Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
iMovie 11 - 1. Import videa
iMovie 11
4. února 2011, 00.00 | Druhá, a pro leckoho důležitější, část balíku iLife 11 se soustředí na práci s videem. Kromě kompletního procesu klasického střihu se v dalších dílech seriálu podíváme třeba populární trailery a další funkce užitečné funkce. Začneme ale od Adama, tedy importem.
Základním předpokladem střihu v aplikaci iMovie, je nejprve upload nahrávky. Můžete ji mít na disku, ale pokud jste ji zaznamenali na kameru, mobilní telefon či fotoaparát, bude se hodit nejprve stručný postup toho, kterak zařízení připojit a do iMovie nahrávku vyslat.
Z připojeného zařízení
Když se řekne připojit zařízení, máme tím na mysli kameru, mobilní telefon nebo fotoaparát. Způsob propojení se ale může lišit v závislosti na typu zařízení. Kupříkladu pomocí USB kabelu můžete přenášet do iMovie jen záznam z kamery, která ukládá data na DVD nebo HDD. Jde-li o kameru využívající kazety (DV, HDV) musíte si pořídit speciální kabel pro připojení do Firewire konektoru. Může se však stát, že právě vaše kamera nebude iMovie podporována, zkontrolovat to lze na této stránce.
Když máte spuštěné iMovie a připojíte iPhone, na němž je nějaká video nahrávka, automaticky se nabídne možnost jej importovat.
Postup při importu z připojeného zařízení je bez ohledu na kabel či konektor stejný. iMovie reaguje automaticky, když k Macovi kameru či fotoaparát s nahrávkou připojíte. Otevře okno pro import.
Jde-li o více nahrávek v paměti zařízení, lze označit a importovat jen vybrané. Když připojíte kameru, která natáčela na miniDV kazetu, můžete ji pomocí okna ovládat – přehrávat, posouvat zpět/dopředu a pomocí tlačítka také nahrávat v reálném čase na disk do iMovie.
Při nahrávání se iMovie zeptá na název, pod který chcete událost uložit, na kvalitu (zda zachovat original, nebo jej konvertovat) a také na to, zda se má postarat o automatické rozdělování do záběrů. Pak už jen stačí potvrdit a nechat iMovie pracovat. Importovanou nahrávku najdete v knihovně událostí, o níž ještě bude řeč.
Z disku
Není podmínkou, abyste při spuštění iMovie a touze stříhat video, museli mít materiál ve videokameře či telefonu a tato zařízení připojovali. Buďto již máte videosouobry uložené na svém disku, nebo je k editaci někdo přinesl na externím disku. V iMovie můžete pracovat nejen s vlastními nahrávkami ale také soubory (např. AVI, MOV, MP4), které obsahují například filmy.
Postup je poté následující:
- Z hlavního řádku nabídky vyberte File a poté příkaz Import.
- Objeví se nabídka a z ní zvolte Movies.
- V novém okně vyberte a označte ten soubor, který chcete importovat do iMovie.
- V rozevíracím seznamu Save to lze určit, na který z vašich disků se materiál uloží.
- Importované video se může stát součástí již existující události. V takovém případě ale musíte zaškrtnout volbu Add to existing Event a následně z rozevíracího seznamu vybrat událost, k níž se video má přidat.
- Chcete-li ale, aby video vytvořilo novou událost, zaškrtněte volbu Create new Event a do prázdného textového pole vepište její název.
- V daném okně lze také změnit velikost videa, jeho rozlišení, a to při volbě Optimize video a výběru patřičné možnosti z rozevíracího seznamu. Ideální je pochopitelně pracovat s originální velikosti.
- Na spodu okna se nabízí ještě dvojice voleb, které rozhodují o tom, zda importované video se do složky iMove zkopíruje (Copy files), nebo přesune (Move files).
- Abyste import zahájili, klepněte na tlačítko Import.
Při importu videosouboru z disku se objeví okno, v němž určíte základní údaje a nastavení.
Video se poté začne nahrávat a v iMovie se vytvoří nová událost, která video obsahuje. Jestliže jste při nastavení kvality/velikosti videa dali jinou možnost než Original Size, budete muset ještě několik minut (v závislosti na velikosti importovaného videa) čekat, až proběhne optimalizace videa.
Samotný import ale také potrvá nějakou dobu, průběh ale můžete sledovat v malém okně, které se pod horním okrajem okna aplikace objeví.
Video do iMovie můžete teprve nahrát – a to pomocí vestavěné kamery, nebo nějaké připojené. Klepněte na ikonku kamery, nacházející se zcela vlevo v řádku nástrojů, a v okně pro import z dolního rozevíracího seznamu vyberte název kamery, z níž se má obraz snímat.
Video máme v aplikaci. Příště se podíváme na třídění natočeného materiálu a správu projektů.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- iMovie 11 - 1. Import videa
- iMovie 11 - 2. Správa nahrávek a projektů
- iMovie 11 - 3. Editace hrubého materiálu
- iMovie 11 - 4. Střih video stopy
- iMovie 11 - 5. Zvuková stopa
- iMovie 11 - 6. Úpravy videa
- iMovie 11 - 7. Jak vytvořit trailer
- iMovie 11 - 8. Export a sdílení videa