Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Zprávy spojené s Macy: Intel uvažuje o stovkách a tisících jader, nové RAW formáty v Mac OS X 10.5.4 a GraphicConverter 6.1.1. (3.7.08)
3. července 2008, 06.00 | Intel naznačil vývojářům, že by měli začít uvažovat o podpoře procesorů se stovkami a tisíci jader. Apple upřesnil, pro jaké fotoaparáty přidal podporu RAW formátů v Mac OS X 10.5.4. A převodní utilita GraphicConverter 6.1.1 doplňuje nové funkce.
Zpráv k Macům nyní mnoho není, výběr z nich najdete tady. Zato ovšem přibývá zpráv okolo iPhonu, ty tvoří náplň druhého dnešního článku (za současné situace se tomu prostě nevyhnete). Z provozních důvodů však druhý článek vyjde později během dneška.
První zdejší zpráva se týká možné budoucnosti procesorů Intelu:
Intel připravuje vývojáře na podporu skutečně velkých počtů procesorových jader
Zvyšování výkonu procesorů se přesouvá ze zvyšování taktovací frekvence (kde další postup začíná narážet na fyzikální meze) na zvětšování počtu procesorových jader. A Intel nyní naznačuje, že v tomto směru hodlá jít opravdu hodně daleko.
Anwar Ghuloum z Intelu totiž v pondělí ve svém blogu sdělil vývojářům, že by měli začít přemýšlet o využívání mnohem většího počtu jader v procesorech Intelu – v dlouhodobém výhledu možná až o tisících.
Ghuloum podotkl, že z diskusí s vývojáři vyplývá, že někteří vynakládají pouze minimální úsilí k využití vícejádrových procesorů Intelu. Avšak Intel teď diskutuje o tom, jak škálovat výkon pro počty jader, jaké se zatím ani nenabízejí. Desítky, stovky a dokonce tisíce jader bývají v této souvislosti často diskutovanými tématy. A proto Ghuloum radí vývojářům, aby už nyní začali přemýšlet o nástrojích, jaké použijí a o způsobu, jakým budou programovat pro takovéto značné počty jader.
Připouští, že takováto rada nebude pro vývojáře běžných aplikací právě vítaná, ale je povzbudivé, že vývojáři si tuto záležitost stále častěji uvědomují sami.
Podle všeho si to uvědomuje také Apple, ostatně od přechodu na procesory Intelu patří k Apple k nejbližším partnerům tohoto výrobce procesorů. A tak není divu, že chystaný Mac OS X 10.6 Snow Leopard zahrnuje technologii dovolující využití vícejádrových procesorů (Apple ji kódově pojmenoval „Grand Central“).
Snahy Intelu o skutečně vysoké počty jader však nejspíš vycházejí ze snahy poradit si s konkurencí grafických karet. Moderní grafické procesory již dnes obsahují stovky paralelních jednotek, sice mnohem jednodušších proti jádrům centrálních procesorů, přesto schopných podávat opravdu vysoké výkony (nejnovější grafické čipy AMD/ATI a nVidie se už blíží hranici jednoho teraflopsu, tedy bilionu operací za sekundu).
Je pravděpodobné, že se Intel bude snažit s touto konkurencí vypořádat pomocí procesorů s velkým počtem jednodušších jader (takovéto prototypy již ostatně předvedl). Apple se ve Snow Leopardovi připravuje i na užití grafických procesorů či obecně libovolných masivně paralelních procesorů, k tomu hodlá nasadit jazyk OpenCL, který se navíc snaží prosadit jako otevřený standard.
Je třeba říci, že zdaleka ne každá úloha se dá přizpůsobit pro masivní paralelizaci, na druhou stranu existuje dost příležitostí, kde by to pomohlo. Masivně paralelní hardware se v následujících letech nejspíš začne objevovat i v osobních počítacích (zatímco dosud patřil k typickému vybavení superpočítačů), bude však dost obtížné ho plně využít, protože bude vyžadovat značnou změnu programátorských technik. Jak ovšem ukazuje Snow Leopard, Apple se bude snažit, aby to vývojářům co nejvíce usnadnil, na oplátku by mu to mohlo pomoci získat další zájemce o budoucí Macy.
Apple upřesnil podporované RAW formáty v Mac OS X 10.5.4
Když v pondělí Apple vydal Mac OS X 10.5.4, v popisu nové verze Leoparda uváděl, že přibyla podpora formátu RAW několika dalších fotoaparátů, konkrétně je však nejmenoval.
Ovšem jestliže užíváte Aperture, iPhoto nebo jiné aplikace využívající integrované podpory RAW formátů v Mac OS X, bude důležité vědět, jaké fotoaparáty systém zvládá.
Apple proto toto opomenutí záhy napravil, už v úterý aktualizoval seznam fotoaparátů podporovaných v Leopardovi.
Z něj vyplývá, že Mac OS X 10.5.4. přidal podporu pro RAW formáty následujících modelů fotoaparátů:
- Canon EOS 450D
- Epson R-D1
- Epson R-D1s
- Leaf AFi 7
- Leaf AFi 6
- Leaf AFi 5
- Pentax K200D
- Pentax K20D
Apple přepracoval systém podpory RAW formátů v Leopardovi tak, aby se daly snáze doplňovat nové modely (RAW formát se pro každý fotoaparát liší), což se rozhodně hodí, protože aparátů s podporou RAW snímků stále přibývá, letos Apple přidával nové modely již čtyřikrát.
GraphicConverter 6.1.1 nabízí nové možnosti
Lemke Software včera vydal aktualizaci svého programu GraphicConverter na verzi 6.1.1.
Za dlouhá léta své existence se GraphicConverter stal standardem pro převody obrazových souborů a manipulace s nimi na Macu (zahrnuje i docela výkonný obrazový editor), tato utilita existovala už dávno před příchodem Mac OS X (a jak dosvědčuje tento článek, již tehdy toho uměla skutečně hodně).
Thorsten Lemke, zakladatel Lemke Softwaru, začal na této utilitě pracovat už v roce 1992, postupně přidával další softwarové produkty, ovšem na GraphicConverteru pracuje i nadále a jeho schopnosti jsou dnes opravdu hodně rozsáhlé, o čemž svědčí obsáhlá stránka přehledu klíčových vlastností.
Verze 6.1.1 opět přidává několik nových možností, patří k nim dekódování všech obrázků v MIME přílohách, nastavení popisku v operátorové funkci a třídění podle popisku nebo data vytvoření v prohlížeči obrázků. Dále přibyla řada menších vylepšení, jako třeba kreslení do alfa kanálu, možnost třídění složek při tisku katalogu a podpora ikon formátu 512 x 512 při ukládání souborů. Program chrání EXIF data při nastavování hodnocení a IPTC okno v prohlížeči podporuje Unicode. A samozřejmě nová verze obsahuje opravy chyb. Podrobnější přehled novinek najdete v tomto seznamu.
GraphicConverter 6.1.1 vyžaduje Mac OS X 10.4.4 nebo vyšší a stojí 35 USD nebo 30 EUR. Jedná se o shareware, zkušební verzi lze stáhnout z této stránky (verze 6.1.1 má velikost asi 40 MB). Program se nabízí v řadě lokalizovaných verzí, a to včetně české. Zkušební verze se pomaleji spouští a postrádá dávkové zpracování, po zakoupení licence se tyto možnosti zpřístupní. Verze 6.1.1 je univerzální binární aplikace, funguje tedy stejně dobře jak na Intelu, tak na PowerPC.
Lemke však myslí i na starší Macy, takže nadále nabízí starší verzi GraphicConverteru pro Macy s PowerPC (ta funguje již od Mac OS X 10.1.5) a dokonce Classic verzi, schopnou běžet pod Mac OS 8.6 až 9.2.