Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Zprávy týkající se Maců: další významní vystavovatelé se stahují z Macworldu, nový pokus o klon Maců, potíže zobrazování MacBooků Air a SimpleMovieX 3.8. (8.12.08)
8. prosince 2008, 00.00 | Výstavy Macworld Expo 2009 se nezúčastní také Belkin a Seagate a možná i další firmy. Z Argentiny přichází nová snaha o klony Maců pod názvem „OpeniMac“. Modernizované MacBooky Air trpí šedými řádky na displeji. A aplikace SimpleMovieX pro střih a opravy MP4/AVI filmů byla aktualizována na verzi 3.8.
Přes víkend jsem posbíral zprávy na dva články. V tomto najdete informace související s Macy, druhý dnešní článek se zabývá děním okolo iPhonu.
Zde se nejprve podíváme na vývoj okolo (zatím) největší výstavní akce spojené s Macy v nejbližší budoucnosti:
Další firmy se nezúčastní Macworld Expa 2009
Výstava Macworld Expo 2009, jež se bude konat v lednu příštího roku v San Franciscu, bude zřejmě skrovnější než ta letošní. Minulý týden Adobe oznámila, že nebude mít na výstavě vlastní stánek, zúčastní se pouze předváděcích akcí v jejím rámci.
A nyní to vypadá, že kvůli stále se zhoršující ekonomické situaci do San Francisca nedorazí ani další významní vystavovatelé. Jak zjistil server AppleInsider, svou účast zrušily též firmy Belkin (velice významný výrobce periférií) a Seagate (tohoto výrobce pevných disků jistě není třeba představovat). Informace ze zákulisních zdrojů potvrzuje oficiální seznam vystavovatelů, v němž obě tyto firmy chybí (letosi se Macworld Expa účastnily, Belkin přitom měl jeden z největších stánků).
Svou přítomnost na výstavě budou zřejmě omezovat i další významná jména. Google sice bude mít svůj stánek, ale menší než letos a další dvě firmy (jejichž jména se zatím tají) buď také zmenší své stánky, anebo vůbec nebudou vystavovat. Pořadatel výstavy, IDG, údajně nyní s těmito firmami horečně vyjednává, aby svou přítomnost úplně nezrušily. Výstavy se nebude účastnit ani Creative Labs.
Této situace naopak využijí ke svému většímu zviditelnění některé menší firmy, například Elgato (i u nás známá svými televizními doplňky pro Macy, hlavně kartami EyeTV) se přesune blíže k ústřednímu stánku Applu. I jiné firmy toho možná rovněž využijí k posílení své přítomnosti.
Slabší bude pravděpodobně též návštěvnost, registrace návštěvníků prozatím zůstávají o 20 procent nižší proti stejnému období před rokem, IDG na to již zareagovala prodloužením slev pro včas se registrující návštěvníky až do 8. prosince.
AppleInsider sice spekuluje, že tato odřeknutí účasti na akci nelze vysvětlit jen úsporami (protože velká část poplatků za účast už nejspíš musela být zaplacena), ovšem ve světle nových ekonomických údajů, které vypadají opravdu špatně, se zřejmě šetří úplně na všem.
Samozřejmě, za současné situace je obtížné předpovídat, jak bude v lednu 2009, ale zatím to vypadá, že Macworld Expo 2009 bude skromnější než to letošní, stále však existuje naděje, že by tam Apple mohl představit některé novinky (kupříkladu modernizovaný 17” MacBook Pro, spekuluje se o nových stolních modelech Maců a o upřesnění termínu uvedení Snow Leoparda).
Další pokus o klony Maců, tentokrát z Argentiny
Floridská firma Psystar letos na jaře začala dodávat klony Maců (původně nazvané OpenMac, později přejmenované na Open Computer), skutečně jich určité množství prodala, na což Apple nakonec zareagoval žalobou. Proces stále pokračuje, Apple obvinění Psystaru ještě rozšiřuje, s podrobnostmi však nehodlám čtenáře obtěžovat (za zmínku snad stojí jen to, že Apple jednání Psystaru označil za součást širšího nepřátelského úsilí), pochybuji, že by vás zajímaly právní kličky okolo této záležitosti, důležitý bude až výsledek sporu.
Pro udržení duševního zdraví jistě není nejvhodnější vidět spiknutí za každým rohem, ovšem oznámení další snahy o klonování Maců určitá podezření vyvolalo.
Nová nabídka přichází z Argentiny pod názvem „OpeniMac“, argentinský prodejce spustil příslušný web, používající však španělštinu.
Za 990 USD slibuje 2,53GHz „OpeniMac“ se 2 GB RAM, 320GB diskem, 8X mechanikou SuperDrive a s grafikou kartou ATI Radeon HD Pro (blíže ji nespecifikuje) s 256 MB RAM.
Nabídka dále zahrnuje „OpeniMac Pro za 1 710 USD s procesorem Intel Core 2 Duo na 3 GHz, se 4 GB RAM, 500GB diskem, mechanikou SuperDrive a grafickou kartou GeForce GS (opět blíže neurčenou) s 1 GB RAM.
Specifikace těchto strojů jsou sice dost neurčité, web však tyhle modely srovnává s 20” a 24” iMacy, vedle porovnání hardwarové výbavy uvádí také výsledky benchmarkových testů, z nichž samozřejmě klony vycházejí mnohem lépe.
Věrohodnost nabídky pochopitelně zatím zůstává hodně sporná (web slibuje „originální Mac OS X“, ovšem jeho provozování na hardwaru neschváleném Applem asi těžko bude legální) a lze předpokládat, že Apple takovéto snahy nenechá bez odezvy. V USA navíc platí precedentní právo, takže pokud vyhraje spor s Psystarem, s dalšími podobnými pokusy se vypřádá mnohem snáze.
Na druhou stranu, v Argentině zdaleka nemá Apple takové možnosti jako v USA, právě toho nejspíš hodlá tento prodejce využít (sílící protiamerické nálady v Latinské Americe by mu jistě přišly vhod), tedy pokud to vůbec myslí vážně.
Nové MacBooky Air trápí šedé řádky na displeji
Koncem listopadu se objevily zprávy, že nové MacBooky a MacBooky Pro (s takzvaným „unibody” pouzdrem z hliníku) trpí problémy se zobrazováním.
A podobné potíže hlásí též někteří uživatelé inovovaných MacBooků Air, představených spolu s novými MacBooky.
Začalo se to projevovat už na počátku listopadu, některým vlastníkům MacBooků Air se počaly na displeji objevovat tenké šedé nebo bílé řádky, buď vodorovné, nebo natočené o malý úhel. Postižení tvrdí, že obrazovka kvůli tomu připomíná papír. Řádky se objevují již při prvním spuštění, takže nejde o důsledek delšího provozu (třeba kvůli přehřívání).
Apple se k věci dosud nevyjádřil oficiálně, ale podle uživatelů MacBooku Air o této závadě už jeho technici (stejně jako personál technické podpory a kamenných obchodů) vědí a zkoumají její příčiny. Uvažuje se o více věcech, ale „hlavními podezřelými“ zřejmě zůstávají protiodleskový potah na displeji a integrovaná grafická čipová sada nVidia GeForce 9400M. O této čipové sadě se uvažuje i v souvislosti s problémy „unibody“ MacBooků, ale zatím se jedná o pouhé dohady.
Jako ve všech těchto případech zůstává otázkou, jakého množství vlastníků MacBooků Air se tyto problémy týkají, postižené uživatele ovšem bude spíše zajímat, zda a kdy se najde řešení.
SimpleMovieX 3.8 vylepšuje spojování filmů
Aero Quartet aktualizovala SimpleMovieX, svůj program pro střih a opravy MP4/AVI filmů, na verzi 3.8. Tento jednoduchý filmový editor pro Mac OS X (podle vlastních slov výrobce se pohybuje zhruba na úrovni QuickTimu Pro, ostatně právě s ním se srovnává). Podrobnější popis vlastností aplikace najdete tady, Aero Quartet navíc na svém webu nabízí volně přístupnou dokumentaci programu, takže se s ním lze blíže seznámit ještě před koupí.
Nová verze přidává možnost spojování filmů. Můžete vybrat filmy ve Finderu, vhodit je do SimpleMovieX a spojit je do jednoho filmu, v němž lze upravovat hraniční značky kapitol. (Předchozí verze 3.7 přišla na trh letos na jaře, ta hlavně zlepšila spolupráci s iTunes.)
Program přináší přepracovaný vyhledávací panel, který analyzuje průběh klipu a zobrazí jeho náhled složený z matice ukázkových snímků. Tyto náhledy lze využít k vystřihávání a ořezávání scén. Údajně to funguje rychleji a intuitivněji než časová osa. Náhledy vyhledávacího panelu se dají exportovat do tištitelné podoby, tak lze vytvářet fotografické rejstříky. Verze 3.8 dále podporuje komentáře Spotlightu (jež jde vytvořit ve Finderu), ty zůstávají zachovány i po sestřihání filmů. Popis novinek verze 3.8 shrnuje tahle stránka.
SimpleMovieX toho samozřejmě umí ještě mnohem víc (viz výše uvedené odkazy), například dovoluje dávkové převody filmů z různých formátů.
Vlastníci předchozích verzí programu dostanou novou aktualizaci zdarma, nové uživatele přijde SimpleMovieX na 35 USD. Co se týče požadavků aplikace, potřebuje Mac OS X 10.3.9 nebo vyšší a QuickTime 7 (nikoli verzi Pro) a podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC. Zkušební verzi (s plnými funkcemi a bez časového omezení, jen se zpomaleným ukládáním) lze stáhnout odtud (jde o 6,1 MB).