Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Zprávy spojené s Macy: Radeony HD 4870 a 4850 pro Mac, MathMagic 5.8 a Open Tech na prodej. (26.8.08)
26. srpna 2008, 06.00 | AMD/ATI údajně brzy přichystá grafické karty Radeon HD 4870 a 4850 pro Mac. Editor rovnic MathMagic 5.8 přidává podporu pro QuarkXpress 8 a LaTeX. A výrobce „klonů“ Maců Open Tech se nabízí k prodeji.
V tomto článku najdete několik málo zpráv spojených s Macy, druhý dnešní článek pojednává (jaké překvapení) o iPhonu.>
Nejprve se podíváme na dění okolo grafických karet pro Mac Pro:
Radeony HD 4870 a 4850 pro Mac
V polovině června AMD (jež převzala firmu ATI) oznámila, že se její karta Radeon HD 3870 začíná nabízet ve verzi pro Mac.
Karty řady Radeon HD 3000 ovšem nyní začínají rychle nahrazovat nové Radeony HD 4000, a tak samozřejmě vyvstává otázka, zda a kdy budou tyto karty dostupné také pro Mac.
Jak se zdá, tak ano a brzy.MacRumors cituje francouzský web Mac4ever, který údajně získal od AMD/ATI potvrzení, že karty Radeon HD 4870 a 4850 budou dostupné pro Mac v „brzké době“, dvoučipová varianta Radeon HD 4870 X2 však nikoli.
Opravdu rozsáhlý srovnávací test zmíněných dvou nových karet a karty Radeon HD 3870 nabízí AnandTech (testování ovšem probíhalo na PC pod Windows), test karty Radeon HD 4850 v češtině najdete na CD-R serveru.
Podle všech těchto testů jsou Radeony řady HD 4000 velice výkonné karty, své předchůdce z řady HD 3000 výrazně překonávají a přitom se prodávají za velice příznivou cenu.
Tyto výsledky sice byly naměřeny na PC, ale nové Radeony by měly podávat dobré výkony i na Macu, podle webu BareFeats by Radeon HD 4870 měl být pro Mac lepší volbou než konkurenční karty stejné třídy od nVidie, jež sice dávají vyšší výsledky v hrubé síle (pode testů, které tento web provedl), jenže AMD/ATI optimalizuje své ovladače pro Mac OS X tak, aby zpracovávaly efekty Core Image rychleji než odpovídající karty nVidie.
A vzhledem k tomu, že se tyto karty dají nasadit pouze do Maců Pro nesoucích příslušné rozšiřující sloty, bude jejich hlavní nasazení spočívat spíše v provozování profesionálních grafických aplikací, nikoli her (testy na PC se pochopitelně zaměřují hlavně na hry, kvůli tomu si však Mac Pro koupí málokdo), mohlo by právě tohle rozhodnout ve prospěch karet ATI/AMD, zvlášť jestli bude Apple své profesionální grafické aplikace (jako třeba Final Cut Pro, Motion či Aperture) optimalizovat pro Core Image.
S podporou grafických karet na Macu Pro to donedávna nebyla žádná velká sláva, pokud však AMD/ATI splní své sliby, brzy by se to mohlo citelně zlepšit.
MathMagic 5.8 doplňuje podporu pro QuarkXpress 8 a LaTeX
InfoLogic vydala svůj editor rovnic MathMagic pro Mac, určený učitelům, badatelům a studentům, v nové verzi 5.8. Tento software se dodává spolu s početnými symboly a šablonami a umí vytvářet výsledné soubory ve formátech JPEG, PDF, EPS a TeX.
Nová verze 5.8 umožňuje vytvářet a editovat rovnice přímo v DTP programu QuarkXpress 8, není třeba importovat soubory z editoru MathMagic. Nově též dovoluje importovat, exportovat, kopírovat a vkládat obsah ve formátu LaTeX a při importu MathML souborů lze otevírat vícenásobné matematické značky. PICT obrázky se dají uzpůsobovat a znaky z rozšířené ASCII sady se zobrazují přesněji.
Podrobnější informace o programu MathMagic najdete na jeho webu (program existuje také pro Windows, tam se však číslování verzí liší).
MathMagic se dodává ve dvou různých vydáních. Vydání Personal Edition nabízené jako samostatná aplikace přijde na 90 USD, akademická licence na 50 USD (při předplatném aktualizací jenom na 6 měsíců cena dále klesá, až ke 30 USD). Vyspělejší vydání Pro Edition, dodávané jednak jako samostatná aplikace, ale též jako zásuvné moduly pro Adobe InDesign a QuarkXpress (varianty pro tyto dvě DTP aplikace se nabízejí samostatně), se prodává mnohem dráž, plná cena činí 499 USD, akademická licence stojí 299 USD. Není to tedy nijak levný software.Vydání Personal Edition vytvořené rovnice do aplikací pro zpracování textu dostane kopírováním a vkládáním nebo importem souborů. Vydání Pro Edition se v podobě zásuvných modulů přímo integruje do zmíněných DTP programů, za toto pohodlí si však InfoLogic nechá velice dobře zaplatit.
MathMagic vyžaduje Mac OS X 10.3 nebo vyšší (s Leopardem spolupracuje hladce), zkušební verze různých vydání programu lze stáhnout odtud (ty se na plné verze změní po zakoupení licence).
Výrobce „klonů“ Maců Open Tech je na prodej
Koncem července se o mediální rozruch postarala firma Open Tech, jež začala nabízet (ovšem pouze slovně na svém webu) „klony“ Maců. Narozdíl od firmy PsyStar, která dnes čelí žalobě Applu (PsyStar však nějaké své počítače skutečně prodala) se Open Tech snažila zavdat Applu co nejméně důvodů k právním zásahům, Mac OS X si totiž na dva nabízené modely (nepříliš přitažlivá a nijak zvlášť levná PC) měl zákazník nainstalovat sám.
Open Tech budí dost pochybností, ty se nyní ještě zesílily, na úvodní stránce jejího webu (mimochodem umístěného v poněkud „podezřelé“ doméně .tk) se totiž objevila informace, že celá firma je na prodej. Předmětem prodeje by mělo být jméno firmy, její web, obchodní tajemství a po jednom kusu dvou nabízených modelů macovských „klonů“. Tohle všechno může být vaše za pakatel – pouhých 50 000 USD.
Z těchto podmínek prodeje se zdá, že zřejmě fyzicky existují pouze dva prototypy strojů Open Tech, což vyvolává vážné pochybnosti, zda svou nabídku firma vůbec kdy myslela vážně. Možná šlo jen o „pokusný balónek“, nepříliš přívětivé reakce čtenářů ukázaly, že nabídka firmy by asi příliš zájemců nezískala. Zatím to vypadá, že se Open Tech rozhodla „sbalit krám“, je ovšem otázkou, jestli se vůbec najde někdo, kdo požadovanou částku za firmu skutečně zaplatí. Jedno je však už teď prakticky jisté – Open Tech odchází ze scény, aniž by trh Maců nějak výrazněji ovlivnila.