Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Zprávy související s Macy: Sonnet umožňuje připojit k Macu Pro další dva disky, obrazový editor Iris 1.0 a Spore Creature Creator. (19.6.08)
19. června 2008, 06.00 | Sonnet Technologies nabízí kabelový adaptér dovolující připojit k Macu Pro další dva externí SATA disky. Nolobe vydala nový obrazový editor pro Mac OS X, Iris 1.0. A Maxis uvolnil Spore Creature Creator pro návrh vlastních tvorů do hry Spore.
V tomto článku najdete zprávy o hardwaru a softwaru pro Macy. Druhý dnešní článek shrnuje několik zpráv spojených s iPhonem.
Nejprve se podíváme na užitečný hardwarový doplněk k Macu Pro:
eSATA Extender Cabel Sonnetu umožní k Macu Pro připojit další dva disky
Základní deska všech Maců Pro nabízí porty pro připojení až šesti SATA disků, vnitřní diskové šachty ovšem mají tyto stroje jen čtyři. Na základní desce tak při plném obsazení vnitřních šachet zbudou ještě dva volné SATA konektory, ukryté za modulem větráku
Sonnet Technologies nyní poskytuje hardwarový doplněk, umožňující využít i tyto dva konektory. Své řešení nazývá eSATA Extender Cable. Tenhle jednoduchý adaptér se napojuje na ony dva volné porty a přes dvojici kabelů je mění ve dva eSATA porty nesené na společném držáku, který lze umístit na zadní panel Macu Pro.
Adaptér tak vlastně stroj doplní o dva porty pro externí disky. Protože se tyto disky připojují přes rozhraní eSATA, dá se takto dosáhnout datových přenosů až dvakrát rychlejších než přes FireWire a tato připojení pochopitelně nijak neovlivňují výkon či konfiguraci sběrnice PCI Express. Nabídka externích disků s podporou rozhraní eSATA se také rozrůstá, takže by neměl být problém tyto dva porty osadit.
Adaptér Sonnetu se hodí především pro situace, kdy uživatel chce ze svého Macu Pro dostat maximální výkon, v tomto uspořádání bude mít k dispozici plný výkon sběrnice PCI Express a zároveň bude moci připojit velice rychlý externí disk (to se může hodit třeba pro zálohování přes Time Machine, jistě lze najít i mnohá další využití).
Existují zde však určitá omezení. Narozdíl od rozhraní FireWire rozhraní eSATA nenabízí možnost napájení, příslušné disky tedy budou muset mít vlastní zdroje, což by ovšem nemělo příliš vadit. Horší je, že kvůli omezením daným hardwarem Macu Pro a Mac OS X nelze adaptérem vytvořené eSATA porty použít pro periférie s multiplikátory portů a nepodporují disky vyměnitelné za chodu, dají se použít skutečně jen pro dva externí disky.
Sonnet prodává eSATA Extender Cable za 30 USD, na českém trhu ještě není, lze však předpokládat, že se u specializovaných prodejců časem objeví tak jako jiný hardware Sonnetu. Za tuto cenu se jedná o nepochybně užitečný doplněk.
Nový obrazový editor Iris 1.0
Pro Mac OS X existuje poměrně hodně editorů obrazu, přesto se na tento trh snaží proniknout další zájemci. K nim patří též australská firma Nolobe, jež vydala svůj program Iris 1.0. Ten byl od počátku psán pro Mac OS X 10.5 Leopard, používá minimalistické uživatelské rozhraní s jediným oknem, nabízí editaci ve vrstvách a plně uzpůsobovatelné kreslicí nástroje a štětce. Dále Iris 1.0 poskytuje rozsáhlé možnosti korekcí barev. A samozřejmě podporuje standardní souborové formáty jako TIFF, PNG, JPEG, JPEG-2000, GIF, BMP, PICT, PSD a další. Popis možností programu včetně několika snímků obrazovky najdete na této stránce.
Matthew Drayton, zakladatel Nolobe, tvrdí, že editor Iris byl vytvořen pro ty majitele Maců, kteří chtějí snadno použitelný obrazový program poskytující profesionální výsledky, avšak nikoli za profesionální cenu. Z tohoto důvodu nabízí Iris 1.0 minimalistické uživatelské rozhraní namísto matoucích vícenásobných palet.
Iris vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší, funguje jak na procesorech Intel, tak PowerPC. Nolobe prodává Iris 1.0 za 80 USD, pro vyzkoušení si lze zdarma stáhnout zkušební verzi.
Maxis uvedl Spore Creature Creator, včetně verze pro Mac
Jednou z nejočekávanějších her letošního roku je Spore od Maxisu (dnes divize Electronic Arts). Ten proslul svým nápaditými hrami, jako například The Sims, Spore proto vzbuzuje velké naděje. Tento „simulátor evoluce“ umožní rozvíjet život od jednotlivých buněk až po kosmickou civilizaci. Podrobné informace v češtině o dosavadním dění kolem hry nabízí tenhle web.
Hra samotná se sice na trhu objeví až v záři, ale už teď Maxis nabídl zajímavý doplněk, editor Spore Creature Creator. Tento samostatný program dovoluje hráčům vytvářet si své vlastní tvory použitelné ve hře. Takto vzniklé potvůrky se dají animovat a sdílet na Internetu.
Animace potvůrek navržených v tomto editoru lze zveřejňovat na YouTube, dvěma stisky tlačítek se dá video exportovat přímo na YouTube. Na YouTube je dokonce připraven oficiální kanál pro Spore, kde se budou shromažďovat všechna videa od společenství hráčů.
Podrobnější informace o editoru tvorů i o hře samotné najdete na specializovaných herních webech (první recenze editor hodnotí velice příznivě), zde se o něm zmiňuji hlavně kvůli tomu, že Maxis vydal Spore Creature Creator jak pro Windows, tak pro Mac.
Plná verze editoru stojí 9,99 USD, zkušební verzi si lze zdarma stáhnout odtud. Ta obsahuje 25 procent tělních součástí potvůrek ze Spore. Editor již existuje i v částečně lokalizované české verzi, jež se nazývá Tvoření příšerek a měla by stát 149 Kč.
Verze editoru pro Mac vyžaduje Mac OS X 10.5.3 nebo vyšší, procesore Intel Core Duo (na PowerPC nefunguje), 1 GB RAM, grafickou kartu ATI X1600 nebo nVidia 7300 GT se 128 MB RAM, případně integrovanou grafiku Intel GMA X3100 a minimálně 260 MB na disku (pro vlastní instalaci, vytvořené potvůrky zaberou další místo).
Editor tvorů tedy existuje též pro Mac, ale samotná hra bude k dispozici pro ještě širší paletu platforem, vedle Windows a Maců se bude dodávat i pro konzolu Nintendo DS a pro mobilní telefony (samozřejmě včetně iPhonu).
Spore se začne pro všechny tyto platformy prodávat v Evropě 5. září, do Severní Ameriky a Asie přijde 7 září.