Základní příkazy pro skripty - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Základní příkazy pro skripty

27. června 2002, 00.00 | Samozřejmě, že ve skriptech můžeme používat všechny příkazy shellu; existuje však několik speciálních příkazů, jež se mimo skripty používají jen výjimečně. Na ně se dnes a v několika dalších dílech podíváme podrobněj

Samozřejmě, že ve skriptech můžeme používat všechny příkazy shellu; existuje však několik speciálních příkazů, jež se mimo skripty používají jen výjimečně. Na ně se dnes a v několika dalších dílech podíváme podrobněji.

Je vhodné se také znovu zmínit o rozdílech mezi různými shelly: podobně, jako tomu bylo třeba u proměnných, i "skriptové příkazy" se v různých shellech v drobnostech trochu liší. Stejně jako dříve, i tentokrát se soustředíme na variantu, již podporuje shell zsh.

Co je to seznam a návratová hodnota

S návratovou hodnotou ("exit status") jsme se už v našem seriálu setkali: každý příkaz vrací nějaké číslo; ve většině případů platí obecné pravidlo "nula: vše v pořádku". Návratovou hodnotu připomínáme proto, že právě ve skriptech ji využíváme nejčastěji.

Pojem seznam ("list") budeme používat pro skupinu příkazů, navzájem oddělených středníky či dalšími speciálními znaky shellu (my už známe && nebo || pro vzájemně podmíněné volání příkazů i & pro spuštění příkazu v samostatném procesu, aniž bychom čekali na jeho ukončení). Seznam obvykle musí být středníkem (nebo znakem &) také ukončen.

Všechny možnosti můžeme v seznamu podle potřeby vzájemně kombinovat — tak třeba v seznamu

 a && b ; c & d & f ; g ;

se nejprve provede příkaz a, a byl-li úspěšný, provede se i b (&&). Potom se spustí c; na jeho ukončení se nečeká (&) a ihned se spustí //d. Ani na jeho ukončení se nečeká, a hned se spustí f. Po jeho skončení se spustí g.

Seznam jako celek má také návratovou hodnotu — je to jednoduše hodnota naposledy provedeného příkazu. Příkazy, spuštěné v samostatných procesech (ukončené znakem '&') mají návratovou hodnotu 0. Chceme-li se seznamem pracovat jako s celkem (např. proto, abychom jej mohli spojit pomocí && s jiným příkazem či seznamem), můžeme jej uzavřít do závorek.

Základní příkazy

Mezi "speciální skriptové příkazy" patří především příkazy pro řízení běhu skriptu; programátoři jejich ekvivalenty dobře znají z vyšších jazyků: if, case, while, until a for; k nim ještě patří speciální příkaz cyklu repeat. My si je postupně ukážeme v následujících dílech.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: