Skupiny a uživatelé - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Agregator

Skupiny a uživatelé

4. dubna 2002, 00.00 | Každý uživatel může být členem kterékoli skupiny, nebo, chcete-li se na to dívat z druhé strany, kterákoli skupina může obsahovat libovolné množství uživatelů.

Každý uživatel může být členem kterékoli skupiny, nebo, chcete-li se na to dívat z druhé strany, kterákoli skupina může obsahovat libovolné množství uživatelů.

Chceme-li jen zjistit který uživatel patří do které skupiny, můžeme použít příkaz groups, se kterým jsme se seznámili už minule. Zavoláme-li jej s argumentem "jméno uživatele", zobrazí nám seznam skupin, jejichž je daný uživatel členem; jak víme odminula, vlastní jméno můžeme i vynechat.

Chceme-li však členství uživatelů ve skupinách změnit, není to tak jednoduché. Správně by seznam skupin měl být součástí panelu "Users" v aplikaci "System Preferences"; bohužel tomu tak není. V Mac OS X je nedobrým zvykem, že namísto rozumných služeb máme k dispozici nesmyslné barvičky, efekty a podobné nanicdobré pitomosti; nejinak v panelu "Users" sice můžeme nastavit obrázek, který se pro daného uživatele zobrazí při loginu — což je dokonale k ničemu --, zatímco na přístup ke skupinám firmě Apple nezbyly síly...

Pro určení skupin proto musíme použít přímo "NetInfo Manager" (nebo řádkové příkazy pro práci s databází NetInfo přímo ze shellu). Pro základní informace o databázi NetInfo a o práci s ní se můžete podívat na seriál "NetInfo" na MujMacu.

Jakmile spustíme "NetInfo Manager", je to už celkem jednoduché: seznam skupin nalezneme v adresáři "/groups":

kde jsou pro nás důležité klíče "gid" (ten obsahuje číslo skupiny), "name" a "users" — v něm je seznam jmen uživatelů, kteří jsou členy dané skupiny.

Skupiny a přístupová práva

S přístupovými právy už je to pak poměrně jednoduché. Má-li systém zjistit, zda lze povolit přístup k nějakému objektu,

  • nejprve ověří, zda vlastník programu (který se o přístup pokouší) je vlastníkem objektu; je-li tomu tak, použije první trojici přístupových práv;
  • jinak zjistí, zda je vlastník programu členem skupiny, jež objekt vlastní; je-li tomu tak, použije druhou trojici přístupových práv;
  • jinak použije třetí trojici přístupových práv.

A co dále?

Dalo by se říci, že dneškem jsme skončili se "základní školou" práce s aplikací Terminal a unixovými shelly. Samozřejmě, že to ani zdaleka neznamená, že bychom se měli loučit: čeká nás povídání o řadě pokročilejších znalostí a triků — začneme psaním skriptů.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: