Když je Apple nemocný 5. - iMac - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Když je Apple nemocný 5. - iMac

Servis Mac

21. října 2011, 00.00 | Už od uvedení prvního iMacu v roce 1998 patří tento stolní počítač mezi nejpopulárnější výrobky Applu. Veškerý hardware integrovaný v "trochu tlustším monitoru" sice funguje velmi dobře, ale ani technici z Cupertina se během jeho vývoje nevyhnuli přehmatům.

Některé generace iMaců jsou tak bohužel známé konstrukčními chybami, které postupně přivedly mnoho jejich majitelů do servisu.

Displej plný kouře

Problémem hliníkových iMaců předchozí generace je velmi snadné pronikání nečistot nejen na vnitřní stranu krycího skla, ale také přímo mezi jednotlivé vrstvy LCD displeje. Pokud pracujete byť jen v trochu prašném prostředí nebo u počítače kouříte, dříve nebo později na tento problém narazíte.

Projevuje se tak, že se na krycím skle nebo displeji za ním začnou objevovat šmouhy, obraz ztratí kus ze svého jasu a místy je patrná jeho degradace. Dobře vybavená autorizovaná opravna používá při opravě takového problému vzduchovou komoru, která odsává vzduch i s částečkami prachu, aby bylo po kompletaci krycí sklo i displej bez jediného smítka.

Oprava obvykle trvá tři dny a pokud iMac už není v záruce, vyjde výměna displeje na 7 až 10 tisíc korun.

Staré zdroje

Asi nejznámější bolest iMaců potkala řadu G5, dlící v plastovém těle. Vestavěné napájecí zdroje trpí postupným vysycháním kondenzátorů, což vede k jejich nezadržitelnému konci. Totéž se týká kondenzátorů na základní desce.

Originální díly pro oživení takto postiženého iMaca už Apple nedodává, ale autorizovaný servis si většinou poradí. Zhruba za týden tak můžete mít svého bílého společníka zpět. Oprava vyjde na něco přes 4000 Kč, což je pořád méně, než nákup stejného stroje v bazaru.

Do útrob iMaca

Přestože na internetu koluje několik videonávodů, stojí za to popsat, jak technici vlastně iMaca rozebírají. Jen tak totiž vynikne, proč nemá smysl takovou opravu provádět doma.

Aktuální "hliníková" generace nemá ani po podrobné prohlídce žádné švy nebo šroubky (s výjimkou dvířek kryjících operační paměť). Jedinou cestou, jak se dostat dovnitř, je odstranění krycího skla displeje. To není přilepené nebo uchycené na nějakých sponách, ale drží ho silné magnety. Servisní technik proto iMac umístí do zmíněné vzduchové komory a pomocí přísavek sklo vyjme. Za ním je přišroubovaný displej, jehož jednotlivé vrstvy jsou slepené k sobě, takže se mění jako jeden díl. Teprve pak se objeví optická mechanika, pevný disk, Wi-Fi modul a především základní deska.

Starší iMacy G5 jsou naopak přístupné zezadu. Po povolení několika šroubů na spodní hraně jde odklopit celá zadní strana i s nohou a pak už lze demontovat jednotlivé komponenty.

Pokud máte ve svém iMacu vadnou právě základní desku, zaplatíte za opravu včetně práce 10 až 15 tisíc korun podle konkrétního modelu. Výměna vadného Wi-Fi modulu vyjde zhruba na 3000 Kč.

Partnerem seriálu je iOpravna zajišťující od roku 2009 záruční i pozáruční servis počítačů, periferií a mobilních zařízení Apple včetně iPhone a iPadu. Svým zákazníkům nabízí upgrady, servisní výjezdy, smluvní opravy firemního hardwaru a další nadstandardní služby.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: