
Blog konkrétně uvádí, že jeden mobilní operátor ze Středního východu ve své síti zaznamenal prodloužení výdrže chytrých telefonů na 11 hodin proti šesti hodinám v konkurenčních sítích a testy v Severní Americe měly ukázat, že v sítích s vybavením Nokia Siemens Networks objem signálů generovaných chytrými telefony poklesl o 50 procent.
Tato technologie ovšem vyžaduje, aby mobilní sít používala vybavení od Nokia Siemens Networks, jež pochopitelně není všude. Pokud se však NFCD osvědčí, mohli by ji (nebo její obdobu) implementovat také ostatní výrobci síťového vybavení (snížení zátěže sítě současně zmenšuje provozní náklady operátora).
Je jasné, že si tímto Nokia Siemens dělá tak trochu reklamu, ale jsou-li výše uvedená tvrzení pravdivá (což se brzy ověří v praxi), bude NFCD jistě užitečná jak pro operátory, tak pro zákazníky. A vzhledem k tomu, jak je Steve Jobs posedlý maximalizací výdrže baterie iPhonu (většinu nových funkcí, jako třeba podporu 3G sítí či multitasking, dovolil implementovat teprve poté, co se vyřešil jejich dopad na výdrž telefonu), sotva překvapí, že do iOS 4.2 byla začleněna technologie, jež výdrž prodlužuje.
The Guardian chce přejít na předplatné
V souvislosti s pověstmi o chystané předplacené zpravodajské službě The Daily vyvolává pozornost každé oznámení týkající se předplatného obsahu pro iOS. To platí také pro britský deník The Guardian, který brzy hodlá nahradit svou stávající aplikaci (prodávanou za 2,99 EUR) novou aplikací, placenou formou předplatného.
Deník to oznámil ve čtvrtek, pro obyvatele Británie bude předplatné nové aplikace činit 3 GBP na šest měsíců a 4 GBP na celý rok. V USA se bude aplikace nabízet zcela zdarma, financovat ji tam budou reklamy (zjevný důsledek rozdílů mezi trhy obou zemí).
Přesné datum uvedení nové aplikace zatím nebylo stanoveno, ale Guardian se bude snažit zvládnout to ještě před Vánoci. Zároveň pracuje též na aplikaci určené pro iPad, ta ještě není dokončená, měla by se však přinejmenším vyrovnat jiným takovýmto aplikacím, podrobnější informace o ní deník slíbil brzy zveřejnit.
Zatím ovšem není jasné, jakým způsobem hodlá Guardian předplatné vybírat, protože iOS a App Store dosud neposkytují podporu pro výběr a administraci předplatného. Proto to poskytovatelé obsahu řeší různě, některé publikace zdarma poskytují obsah pro iOS těm, kdo mají předplatné tištěné či webové verze (v USA tento přístup před časem zvolil časopis People a podobně to dělá The Economist, který však zároveň dovoluje nákup jednotlivých vydání pro iOS).
V souvislosti s The Daily se však objevily dohady, že chystaný iOS 4.3 bude zahrnovat právě podporu pro předplatné, které půjde hradit z účtu zákazníka u iTunes Store, není však jisté, kdy vlastně přijde. Některé zdroje očekávají, že služba The Daily a spolu s ní také iOS 4.3 budou uvedeny již příští týden, jiné naopak tvrdí, že vše bylo odloženo až na příští rok.
Zatím tak panuje naprostá nejistota, ale je zjevné, že zesilují trendy k poskytování placeného obsahu pro iOS prostřednictvím předplatného a lze předpokládat, že se Apple na tom bude chtít podílet větší měrou než dosud.
BBC plánuje zpřístupnit svůj přehrávač iPlayer pro iPad také mimo Británii
BBC, britská veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost, nabízí své vysílání též na Webu, prostřednictvím svého webového přehrávače iPlayer. A když se letos začal v Británii prodávat iPad, uzpůsobila BBC svůj přehrávač tak, aby fungoval také na iPadu, místo Flashe pro přehrávání videa užije HTML5 a H.264. iPlayer umožňuje přehrávat z Webu pořady BBC z posledních sedmi dní, avšak protože jde o obsah financovaný koncesionářskými poplatky, je přístupný pouze obyvatelům Velké Británie.
To by se však brzy mělo změnit, BBC potvrdila deníku Financial Times, že se chystá nabízet svůj přehrávač i v dalších zemích, a to jako aplikaci pro iPad. Samozřejmě však přístup z jiných zemí bude placený (tamní diváci koncesionářské poplatky BBC neplatí), výše poplatků dosud nebyla stanovena, promýšlí se, kolik má BBC požadovat.
Samotná aplikace přehrávače pro iPad má připomínat rukodělné dílo v duchu nejlepších britských tradic. Nejprve se bude vybírat předplatné za přístup k webovému archívu BBC, ale do budoucnosti se uvažuje též o prodeji a pronájmu jednotlivých pořadů.
První zemí, v níž se aplikace BBC začne nabízet, budou nejspíš USA, později mají přibýt i další země, někdy okolo poloviny příštího roku. K poskytovatelům placeného obsahu pro iPad tak přibude další významná instituce. Otázkou ovšem je, zda tím vším nakonec nebudou uživatelé zcela zahlceni, příští rok zřejmě ukáže, nakolik jsou všechny takového snahy životaschopné.
Epic Games vydá vývojářskou sadu Unreal Development Kit pro iOS
To, že se přístroje s iOS staly významnou herní platformou, dnes už asi nikdo nebude zpochybňovat, počet her v App Store mluví jasně. S tím, jak přibývá her, rozšiřuje se také výběr nástrojů pro jejich vývoj. A brzy by měla paletu těchto nástrojů rozšířit též firma Epic Games, tvůrce herního jádra Unreal Engine 3 (a samozřejmě i jeho předchůdců). To je dostupné pro řadu různých platforem a zanedlouho k nim přibude iOS.
Epic Games se totiž chystá vydat vývojářskou sadu Unreal Development Kit (UDK) for iOS, jež vývojářům her pro iOS poskytne zdarma přístup k prostředkům pro tvorbu 3D her postavených na jádru Unreal 3.
UDK je bezplatnou verzí tohoto jádra, které využívají takové hry jako Gears of War a Epic Citadel, přičemž druhá jmenovaná hra byla vyvinuta pro iOS právě jako ukázka možností jádra Unreal 3 na této platformě (předváděla se již na mediální akci k uvedení nových iPodů letos 1. září a lze si ji zdarma stáhnout z App Store, představu o jejím vzhledu si jde udělat třeba z tohoto videa).
UDK pro iOS bude obsahovat stejné editory a programový kód, jaké byly použity k přípravě řady známých her a brzy budou dostupné všem vývojářům her pro App Store. Vývojové systémy této kvality přitom obvykle stojí nejméně stovky dolarů (ale mohou to být až desítky tisíc), svým krokem tak Epic Games značně usnadní tvorbu kvalitních her i menším softwarovým firmám a nezávislým vývojářům.
Epic Games začne v rámci příprav na uvolnění této vývojářské sady vydávat související obsah a výukové materiály pro vývojáře, poté by měl následovat samotný software. Datum vydání UDK pro iOS ještě nebylo stanoveno, ale až k tomu dojde, nepochybně to významně ovlivní celou herní scénu mobilní platformy Applu.