Zprávy související s iPhonem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Zprávy související s iPhonem

1. března 2010, 00.00 | Adobe vydala Acrobat ConnectPro Mobile pro iPhone a iPod touch, svou první aplikaci vytvořenou Packagerem. Také se pro tyto přístroje začaly prodávat známé RPG hry Final Fantasy I a II. A v obchodu App Store byla na chvíli zřízena kategorie Explicit pro lechtivý obsah, avšak záhy opět zmizela.

Našlo se též něco málo zpráv týkajících se iPhonu a iPodu touch:

Adobe uvolnila aplikaci Acrobat Connect Pro Mobile umožňující využívat její konferenční platformu na iPhonu

Pro webové konference ve velkých podnicích nabízí Adobe svou platformu Acrobat Connect Professional (odlehčenou bezplatnou verzi ConnectNow podrobněji popsala Grafika už v roce 2008).

U klientů této platformy se však předpokládá, že budou používat Flash Player a vzhledem k nedávným výpadům Steva Jobse vůči Flashi nelze čekat, že by se na iPhonu (a obecně všech zařízeních s iPhone OS) v brzké době objevila jeho podpora. Jenže přístrojů s iPhone OS se již prodala opravdu ohromná spousta, a tak se Adobe rozhodla vytvořit aplikaci, jež dovolí Connect Pro využívat také na iPhonu a iPodu touch (a později nepochybně i na iPadu).

Jde o aplikaci Connect Pro Mobile, sloužící jako mobilní rozšíření zmíněné konferenční platformy Connect Pro, s ní se lze účastnit jejích virtuálních setkání. Uživatelé aplikace se mohou do podnikových setkání pořádaných s pomocí Connect Pro zapojit prostřednictvím textové konverzace, běžných konferenčních hovorů nebo pomocí technologie VoIP (a to jak přes WiFi, tak přes 3G sítě).

Aplikace též zobrazuje všechny účastníky setkání a jejich role a dá se použít ke sledování předváděných prezentací. Prezentace, videa, PDF dokumenty a sdílené obrazovky poskytované pořadatelem setkání budou dostupné na iPhonu stejně jako na ostatních klientech, sdílený obsah lze otáčet, posouvat a zvětšovat. A také je možné přijímat živé vysílání z webových kamer užívaných účastníky setkání. (Názorně práci s aplikací předvádí toto video.)

Samotná aplikace Connect Pro Mobile se dá z App Store stáhnout zdarma (vyžaduje iPhone OS 3.0 nebo vyšší), ovšem za platformu Connect Pro se musí platit (ceny se liší podle konkrétní konfigurace, odpovídají tomu, že se jedná o profesionální podnikové řešení).

Jak již bylo řečeno, na většině platforem (na osobních počítačích) využívá Connect Pro Flash, to ovšem na iPhonu nejde. Adobe zde poprvé sáhla po řešení, jež oznámila už loni na podzim a bude tvořit součást Flashe Professional CS5. (Na App Store se sice již nachází několik her vytvořených stejným způsobem, ale toto je první „seriózní“ aplikace.) Ten totiž dovolí vytvářet z Flash prezentací kompilované aplikace iPhonu (příslušný nástroj Adobe nazvala Packager for iPhone).

Flash Professional CS5 ovšem stejně jako programový balík Creative Suite 5 přijde na trh až někdy letos na jaře, na komerční dostupnost Packageru si tedy bude třeba ještě počkat, Adobe ho však zjevně už využívá pro svůj vnitřní vývoj.

A již ho též dala k dispozici některým třetím stranám, například časopisu Wired, který nedávno představil prototyp své elektronické verze uzpůsobené pro mobilní zařízení s dotykovou obrazovkou („tablety“), využívající nástrojů Adobe a platformy AIR. Wired ovšem zároveň patří k velkým příznivcům Applu, a tak není divu, že hodlá podporovat také iPhone OS, chybějící podporu Flashe chce překonat právě pomocí Packageru.

Na iPhone a iPod touch přicházejí hry Final Fantasy I a II

Že se iPhone (a hlavně iPod touch) stal významnou herní platformou, o tom už asi skoro nikdo nepochybuje. A tak není divu, že se vedle nových her stále objevují též přenosy různých velice známých titulů, často uvedených před řadou let.

To platí také pro dnes již téměř legendární RPG hry Final Fantasy. Tato už třináctidílná série fantasy her (třináct dílů má hlavní série, existují však další odvozené tituly a objevily se i filmy a knihy jí inspirované) vznikla v Japonsku v roce 1987, kdy v podstatě zachránila svého vydavatele Square Enix (tehdy Squaresoft) a pro příznivce RPG her patří k nezbytné výbavě.

A nyní díky úsilí Square Enix přicházejí první dva díly Final Fantasy (které spolu těsně souvisejí a často se vydávají společně) též na iPhone a iPod touch.

Hry se odehrávají ve fantazijních zemích, nabízejí výrazné postavy, kouzla a příběh, s řadou tvrdých soubojů a dlouhými hodinami herního času. Verze pro iPhone obsahuje zvuky, grafiku a ikony z originálů uvedených v letech 1987 a 1988 pro Nintendo (údajně byla grafika proti originálu ještě trochu vylepšena) a ovládací systém her byl podle výrobce optimalizován pro dotykové ovládání iPhonu (a iPodu touch).

A oproti originálům hry pro iPhone přinášejí dodatečné herní prostory, jež se hráčům zpřístupní poté, co dokončí základní adventure režim. (Oficiální upoutávku na obě hry najdete na YouTube, stejně jako videorecenzi prvního dílu).

Hry se nabízejí na App Store jako dva samostatné tituly, Final Fantasy a Final Fantasy II, obě se prodávají po 8,99 USD a vyžadují iPhone OS 3.0 nebo vyšší.

Na App Store se objevila kategorie „Explicit“, ale brzy opět zmizela

Velký mediální ohlas vyvolalo odklízení „zjevně sexuálních“ aplikací z obchodu App Store, Apple začal odstraňovat aplikace s „nevhodným“ obsahem, podle odhadů takto zmizelo až 5 000 titulů.

Pomineme-li, že (pokud lze věřit příslušným zdrojům) Apple nasadil kritéria vpravdě puritánská (což by v USA zase až tolik nepřekvapovalo), největší rozhořčení vyvolalo, že zatímco zmizela spousta často vcelku nevinných aplikací nezávislých vývojářů (včetně aplikace obchodu s plavkami), aplikace známých vydavatelů, jako je například Playboy, zůstaly zachovány a Apple takové počínání veřejně hájil tím, že jde o „zavedené vydavatele a formáty“.

Nové očistné tažení se stalo terčem kritiky také kvůli tomu, že Apple s iPhone OS 3.0 zavedl rodičovskou kontrolu a hodnocení aplikací podle jejich vhodnosti pro jednotlivé věkové kategorie, což mělo zabránit právě takovémuto plošnému odstraňování aplikací z App Store.

Velké naděje proto vzbudily zprávy, že se v systému iTunes Connect, jímž se zasílají aplikace ke schválení pro App Store, objevila nová kategorie „Explicit“, v politické korekštině synonymum pro „jednoznačně nevhodný, zejména sexuální“ obsah. Nová kategorie se objevila v roletových menu dovolujících vývojářů zvolit kategorie, do nichž chtějí své aplikace umístit.

Objevení této nové kategorie sice potvrdila řada zdrojů, mnozí začali proto doufat, že Apple dovolí vytvořit „uzavřenou ohrádku“ pro obsah, který dosud nemilosrdně vymycoval, naděje však velice brzy opět splaskly. Gizmodo oznámilo, že nová kategorie z iTunes Connect zmizela a jednomu z vývojářů to potvrdil přímo Apple, bylo mu řečeno, že se o tom sice přemýšlí, ale v brzké době rozhodně nic takového zavedeno nebude.

Oficiálně se ovšem Apple k této věci jako obvykle nevyjádřil a objevovaly se všelijak zmatené zprávy, někteří vývojáři totiž kategorii „Explicit“ v iTunes Connect viděli, zatímco jiní ne, ale jak vysvětluje The Register, systém iTunes Connect obsluhuje celá baterie serverů a jeho aktualizace se kvůli tomu mohou pro jednotlivé uživatele dost lišit, systém se chová poněkud chaoticky.

Zatím to tedy vypadá, že žádná vyhrazená kategorie pro „explicitní“ obsah nebude a Apple nejspíš bude v přísném omezování aplikací pokračovat, avšak politika Applu ohledně App Store už prošla mnohými zvraty, takže stále nelze vyloučit nějaká další překvapení, uvidíme, co přinesou následující týdny.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: