Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Zprávy související s iPhonem 4
30. června 2010, 00.00 | Za první tři dny se prodalo 1,7 milionu iPhonů 4 a Apple nadále nestíhá uspokojovat poptávku. Někteří si však stěžují na distanční čidlo telefonu. iSuppli odhadla cenu komponent 16GB iPhonu 4 na 188 USD. Nové recenze iPhonu 4 už nepřinášejí mnoho překvapení. A objevily se další náznaky, že se chystá iWork pro iPhone.
Hlavním tématem zpravodajství o produktech Applu pochopitelně nadále zůstává iPhone 4, Apple již zveřejnil první konkrétní údaj o jeho počátečním odbytu:
Za první tři dny se prodalo 1,7 milionu iPhonů 4
iPhone 4 se začal prodávat v pěti zemích minulý čtvrtek a už první zprávy naznačovaly, že odbyt bude rekordní, potíže s příjmem 3G signálu při určitém způsobu držení přístroje zájemce zjevně neodradily.
A v pondělí Apple oznámil první přesnější údaje o prodeji nového telefonu. Vydal tiskovou zprávu oznamující, že za první 3 dny, tedy od čtvrtka 24. června do soboty 26. června, se prodalo 1,7 milionu iPhonů 4. Byl to zatím nejúspěšnější nástup nového iPhonu, a to i když začal jen v malém počtu zemí (mezi nimi ovšem byly USA, dosud zdaleka největší trh iPhonu).
Steve Jobs ve zprávě říká, že jde o nejúspěšnější uvedení produktu v historii Applu, zároveň se však omlouvá těm zájemcům, kteří telefon nedostali, protože Apple neměl dostatečné zásoby, výrobní linky zjevně nestíhají (vždyť i hlášené potíže se žlutými skvrnami na displeji zřejmě vznikly z toho, že se do prodeje dostaly přístroje s ještě nezaschlým pojivem krycího skla).
Oproti iPhonu 3GS, jehož se loni za první 3 dny prodal milion kusů, je iPhone 4 o 70 procent úspěšnější, a to se navíc loni začínalo v mnohem více zemích.
iPhone 4 by se ovšem měl brzy také objevit v dalších státech, tisková zpráva slibuje, že do konce července bude uveden v dalších 18 zemích, konkrétně v Austrálii, Belgii, Dánsku, Finsku, Hongkongu, Irsku, Itálii, Jižní Koreji, Kanadě, Lucembursku, Nizozemí, Norsku, Novém Zélandu, Rakousku, Singapuru, Španělsku, Švédsku a Švýcarsku. Tím to samozřejmě nekončí, podle náznaků na WWDC 2010 by na podzim měl být dostupný ve většině zemí světa, Mobil.cz tvrdí, že u nás se objeví v září.
Uvedení iPhonu 4 bude možná vůbec nejúspěšnější premiérou mobilního telefonu v historii, což je ovšem do značné míry dáno způsobem, jakým Apple vypouští iPhone na trh. V zájmu objektivity je však třeba říci, že dobrého odbytu dosahují i mnohé telefony s Androidem, ale jejich prodej je mnohem vyrovnanější, bez onoho „počátečního vzedmutí“.
Apple stále má potíže s uspokojováním poptávky
Na druhou stranu vysoká poptávka po iPhonu 4 nadále trvá (podobně jako u předchozích modelů, dosavadní údaje o prodeji ukazují, že se i po počátečních rekordech prodávaly docela dobře), pondělní zprávy naznačují, že ve většině kamenných obchodů v USA a v Evropě byl po víkendu iPhone 4 vyprodaný, první dávka se vyprodala už ve čtvrtek, v pátek přišla nová dodávka, ale v sobotu již jenom 5 procent obchodů telefon ještě mělo.
A potíže s uspokojováním poptávky po iPhonu 4 zjevně trvají dál, jak americký, tak britský webový obchod Applu uvádějí pro nové objednávky dodání až za 3 týdny, zatímco před zahájením prodeje slibovaly vyřízení do 14. července. Apple si tak nejspíš připravuje zásoby na spuštění prodeje v dalších výše vyjmenovaných zemích.
Včera navíc začal ve svých kamenných obchodech v USA prodávat iPhone 4 též operátor AT&T (ten měl s vyřizováním předběžných objednávek takové potíže, že maloobchodní prodej zahájil se zpožděním) a i před jeho prodejnami vznikaly fronty.
Někteří vlastníci iPhonu 4 si stěžují na distanční čidlo
O potížích iPhonu 4 se signálem při určitém jeho držení jsme přinesli samostatný článek, ale objevily se také stížnosti na distanční čidlo telefonu.
V podpůrných forech Applu se vyskytly zprávy některých vlastníků iPhonu 4 o potížích s čidlem zjišťujícím vzdálenost obličeje uživatele od telefonu. Tak jako u předchozích modelů iPhonu tohle čidlo vypne dotykovou obrazovku, když uživatel přiblíží telefon k uchu, snaží se tak zabránit, aby nedošlo k nechtěnému stlačení některého ze zobrazených dotykových tlačítek na displeji, což by mohlo i přerušit hovor.
Avšak u některých iPhonů 4 se stává, že se obrazovka v této situaci po krátké chvíli zase zapne a někdy se dokonce začne rychle po sobě zapínat a vypínat. Někomu se podařilo takovéto chování napravit resetem nastavení telefonu, ale jiným ne, pár zákazníků přístroj kvůli tomu dokonce měnilo. Příčina však bude nejspíš softwarové povahy, čidlo zřejmě reaguje na změnu vzdálenosti příliš rychle, takže bude třeba doladit software, co ho ovládá.
Je samozřejmě otázkou, jak velkého množství telefonů se tahle potíž týká, vzhledem k prodaným objemům nějaké stížnosti budou vždycky a hlas stěžovatelů je pochopitelně více slyšet, nelze ovšem vyloučit, že nový iPhone potřebuje ještě trochu doladit, protože oproti předchozím modelům přináší mnohem víc konstrukčních změn.
Pokud ovšem alespoň některé z potíží půjde vyřešit softwarově, existuje velká naděje, že je vyřeší následné verze iOS 4. V tomhle ohledu se Apple chová skutečně podstatně lépe, než mnozí jiní výrobci mobilních telefonů (asi není náhoda, že chystaný Android 2.2 hodlá nabízet aktualizaci částí systému nezávisle na výrobci telefonu).
iSuppli odhadla cenu komponent iPhonu 4 na necelých 188 USD
Jako vždy při uvedení nového iPhonu firma iSuppli zabývající se průzkumem trhu zveřejnila svůj odhad výrobních nákladů iPhonu 4 (verze s 16GB paměti), přesněji řečeno souhrnné ceny všech jeho komponent, jako první tuto informaci přinesl Businessweek.
iSuppli nový telefon Applu rozebrala (to samo o sobě není žádná novinka, podrobnou reportáž z rozebrání nabídla iFixit již minulý týden), všímala si přitom užitých komponent a jejich cen, některé z nich zná, jiné odhadla na základě svých dlouhodobých zkušeností.
A výsledek zní, že všechny komponenty 16GB iPhonu 4 dohromady přijdou na 187,51 USD, proti 16GB iPhonu 3G tak trochu podražily, pro něj iSuppli loni došla k částce 179 USD, zatímco pro iPhone 3G předloni jí vyšlo (po dodatečném upřesnění) 174 USD. To nejsou nějak velké rozdíly, avšak pro první iPhone byla tahle hodnota mnohem vyšší, po následných úpravách ji iSuppli v roce 2007 stanovila na 223 USD.
Oproti iPhonu 3GS se celková cena komponent trochu zvýšila, ale to se dalo čekat, protože nový model používá některé nákladné prvky. Drahý je především nový displej Retina, jehož cena se odhaduje na 28,50 USD (jde o IPS obrazovku, výrobně náročnější a tudíž dražší).
Dost draho vychází i hlavní SoC čip A4, navržený Applem, ale vyráběný Samsungem, ten přijde na 10,75 USD. A ceny zvyšuje též nově doplněný gyroskop od STMicro, za přibližně 2,60 USD (zatímco s ním spolupracující akcelerometr stojí jenom 0,65 USD).
Výrobce dalších čipů odhalila už reportáž iFixit, hodně zastoupená je hlavně firma Broadcom, jež dodává čipy pro WiFi a Bluetooth a nově navíc i GPS přijímač (nahradila čip Infineonu v předchozích modelech, jedná se zřejmě o stejný GPS hardware jako v iPadu), čipy pro mobilní komunikaci poskytují Skyworks a TriQuint. Nejasnosti zůstávají kolem výrobců komponent obrazovky, zmíněný zobrazovací panel nejspíš pochází od LG Display, zatímco dotykové ovládání a ochranné sklo by mohla dodávat firma TPK-Balda či Wintek, ale neví se to jistě.
Samozřejmě, cena komponent tvoří pouze část celkových nákladů, do nichž je třeba započítat ještě náklady na vývoj, montáž a balení, na distribuci a na marketing, takže ve skutečnosti přijde Apple iPhone 4 na víc než jen oněch 188 USD, přesto však lze předpokládat, že marže telefonu bude dostatečná (nedotovaná cena iPhonu 4 v USA činí 599 USD za 16GB a 699 USD za 32GB verzi a předpokládá se, že za dotované telefony mobilní operátoři platí Applu obdobnou částku).
Celkově tedy komponenty iPhonu vycházejí o trochu dráž než u jeho předchůdce v době uvedení na trh (pro iPhone 3GS nyní iSuppli předpokládá cenu komponent ve výši 134 USD), některé standardní součástky sice s časem zlevňují (třeba paměťové flash čipy), ale přibyly nové komponenty, někdy dost drahé.
Je docela pravděpodobné, že právě zvýšení výrobních nákladů bylo jedním z důvodů, proč proti iPhonu 3GS Apple tentokrát nezvětšil kapacitu paměti (sice jde jenom o pár dolarů na kus, ale v mnohamilionových sériích, jaké lze předpokládat, to již hraje nezanedbatelnou roli), jež se doposud každý rok zdvojnásobovala.
Nové recenze iPhonu 4 už nepřinášejí velká překvapení
Již před jeho uvedením na trh přinesly recenze iPhonu 4 významné americké deníky, ale nyní samozřejmě přicházejí další recenze, především na technicky zaměřených serverech, zde zmíníme dvě takové.
Rozsáhlou (devítistránkovou) recenzi předkládá Ars Technica a svou recenzi nabízí též Macworld. Nebudeme je probírat celé, na podrobnosti se podívejte na uvedené odkazy, všimneme si jen několika jejich zajímavých zjištění.
Nepřekvapí, že obě recenze vychvalují nový displej Retina, který při rozlišení 960 x 640 nabízí extrémní hustotu pixelů, 326 na palec, což se projevuje nezvykle kvalitním obrazem, právě ten přiláká mnohé zákazníky.
Nový telefon je také citelně rychlejší, což se dalo čekat vzhledem k nasazení čipu A4. Macworld provedl i některé benchmarkové testy srovnávající iPhone 4 se staršími iPhony a iPody touch a též s iPadem. Své testy udělala samozřejmě též Ars Technica. Nový iPhone přirozeně dal lepší výsledky (kromě doby spuštění, kde byly rychlejší iPody touch, protože telefon musí navíc inicializovat mobilní síť).
iPad však v testech vychází ještě lépe, což naznačuje, že čip A4 v iPhonu 4 pracuje na nižší taktovací frekvenci než v iPadu. U iPadu se ví, že běží na 1 GHz, v iPhonu to bude asi méně, Ars Technica odhaduje nejvýše 800 MHz. Důvod je jasný, snaha šetřit energií, do telefonu se prostě nevejde tak objemná baterie jako do iPadu, i tak je však nový iPhone citelně výkonnější než nijak pomalý iPhone 3GS a jeho výdrž na baterii se rovněž významně prodloužila.
Rychlejší je i mobilní datová komunikace, ale to už ukázaly dřívější testy, projevuje se hlavně podpora protokolu HSUPA. Pochvalu si vysloužily také fotoaparáty, hlavně ten hlavní pětimegapixelový, který pořizuje skutečně kvalitní snímky. Vítaná je i podpora nahrávání HD videa, jež se ale úplně nevyrovná nahrávkám specializovaných kompaktních videokamer.
Recenze neopomíjejí ani podporu videohovorů umožněnou novým čelním fotoaparáte, díky funkci FaceTime se používají velice snadno, ale protože zatím fungují jen mezi iPhony 4 a pouze přes WiFi sítě, jde podle Ars Technicy spíše o hračku.
Objevilo se však i pár věcí, které už tak příjemné nejsou. Obě recenze potvrzují oslabení signálu určitým způsobem držení, lze tak výrazně zpomalit či dokonce přerušit probíhající datový přenos. Řešením je telefon držet jinak, nebo ještě lépe bude umístit ho do ochranného pouzdra. To by mělo navíc chránit telefon při pádu, recenze vyjadřují jisté obavy z možného rozbití krycích skel (hlavně toho vzadu, které nejspíš není tak odolné jako čelní sklo), ale s tím se u iPhonu prostě musí počítat.
Macworld si dále ještě stěžuje, že nahrané HD video nelze přímo z telefonu přehrávat v HD rozlišení, protože prodávané adaptéry pro dokový konektor podporují nejvýše rozlišení 1024 x 768, takže se nahrávky musí nejprve exportovat.
Celkově však obě recenze vyznívají příznivě, těm, kdo se smíří s omezeními iPhonu, jaké na něj klade Apple, nový model doporučují (recenze jsou ovšem psané z pohledu amerického zákazníka, u něhož záleží i na tom, zda má nárok na dotovaný iPhone, u nás to bude jiné, lze předpokládat, že tak jako dosud se zde bude iPhone prodávat neblokovaný).
Nové náznaky, že se kancelářský balík iWork chystá také pro iPhone
Jednou z velkých novinek iPadu bylo, že na něj Apple přenesl z Maců svůj kancelářský balík iWork, který rozdělil do tří aplikací, na prezentační program Keynote, textový procesor Pages a tabulkový procesor Numbers, jež si lze zakoupit v App Store (v zemích, kde se prodává iPad).
Už delší dobu se objevovaly dohady, zda Apple neuvede tento balík též na iPhone, sám je podpořil, když počátkem června v popisu poštovního klienta iPhone 4 chvíli zobrazoval tlačítko pro otevření přílohy zprávy v Keynote. Brzy sice daný obrázek zmizel, ale teď obsahují nové takovéhle náznaky některé jeho webové obchody.
V některých zemích (třeba v Austrálii, Kanadě a Velké Británii) je možné koupit neblokovaný iPhone 4 a k němu si lze objednat různé doplňky, včetně rozšířené záruky a podpůrných služeb Apple Care (v Británii jde o tuhle stránku).
A když se klepne na odkaz „Learn more” pro Apple Care, zobrazí se podrobnosti služby a v oddílu softwarové podpory najdete větu zmiňující pomoc týkající se ¨“používání iWork pro iPhone a jiných aplikací Applu pro iPhone“.
Samozřejmě by to mohlo být pouhé přepsání, vzniklé záměnou s iPadem, ale včera se objevily také snímky obrazovek (zveřejnil je server 9to5mac, který je získal od jednoho ze svých tipařů, později vydal ještě další), na nichž je vidět textový procesor Pages běžící na iPodu touch, první snímek ukazuje dialog pro uložení do formátu Pages nebo Wordu a druhý prohlížeč dokumentů, následné snímky předvádějí práci s dokumentem. Údajně jde o beta verzi aplikace, ale neví se, jak pokročilou.
Jsou-li tyto snímky pravé, pak Apple zřejmě brzy uvede iWork též na iPhone, což ale není zase tak překvapivé, vždyť hardwarově se iPhone 4 od iPadu až tolik neliší. Nabízí stejný čip A4 (ačkoli asi trochu pomalejší), RAM dokonce ještě víc (víme, že má 512 MB RAM, zatímco iPad jen 256) a displej Retina se svým rozlišením iPadu již hodně blíží. A navíc iOS 4 podporuje externí klávesnice. Problém tak bude jenom v menším displeji, což bude ztěžovat tvorbu a editaci obsahu, ovšem Microsoft nabízel Office pro Windows Mobile na ještě mnohem horším hardwaru.
Zmíněné snímky navíc naznačují, že by aplikace balíku iWork mohly pracovat i na starším hardwaru, ale nezapomínejme, že se jedná o beta verzi, konečná verze může být určena pouze pro iPhone 4 (tak jako střihová aplikace iMovie).