Když je Apple nemocný 2. - pozáruční opravy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Když je Apple nemocný 2. - pozáruční opravy

Servis Mac

6. června 2011, 00.00 | Pokud je Mac, iPhone či iPad v záruce, je všechno jednoduché. Jenže typický uživatel produktů Apple chce, aby mu jeho technika vydržela déle než majitelům PC. A především déle než je platnost záruky. Zatímco u novějších strojů má smysl opravovat ledacos, u těch starších necháte v servisu i tisíce korun.

Pro servis jablečných počítačů platí jednoduché pravidlo - čím starší výrobek, tím dražší oprava. Navíc ani podpora Apple není směrem do minulosti nekonečná a na některé opravdu staré stroje už originální dily zkrátka nejsou k mání.

G4 ano, tiskárny už ne

Asi nejčastější závadou Maců jsou nefunkční optické mechaniky. S přesunem filmové distribuce z DVD na internet a zálohování na externí disky by sice množství poruch mělo klesat, ale především u nás to ještě nějaký čas potrvá.

Opravu (respektive výměnu) mechaniky zvládne autorizovaný servis i u hodně starých strojů a bez ohledu na model vyjde zhruba na 5000 Kč s DPH. Podobné je to s pevnými disky, které jsou především u notebooků stále náchylné k poškození. V opravně kromě výměny disku mohou zajistit i přenesení dat z toho starého, samozřejmě jen v případě, že je disk alespoň částečně fukční. Ostatně nejlepší prevencí ztráty dat je pravidelné zálohování.

A s jak starými počítači vás ještě ze servisu nevyženou? Apple dosud dodává náhradní díly k některým počítačům s procesory PowerPC G4. Těm už je dnes pěkných 10 let a přesto se třeba PowerBooky G4 nebo PowerMacy G4 ještě tu a tam v opravnách objevují. Například kdysi populární iMacy G5 trpí problémy se stárnutím kondenzátorů ve zdrojích. Apple už tyto díly nedodává, v servisu přesto dokážou pomoci. Proto se vyplatí i v případě starého Macu do opravny přinejmenším zavolat než ho s pietou zakopete na zahradě.

Jen pamětníci mohou vzpomínat na časy, kdy Apple vyráběl také tiskárny. Pokud jste majiteli takového archivního kousku, v servisu už nepochodíte. Ostatně, v Cupertinu tento segment opustili už koncem devadesátých let a přestože mnoho modelů byly jen převlečené stroje jiných značek, už jen sehnat spotřební materiál je dnes problém.

Trochu lépe jsou na tom majitelé displejů. Zatímco klasické CRT monitory jsou už za zenitem, prakticky celá řada Apple Cinema Display je ještě stále podporovaná a tudíž v autorizovaném servisu opravitelná.

Oprava nebo výměna

Zatímco stolní počítače a notebooky v opravně skutečně rozeberou a vadné části nahradí novými, v případě menších periferií a příslušenství jde často o výměnu kusu za kus. Pokud vás napadlo, že v takovém případě je lepší pokaženou klávesnici nebo Time Capsuli po záruce rovnou vyhodit a jít si koupit novou, nemáte tak docela pravdu. Je-li zařízení kompletní (tzn. pokud jste například klávesnici vzteky nerozsekali na tisíc kousků), může zůstat v servisu a ten vám nabídne nové zařízení za nižší cenu. Výše slevy je různá, ale pokud se vám rozbije třeba starý iPhone 3G, pořídíte ho takto v servisu rozhodně levněji, než v bazaru. Nejde ale o skutečně nový kus (u nevyráběných modelů to ani není možné), dostanete továrně opravené zařízení se zárukou.

Trochu komplikovanější je to s už zmíněnými displeji. Ty novější s LED podsvícením, jejichž konstrukce je velmi podobná iMacům, opravují přímo v servisu. Starší Cinema Displaye se opět vyměňují.

Už jako malý chtěl opravovat jablka

Přestože jsme v předchozím textu psali o výměně kus za kus, nejde většinou o záležitost řešitelnou na počkání. Zejména u komplikovanějších zařízení jako jsou displeje, AirPort a podobně, musí technik provést diagnostiku a kontrolu celého přístroje, určit pravděpodobnou příčinu závady a teprve poté nabídnout výměnu nebo jiné řešení.

Ostatně, Apple je v případě autorizovaných servisů poměrně přísný, takže technici musí nejdříve nastudovat dokumentaci, projít on-line testy a získat certifikaci a teprve potom se mohou pustit do oprav jablečných věciček.

Žádný technik ale v hlavě neudrží všechny detaily všech zařízení. Proto Apple s každým novým modelem poskytuje mnohastránkové servisní manuály, ukazující krok za krokem jak postupovat v případě nejrůznějších závad. Není asi potřeba dodávat, že manuály nesmí opustit hranice opravny. V případě, že se objeví opravdu starý kus hardwaru, může si technik stáhnout příručku ze specializovaného servisního portálu Apple.

A malá rada na závěr. Pokud si nejste jisti délkou záruky, zkuste na stránkách Apple zadat sériové číslo svého zařízení. Především u hardwaru koupeného v zahraničí a novějších tuzemských nákupů zjistíte nejen přesné datum, ale můžete také objednat prodloužení záruky.

Partnerem seriálu je iOpravna zajišťující od roku 2009 záruční i pozáruční servis počítačů, periferií a mobilních zařízení Apple včetně iPhone a iPadu. Svým zákazníkům nabízí upgrady, servisní výjezdy, smluvní opravy firemního hardwaru a další nadstandardní služby.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: