Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Zprávy související s iPhonem
4. listopadu 2009, 00.00 | iPhone zřejmě má potíže synchronizovat se s PC užívajícími novou čipovou sadu P55. Zesiluje zastoupení iPhonu v podnicích. Operátor Orange UK zveřejnil podmínky, za nichž začne prodávat iPhone ve Velké Británii. A na iPhone dorazily další dvě klasické hry.
Počátkem týdne se objevila řada zpráv spojených s iPhonem, výběr z nich nabízí tento článek:
Intel zkoumá problém synchronizace iPhonu s PC vybavenými jeho novou čipovou sadou
Intel v pondělí oznámil, že začal zjišťovat příčinu potíží se synchronizací iPhonu na některých nových PC s jeho čipovou sadou, zprávu přinesl známý zpravodajský server CNET News.
Na diskusních forech se už nějakou dobu objevují stížnosti, že určitá nová PC odmítají synchronizovat iPhone, jde o stroje s čipovou sadou P55 Express, jež dovoluje používat procesory sérií Core i7-800 a Core i5-700 (procesory známé též pod kódovým označením „Lynnfield“, jejich stručný český popis najdete například zde).
Intel předpokládá, že příčina spočívá buď v BIOSu, nebo v systémové konfiguraci, ale zatím problém stále zkoumá, takže to ještě není jisté. Na postižených PC užívajících čipovou sadu P55 iTunes 9 pro Windows sice iPhone rozpoznají, avšak když se uživatel pokusí o jeho synchronizaci, dojde k chybě „0xE8000065“, signalizující poruchu připojení iPhonu. Nejčastěji k tomu sice dochází pod 64bitovými Windows 7, ale tohle chování se neomezuje se jen na tento operační systém.
A bez viny zřejmě nebudou ani iTunes, protože některým uživatelům se podařilo tuhle potíž odstranit tím, že přešli zpět na iTunes 9.0.0 (aktuální verze, vydaná minulý týden, nese číslo 9.0.2), v diskusích se objevují i různá další řešení, žádné však nefunguje univerzálně.
Nejspíš se tak jedná o problém ve vzájemné komunikaci nového hardwaru a softwaru, dá se ovšem předpokládat, že se Intel bude snažit najít nápravu co nejdříve, PC s čipovou sadou P55 a Lynnfieldy bude nepochybně přibývat a vzhledem k rozšířenosti iPhonu by to opravdu byla vážná potíž.
Mimochodem, nejvyšší model nového 27“ iMacu, který by se měl začít prodávat tento měsíc, také používá procesory Lynnfield (a tedy pravděpodobně i čipovou sadu P55), zatím ovšem není jasné, zda se by se zmíněný problém mohl vyskytnout též pod Mac OS X, možná se týká jenom iTunes pro Windows.
Zastoupení iPhonu v podnicích se zvětšuje
iPhone se dlouho považoval především za řešení pro běžné uživatele, naopak na jeho nasazení v podnicích se hledělo skepticky, ale i to se v poslední době mění (k čemuž nepochybně přispěl firmware 3.x poskytující řadu na podniky zaměřených funkcí a pomohly též některé nové vlastnosti iPhonu 3GS, jako třeba hardwarové šifrování).
Nová zpráva Deutsche Bank totiž předpokládá, že do konce letošního roku Apple dodá iPhone 2 milionům podnikových zákazníků, čímž by na trhu podnikových chytrých telefonů získal podíl ve výši 7 procent, zatímco v roce 2008 to byla jen 2 procenta, za rok by se tak jeho podíl víc než ztrojnásobil. (Stude sice pracuje s globálními údaji, ale je jasné, že se týká především podniků v USA.)
Samozřejmě, zatím se pořád jedná jen o malý zlomek celkového počtu prodaných iPhonů, podle citované studie z letos prodaných 25 milionů kusů jich 17 milionů půjde k běžným zákazníkům a zbývajících více než 5 milionů poslouží jak k osobním, tak zároveň částečně i k pracovním potřebám.
Rostoucí zastoupení iPhonu v podnicích má podle Deutsche Bank několik příčin, patří k nim vysoká spokojenost zákazníků (potvrzená říjnovým průzkumem J.D. Power), velkou roli pochopitelně hraje i ohromná nabídka aplikací na App Store (studie mluví o 95 000 aplikací, jejich počet však stále stoupá, brzy se bude slavit překročení prvního statisíce). A výhodou by měla být i virtuální klávesnice telefonu, podniky se sice původně iPhonu vyhýbaly právě kvůli nepřítomnosti fyzické klávesnice, avšak to se již změnilo.
A další příčinou spatřuje Deutsche Bank v nepružnosti zavedené konkurence, přístroje BlackBerry firmy RIM sice mají v podnicích podíl okolo 60 procent a telefony s Windows Mobile asi 20 procent, ale zaostávají v podpoře vývojářů a ve vývoji aplikací (Apple začal v tomhle ohledu vyvíjet větší aktivitu již v létě, kdy vydal nového průvodce usnadňujícího nasazování iPhonu ve velkých podnicích).
iPhone tak sice v podnicích pořád zůstává menšinovým přístrojem, ovšem kdyby se současný trend udržel (právě to se však nedá předpovídat, hodně asi bude záležet i na tom, jak se budou dále vyvíjet přístroje se systémem Google Android), mohl by se nakonec stát vcelku běžným podnikovým nástrojem.
Orange začne prodávat iPhone ve Velké Británii od 10. listopadu
Velká Británie dosud patří k zemím, kde iPhone prodává jediný operátor, O2 UK, ale to se brzy změní. Už delší dobu se mluví o tom, že dalším, kdo začne v ostrovním království nabízet telefon Applu, bude Orange UK a nyní tento operátor potvrdil datum zahájení prodeje a oznámil ceny.
Prodávat začne v úterý 10. listopadu od 7:00 a již také zveřejnil své cenové podmínky, nabízí jak tarify s měsíčními paušály sahajícími od 30 po 125 GBP (880 až 3 660 Kč), vyžadujícími úvazek na 18 nebo 24 měsíců, tak předplacené karty a též tarify pro podniky (podrobnosti najdete na odkazované stránce Orange UK).
Zvolený tarif určuje rovněž cenu telefonu, lze vybírat z 8GB iPhonu 3G a z 16GB a 32GB iPhonu 3GS, zákazníci s nejvyššími paušály dostanou telefon zdarma, u nižších paušálů pak za dotovanou cenu. Všechny tarify sice zahrnují neomezené datové připojení, jenže to má jeden velký háček – Orange totiž uplatňuje „oblíbenou“ metodu FUP, po přenesení 750 MB za měsíc začne omezovat rychlost připojení, což může být u iPhonu docela problém. (Míní se přenosy přes mobilní síť, WiFi připojení nijak omezené není.)
A v případě telefonů s předplacenou kartou (u nichž se dá vybírat z pěti různých cenových programů nabízejících odlišné dodatečné výhody), jež bude Orange prodávat za cenu od 343 do 539 GBP (10 000 až 15 800 Kč), činí FUP limit dokonce jenom 250 MB.
Podnikové tarify mají podobné podmínky (včetně FUP limitu 750 MB), ale mohou se vztahovat až na pět telefonů a platí pro ně výhodnější ceny. A s nimi se nabízí též možnost používání iPhonu jako datového modemu (tethering), u nižších tarifů za příplatek, u toho nejvyššího dokonce zdarma (Orange ji poskytuje i k běžným paušálům, ale za vyšší ceny).
Podmínky Orange UK se tak příliš neliší od podmínek O2 UK, ukazuje se, že prodej iPhonu více operátory ještě nemusí vést k nějakému výraznému zlevnění (to je ostatně dobře vidět u nás, kde iPhone sice prodávají všichni tři operátoři, avšak jejich podmínky nejsou nijak zvlášť výhodné).
A na závěr vystřídejme suché obchodní zprávy něčím zábavnějším:
Pro iPhone se počaly prodávat dvě klasické hry - Command & Conquer a Doom
Her pro iPhone a iPod touch stále přibývá a objevují se mezi nimi i klasické tituly známé z osobních počítačů, jež ukazují, kam až mobilní telefony dnes dospěly. Tento týden přišly dvě takové hry, které patří k opravdové klasice, totiž Command & Conquer: Red Alert a Doom Classic.
Command & Conquer: Red Alert
Strategická hra Command & Conquer: Red Alert se v roce 1996, kdy se objevila pro PC, stala velkým hitem. A nyní si ji mohou vychutnat také uživatelé iPhonu a iPodu touch, protože EA ji vydala pro jejich přístroje, na nichž bude znovu možné přenést se do alternativního vesmíru, v němž časem cestující Alert Einstein odstranil Hitlera a otevřel tak Sovětskému svazu cestu k ovládnutí velké části světa.
Hra nabízí 12 úrovní,v nichž lze ovládat vojenské síly Spojenců a Sovětů, základní verze zahrnuje dvě mapy bojišť, dalších šest se dá přikoupit. EA navíc plánuje v budoucnosti přidat ještě japonské tažení a také slíbila, že později bezplatně poskytne doplněk umožňující hru více hráčů. Názornější představu o hře si lze udělat z této ukázky na YouTube.
Samotná hra (bez zmíněných doplňků) se na App Store prodává za 9,99 USD a vyžaduje firmware 3.0 nebo vyšší.
Doom Classic
A další tento týden uvedená hra už je naprostá klasika, ostatně to má přímo v názvu. Na iPhone a iPod touch totiž konečně přichází legenda 3D her, na PC uvedená v roce 1993, původní Doom. Právě tahle hra se zasloužila o rozvoj 3D stříleček a patřila k hlavním příčinám úspěchu firmy id Software.
Tato firma a zejména její spoluzakladatel John Carmack jsou velkými příznivci iPhonu coby herní platformy, a tak se pochopitelně snaží na něj přenášet též své klasické tituly. Již letos na jaře se tak objevil Wolfenstein 3D, v červnu dorazil Doom Resurrection (odvozený z Doomu 3) a nyní přichází i první Doom.
Verze pro iPhone nabízí všechny epizody původní hry a také později přidanou epizodu Thy Flesh Consumed. Hráči v roli vesmírného mariňáka budou opět muset bojovat s legiemi pekelníků nejprve na měsících Marsu a poté i v samotném pekle, k tomu dostanou známý výběr zbraní.
Hra poskytuje tři různé způsoby ovládání, dá se uzpůsobovat její uživatelské rozhraní a dovoluje hru až čtyř hráčů současně (přes WiFi), a to jak vzájemnou spolupráci, tak souboj všech proti všem. A k tomu jim může vyhrávat buď původní hudební doprovod Doomu, nebo si lze vybrat vlastní skladby z knihovny iPodu. Hru nejlépe přiblíží tahle ukázka na YouTube.
Doom Classic se prodává na App Store za 6,99 USD, vyžaduje firmware 2.x nebo vyšší.