Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Zprávy spojené s Macy: Mac OS X 10.5.6 se čeká každým dnem, Apple žádá o patenty na 3D rozhraní Mac OS X a další pokus o klony Maců skončil dříve, než začal. (15.12.08)
15. prosince 2008, 00.00 | Vývoj okolo Mac OS X 10.5.6 naznačuje, že by se jeho ostrá verze mohla objevit v nejbližších dnech. Ze zveřejněných patentových žádostí Applu vyplývá, že vývojáři Mac OS X uvažují o novém vícerozměrném uživatelském rozhraní. Firma EFi-X USA oznámila, že bude prodávat PC schopná provozovat Mac OS X s pomocí USB adaptéru, ale výrobce adaptéru jí to rychle zakázal, zároveň se však ukázalo, že možnost spolehlivého spouštění Mac OS X na jiném hardwaru skutečně existuje.
Zpráv se přes víkend sice shromáždilo poměrně málo, ale nějaké se našly. Tento článek popisuje novinky související s Macy, druhý dnešní článek přináší zprávy o iPhonu.
Teď se tedy podívejme na dění kolem Maců:
Od ostré verze Mac OS X 10.5.6 nás možná dělí už jen dny
Zprávy z minulého týdne naznačovaly, že práce na Mac OS X 10.5.6, nejnovější aktualizaci Leoparda, zjevně poslední v tomto kalendářním roce, hodně pokročily.
A nyní to vypadá, že ostrou verzi můžeme očekávat v podstatě každým dnem, podle některých dohadů měla přijít již v pátek, to se sice nestalo, avšak je dost pravděpodobné, že se objeví během několika příštích dnů.
Ve středu totiž externí vývojáři obdrželi testovací sestavení 9G55 (viz tato zpráva, ta je ovšem v portugalštině, ale její překlad do angličtiny pomocí Googlu vychází docela srozumitelný), které už neobsahovalo žádné významné změny proti sestavení 9G52 rozesílanému vývojářům o pět dní dříve.
Lidé blíže obeznámení s vývojem Mac OS X 10.65.6 navíc tvrdí, že Mac OS X 10.5.6 Server byl sesynchronizován s klientskou verzí operačního systému a nese teď stejné číslo sestavení, to vypadá jako skutečně přesvědčivý důkaz, že se chystá uvedení ostré verze (alespoň v minulosti tomu tak bylo).
Stejné zdroje též uvádějí, že ani klientská, ani serverová verze již v doprovodných poznámkách neobsahují žádné zmínky o známých problémech. Klientská aktualizace Mac OS X 10.5.6 by měla mít velikost asi 370 MB, aktualizace Leopard Serveru zabírá trochu více prostoru, při objemu přibližně 470 MB.
Jak už víte z předchozích zpráv, Mac OS X 10.5.6 přináší přes 100 oprav chyb a vylepšení, zaměřuje se například na zlepšení automatické synchronizace se službou MobileMe, zvláště na přenosných počítačích v sítích s větším zpožděním nebo omezenou přenosovou kapacitou. Apple po testujících také vyžadoval, aby podrobněji zkoumali synchronizaci s MobileMe na počítačích sídlících za firewally (s tím byly v minulosti potíže).
Vnitřní testování Mac OS X 10.5.6 Apple zahájil koncem října, brzy poté se dostaly první testovací verze k externím vývojářům. Mělo by se jednat o opravdu důkladnou revizi Leoparda, protože testující měli podrobněji prověřit přes 80 systémových komponent, ty tedy pravděpodobně doznaly změn a vylepšení, doufejme, že se to na ostré verzi Mac OS X 10.5.6 skutečně projeví (předchozí aktualizace na verzi 10.5.5 rovněž přinesla velké množství oprav, ale tentokrát by měly být změny ještě hlubší).
Apple zřejmě připravuje 3D rozhraní pro Mac OS X
Mac OS X 10.5.6 představuje nejbližší budoucnost, ale Apple pochopitelně pracuje i na jeho změnách pro vzdálenější budoucnost. Podrobnosti sice úzkostlivě tají, avšak občas přece jen něco pronikne na veřejnost, pokud si Apple určité věci nechá patentovat. Patentové žádosti se totiž po určité době zveřejňují, což je zpřístupňuje médiím.
Z patentových žádostí zveřejněných minulý týden vzbudila zájem hlavně ta, jež popisuje „vícerozměrnou pracovní plochu“ („Multi-Dimensional Desktop“) Mac OS X. Tuto žádost obdržel patentový úřad USA loni v červnu, zhruba ve stejnou dobu, kdy Apple poprvé veřejnosti představil Snow Leoparda (Mac OS X 10.6, který by měl na trh přijít během příštího roku). V současných testovacích verzích Snow Leoparda se však žádné prvky popsané ve zmíněné žádosti neobjevují, je velmi pravděpodobné, že k jejich začlenění do Mac OS X dojde až v následujících verzích Mac OS X (jestli se vůbec uskuteční).
Celá žádost má 54 stránek a k jejímu autorství se hlásí pět zaměstnanců Applu. Zde se podíváme jen na pár příkladů toho, co tito autoři navrhují.
Žádost v podstatě popisuje 3D rozhraní, v němž z roviny na pozadí, připomínající dnešní dvourozměrnou pracovní plochu Mac OS X, vystupují do prostoru stěny lemující okraje roviny. Několik uvedených příkladů také zvažuje výrazný odklon od tradičního návrhu uživatelského rozhraní, lišta menu Mac OS X by v tomto novém uspořádání měla zmizet z hořejšku obrazovky (kde se nachází dnes) a změnit se ve stoh plovoucích 3D prvků.
Jak ukazuje toto vyobrazení, v daném příkladu vícerozměrného pracovního prostředí zadní strana funguje podobně jako dnešní tradiční pracovní plocha (dvourozměrná), jež nadále obsahuje lištu menu a klasickou pracovní plochu. Z této roviny vystupuje do popředí ve 3D prostoru jedna či více bočnic, včetně „podložky“ (dolní bočnice), která nese dok Mac OS X a stohy ikon umístěné v pozadí. Ostatní bočnice se s podložkou protínají, takže vlastně vytvářejí jakousi třírozměrnou „krabici“, k tomu Apple poznamenává, že ne vždy musí mít krabice „víko“ (viz tahle ilustrace).
Většina diagramů patentové žádosti zobrazuje vícerozměrný Finder s bočnicemi („stěnami krabice“). Na stěny lze rozmisťovat úložiště objektů, kupříkladu dok, v různých hloubkách. Výše zmíněná ilustrace zobrazuje dok položený za stohy 3D ikon na „podložce“, ale samozřejmě se dá umístit i jinam, třeba před ony ikony.
Stohy ikon se ve vícerozměrném Finderu vějířovitě rozvíjejí stejně jako v dnešním Mac OS X, mohou ovšem využít prostorového zobrazení, takže je lze rozkládat do hloubky, jakoby dovnitř pracovní plochy.
Nižší stohy ikon jde namísto toho rozkládat do dvourozměrné matice, která se rovněž dá umisťovat v prostoru podobně jako dok. Apple k tomu podotýká, že položky stohů by mohly odpovídat třeba kategoriím konverzačních kontaktů nebo stahované hudby. Například by se mohla automaticky objevit položka stohu, když Finder obdrží oznámení, že došlo k události spojené s nějakým konverzačním kontaktem, třeba když se kontakt přihlásí do sítě.
Stohy ikon by navíc mohly reagovat na přidání nových položek, po upuštění nové položky do stohu by stoh mohl své stávající položky posunout jinam, aby se tam nová položka vešla.
Další alternativa nového uživatelského rozhraní předkládá trojrozměrný Finder, který postrádá tradiční lištu menu. Místo toho se pro přístup k položkám menu využívá stohu 3D ikon umístěných na bočnicích oné „krabice“. Zde Apple uvažuje o různých variantách uspořádání, vybrání položky stohu by například mohlo umístit tradiční lištu menu zpět do hořejšku obrazovky, anebo zobrazit položky menu na zadní rovině či na jedné z bočnic.
Bočnice by bylo možné také využít pro ovládací prvky běžících aplikací, třeba pro palety nástrojů. Kupříkladu by se nástrojová lišta nebo paleta vrstev Photoshopu mohly zobrazovat na bočnících, když by se tahle aplikace spustila.
Ovládací prvky aplikací by se navíc mohly zobrazovat jako 3D ikony, což by ještě rozšířilo jejich funkčnost. Každá trojrozměrná funkční ikona by mohla například nést na každé své straně samostatný příkaz a ikona jako celek by se dala otáčet a přemisťovat vstupním zařízením, třeba myší.
Apple navrhuje i další použití 3D ikon, které by se mohly přidávat k plochám 3D Finderu pomocí menu ( a naopak odstranění jedné 3D ikony by způsobilo, že by zbývající ikony „spadly” na dolní bočnici), třeba k přepínání mezi pracovními prostory nebo k přepínání mezi 2D a 3D Finderem.
Samozřejmě okna lze v tomto 3D prostředí rovněž přetahovat mezi jednotlivými stranami „krabice“, vytažením na bočnice by se dala odklidit z dohledu. Šlo by to využít i pro odstraňování objektů, určitá plocha by mohla být vyhrazena pro umisťování odstraněných prvků (jakýsi „prostorový koš“).
Nové trojrozměrné prostředí Mac OS X by nakonec nemuselo být ani pravoúhlé, patentová žádost popisuje také možnost, kdy pracovní prostředí tvoří oválná zadní plocha, z níž vystupují zakřivené bočnice. Apple uvažuje o různých dalších netradičních geometriích vícerozměrného prostředí, kupříkladu o čtyřstěnu, jehož jedna plocha slouží k zobrazování, anebo trojúhelníkové prostředí, v němž zobrazovací plochu určuje jedna z os trojúhelníku.
Samozřejmě, není vůbec jisté, že se tohle někdy bude realizovat, na druhou stranu, pokusy o 3D rozhraní se objevují již nyní (například Aero ve Vistě či obdobná prostředí v Linuxu). Dnešní grafické karty by tohle prostředí dokázaly hladce zobrazovat v reálném času a první pokusy o skutečně 3D monitory se už objevují. Některé návrhy patentové žádosti sice působí spíše jako rekvizity ze sci-fi filmů, za několik let se ovšem mohou stát realitou. Ale ať již bude osud těchto návrhů jakýkoli, jde přinejmenším o zajímavou ukázku toho, jakým směrem se nejspíš ubírají myšlenky tvůrců Mac OS X, co se týče jeho dlouhodobější budoucnosti.
Pokus EFi-X USA o klony Maců rychle skončil (ačkoli vlastně tak úplně ne)
Pokusy o prodej počítačů schopných provozovat Mac OS X, ačkoli nepocházejí od Applu, se zřejmě budou objevovat stále, asi nejznámější je případ firmy Psystar, který skončil žalobou Applu (ta se teď projednává a teprve výsledek sporu ukáže, co bude dál), další taková snaha před pár dny přišla z Argentiny (je-li ovšem myšlena vážně).
A v pátek to vypadalo, že se o něco podobného pokouší další americká firma, avšak její postup byl opatrnější.
Firma EFi-X USA chtěla začít prodávat počítač Millennium 4, jednoznačně stavěný s ohledem na výkon. Tento stroj měl obsahovat čtyřjádrový procesor Intel Core 2 Quad přetaktovaný na alespoň 3,8 GHz, 4 GB RAM, grafickou kartu GeForce 8800 GTS a kombinaci dvou disků, z nichž jeden o kapacitě 150 GB a s rotační rychlostí 10 000 ot./min měl sloužit ke spouštění operačního systému, zatímco pro data byl určen druhý 1TB disk se 7 200 ot./min. Stroj měl dále nést dvě DVD vypalovačky.
Tuto konfiguraci EFi-X USA plánovala prodávat za 1 899 USD (plus dalších 199 USD za adaptér EFi-X, o tom podrobněji níže), přičemž měla poskytovat (podle mluvčího firmy) 85 až 90 procent výkonu špičkového Macu Pro za poloviční cenu. Kupcům se navíc nabízela možnost objednání vlastní konfigurace a firma navíc slibovala ještě výkonnější modely postavené na procesorech Intel Xeon, nazvané Millennium 8, 16 a 24, osazené dvěma, čtyřmi nebo šesti čtyřjádrovými procesory, zahájení jejich dodávek se chystalo do 60 dnů.
Snahou bylo přilákat aktivní uživatele Maců, kteří potřebují vysoký výkon, takže by se normálně rozhodli pro Mac Pro. Naopak Psystar a jiní výrobci „klonů“ se snažili přitáhnout spíše uživatele Windows.
Nepochybně se ptáte, jak firma chtěla zajistit možnost provozování Mac OS X na počítačích Millennium. To měl obstarávat adaptér EFi-X (připojovaný přes USB port), který nahrazuje BIOS základní desky PC EFI subsystémem s automatickou detekcí, jenž ovládá stroj ve fázi před zavedením operačního systému. EFi-X USA donedávna prodávala právě tuto kartu, která dovoluje na PC provozovat řadu různých operačních systémů, a to včetně Mac OS X, aniž by vznikaly problémy, jaké měli například uživatelé strojů Psystaru.
Počítače Millennium navíc měly využívat základní desky a další komponenty hodně podobné hardwaru, jaký Mac OS X standardně podporuje, takže je Mac OS X měl rozeznat jako vybavení od Applu. EFi-X USA mimoto pouze zmiňovala možnost provozování Mac OS X, ale nehodlala sama systém instalovat, čímž se chtěla vyhnout právním postihům ze strany Applu (ten si vlastníci PC Millennium měli koupit sami).
Celý projekt Millenium však skončil dříve, než na něj Apple vůbec mohl nějak zareagovat. Logo a ochrannou známku EFI-X totiž vlastní firma Art Studios Entertainment Media (ASEM), která adaptér navrhla a vyrábí ho, EFi-X USA funguje jako jeho distributor. Generální ředitel ASEM David Rutigliano v rozhovoru pro Tom's Hardware prohlásil, že se jednalo o nedorozumění ze strany jejího amerického distributora.
EFI-X používá kompatibilní EFI a UEFI hardware, ASEM se proto rozhodla, aby usnadnila uživatelům nalezení takového hardwaru, vytvořit certifikační program, což mělo výrazně usnadnit nasazení adaptéru EFi-X (samotné užití s nepodporovaným hardwarem ruší platnost záruky). EFi-X USA v rámci certifikačního programu postavila odpovídající PC (Millennium 4), jenže ho médiím představila v podstatě jako klon Maca, s čímž ASEM zásadně nesouhlasí, protože nehodlá konkurovat žádnému jinému výrobci počítačů. Ochotně přijme stroje kohokoli k certifikaci, ale sama se nechystá počítače vyrábět a prodávat, zdůraznil Rutigliano, ASEM je spokojená ve svém malém tržním segmentu.
Kroky EFi-X USA (což je samostatná firma) Rutigliano označil za nedorozumění, s nímž ASEM sice nemá nic spolčeného, přesto okamžitě přikázal celý projekt Millennium zrušit.
EFi-X se pochopitelně musela podvolit, titulní stránka jejího webu převzala výše zmíněný rozhovor Davida Rutigliana pro Tom's Hardware a informuje o tom, že projekt Millennium byl definitivně zrušen a že firma bojuje s klony a s výrobci klonů (těžko by ovšem tvrdila něco jiného). Její web už opět nabízí jen adaptér EFi-X (za 199 USD) a vyzývá zákazníky, aby si postavili vlastní EFi-X systém.
Nové klony se tedy nekonají, zároveň však celá tato „aféra“ ukázala, že existuje poměrně levný (200 dolarů dnes není zase tolik) způsob, jak si zajistit možnost spolehlivého provozování Mac OS X na mnohem širším výběru hardwaru, než jaký nabízí Apple. Sice nejde použít zdaleka každé PC, ale vybavení vyhovující certifikačnímu programu ASEM údajně funguje spolehlivě (to naznačují i diskuse na webu a Tom's Hardware ve svých předběžných testech Leoparda též úspěšně rozběhl). Adaptér by měl podporovat Mac OS X 10.5 a vyšší (tedy Leoparda), Windows od verze XP a Linux.
Je jasné, že ASEM nechtěla Apple provokovat výrobou klonů, kde hrozba žaloby byla dost vysoká, uvidíme, jak se cupertinští postaví vůči samotnému adaptéru EFi-X. Zatím ho Apple přehlížel, teď se ovšem adaptéru dostalo mediální pozornosti, což by mohlo vzbudit nejenom zájem zákazníků, ale také právníků Applu. Je samozřejmě možné, že celá věc vyzní do ztracena, EFi-X se prostě bude dále prodávat zájemcům a Apple ho bude nadále ignorovat (tohle řešení přece jen není pro každého, vyžaduje určité technické znalosti), v tomto směru však není nic jisté.