Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Zprávy spojené s iPhonem
8. února 2010, 00.00 | Podle IDC se loni stal iPhone třetím celosvětově nejprodávanějším chytrým telefonem. O2 UK už v Británii prodal 2 miliony iPhonů. A Apple nově zakázal v aplikacích používat geolokační funkce jen pro reklamy.
Ačkoli je iPhone nyní tak trochu ve stínu iPadu, zpráv s ním spojených také přichází docela dost:
V roce 2009 celosvětový tržní podíl iPhonu vzrostl o více než 5 procent
Různých statistik o prodeji iPhonu a jeho podílu na trhu se v poslední době objevilo více, některé jsou ovšem poněkud zavádějící, ale minulý čtvrtek zveřejněná studie IDC se dá považovat za poměrně seriózní.
A podle ní vychází, že se v roce 2009 iPhone stal třetím celosvětově nejprodávanějším chytrým telefonem s podílem 14,4 procenta, proti roku 2008 tak jeho podíl narostl o více než 5 procent (tehdy činil 9,1 procenta), což je dáno ohromným zvýšením počtu prodaných kusů.
Za minulý rok se totiž podle odhadů IDC prodalo celkem 25,1 milionu iPhonů, kdežto předloni to bylo jenom 13,8 milionu, to znamená prudký vzestup o 81,9 procenta. Rok 2009 tak byl pro telefon Applu skutečně rekordní, o čemž svědčí i výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku, kdy se prodalo 8,7 milionu iPhonů.
Apple se tak už dost přiblížil dvojce na světovém trhu, kanadské firmě Research in Motion (RIM) a jejím přístrojům Blackberry, které získaly 19,8 procenta trhu chytrých telefonů (představujících 34,5 milionu prodaných přístrojů). Ovšem v posledním čtvrtletí roku 2009 se jejich odstup ještě zmenšil, RIM s 19,6 procenta se Apple dále přiblížil svými 16 procenty.
Pomohla samozřejmě zvýšená poptávka před Vánoci a též to, že v řadě zemí začalo iPhone prodávat více operátorů. Zahájen byl rovněž prodej v Číně, ovšem tamní čísla zatím nejsou tak vysoká, aby globální výsledky nějak výrazněji ovlivnila.
První místo na trhu chytrých telefonů si sice nadále drží Nokia, ale její podíl se opět o něco zmenšil, na 38,9 procenta loni ze 40 procent v roce 2008, avšak protože vzrostl celý trh, znamenalo to 67,7 milionu prodaných telefonů (Nokia však nabízí velký počet různých modelů, zatímco Apple jenom dva).
Asi není náhoda, že v poslední době značně vzrostla rivalita mezi Applem a Nokií, vedou spolu několik soudních sporů, v nichž se navzájem obviňují z porušování svých patentů a žádají o zákaz prodeje telefonů konkurenta. Rýpnutí do Nokie si ostatně neodpustil Steve Jobs ani při představování iPhonu, když prohlásil, že podle tržeb se Apple stal největším výrobcem mobilních zařízení na světě, proti čemuž Nokia přirozeně protestovala (a vcelku oprávněně).
Čtvrté místo v prodeji chytrých telefonů loni získala firma HTC s 8,1 miliony telefonů a podílem 4,6 procenta, páté místo (IDC jmenovitě uvádí pouze pět největších výrobců) obsadil Samsung s 5,7 milionu prodaných přístrojů a podílem 3,3 procenta. Na všechny ostatní výrobce zbylo jen 19 procent trhu, což představovalo 33,1 milionu telefonů.
V posledním čtvrtletí roku 2009 však došlo k určitým změnám, kdy pořadí na prvních třech místech zůstalo nezměněné, avšak na čtvrtou příčku se nově probojovala Motorola, jež prodala 2,5 milionu telefonů a získala tak 4,6 procenta trhu, a to především díky telefonu Droid.
Celkově se za rok 2009 prodalo 174,2 milionu chytrých telefonů, proti 151,4 milionům v roce 2008 to znamená nárůst o 15,1 procenta. Na těchto rekordních počtech mělo lví podíl čtvrté čtvrtletí, kdy se odbylo 54,5 milionu přístrojů. Nepochybně se projevil hlavně vliv Vánoc, ale zřejmě i další vlivy, například nástup nových telefonů s Androidem.
Je samozřejmě těžké odhadnout, jak se budou tyto trendy vyvíjet dál, zatím se však zdá, že poptávka po chytrých telefonech nadále poroste a Apple si významné postavení jistě udrží i nadále, přestože lze předpokládat postupné přibývání levnějších modelů, co začnou též spadat do této kategorie. Poptávka po iPhonu zjevně zůstává nadále vysoká a navíc lze očekávat, že nový letošní model (který Steve Jobs už v podstatě slíbil) ji dále posílí.
O2 UK prodal již 2 miliony iPhonů
Velká Británie patří k zemím, v nichž se v poslední době odbytu iPhonu daří, na čemž má významný podíl to, že tam telefon nyní může prodávat více operátorů. Dobrá čísla proto ohlásili jak Vodafone UK, tak Orange UK, ovšem teď se ukazuje, že si špatně nevede ani dřívější exkluzivní britský prodejce iPhonu, O2 UK, ten totiž prodal už celkem 2 miliony kusů, oznámila agentura Reuters.
O2 samozřejmě pomohla dřívější exkluzivita a to, že ho opouští jen poměrně málo zákazníků. A byl to právě iPhone a též Palm Pre, díky nimž O2 jako jeden z mála operátorů nejspíš zaznamená za minulý rok růst.
Jak vidět, situace v Británii dnes vypadá hodně odlišně proti době příchodu původního iPhonu, tato země sice patřila k prvním, do nichž se telefon dostal poté, co přestal být výlučnou záležitostí USA (na podzim 2007), avšak počáteční odbyt byl dost rozpačitý, jenže mezitím se spousta věcí změnila.
Apple začal odmítat aplikace využívající geolokační funkce jen pro reklamu
Aby byla aplikace přijata do obchodu App Store, musí projít přísným schvalovacím procesem, musí splnit řadu různých podmínek. Apple klade na aplikace četná omezení, jež často bývají terčem kritiky, ale v poslední době některá z nich poněkud uvolnil, teď však jedno nové naopak přidal.
Ve zprávách pro vývojáře se objevilo nové oznámení týkající se využití vývojového rámce Core Location. Ten dovoluje vytvářet aplikace, které vědí, kde se uživatel nachází a mohou informaci o poloze (získanou z GPS nebo z triangulace BTS stanic a WiFi bodů) poskytovat dál, což se dá použít například ke zjišťování, jaké objekty (restaurace, bankomaty, a tak dále) se nacházejí v nejbližším okolí.
Od iPhone OS 2.0 mohou vývojáři celkem volně používat funkce tohoto rámce, ale nově Apple upozorňuje, že si mají dát pozor, aby poskytovaly užitečné informace. Pokud by totiž údaje vycházející z polohy přístroje aplikace užívala především k dodávání cílených reklam podle polohy uživatele, bude zaslána zpět k přepracování, jinými slovy, takovou aplikaci Apple do App Store nepřijme.
Omezení reklamních funkcí asi většinu uživatelů příliš rozčilovat nebude, těm vadí spíše jiná omezení, vývojáři se s tím ovšem budou muset vyrovnat, pro některé z nich reklamy představují významný zdroj příjmů.
Nové omezení ale především vyvolalo spekulace, proč ho vůbec Apple zavedl, četní analytici se domnívají, že jde o přípravu Applu na spuštění vlastní reklamní sítě, jež bude dodávat reklamu do bezplatných aplikací iPhonu, iPodu touch a iPadu.
Počátkem roku Apple koupil firmu Quattro Wireless specializující se právě na mobilní reklamu, poté, co se údajně neúspěšně ucházel o podobnou firmu AdMob (současného největšího dodavatele reklamy pro iPhone), kterou následně převzal Google.
Nový krok Applu se proto hodnotí jako příprava na to, že si reklamu podle polohy vyhradí pro sebe, jako vždy ovšem přesné plány Applu zatím nikdo nezná, uvidíme, zda a kdy vstoupí i na toto pole představující zdroj ne právě zanedbatelných příjmů.