Příkazy exit a select - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Agregator

Příkazy exit a select

5. září 2002, 00.00 | Dnes ukončíme naše povídání o skriptech; ukážeme si velmi důležitý příkaz exit, a nakonec si jako malý bonus přidáme příkaz select, který umožňuje velmi pohodlně sestavovat interaktivní skripty.

Dnes ukončíme naše povídání o skriptech; ukážeme si velmi důležitý příkaz exit, a nakonec si jako malý bonus přidáme příkaz select, který umožňuje velmi pohodlně sestavovat interaktivní skripty.

Příkaz exit

Za normálních okolností skript skončí ve chvíli, kdy shell interpretuje všechny jeho příkazy; návratová hodnota je táž, kterou nastavil poslední provedený příkaz. Příkaz exit nám skvěle poslouží v případech, kdy chceme skript ukončit předčasně a/nebo kdy chceme určit jeho návratovou hodnotu explicitně. Formát příkazu je triviální:

 exit
 exit N

kde nepovinné N je právě požadovaná návratová hodnota. Pokud N nezadáme, skript opět vrátí návratovou hodnotu naposledy provedeného příkazu.

Příkaz select

Pomocí příkazu select můžeme velmi snadno vytvářet jednoduché interaktivní skripty. Jeho formát je

 select proměnná in varianty do seznam done

Proměnná je prostě jméno proměnné; varianty je seznam "příkazů", z nichž si uživatel bude moci vybrat. Tento seznam je ukončen buď středníkem, nebo prázdným řádkem. Konečně seznam je tradiční skupina příkazů shellu.

Příkaz select nejprve vygeneruje "menu", obsahující všechny volby ze seznamu variant. Jakmile uživatel některou z nich zvolí, uloží její název do zadané proměnné (a uživatelův vstup umístí do standardní proměnné REPLY); pak provede seznam. To celé se opakuje dokud nevyskočíme ven příkazem break, nebo dokud neukončíme skript:

 220 /tmp> select xyz in Ahoj "Dobry den" Konec ; do
 echo Vybrano \"$xyz\" ($REPLY)
 case $xyz in
   (Ahoj) echo Cagobago;;
   ("Dobry den") echo Take velice zdravim;;
   (Konec) break;;
 esac
 done
 
 1) Ahoj       2) Dobry den  3) Konec      
 ?# 1
 Vybrano "Ahoj" (1)
 Cagobago
 1) Ahoj       2) Dobry den  3) Konec      
 ?# 2
 Vybrano "Dobry den" (2)
 Take velice zdravim
 1) Ahoj       2) Dobry den  3) Konec      
 ?# 3
 Vybrano "Konec" (3)
 221 /tmp> 

To je zatím vše!

Dokončením kapitoly o skriptech a jejich speciálních příkazech jsme ukočili první díl, obsahující základy shellu a práce s ním. Nyní již máte dostatečné znalosti k tomu, abyste mohli se shellem pracovat efektivně; můžeme se proto začít věnovat konkrétním, problémově zaměřeným oblastem.

"Druhý blok" seriálu, který nás nyní čeká, se zaměří na získávání informací o počítači: podíváme se, jaké procesy běží a vysvětlíme si co to přesně znamená, ponoříme se do podrobních informací o virutální paměti a o síti, ukážeme si, kdo má otevřené nějaké kanály... a tak dále, a tak podobně.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: