Zprávy týkající se iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Zprávy týkající se iPadu

22. února 2010, 00.00 | Ve vývojářské sadě iPadu byly nalezeny nové náznaky podpory dalších neohlášených prvků. Některé knihy pro iPad mohou být levnější, než se čekalo. A Steve Jobs si při jednání s Wall Stret Journalem neodpustil další tvrdé výpady proti Flashi.

iPad sice na trh dorazí asi až za měsíc, ale stále přicházejí nějaké zprávy, jež s ním alespoň nepřímo souvisejí:

Další zajímavá zjištění ve druhé beta verzi vývojářské sady iPadu

Už v den představení iPadu Apple uvolnil pro vývojáře novou vývojářskou sadu dovolující přípravu aplikací pro něj. Tato sada zahrnuje vedle potřebných vývojových nástrojů také simulátor (emulátor) iPadu vybavený iPhone OS 3.2 a ten se samozřejmě stal předmětem zájmu mnoha zvědavců, kteří se v něm snaží najít další zajímavé prvky. Takto již byly odhaleny náznaky podpory videohovorů, stahování souborů ze Safari a další zajímavosti.

Před dvěma týdny Apple uvolnil druhou beta verzi vývojářské sady a minulý týden získal AppleInsider informace (od jednoho vývojáře, co má k vývojářské sadě přístup) o dalších změnách, jež naznačují, že by iPad mohl přinést ještě některé dodatečné neohlášené nové vlastnosti.

Náznaky podpory widgetů

Například aplikace pro správu kontaktů, původně vnitřně nazývaná MobileAddressBook, se ve druhé beta verzi přejmenovala na LittleBrownBook a SpringBoard (aplikace obstarávající správu ikon domovské obrazovky iPhone OS) tuto aplikaci popisuje jako „samostatné kontakty“.

To naznačuje, že by mohla existovat také nějaká nesamostatná verze kontaktů, tedy nejspíš utilita typu widgetu předkládající kontaktní údaje mimo vyhrazenou aplikaci, podobně to dělá Mac OS X, který poskytuje prohlížeč kontaktů použitelný v různých aplikacích, vedle samostatné aplikace Address Book.

Kdyby aplikace iPadu mohly využívat takovýchto doprovodných miniaplikací (widgetů), mohl by to být jeden ze způsobů, jak do jisté míry obejít to, že iPhone OS 3.2 nepodporuje současný běh více aplikací třetích stran, jinými slovy značně omezuje multitasking. Zatím není jasné, jak by se to konkrétně implementovalo, ale je dost pravděpodobné, že by iPad mohl užívat takovéto pomocné utility podobně jako Macy.

URL adresy pro aplikace

Dále dotyčný zdroj zjistil, že webové kódové segmenty (snippets) už neotevírá webová aplikace. SpringBoard totiž zřejmě již správně dokáže nasměrovat poklepání na URL adresu na příslušnou aplikaci, což by mohlo dovolit propracovanější využívání URL odkazů na telefonní čísla (pro jejich vytáčení a pro odesílání SMS zpráv), na fyzické poštovní adresy (v mapách) a na webové stránky.

URL adresy lze dokonce použít k vyvolání aplikací třetích stran. Na iPhonu dnes URL odkazující na Facebook.com se vždy otevře v Mobile Safari, ale s rozšířeným systémem správy URL adres by bylo možné nastavit, aby se místo toho otevřela specializovaná aplikace pro Facebook.

Teoreticky by se dokonce daly vytvářet zvláštní typy URL adres směřující odkazy do příslušných aplikací třetích stran, avšak něco takového by Apple sotva uvítal, protože by to dovolovalo měnění výchozího chování (takže například odkaz na telefonní číslo by vyvolal jinou aplikaci než standardní vytáčení).

Slovníky Mac OS X

Další objev se týká slovníků, nová verze vývojářské sady iPadu obsahuje složku Dictionaries se šesti slovníky, které se přibalují k Mac OS X, jde o slovník Apple Dictionary vysvětlující firemní pojmy, dále pak o anglické výkladové slovníky Oxford Dictionary a Oxford Thesaurus a o tři japonské slovníky Shogakukan.

Možná tak bude možné na iPadu vyhledávat slova podobně jako v Mac OS X, kde se dají slova jak hledat, tak nahrazovat a lze přistupovat k jejich definicím, to vše navíc funguje kontextově. Sice nejde úplně vyloučit, že slovníky byly pouze mechanicky přeneseny z Mac OS X do vývojářské sady a na iPadu se vyskytovat nebudou, ale podle onoho zdroje se slovníky ve skutečnosti mírně liší od verzí z Mac OS X, postrádají totiž komponentu „version.info“.

Dočkáme se při uvedení iPadu nových neohlášených vlastností?

To, že při uvedení na trh bude mít iPad některé dodatečné vlastnosti, jež nebyly při jeho prvním veřejném představení ohlášeny, se považuje za téměř jisté, podobně tomu bylo třeba při uvedení Apple TV nebo původního iPhonu, které Apple rovněž představil několik měsíců před jejich fyzickým uvedením na trh.

iPad by tak například měl přinést nový mechanismus pro snadné bezdrátové sdílení dokumentů a čekají se též doplňky usnadňující jeho nasazení v podnikovém prostředí (ty však mají přijít až později).

O nalezení možné podpory videohovorů již byla řeč a blog firmy Mission Repair zabývající se opravami Maců, iPhonů, iPodů a podobných přístrojů počátkem února přišel s tvrzením, že je iPad připraven na osazení kamery, dostali tehdy totiž první zásilku náhradních dílů pro iPad a v kovovém vnitřním rámečku objevili otvor, do něhož lze bez potíží vsadit kameru z „unibody“ MacBooku.

To ovšem vůbec nemusí znamenat, že iPad kamerou skutečně bude vybaven, podobné náznaky se ostatně loni objevovaly také pro iPod touch třetí generace a nakonec ho Apple uvedl bez fotoaparátu a přestože pověsti tvrdily, že se jeho doplnění stále plánuje, dosud k tomu nedošlo.

Nelze tedy sice vyloučit, že až za měsíc dorazí na trh první iPady, přibudou ještě další nečekané novinky, avšak zásadní změny se určitě čekat nedají.

Některé elektronické knihy pro iPad by přece jen mohly být levnější

Apple zjevně počítá s tím, že k hlavním využitím iPadu bude patřit role elektronické čtečky, konkurující především zatím dominantní čtečce Kindle Amazonu. Proto chystá vlastní knižní obchod iBook Store a pro iPad vytvořil speciální čtecí aplikaci iBooks.

Stále trvají debaty o tom, jak si LCD obrazovka iPadu povede při čtení knih oproti specializovaným čtečkám s technologií „elektronického papíru“, to ovšem ukáže teprve praxe, důležité však bude též to, kolik vlastně budou knihy v obchodu Applu stát.

Při představení iPadu Apple oznámil, že uzavřel dohodu v pěti velkými nakladatelstvími a z předvedených ukázek iBook Store se zdálo, že se cena jednotlivých knižních titulů bude pohybovat mezi 12,99 a 14,99 USD, z čehož si Apple vezme stejně jako na App Store 30 procent.

Amazon však zatím pro Kindle prodává elektronické knihy za 9,99 USD, což se ale nakladatelům ani trochu nelíbí a tvrdí, že taková cena je neudržitelná. Proto příchod iPadu uvítali jako příležitost, jak své tituly prodávat v elektronické formě za vyšší cenu a počátkem února se nakladatelům opravdu podařilo s Amazonem dojednat zvýšení cen na úroveň, jaká se očekává pro iPad.

Avšak alespoň některé knihy pro iPad nakonec možná budou levnější, deník New York Times minulý týden napsal, že podle nejméně tří lidí obeznámených s probíhajícími jednáními (kteří si pochopitelně přáli zůstat v anonymitě) to s cenami knih pro iPad opět tak jednoznačné nebude. Očekávaná cena 12,99 až 14,99 USD totiž má být pouze cenovým stropem, pro některé tituly může být i nižší, a to až k „amazonským“ 9,99 USD.

Apple chce flexibilní stanovování cen, což by mohlo snížit částku za nejžádanější tituly, zejména pro ty, které se objeví v seznamu bestsellerů New York Times a prodávají je se slevou také v klasických knihkupectvích a v konkurenčních webových obchodech. A podobně u knih, jež jejich vydavatelé v papírové podobě nabídnou za nižší cenu než obvyklých 26 USD, chce Apple odpovídající snížení cen též u elektronické verze pro iPad, takže by mohly stát méně než 12,99 USD, a to i pokud se nedostanou na seznam bestsellerů.

Apple to samozřejmě jako vždy odmítl komentovat, ale jestliže se to potvrdí, naděje nakladatelů, že budou na titulech pro iPad vydělávat více než v případě Amazonu, se nemusí tak docela naplnit.

Amazon si právě nízkou cenou 9,99 USD dokázal získat vysoký podíl na trhu, avšak při této ceně na elektronických titulech prodělává, protože elektronické knihy nakupuje stejným způsobem jako ty papírové, nakladatelům platí velkoobchodní cenu, jež obvykle bývá polovinou koncové ceny tištěné verze. A to znamená, že za knihu v tvrdé vazbě za 26 USD nakladateli zaplatí 13 USD, tudíž za 9,99 USD pro koncového zákazníka prodělává.

V případě knih pro iPad by tomu ovšem mělo být jinak, dohoda s Applem (s dělením tržeb v poměru 70 ku 30) má zajistit, že vydělají jak nakladatel, tak Apple, zároveň by některé tituly nemusely být o mnoho dražší než nyní u Amazonu.

Zatím ale pochopitelně nikdo neví, jak iPad ovlivní knižní trh, prodej elektronických knih dosud i v USA představuje jen poměrně malou část trhu, avšak velmi rychle roste. Apple chce s iPadem tuto příležitost využít a hodlá získat co největší podíl na trhu, a k tomu by zřejmě měly pomoci též příznivé ceny, jenže ani to ještě nemusí zaručit jeho úspěch.

Při jednání s Wall Street Journalem Steve Jobs opět zatracoval Flash

Koncem ledna Steve Jobs jednal s vydavateli významných amerických deníků o obsahu pro právě představený iPad a teď vyšly najevo některé jeho další výroky, které přitom pronesl na adresu technologie Flash Adobe.

Podle webu Valleywag shromažďujícího klepy o dění v Křemíkovém údolí měl Jobs při předvádění iPadu zástupcům deníku Wall Street Journal (WSJ) vyřknout řadu tvrdých odsudků Flashe.

Stejně jako na předchozím setkání se zaměstnanci Applu prohlásil, že Flash hroutí Macy a je plný chyb a v nelichotivých přívlastcích pokračoval dál, je to podle něj „žrout výkonu procesoru“, zdroj „bezpečnostních děr“ a dokonce, to už nasadil ten nejtěžší kalibr, umírající zastaralá technologie.

Podle Jobse Apple na staré technologie neutrácí energii, což se týká také Flashe, jehož by mělo nahradit něco lepšího. Vypuštění podpory Flashe podle něj představuje stejné rozhodnutí, jakým bylo opuštění disketové mechaniky v iMacu.

Podle účastníků zmíněné schůzky Jobs v takovýchto přirovnáních ještě pokračoval, Apple uživatele přiměl opustit mnohé další zastaralé technologie jako například staré datové porty včetně FireWire 400 (Jobs samozřejmě měl na mysli, že ho Macy opustily ve prospěch rozhraní FireWire 800, ovšem majitelé těch modelů Maců, které o FireWire přišly úplně, by za tuto „zastaralou technologii“ byli docela vděční), LCD displeje nepoužívající LED podsvícení a dokonce i hudební CD.

V souvislosti s iPadem měl Jobs říci, že kdyby musel přístroj dekódovat Flash, jeho výdrž na baterii by z udávaných 10 hodin klesla na pouhých 1,5 hodiny, což je ovšem typické Jobsovo přehánění, Flash sice hardware dost zatěžuje, ale takto velký rozdíl by to asi nebyl.

A tak jako předtím měl Jobs zástupcům WSJ doporučit, aby Flash nahradili pomocí HTML 5 a pro video použili H.264, podle něj je obojí „triviální“. S tím ovšem také nebude každý souhlasit, HTML 5 ještě zdaleka nemá vyřešeny všechny otázky a stále zůstává problém, co si počít s prohlížeči, jež ho nepodporují, totéž platí pro H.264 (to je navíc patentovaná technologie).

Valleywag neví, jak na to reagovali zástupci WSJ, avšak asi nebyla náhoda, že brzy poté v tomto deníku vyšel úvodník přirovnávající Apple k Microsoftu a podotýkající, že pro Apple je nebezpečné příliš se zabývat nenáviděnými rivaly.

Důležité ovšem bude hlavně to, zda deníky, s nimiž Jobs jednal, skutečně uvedou varianty svého obsahu pro iPad, které se obejdou bez Flashe. Deník New York Times již uzpůsobenou čtečku, zcela pomíjející Flash, vyvinul, v případě WSJ se teprve uvidí, s čím přijde.

Jak vidět, Flash zůstává nadále jablkem sváru mezi Adobe a Applem a tento spor se zjevně bude dál vyvíjet. Adobe se pochopitelně Jobsově kritice brání a tvrdí, že pracuje na vylepšení implementace Flashe, hodně si slibuje od Flash Playeru 10.1 a platformy AIR 2.0 (jejichž beta verze se objevily již loni na podzim). Adobe díky nim hodlá prosadit Flash na většinu platforem, v mobilní oblasti zejména na Android a webOS. Postoj Applu k Flashi však očividně nadále zůstává zcela odmítavý, konkurenční boj mobilních platforem se tak možná letos bude točit právě hlavně kolem podpory Flashe.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: