Palm Desktop 4 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Palm Desktop 4

27. března 2002, 00.00 | Palm uvedl novou verzi aplikace pro správu obsahu kapesních počítačů, založených na Palm OS. Jaké jsou změny a novinky, kromě podpory Mac OS X?

Pokud potřebujete mít svou "digitální paměť" stále sebou, ale bez nutnosti nosit sebou počítač, pravděpodobně jste si vybrali některý z PDA, které jsou na trhu a podporují Maca. V daném okamžiku to znamená především stroje postavené na bázi operačního systému Palm OS, tedy buď přímo od firmy Palm, nebo klony jako je Handspring či Sony. Psion už trh s PDA opustil a Pocket PC není to pravé ořechové pro Maca.

Uživatele proto určitě potěšilo, že vývoj podpory se nezastavil a Palm uvedl Palm Desktop 4.0, aplikaci pro stolní počítač, která umožňuje využívat některé zabudované funkce Palmu a především zajišťuje synchronizaci obsahu Palmu a stolního počítače. Mimochodem, ano, verze 3.0 byla přeskočená, poslední verze pro Maca je označovaná jako 2.6.x. Významnou novinkou je především podpora Mac OS X a dále několik drobnějších novinek - podpora formátů Vcard a Vcal či lepší zabezpečení privátních položek. Vzhledem k tomu, že nejdůležitější změnou je právě podpora Mac OS X, podívali jsme se, jaké novinky nás v tomto směru čekají.

Palm na svých stránkách uvádí jako podporované pouze své vlastní PDA, vyzkoušeli jsme však v praxi, že Handspring Visor funguje s novou verzí bez jakýchkoliv úprav bezproblémově.

Instalační soubor je pro obě verze Mac OS stejný, výsledná instalace je však poměrně odlišná - pokud chcete používat Palma pod oběma systémy naráz, prostudujte si informace u Palmu na webu, jak sdílet data mezi oběma platformami.

Trošku náročnější byla instalace - nová verze se snaží smazat starý Palm Desktop, což se při naší instalaci pod OS X vždy "kouslo". Nakonec pomohlo ruční smazání obsahu příslušné staré složky KROMĚ složky Users - z té bude potřeba importovat vaše data do nové aplikace. Po instalaci se počítač restartuje. Po následném spuštění se importují vaše zvolená data - stávající data zůstanou nedotčená, pouze bude složka přejmenovaná, pokud budete chtít data opět použít, je potřeba původní složku přejmenovat zpět na "Users". Doporučujeme vám před pokusy buď celou složku zálohovat na externí médium, nebo zaarchivovat.

Po načtení dat ze starého profilu jsme se ocitli v prostředí, které je velmi podobné minulé verzi Palm Desktopu - což není nic jiného, než vylepšený Claris Organizer blahé paměti. Palm lze synchronizovat i s jinými programy, než je Palm Desktop, je k tomu však potřeba conduit, tedy převodník, který konvertuje data z Palma do formátu vhodného pro danou aplikace a obráceně. Pro Mac OS X zatím žádný conduit například pro Entourage není.

Zajímalo nás, jak si aplikace rozumí s češtinou - zhruba na stejné úrovni jako předchozí verze, tedy v seznamech se vše zobrazuje korektně, horší to je při zadávání či zobrazování detailů. Aqua rozhraní aplikaci sluší, má pěkné nové ikonky a dokáže pracovat s formáty záznamů Vcard (vizitky) a Vcal (kalendářové záznamy) - zvládá jak import tak export. Snadno tak lze exportovat kontakty do iPoda.

Velmi nás zajímalo, jaké změny nás čekají u HotSyncu, tedy technologie, které zajišťuje synchronizaci obsahu Palma a počítače - nejen dat, které obsahuje Palm Desktop (kalendář, adresář, poznámky, úkoly), ale libovolných dalších dat, které se rozhodneme prostřednictvím příslušného modulu - conduitu - synchronizovat. Lehce nás mátlo označování nových verzí conduitů jako verzí pro Mac OS X, proto jsme provedli instalaci na oba systémy.

Podle našich testů (Palm v tomto směru poměrně dost solidně mlží, resp. poskytuje minimum informací) je HotSync pro Mac OS X nekompatibilní s předchozími verzemi conduitů, je tedy potřeba si obstarat od výrobce novou verzi. Pokud budete Palm Desktop 4, resp. HotSync Manager 3, který je jeho součástí, používat pod Mac OS 9, můžete podle našich testů používat OBOJE conduity - jak staré, pro starý Desktop, tak nové. Je však možné, že některé staré vám nebudou fungovat, nám se však po vložení do příslušné složky tvářily všechny conduity jako funkční.

Pochopitelně je zde další otázka, a to čeština. Palm na Macu důsledně dodržuje při konverzi dat kódování do MacRoman, takže se data s diakritikou přenesou špatně (obdobné problémy mají některé západoevropské národy). To platilo u předchozí verze a platí to bohužel stále. Některé conduity od nezávislých vývojářů se mohou chovat korektně, ale občas narazíte na stejný problém (Now Contacts). Řešením u staré verze byly upravené konduity pro Desktop, které nic nepřekódovávaly, stejné řešení bude nutné zvolit i u nové verze, pokud nepoužíváte data v Palmu ve verzi bez diakritiky. Bohužel, upravenou verzi conduitů pro Mac OS X jsme zatím nikde nenašli - finální verze Palm Desktopu je však teprve dva dny stará. Pokud budete používat Palm Desktop 4 pod Mac OS 9 (vyžaduje 9.2), můžete podle všeho bez problémů používat konduity ze staré verze Palm Desktopu (ovšem podle mého názoru pod OS 9 ani není mnoho důvodů, proč přecházet na novou verzi.)

Zajímalo nás, jak si Palm poradil s "Palm Instant" menu, které zpřístupňuje informace uložené v Palm Desktopu kdykoliv a odkudkoliv prostřednictvím položky v menu. V Mac OS 9 je situace stejná jako byla (ikonka nahoře v menu, dostupná kdykoliv), v Mac OS X se však Palm "vytáhnul" a přesunul toto menu do Docku, kde je pod ikonou Palm Desktopu - čímž pádem je dostupné, POUZE pokud je Palm Desktop spuštěný. Kouzlo Palm Instantu však spočívalo v tom, že kvůli jednomu telefonnímu číslu nebo přehledu úkolů či schůzek na dnešní den nebylo nutné mít spuštěný celý Desktop. Možná Palm někdy zvolí jiné řešení, zatím však máme smůlu

Palm Desktop 4 pro Mac OS X a Mac OS 9 je již dostupný ve finální verzi, nyní bude potřeba si počkat na vývojáře, až uvedou nové verze svých konduitů. Rozvoj funkcí Palm Desktopu pro Maca je zatím stejně pomalý, jako rozvoj funkcí samotného Palm OS. Palm Desktop 4 není žádná bomba, ale zdá se, že funguje poměrně rozumně - kromě problémů s češtinou. Kdyby Palm v příští verzi alespoň přestal ignorovat uživatele z "nestandardních" zemí (což je například i Japonsko), bylo by to poměrně záslužné.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: