Zprávy související s Macy: zamrzání iMaců má možná původ v hardwaru, aktualizace pro pevné disky v iMacu a Macu Pro, Apple vysvětluje neprůhledné menu v Leopardovi a Macworld testoval nové MacBooky. (9.11.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Zprávy související s Macy: zamrzání iMaců má možná původ v hardwaru, aktualizace pro pevné disky v iMacu a Macu Pro, Apple vysvětluje neprůhledné menu v Leopardovi a Macworld testoval nové MacBooky. (9.11.07)

9. listopadu 2007, 06.00 | AppleInsider tvrdí, že problém se zamrzáním nových iMaců možná způsobuje hardware, nikoli software. Vyšla aktualizace pro pevné disky v iMacích s Core 2 Duo a v Macu Pro. Apple vysvětluje, proč na některých Macích zůstává menu Leoparda neprůhledné i bez dodatečných zásahů. A Macworld provedl výkonnostní testy nových MacBooků.

Většina dnešních zpráv se týká Maců nebo iPhonu. V tomto článku najdete informace, jež souvisejí s Macy, druhý dnešní článek se věnuje iPhonu.

Podívejme se tedy, co se děje kolem Maců:

Zamrzání iMaců možná má příčinu v hardwaru

Některé nové „hliníkové“ iMacy trápí potíže se zamrzáním uživatelského rozhraní. Zamrzání se projevuje značně nepravidelně, zdá se však, že postihuje poměrně hodně uživatelů, jeho existenci uznal i Apple. Vyšlo již několik softwarových aktualizací pro nové iMacy, avšak žádná zřejmě problém úplně nevyřešila.

A nyní přichází AppleInsider s tvrzením, že příčinou těchto nepříjemných potíží může být vadná grafika či její přehřátí.

Jako příklad uvádí vlastníka 20“ iMaca, jehož problémy ustaly poté, co Apple v jeho stroji vyměnil grafickou čipovou sadu Radeon HD. Podobných zpráv se AppleInsideru sešlo více a zdají se nasvědčovat, že problém vězí v hardwaru, nejspíš v přehřívání grafických čipů. Uživatelé často hlásí, že před vlastním zamrznutím dochází k porušení grafiky – na PC se v takových případech grafická karta dostává mimo bezpečnou provozní teplotu. V některých případech se též množí vznik grafických artefaktů, podobných, jako když grafickou kartu přetaktujete. Obdobné zkušenosti učinil AppleInsider na vlastním iMacu.

Navíc se ukazuje, že problém skutečně asi nezávisí na operačním systému, protože se projevuje i ve Windows spuštěných z Boot Campu. Také nezávisí na verzi Mac OS X, avšak podle zpráv z diskusních for se zvlášť často objevuje v Leopardovi, zejména v graficky náročných úlohách. V některých případech pomohl návrat zpět k Tigeru, příčina spočívá zřejmě v tom, že Leopard přesouvá více úloh na grafický procesor, s tím stoupá i pravděpodobnost jeho přehřátí.

Jistě by bylo vhodné nashromáždit ještě další důkazy, přesto to vypadá, že hlavní příčina nejspíš spočívá v přehřívání grafických čipů ATI. To by vysvětlovalo i značnou nepravidelnost výskytu zamrzání, protože překročení bezpečné provozní teploty závisí na spoustě velice proměnlivých faktorů. Elegantní štíhlý design nových Maců si zřejmě vybírá svou daň, už při uvedení těchto strojů na trh jsem vyslovil názor, že nové iMacy pracují těsně na hranici tepelné únosnosti a těžko by si mohly dovolit výkonnější grafiku. Jak vidět, za určitých okolností mají potíže i s tou stávající. Prostě dnešní „přímotopné“ komponenty a velmi štíhlý design se k sobě příliš nehodí.

Pokud se tato příčina zamrzání potvrdí, vystává otázka, jak to bude Apple řešit. Nejsnazší by pro něj bylo, kdyby se to dalo vyřešit nějakou softwarovou obezličkou, jinak asi bude třeba zásah do hardwaru. Rozhodně by však Apple měl s nějakým řešením brzy přijít, jeho současné mlčení vzbuzuje mezi postiženými uživateli iMaců stále větší rozhořčení.

Aktualizace pro pevné disky v iMacu a Macu Pro

S hardwarem Maců souvisí také softwarová aktualizace, kterou Apple vydal ve středu. Aktualizace Hard Drive Update 1.0 je určena pro všechny iMacy s procesory Core 2 Duo a pro Mac Pro. Apple o ní jako obvykle uvádí, že obsahuje opravy chyb a důležité aktualizace, podrobnosti si opět nechává pro sebe, zjevně však souvisí s pevnými disky.

Zdá se však, že tato aktualizace není nutná pro všechny iMacy a Macy Pro, podle údajů uživatelů se aktualizace skutečně nainstaluje na počítačích s disky Seagate ST3500641AS (500 GB) a ST3750640AS (750 GB), kde zřejmě něco napravuje.

Aktualizace vyžaduje Mac OS X 10.4.7 nebo vyšší a nainstaluje se buď přes Software Update, nebo se dá stáhnout odtud (má velikost 1,4 MB).

Protože jde o aktualizaci firmwaru, musí ji provést příslušný aktualizátor (tvořený aplikací (/Applications/Utilities/Hard Drive Update 1.0.app), ten se spustí automaticky po ukončení instalátoru.

Apple vysvětluje neprůhledné menu v Leopardovi

Značně rozporné reakce vzbudilo poloprůhledné pozadí menu v Leopardovi, mnohé recenze tuto vlastnost otevřeně kritizovaly a stejné hlasy se ozývají na diskusních forech. Dokonce se objevila utilita OpaqueMenuBar, která menu opět zneprůhledňuje. V komentářích k článku, v němž o této utilitě informuji, někteří uživatelé uváděli, že oni mají menu v Leopardovi neprůhledné už od začátku, bez dalších zásahů.

Příčinu tohoto chování vysvětlil Apple včera. V tomto podpůrném dokumentu uvádí, že průhledná lišta menu Leoparda se objevuje na většině počítačů vybavených grafickou kartou kompatibilní s Core Image.

Avšak některé grafické karty, jako například nVidia GeForce FX 5200, nemusí mít potřebné OpenGL funkce pro zobrazení průhledné lišty menu, i když s Core Image kompatibilní jsou. Takové karty vykreslí většinu efektů, ale poloprůhledné pozadí menu nikoli. (Zmíněná grafická karta se nachází v posledních iMacích G4 a v prvních iMacích G5).

A tím je celá záhada vyřešena, s určitými grafickými kartami prostě budete mít menu neprůhledné i bez dodatečné utility. Je velice pravděpodobné, že zrovna tohle omezení většinu dotčených uživatelů trápit nebude. A ostatním, jejichž Macy průhledné pozadí menu zobrazí, ačkoli si to nepřejí, nezbude než použít zmíněnou utilitu.

Macworld provedl výkonnostní testy nových MacBooků

První výkonnostní testy nových MacBooků zpracovala firma Primate Labs, ta ovšem používá syntetické testy příliš neodrážející výkon ve skutečných aplikacích.

Právě takové testy provádí Macworld a nové MacBooky nemohl vynechat. V tomto článku najdete stručný popis testovací metodiky, tabulku výsledků a komentář ke zjištěným hodnotám.

Vzhledem k příchodu Leoparda Macworld pozměnil svou testovací metodiku, protože výkon systému verze operačního systému dost citelně ovlivňuje. A tak nově zavádí benchmarkové testy Speedmark 5. Jejich podrobnější charakteristiku najdete tady, zde stačí říci, že stroje se nyní testují s Leopardem a se 2 GB RAM, celkem jde o 17 dílčích testů (zmíněná tabulka uvádí výsledky jen pro některé). Naměřený výkon se nově vztahuje k Macu mini s procesorem Intel Core Solo 1,5 GHz, se 2 GB RAM a s Leopardem, jeho celkový výkon vyjadřuje hodnota 100.

Testovaly se všechny tři modely nových MacBooků, tedy bílý model na 2,0 GHz a černý a bílý MacBook na 2,2 GHz. Pro srovnání pak posloužil bílý MacBook na 2,16 GHz (nejvýkonnější model z předchozí várky MacBooků, uvedených na trh v květnu) a 15“ MacBook Pro na 2,2 GHz.

Černý a bílý MacBook na 2,2 GHz podávaly téměř shodné výsledky, černý model měl pouze nepatrný náskok. Proti stroji předchozí generace na 2,16 GHz oba nové 2,2GHz MacBooky vykázaly zřetelný náskok, výraznější než by odpovídalo nevelkému zvýšení taktovací frekvence, nová čipová sada s rychlejší systémovou sběrnicí a výkonnější grafikou se projevila.

Ovšem nejlevnější nový MacBook na 2,0 GHz zaostal i za 2,16GHz MacBookem předchozí generace, s výjimkou grafiky. Je však třeba říci, že mezi výsledky všech strojů nejsou nijak výrazné rozdíly. Za pozornost stojí též to, že nové nejvýše taktované MacBooky v celkovém výkonu a v řadě dílčích testů (především v těch, kde výkon závisí hlavně na procesoru) překonaly i srovnávací MacBook Pro na stejné taktovací frekvenci 2,2 GHz.

V konkrétních číslech to vypadá tak, že černý a bílý MacBook na 2,2 GHz dosáhly pro celkový výkon hodnoty 186, respektive 185, nový MacBook na 2,0 GHz se zmohl jen na hodnotu 172, zatímco MacBook na 2,16 GHz dal výsledek 179. Srovnávací MacBook Pro (2,2 GHz) dosáhl hodnoty 185.

V dílčích testech byly rozdíly ještě menší, 2,2GHz stroje je obvykle dokončovaly o pár sekund dříve než 2,16GHz stroj, MacBook na 2,0 GHz soutěžní pole většinou uzavíral, ale nezaostával o mnoho.

Jedinou výjimku z toho tvoří grafika, kde se projevily podstatně výraznější rozdíly. Speedmark 5 testuje výkon grafiky na dvou hrách, k testování používá Unreal Tournament 2004 (zastupující starší, méně náročné hry) a Quake 4 (představující náročnější nové hry).

Nové MacBooky používají grafiku Intel GMA X3100 s podstatně rozšířenou hardwarovou podporou 3D funkcí, navíc si tato grafika z operační paměti vyhrazuje 144 MB, zatímco předchozí grafická čipová sada Intel GMA 950 si řekla jenom o 64 MB sdílené paměti. MacBook Pro ovšem nese samostatnou grafickou kartu nVidia GeForce 8600M GT, jež patří do zcela jiné kategorie.

To se pochopitelně ve výsledcích testů projevilo. Všechny tři nové MacBooky v Unreal Tournamentu předvedly snímkové rychlosti asi o třetinu vyšší než MacBook předchozí generace na 2,16 GHz, černý MacBook na 2,2 GHz dosáhl zlepšení o 37 procent, ovšem s 25,4 snímku/s nepřinese zrovna mimořádný herní zážitek. A pokud jde o Quake 4, tam dávají všechny testované MacBooky nehratelné výsledky. Procentuálně je sice rozdíl mezi 7,8 a 4,5 snímky/s značný, avšak prakticky použitelné to není. Zato MacBook Pro zde prokázal přednosti své grafické karty, se 78 snímky/s pro Unreal Tounament a 43,1 snímku/s pro Quake 4.

Z výsledků jasně plyne, že v běžných aplikacích podávají nové notebooky velice slušné výkony, modely na 2,2 GHz se ve většině ohledů vyrovnají i stejně taktovanému MacBooku Pro, což vzhledem ke stejným procesorům a čipové sadě není velkým překvapením. Nové MacBooky lze navíc osadit až 4 GB RAM (předchozí modely končily na 2 GB), takže i v tomhle se vyrovnají současným MacBookům Pro.

Testovaný MacBook Pro navíc nemá zvlášť výkonný disk, a tak ve většině dílčích testů netýkajících se her obsadily MacBooky na 2,2 GHz první místo, ovšem s jen nevelkým náskokem.

Nové MacBooky se tedy za své výkony stydět nemusí, jedinou výjimku tvoří grafika. Nová integrovaná grafika sice přináší citelné zvýšení výkonu, jenže pro praktické použití, tedy hlavně v hrách, to stále nestačí.

Výkonnostní rozdíl mezi MacBooky a MacBooky Pro se nyní značně zúžil, s výjimkou grafiky a her, rozhodování mezi nimi bude nyní ještě těžší. MacBooky Pro samozřejmě nabízejí mnoho dalších předností, ovšem za vyšší cenu.

Z uvedených výsledků je také jasné, proč Apple tolik otálel s nasazením čipové sady Santa Rosa do MacBooků. Není tajemstvím, že se Apple snaží udržovat výrazný rozdíl mezi „obyčejnými“ MacBooky a MacBooky Pro, aby si obě řady příliš nekonkurovaly, teď se však vzájemně dost přiblížily. Ale v příštím roce lze počítat s tím, že se objeví 45nm mobilní procesory Penryn, které budou nepochybně nasazeny do MacBooků Pro a odstup obou řad notebooků se znovu zvětší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: