Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Zprávy ze světa iOS
21. července 2010, 00.00 | Konkurenční výrobci telefonů reagují na prohlášení Applu k iPhonu 4 značně nevraživě. iPad se začne prodávat v dalších devíti zemích od 23. července. Dodávky bílého iPhonu 4 mají zpožďovat potíže s lakováním jeho krycích panelů. Byla uvolněna databáze FileMaker Go pro iPhone a pro iPad. A aplikace iBooks 1.1.1 doplnila podporu zvuku a videa v knihách.
Samozřejmě se opět sešla řada zpráv týkajících se hardwaru a softwaru pro iOS, tento článek se je snaží shrnout:
Zmínění konkurenční výrobci telefonů na vyjádření Applu k anténě iPhonu 4 reagují značně nevraživě
Páteční tisková konference Applu k iPhonu 4 celkem pochopitelně vyvolala nepříznivé reakce konkurenčních výrobců mobilních telefonů, o nichž Steve Jobs prohlásil, že trpí stejnými problémy s útlumem signálu.
RIM, výrobce telefonů BlackBerry, uvedla, že jde o pokus Applu řešit svůj problém na úkor ostatních, což považuje za nepřijatelné.
Nokia na svém blogu napsala, že návrh antén je složitá záležitost, které věnuje značné úsilí, přičemž vždy dává přednost výkonu před designem.
A také firmy Samsung a HTC prohlásily, že problémy s příjmem nejsou u chytrých telefonů běžné, podle HTC Apple nedal operátorům dost času na otestování iPhonu 4. Samsung jen stroze uvedl, že u Jobsem zmíněného telefonu Omnia II nezaznamenal významný počet stížností zákazníků.
Takovéto reakce se daly očekávat, uvidíme, zda bude rozruch okolo téhle věci utichat, anebo jestli bude „aféra Antennagate“ (podle Jobse ovšem neexistující) pokračovat dál.
iPad se začne prodávat v dalších devíti zemích od pátku 23. července
Na tiskové konferenci minulý pátek Steve Jobs též zmínil, že prodej iPhonu 4 v dalších 17 zemích začne 30. července. Avšak ještě předtím bude do nových zemí uveden jiný přístroj Applu s iOS, totiž iPad.
V pondělí Apple oznámil (vydal k tomu oficiální tiskovou zprávu), že od pátku 23. července se iPad počne prodávat také v Belgii, Hongkongu, Irsku, Lucembursku, Mexiku, Nizozemí, Novém Zélandu, Rakousku a Singapuru.
Ve všech těchto devíti zemích se prodej spustí současně, a to jak WiFi, tak 3G modelů. Do prvních zemí mimo USA přitom iPad přišel 28. května, tehdy to rovněž bylo devět států. Trh pro iPad se tak brzy dále rozšíří, Apple však zatím neuvedl žádné podrobnosti, co se týče cen a jiných podmínek prodeje v dotyčných nových zemích.
Prodej iPadu do dalších zemí se rozšiřuje poměrně pomalu, což je zřejmě způsobeno tím, že Apple sotva stíhá dodávat iPady na dosavadní trh, zejména v USA a Velké Británii, jeho webové obchody pro tyto země uvádějí dodací lhůty v délce 7 až 10 pracovních dní a v kamenných obchodech bývá iPad často vyprodán.
Odbyt zjevně zůstává stále silný, za 80 dní se prodaly 3 miliony kusů. Nové země sice již prodej asi nijak zásadně neposílí, přesto lze předpokládat, že v následujících měsících bude Apple nadále oznamovat dobré obchodní výsledky pro iPad.
Dodávky bílého iPhonu 4 se zřejmě opožďují kvůli potížím s lakováním
Zatímco váznutí dodávek iPadu způsobuje prostě to, že výroba nestíhá uspokojit poptávku, v případě bílého provedení iPhonu 4 se zřejmě jedná o závaznější potíže. Dosud lze koupit jen černé varianty tohoto telefonu, v tiskové zprávě vydané brzy po zahájení prodeje iPhonu 4 Apple uvedl, že se výroba bílého provedení ukázala náročnější, než původně očekávali. A nyní se na Webu objevilo podrobnější vysvětlení, v čem tyto problémy vlastně spočívají.
Engadget cituje čínský deník 21st Century Herald, podle jehož zprávy dodavatelská firma Lens Technology, jež připravuje skleněné krycí panely pro iPhony 4 (vyrábí krycí skla dotykových obrazovek pro mnoho známých značek), má potíže dosáhnout požadované stejnorodosti a neprůhlednosti bílého lakování panelů iPhonu 4 (černá přirozeně kryje lépe). Tyto zádrhele ve značně složitém výrobním procesu způsobují, že Lens Technology zatím dosahuje pouze poloviny potřebné úrovně výroby, tedy jen asi tří panelů za hodinu.
To pravděpodobně vysvětluje, proč Apple odložil prodej bílých iPhonů 4, prostě potřeboval čas, aby se stačila vyrobit dostatečná počáteční zásoba, přesto na páteční konferenci Jobs upozornil, že zprvu budou dodávky bílého provedení omezené.
Jde o jeden z případů, kdy Apple tak trochu doplácí na rozhodnutí použít netradiční materiál, zatímco většina telefonů užívá plasty, jež se dají obarvit poměrně snadno, se sklem jsou očividně potíže, navíc v případě iPhonu 4 jsou takové panely potřeba hned dva (čelní a zadní), zatímco předchozí iPhony 3G a 3GS využívaly jedinou plastovou skořepinu, s jejímž barvením pochopitelně takovéto potíže nebyly.
Samozřejmě nevíme jistě, zda je toto jediná příčina opoždění dodávek bílého iPhonu 4, ale zní to poměrně logicky, protože černé iPhony 4 používají jinak shodné komponenty a dodávají se v milionových objemech, nyní bude záležet na tom, jak svižně dodavatelská firma zvládne urychlit výrobu bílých krycích panelů.
FileMaker Inc. uvedla databáze FileMaker Go pro iPhone a pro iPad
S příchodem iPadu a iPhonu 4 počal Apple postupně přenášet poměrně složité aplikace Mac OS X pod iOS. Začalo to kancelářským balíkem iWork, z něhož vznikly tři samostatné aplikace pro iPad a později Apple na iPhone 4 přenesl střihový program iMovie.
Nyní přibyla další aplikace tohoto typu, a to databázový software FileMaker, vyvíjený firmou FileMaker Inc., což je vlastně divize Applu. Už v pondělí přinesl AppleInsider zprávu, že se na úterý chystá mobilní verze tohoto softwaru, a to jak pro iPhone, tak pro iPad.
To se včera opravdu stalo, v App Store se objevily aplikace FileMaker Go pro iPhone a pro iPad (jde o dvě samostatné aplikace).
Jsou to ovšem aplikace placené (varianta pro iPhone stojí 15,99 EUR, varianta pro iPad dokonce 31,99 EUR) a obě umožňují z přístrojů s iOS zobrazovat, editovat a prohledávat záznamy FileMakeru Pro a FileMaker Serveru, se vzdálenými databázemi umí pracovat v lokálních nebo vzdálených sítích, jak přes WiFi, tak přes 3G připojení. Databáze lze též přenášet prostřednictvím sdílení souborů iTunes, elektronickou poštou anebo přes Web.
FileMaker Go přebírá hodně prvků ze svých protějšků pro osobní počítače, nabízí obdobná, přepínatelná zobrazení typu formuláře, tabulky a seznamu a obsahuje mnohé z funkcí FileMakeru Pro, jako třeba rychlé vyhledávání nebo využívání externích datových SQL zdrojů.
Pochopitelně však proti „velkým“ verzím má mobilní verze jistá omezení, nejde z ní editovat databázová schémata, rozvržení čí skripty a podporuje pouze malou část existujících skriptů. Odlišnosti FileMakeru Go proti verzím pro osobní počítače shrnuje tahle stránka. A názornou představu o tom, co vlastně FileMaker Go umí, si lze udělat z tohoto videa.
FileMaker Go sice dokáže otvírat dokumenty už z FileMakeru Pro 7, ale pro vzdálené prohlížení byly plně otestovány jen databáze verzí 10 a 11. FileMaker Go pro iPhone vyžaduje iPhone nebo iPod touch s iOS 4, varianta pro iPad funguje samozřejmě na iPadu s iOS 3.2 nebo vyšším.
iBooks 1.1.1 doplňuje podporu zvuku a videa
Spolu s iPadem Apple zavedl také aplikaci iBooks, jež obstarává čtení a nákup elektronických knih. Po vydání iOS 4 byla tato aplikace aktualizována na verzi 1.1, která vedle iPadu začala podporovat též iPhone a iPod touch a uměla zobrazovat PDF dokumenty.
A tento týden Apple uvolnil její další aktualizaci, nová verze 1.1.1 přidává podporu elektronických knih s multimediálními prvky.
Aplikace teď podporuje knihy obsahující zvuk a video, Apple tak zřejmě reaguje na konkurenci, jež tuto možnost počala pro iOS nabízet již dříve (Amazon nedávno začal vydávat pro iOS knihy se zvukem a videem). Dále lze v knihách dvojitým poklepáním na obrázek dosáhnout jeho zvětšení a čtení PDF souborů se mělo podstatně zlepšit.
Mimoto iBooks 1.1.1 dovoluje v knihách vyhledávat definice anglických slov bez udání jazyku a opravuje problém, který způsoboval, že se některé knihy nenahrály celé.
Aplikace se dá zdarma stáhnout z App Store, pracuje na iPhonu, iPodu touch a iPadu, vyžaduje iOS 3.2 nebo vyšší.