Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Zprávy týkající se iPhonu
7. října 2009, 00.00 | iPhone Dev Team již dokáže otevřít také iPhone 3GS a iPod touch druhé generace. A i když Flash pro iPhone asi jen tak nebude, Adobe nabídne možnost přenosu Flash aplikací na něj.
V současnosti sice všichni především čekají na nové Macy, ovšem ledacos se děje též okolo iPhonu:
Firmware 3.x už lze otevřít i na iPhonu 3GS
Hackerský tým iPhone Dev Team proslul svými snadno ovladatelnými nástroji dovolujícími překonávat přísná softwarová omezení, jež Apple klade na iPhone a iPod touch, tyto utility umožňují otevření (jailbreak) firmwaru (aby bylo možné volně přistupovat k souborovému systému přístroje a instalovat i jiné aplikace než ty pocházející z obchodu App Store) a v případě telefonu dovolují také jeho odblokování, takže ho půjde používat v síti libovolného operátora (jestliže byl daný iPhone blokovaný na určitého operátora).
Tyhle nástroje se však musí upravit pro každou novou verzi firmwaru, obvykle chvíli trvá, než tým najde způsob, jak zdolat nová ochranná opatření. To samozřejmě platilo i pro firmware 3.1 vydaný 9. září spolu s iTunes 9 a letošními novými iPody. iPhone Dev Team ovšem již koncem září uvolnil nástroj PwnageTool 3.1, který nový firmware dokázal otevřít, avšak pouze na starším hardwaru, s iPhonem 3GS si tehdy ještě poradit neuměl.
To se ale změnilo tento víkend, kdy tým vydal PwnageTool 3.1.3, schopný otevřít firmware iPhonu 3GS a též iPodu touch druhé generace, iPhone navíc umí odblokovat (odkazovaný příspěvek blogu týmu obsahuje i odkazy pro stažení daného softwaru, který se nabízí zdarma a funguje jenom pod Mac OS X).
Nadále však na těchto přístrojích zůstávají určité komplikace s firmwarem 3.1. Jejich otevření (jailbreak) lze totiž provést jen tehdy, když je na nich nainstalovaný firmware 3.0 či 3.0.1, pokud už byly aktualizovány na oficiální firmware 3.1, tým zatím nemá funkční řešení pro jeho zdolání, Ars Technica tvrdí, že firmware 3.1 již neobsahuje bezpečnostní skulinu, kterou využívají hackerské nástroje. (V případě iPodu touch je možné se vrátit zpět k firmwaru 3.0, na iPhonu 3GS to však nejde, protože oficiální firmware 3.1 přepíše také baseband kód a ten se návratem k předchozí verzi firmwaru už nezmění).
iPhone 3GS či iPod touch druhé generace se tudíž musí nástrojem PwnageTool otevřít, když je na nich nainstalovaný firmware 3.0.x a teprve následně ho lze aktualizovat na firmware 3.1. K tomu se však nesmí použít oficiálních aktualizací Applu, ale upravených .ipsw souborů připravených nejnovější verzí programu PwnageTool.
Utility týmu si tak zatím neporadí s iPhonem 3GS, který má firmware 3.1 nainstalovaný již z výroby a pochopitelně nepodporují ani iPody touch třetí generace (tedy letošní 16GB a 32GB modely), protože ty se dodávají s firmwarem 3.1.1 (hardwarově se značně podobají iPhonu 3GS).
iPhone Dev Teamu se tedy podařilo prolomit nejnovější firmware už na skoro všech kapesních přístrojích Applu. Je jasné, že ten takovéto snahy nevítá (považuje je za důvod k neuznání platnosti záruky) a ve svých oficiálních prohlášeních hackerské zásahy označuje za zdroj všech možných pohrom a neštěstí. Ovšem tyhle nástroje budou používat hlavně zkušenější uživatelé (úplní laici by něco takového rozhodně dělat neměli), jimž omezení Applu vadí a nejspíš by si iPhone či iPod touch ani jinak nepořídili.
A tak se nelze ubránit podezření, že ve skutečnosti Apple tyto snahy v podstatě toleruje a dokud zůstanou omezeny na poměrně malou část uživatelů, ani proti nim nijak nezasáhne (ostatně přetrvávající prudký růst obchodu App Store ukazuje, že ho možnost získávání aplikací z jiných zdrojů nijak zvlášť neohrožuje).
Adobe umožní export Flash aplikací do podoby použitelné na iPhonu
Adobe se pochopitelně snaží rozšířit Flash na co nejvíce platforem. V pondělí proto vyvolalo dost značnou mediální odezvu ohlášení Flashe 10.1, který by měl podporovat hardwarovou akceleraci s pomocí grafických karet a čipů, a to včetně těch v mobilních a kapesních přístrojích (podrobnější informace o tom přinesla Grafika, jejíž článek převzal i MůjMac). Adobe se rovněž podařilo získat podporu pro Flash 10.1 u většiny významných výrobců mobilních telefonů a dalších podobných zařízení, s jednou důležitou výjimkou - na seznamu chybí Apple s iPhonem.
iPhone Flash nepodporuje a z dosavadních výroků Steva Jobse se dá soudit, že asi jen tak nebude, ostatně pravidla pro připouštění aplikací do obchodu App Store by to ani nedovolila.
Cesta na iPhone vede pro Adobe přes Flash Professional CS5
Adobe však našla zadní vrátka, jimiž půjde na iPhone propašovat ve Flashi vytvořené aplikace, v pondělí oznámila, že aplikace vytvořené v chystaném Flashi Professional CS5 bude možné exportovat do formátu použitelného pro App Store (článek Grafiky samozřejmě probírá i tuhle záležitost, zde se na ni proto podíváme jenom stručně a spíše z pohledu uživatelů iPhonu).
Na Adobe Labs se objevila nová stránka „Applications for iPhone”, v níž se uvádí, že Flash Professional CS5 umožní vytvářet aplikace pro iPhone a iPod touch pomocí ActionScriptu 3 a převádět je do podoby přijatelné pro App Store.
Flash Professional CS5 se ovšem nalézá teprve ve vývoji, veřejná beta verze s předběžnou podporou tvorby aplikací iPhonu by měla být uvolněna ještě během letošního roku. Na stránce „Applications for iPhone” najdete ukázkové video (pochopitelně jde o Flash film), odkazy na dodatečné informace a seznam již takto (neveřejnou beta verzí Flashe CS5) vytvořených aplikací (ikony aplikací slouží jako odkazy na App Store), zatím se jich tam nabízí sedm, jedná se vesměs o hry.
Mělo by to tedy fungovat tak, že vývojář vezme svou aplikaci vytvořenou ve Flashi Professional a prostě ji vyexportuje do formátu pro iPhone, tato funkce bude dostupná jak pod Mac OS X, tak pod Windows. (Vývojář přirozeně bude muset být registrovaný v programu iPhone Developer Program, aby měl přístup na App Store.)
Takový postup je v souladu s pravidly Applu ohledně aplikací pro App Store, vzniklé aplikace by (budou-li splňovat i ostatní požadavky) měly schvalováním projít.
Vytvořené aplikace budou mít určitá omezení
Podle Ars Technicy se výsledná aplikace automaticky převede do kódu vyhovujícího vývojářské sadě iPhone OS 3.0, který půjde podepsat a zkompilovat pomocí Xcode a poté poslat na App Store. Takto vytvořené aplikace budou mít přístup k některým API rozhraním iPhonu, včetně těch pro multitouch ovládání, pro přepínání orientace obrazovky, pro přístup ke knihovně fotografií, pro data z akcelerometru, pro geolokační služby CoreLocation a pro kopírování a vkládání na úrovni systému.
Nelze však použít některá API rozhraní Flashe, třeba ta pro vložený HTML obsah, pro streamingový protokol RTMPE, nahrávání SFW souborů s kódem ActionScriptu (to by ostatně Apple ani nepovolil, výsledné aplikace proto neobsahují příslušný intrepreter) nebo pro přístup k mikrofonu a videokameře.
Aplikace též nedovolí přímo přehrávat H.264 video, ale to se dá nahrávat do QuickTime Playeru iPhonu. A co se týče hardwarové akcelerace vykreslování, ta sice bude možná, avšak pro její optimální fungování zřejmě bude třeba dodatečných zásahů. Podrobněji to popisuje tenhle seznam často kladených otázek pro vývojáře na Adobe Labs.
Samozřejmě, teprve až bude dostupná veřejná beta verze Flashe CS5, bude možné vyzkoušet, jak spolehlivě to funguje, ale lze předpokládat, že by to mohlo ještě zesílit příliv aplikací do App Store, vývojářům zvyklým na Flash (jejichž počet jistě značně převyšuje množství těch obeznámených s vývojovými nástroji Applu pro iPhone) by se tak otevřel přístup i na kapesní přístroje Applu (otázku kvality takových aplikací ponechme stranou, nejspíš by šlo převážně o hry).
Adobe tak našla způsob, jak Flash na iPhone dostat alespoň částečně. Nadále sice nebude možné, aby iPhone OS zpracovával Flash obsah dostupný na webu (v případě reklam toho asi lituje málokdo, ovšem najdou se i užitečnější využití), Flash Professional CS5 by se však mohl stát dalším alternativním vývojovým prostředím pro přístroje s iPhone OS, přístupným pro opravdu hodně širokou obec vývojářů.
Web Adobe začal obviňovat Apple z nedostupnosti Flash Playeru pro iPhone
Nedostupnost Flashe pro iPhone ovšem Adobe vadí i nadále, dokonce si na to začala stěžovat na svém webu.
Když se z iPhonu přistoupí k její stránce pro získání Flash Playeru, objeví se zpráva, že přehrávač není pro daný přístroj dostupný a dále uvádí, že Apple omezuje použití technologií vyžadovaných produkty jako je Flash Player. Dokud Apple tato omezení neodstraní, Adobe nemůže poskytnout Flash Player pro iPhone nebo iPod touch.
Není však pravděpodobné, že by zrovna tohle mohlo názor Applu změnit a zjevně to ví i Adobe, o čemž svědčí výše popsaná snaha umožnit vývojářům pracujícím ve Flashi tvorbu aplikací použitelných na iPhonu za současných kritizovaných omezení.