Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Macworld 2006: Beta Adobe Lightroom
20. ledna 2006, 00.00 | Od aplikace Aperture si všichni slibovali hodně. Když ale vyšla, zažili mnozí hořké zklamání – aspekty, jako nízká kvalita RAW importu a exportu, rychlost a vysoké hardwarové nároky, všechny přispěly k celkově chladnému přijetí tohoto software. Adobe nedávno vypustila betaverzi nové aplikace zvané Lightroom, která se zaměřuje prakticky na to samé, co Aperture… Recenze Aperture se dočkáte příští týden přímo od fotografa Romana Sejkota, dnes se podíváme na řešení společnosti Adobe.
Dnešní situace okolo Aperture je prakticky stejná, jako když Apple před lety uvedl první verzi FinalCutu. V obou případech totiž onen rádoby „profesionální“ program obsahoval celou řadu nedodělků, chyb a špatně optimalizovaných nástrojů, které jeho použití činily přinejmenším… komplikovaným. My dnes už samozřejmě víme, že u FinalCutu se firmě Apple podařilo nedostatky s postupem času odstranit a vytlačit ze své platformy ostatní nástroje podobného druhu, zejména Adobe Premiere.
Společnost Adobe ale rozhodně nezaměstnává samé saláty a podruhé už nehodlá svou kůži dát lacino – Aperture má před sebou daleko těžší souboj, než kdysi její filmařský bratranec. Jméno tajného trumfu Adobe zní Lightroom.
Na Macu jako doma
Je zřejmé, že bitva o srdce a peněženky profesionálních fotografů se bude odehrávat především na platformě Macintosh. Adobe to ví a první veřejná beta Lightroom byla tedy uvolněna exkluzivně pro Mac OS X. Ačkoliv Apple má na svém domácím hřišti pochopitenou výhodu, i bez nejrůznějších vychytávek v podobě Core Image a Core Video, se Adobe podařilo napsat velmi elegantní a rychlý program, chovající se jako každá slušná Cocoa aplikace.
Lightroom svým designem UI lehce připomíná nové iPhoto 6 a kdo někdy používal jakoukoliv podobnou aplikaci, bude zde jako doma. Všechno od snadného porovnávání jednotlivých fotek, až po indexované vyhledávání ve stylu Spotlight, je provedeno jednoduše a přehledně.
Celý interface je rozvržen do 4 částí, logicky rozdělených podle fází práce s fotografií. V první části, Library, si můžete jednotlivé fotky pohodlně prohlížet, řadit, popisovat a nejrůzněji srovnávat a i předběžně upravovat. Druhá fáze, zvaná Develop, vám umožní si s fotografií důkladně pohrát za pomoci celé řady užitečných nástrojů. No a konečně v posledních dvou fázích, Slideshow, respektive Print, si můžete již upravené fotografie prohlédnout nebo vytisknout.
Kompletní vyvolávací studio
Sada nástrojů, které jsou vám dostupné při editaci vašich fotografií, je na nekompletní betaverzi jednoduše úctyhodná. Chybí sice některé neobvyklejší efekty (které můžete, konec konců, aplikovat po exportu ve Photoshopu), ale na druhou stranu jsem z nepochopitelného důvodu u podobné aplikace ještě neviděl možnost, namíchat si detailně poměr kanálů u černobílé fotografie – a že to vypadá o hodně lépe, než prostá desaturace.
K dispozici jsou samozřejmě základní křivky, jas, kontrast, teplota a jim podobná nastavení způsobu interpretace RAW obrázku. Kromě nich si můžete pohrát napříkad se srovnáním světlosti jednotlivých částí obrázku, posouvat odstín v jednotlivých kanálech a všemožně fotografii upravovat až do míry, kdy by ji vlastní foťák nepoznal. To vše pochopitelně bezztrátově (všechny provedené úpravy lze kdykoliv vrátit).
Kvalita RAW
Vytvořit kvalitní technologii, schopnou práce s obrázky, uloženými v některém z celé řady existujících RAW formátů, je skutečně titánský úkol. Mnozí se o to pokusili a bídně selhali. Jiní zase nedokázali zajistit dostatečnou kvalitu převodu, aby byl jejich nástroj profesionálně použitelný. Adobe ovšem už nějakou dobu ovšem RAW importerem disponuje (vidět v akci jste ho mohli například ve Photoshopu CS2).
Ač není ani zdaleka perfektní, jeho přednosti jsou neodiskutovatelné a, co je nejdůležitější, kvalitou převody subjektivně o několik řádů předčí výstup konkurenčního Aperture. Pokud pochybujete, nahlédněte například sem. Ano, ten spodní obrázek doopravdy vyšel z programu za bezmála $500…
Systémové nároky
Dalším bodem, kde Lightroom (mimochodem částečně založené na technologii Flash) celkem nečekaně exceluje, jsou hardwarové nároky – program totiž vyžaduje pouze G4 procesor, 512 MB paměti a Mac OS X 10.4. Nejen že narozdíl od nejmenované konkurenční aplikace poběží na vašem PowerBooku, ale dokonce poběží i na 3 roky starém Titanium PowerBooku nebo na low-endovém iBooku! A ačkoli se jedná teprve o první betaverzi, už teď je možné říct, že tak bude činit příjemně svižně.
Závěrem
Nuže, co víc ještě říci? Adobe Lightroom se jeví jako velmi nadějná aplikace, která už dnes v mnoha ohledech suveréně překoná svou prakticky jedinou konkurenci, v podobě Apple Aperture. Programátoři Adobe mají přístup k rozsáhlému repertoáru působivých a především velmi výkonných technologií rovnou dvou společností, zaměřených na grafický software (Adobe a Macromedia). A jak jsme právě demonstrovali, jsou schopni z těchto technologií v poměrně krátké době namíchat efektivní i efektní aplikaci, která snadno překoná leckterý program, který konkurence vyvíjí roky.
Otázkou samozřejmě zůstává, jakým směrem se bude vývoj nadále vyvíjet a jak rychle se Apple podaří dostat svou nabídku na skutečně profesionální úroveň. Jedno je ale jisté – narozdíl od filmařského průmyslu, kde je Apple autorita a Adobe outsiderem, panuje v oblasti grafického software situace takřka opačná. Je tedy dost možné, že Aperture bude proti Lightroom vést podobně ztracenou bitvu, jako Gimp proti Photoshopu… Inu, nechme se překvapit. Až vyjde další významná verze Lightroom, budeme vás informovat.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Co se chystá na MacWorld 2006?
- Macworld 2006 - máme se na co těšit?
- Macworld 2006: Hlučno před bouří
- Steve Jobs keynote on-line
- Macworld 2006: Keynote Steva Jobse - první část, hudební a softwarové novinky - iLife 06 a iPod s rádiem
- Keynote Steva Jobse - druhá část, hardwarové novinky - rok 2006 ve znamení Intel Inside!
- Macworld 2006: MacBook Pro - povedený a výkonný Intel notebook od Apple
- Macworld 2006: Intel iMac aneb iMac se předávkoval steroidy!
- Macworld 2006: iLife06 představuje iPhoto 6.0 - Speedy Gonzales
- Macworld 2006: iPod s rádiem a dálkovým ovladačem
- Macworld 2006: iWeb - spojení iLife aplikací s internetem
- Macworld 2006: Keynote - nový rozměr prezentace
- Apple na cestě od ovocnářské firmy do budoucnosti
- Macworld 2006: Beta Adobe Lightroom
- Macworld 2006: Příslušenství k iPodům od Applu
- Macworld 2006: Vzpomínky na Ameriku - Apple a Cupertino
Tématické zařazení: