Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
iMovie 11 - 2. Správa nahrávek a projektů
iMovie 11
11. února 2011, 00.00 | Import videa do iMovie máme za sebou. Před samotným střihem a dalším zpracováním je praktické si natočený materiál roztřídit. Aplikace pro tyto účely nabízí hned několik praktických nástrojů.
Při popisování importu videa několikrát zazněl pojem událost. Oč vlastně přesně jde?
Má se to podobně jako u aplikace iPhoto. iMovie třídí importovaná videa podle data jejich vzniku, ale abyste nemuseli mít v názvu jen informaci o dnu, měsíci a roku, je lepší importované video pojmenovat (už kvůli lepší orientaci). Jak bylo řečeno v části o importu, můžete do jedné události vkládat i vícero videonahrávek. Kupříkladu máte dovolenou rozdělenou podle dnů, iMovie to také rozpozná, ale proč byste měli mít pro každý den speciální událost, když stačí vše sdružit pod událost Dovolená? Pokud vám unikne možnost sloučení pod jednu událost při nastavení importu, nebo se rozhodnete k tomuto kroku až později, stačí v okně s událostmi přidržet jednotlivé položky událostí a přetáhnout je na tu, s kterou se mají spojit.
Spodní část okna iMovie zobrazuje vlevo knihovnu událostí (Event Library). Tlačítko v rohu může zjednodušit zobrazení (nebudou se vypisovat názvy disků).
Události lze řadit podle toho, kdy byly natočeny, nebo podle disků, na kterých se nacházejí. iMovie pochopitelně spolupracuje i s programem iPhoto. Jestliže jste natáčeli video na iPhone a importovali ho už do knihovny v iPhoto, program iMovie tato videa rozpozná a v dolní části okna nazvaného Event Library je pod složkou iPhoto Videos nabízí k editaci.
Okno s knihovnou událostí můžete skrýt tak, že v hlavním řádku nabídek vyberete Window a poté příkaz Hide Event Library.
Co je to projekt
iMovie funguje na principu práce s projekty. V praxi to znamená, že importujete nahrávku, následně ji editujete, můžete přidávat přechody, titulky, upravovat obraz i zvuk, tyto změny ale iMovie zaznamenává jakoby virtuálně. V rámci projektu bere veškeré editování a úpravy jako informace a ty do projektu ukládá.
Výhodou takového virtuálního zaznamenávání je, že nenarůstá objem dat na disku. A navíc – pokud se rozhodnete importovaný materiál upravit jinak, nebo vícero způsoby, existuje na disku stále jen jednou a množí se pouze projekty s informacemi o střihu a úpravách. Projekty tedy samy o sobě na disku zabírají jen minimum místa a zhmotní se až při exportu.
Vytvoření projektu
Máte-li importovanou nahrávku do iMovie, nic vám již nebrání, abyste vytvořili nový projekt, v němž s touto nahrávkou budete pracovat. Nejrychleji se vám to podaří klávesovou zkratkou Cmd+N:
- Objeví se okno pro nastavení specifikace projektu.
- Větší část okna nabízí šablony pro projekty, ty se hodí, pokud si chcete opravdu ušetřit čas a dáte přednost nastaveným vizualizacím – přechodům a dalším efektům, jako jsou titulky a panely. Pokud šablonu nechcete, vyberte volbu No Theme.
- I při volbě No Theme si můžete ušetřit práci – a to konkrétně s vytvářením přechodů. Pokud totiž chcete, aby iMovie tohle udělalo automaticky za vás, zaškrtněte volbu Automatically add a z rozevíracího seznamu vyberte typ přechodu.
- Pod tématy projektů se nacházejí i šablony na trailery, ale k těm se dostaneme v tomto seriálu až později.
- Nyní u položky Name do textového pole vepište název projektu.
- U Aspect Ratio z rozevíracího seznamu vyberte poměr stran, pochopitelně v závislosti na originálním videu, aby nedošlo k deformaci.
- Třetí volba Frame Rate naízí ze tří možností, volte 25 fps – PAL.
- Poté potvrďte vytvoření projektu tlačítkem Create.
iMovie rozhodně potěší ty lenivější z vás – vyberete si buďto přímo šablonu, nebo označíte, že se bez ní obejdete, ale můžete dát pokyn k automatickému doplnění přechodů.
Knihovna projektů
Podobně jako knihovnu s událostmi obsahuje iMovie také okno s knihovnou pro projekty (Project Library). Tady najdete pěkně přehledně všechny projekty, které jste v iMovie vytvořili (a nesmazali). Jde o podlouhlé obdélníky, jejichž levá část obsahuje informace o názvu, stopáži, počtu snímků za sekundu či datu poslední úpravy. Zbytek vyplňuje obrazová osa s obsahem projektu, rozděleného do pětice náhledů.
Část horní poloviny okna aplikace patří knihovně s projekty (Project Library).
Knihovna rozděluje projekty podle toho, na jakém z disků (máte-li jich více) se nacházejí. Narozdíl od událostí zde lze vytvořit složku (Folder), do které přesunete projekty a můžete tak docílit většího pořádku a lepší orientace.
V knihovně projektů třídíte projekty nejen podle disků, ale lze je seskupovat do složek.
Jako užitečná se může jevit funkce projekt duplikovat – zvláště tehdy, když máte hrubý sestřih videa z jedné události a chcete udělat jeho dvě verze. Pak stačí z hlavního řádku nabídek vybrat File a následně příkaz Duplicate Project.
Okno s knihovnou projektů můžete skrýt tak, že v hlavním řádku nabídek vyberete Window a poté příkaz Hide Project Library.
Když se rozhodnete s projektem pracovat, označte jej a poté kleněte na horní tlačítko Edit Project.
Pokročilé nastavení projektu
Ne že by iMovie po vás chtělo mermomocí nějaké neustálé nastavování za účelem práci komplikovat. Právě naopak. Když označíte v knihovně s projekty daný projekt a vyberete z řádku nabídek File a příkaz Project Properties (popř. klávesovou zkratku Cmd+J), otevře se okno s nastavením voleb, které vám mohou veškerou editaci videa urychlit.
Okno s pokročilými možnostmi nastavení projektu.
A co všechno tedy při pokročilém nastavení můžete určit?
- Trvání přechodu (Transition Duration), respektive i trvání přechodu dané šablony (Theme Transition Duration), pakliže jste ovšem při vytváření projektu nevybrali No Theme, ale jednu z nabízených šablon. Trvání, které určujete jezdcem na ose od 0,5 s až po 4,0 s, lze aplikovat na všechny přechody (Applies to all transitions), nebo jenom na ty, které přidáte do projektu vy sami (Applies when added to project).
- U položky Title Fade Duration zase určíte trvání objevení/zmizení titulků.
- Třetí časová osa dovoluje nastavit trvání zobrazení jedné fotografie. A stejně jako v případě přechodů, i zde lze aplikovat změny buďto na všechny fotografie, nebo na ty, které se teprve do projektu vloží.
- Poslední dvojice se vztahuje k nastavení výchozího zobrazení fotografie a videa.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- iMovie 11 - 1. Import videa
- iMovie 11 - 2. Správa nahrávek a projektů
- iMovie 11 - 3. Editace hrubého materiálu
- iMovie 11 - 4. Střih video stopy
- iMovie 11 - 5. Zvuková stopa
- iMovie 11 - 6. Úpravy videa
- iMovie 11 - 7. Jak vytvořit trailer
- iMovie 11 - 8. Export a sdílení videa
Tématické zařazení:
» Rubriky » Tipy a Triky