Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Zprávy spojené s Macy: Time Machine zálohuje na AirPort Extreme a Apple přidal RAW formáty pro 11 fotoaparátů. (21.3.08)
21. března 2008, 06.00 | Nové softwarové aktualizace umožňují zálohovat s Time Machine na disk připojený k AirPort Extreme Base Station. A Apple rozšířil podporu RAW formátů ve svých fotoaplikacích o dalších 11 fotoaparátů
Na dnešek se objevilo několik zajímavých zpráv pro Macy, ty najdete v tomto článku. Druhý dnešní článek si opět všímá jednoho patentu Applu, ten by teoreticky mohl způsobit převrat v zobrazování.
První novinka ze světa Maců se týká Time Machine a AirPort Extreme:
AirPort Extreme se konečně dá použít pro Time Machine
Bezdrátová základnová stanice AirPort Extreme Base Station nese USB port, k němuž lze připojit tiskárnu a externí disk. Před uvedením Leoparda Apple slíbil, že na tento disk bude možné zálohovat pomocí softwaru Time Machine. Avšak po vypuštění Leoparda na trh se ukázalo, že Time Machine takto připojený disk nevidí a nezměnilo se to ani s vydáním Mac OS X 10.5.2.
Mezitím Apple uvedl na trh Time Capsule, v podstatě AirPort Extreme doplněnou o vnitřní disk a zde se dá zálohovat i na externí disk.
Tato skutečnost vyvolala značné rozhořčení, budilo to podezření, že Apple takto chce uživatele záměrně přinutit, aby si pořídili Time Capsule.
Podezření se však nyní rozplynulo, vyšlo totiž najevo, že nové aktualizace softwaru a firmwaru podporu Time Machine aktivují také pro AirPort Extreme.
Ve středu Apple vydal aktualizaci Time Machine and AirPort Updates 1.0 pro Mac OS X. Podle poznámek Applu měla hlavně zlepšit spolupráci Time Machine a Time Capsule, jenže majitelé AirPort Extreme zjistili, že AirPort Extreme Base Station s diskem na svém USB portu nyní dokáže spolupracovat s Time Machine, příslušný disk se v okně Time Machine objeví. Macworld to potvrzuje, přinejmenším pro AirPort Extreme s gigabitovým Ethernetem.
Zároveň se však zdá, že se příslušný externí disk musí nejdřív vhodně připravit, aby se dal takto použít. Disk se musí nejprve připojit k Macu a zformátovat jako Mac OS X Extended (Journaled), anebo se musí nechat ověřit a opravit programem Disk Utility z Mac OS X.
Pak by se disk měl připojit k USB portu základnové stanice a připojit ve Finderu. Poté již stačí jen otevřít panel předvoleb Time Machine a vybrat v něm disk, v předloženém seznamu se objeví i nově zformátovaný externí USB disk.
Ve středu Apple též uvolnil nový firmware pro AirPort Extreme a Time Capsule. Ten přináší bezpečnostní opravy, jejich podrobný popis najdete zde. Současně však zřejmě také přispívá k tomu, že AirPort Extreme umí spolupracovat s Time Machine. Firmware 7.3.1 se dá stáhnout odtud (jde o 4 MB). O jeho instalaci na Time Capsule nebo AirPort Extreme se postará utilita AirPort Utility, ta vás vyzve k nasazení nové verze firmwaru. Musí to však být nejnovější verze AirPort Utility 5.3.1. AirPort Extreme by rovněž měla mít nainstalované všechny dosavadní bezpečnostní aktualizace.
Apple však u žádné z těchto nových aktualizací aktivaci podpory Time Machine pro AirPort Extreme nezmiňuje, není tedy jasné, zda je tato podpora oficiální, nelze vyloučit, že ještě přetrvávají nějaké problémy. V následujících dnech se nepochybně k tomuto tématu sejdou další informace.
Apple rozšířil podporu RAW formátů ve svých fotografických aplikacích
Při profesionální práci s fotografií se často využívá formát RAW, ukládající snímky bez dalších úprav. Podrobnější informace o tomhle formátu nabízí článek na Grafice.
Z něj se mimo jiné dozvíte, že tento formát není prakticky nijak standardizovaný, každý fotoaparát používá poněkud odlišnou variantu. Software pracující s formáty RAW jich tak musí podporovat co nejvíce a s objevováním nových fotoaparátů musí přidávat nové formáty (to samozřejmě platí pouze pro ty aparáty, jež RAW vůbec podporují).
A právě takovou aktualizaci včera Apple vydal pro své fotoaplikace.
Aktualizace Digital Camera RAW Compatibility Update 2.0 přidává podporu pro celkem 11 nových digitálních fotoaparátů, konkrétně se jedná o následující typy: Hasselblad CFV-16, Hasselblad H3D-31, Hasselblad H3D-31II, Leaf Aptus 54S, Leaf Aptus 65S, Nikon D60, Olympus E-3, Pentax *ist DL2, Pentax *ist DS2, Pentax K100D Super, Sony DSLR-A200 a Sony DSLR-A350.
Aktualizace rovněž zahrnuje bezpečnostní opravu jednoho problému, která se současně objevila v nedávné souhrnné bezpečnostní aktualizaci Mac OS X.
Chyba při zpracování souborů Adobe DNG (Digital Negative - bližší informace viz tady) mohla vést k přetečení bufferu, takže vhodně připravený záškodnický DNG soubor mohl způsobit neočekávané ukončení aplikace nebo spuštění libovolného kódu. Bezpečnostní aktualizace to řeší vylepšeným ověřováním DNG souborů.
Tato aktualizace se týká aplikací Aperture 2 a iPhoto 7.1.2 s iLife Support 8.2. Stáhnout se dá odsud, jde o 2,29 MB velký archív a vyžaduje Mac OS X 10.4.11 nebo Mac OS X 10.5.2.