Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Multimedia
Pojďme si hrát... s GarageBandem! (19)
1. září 2005, 00.00 | Máte rádi muziku, ale vždycky jste se báli něco si s ní začít? Žár trvá - a smyčkománie trvá! Kakaxa našel pro Dubeckého další smyčky, které už ale neslouží jen jako rytmický doprovod - tyto budou měnit atmosféru a dynamicky odlišovat jednotlivé části skladby.
Dubiho tutorial 7 - Smyčkománie trvá!
Posledně Kakaxa s Dubeckým opravili rytmické nepřesnosti základu (kytara + zpěv) - nedalo se to prostě poslouchat... Využili k tomu především báječnou GB vymoženost Enhance timing. Co už bylo opravdu nad možnosti automatiky, sestříhali ručně. Dnes budou oba umělci přidávat další smyčky a strategicky je vypínat a zapínat na určitých místech. Při té příležitosti se také dozvíte některá sladká tajemství o tlačítkách. O mašinkách příště.
Tak a nebo naopak?
Dubi: (zajíkavě) Pane učiteli, já, já jsem vám chtěl poděkovat, jak jste mi to minule spravil, já teď mám mnohem lepší výsledky, když to teď pustím té sleč...
Kakaxa: (důrazně, ale potěšeně) ...Ale Dubi, prosím tě, takovéhle scény si nech do jiného seriálu, ano? Do nějaké telenovely, tady to je serióózní tutorial, jde přece o techniku, o fakta!
Dubi: No jistě, ale k čemu ty fakta jsou? Přece to je hlavně návod, jak se dostat lidem pod kůži, vlézt té slečně do...
Kakaxa: ...Ale no...
Dubi: ...hlavy, jakou taktiku zvolit a tak, ne?
Kakaxa: (vydechne) Tedy to tvoje myšlení, Dubi, první signální, že, ale... Vlastně - máš pravdu. Když má někdo být dobrý aranžér, musí taky myslet na lidské cítění, na způsob, jakým posluchače okouzlit.
Kdo si myslí, že tam nacpe co nejvíc vynikajících nápadů a zvuků, kdo se soustředí na jednotlivé nástroje a ne na celek, kdo pustí najednou šest protirytmů a neuvědomí si, že posluchač neměl možnost (jako onen aranžér) slyšet každou smyčku zvlášť, kdo se nechá unést nekonečnými možnostmi počítače a neví, kdy skončit - ten u té tvé slečny dozajista pohoří.
Ono aranžovat skladbu (vizionářsky upře oči k obzoru), to je jako psát scénář k filmu. Existují tam pravidla, která obvykle fungují, každý profík se tím řídí, třeba jen podvědomě. Nicméně, jakmile začnu mluvit o nějakých pravidlech, vždycky si vzpomenu na okřídlenou větu pana Daniela Forró, kterou na svých seminářích s úsměvem zakončuje rady a návody: "Ale někdy právě naopak to může být to pravé..."
Dubi: To se mi líbí. Takže univerzální recept neexistuje?
Kakaxa: No, kdybych chtěl říct něco jako opravdu moudrého, řekl bych třeba (hlubokým hlasem): "Řiď se především citem a intuicí, ale pořád o tom znovu přemýšlej."
Dynamika skladby
Kakaxa: Takže když se podíváme na tvoji skladbu, hned je jasné, že by se dalo začít daleko strategičtěji. Všechno hraje od začátku najednou.
Dubi: Když si poslechnu každou stopu jednotlivě (ikonka sluchátek [S]), vyšlo mi, že Electric Guitar musí být od začátku, smyčka Cymbal by se mohla přidat od druhého taktu a Electric Beats od třetího.
Kakaxa: Tak jo. Teď ale přijde takový technický chyták - chytnu tu smyčku za levý spodní okraj a zkrátím ji na začátek třetího taktu...
Dubi: Né, to takhle nejde. To se vlastně celý rozpadne, protože pak to není dvoutaktová, ale jen - no, co to je - snad osminová smyčka. To se musí smyčka né krátit, ale vzít a přesunout na třetí takt.
Kakaxa: Dobrá. Přesuneme i druhou smyčku - a hned je ten začátek působivější.
Nicméně - pro mě to jde pořád všechno ještě moc rychle. Já totiž mám těch smyček z Tune-Up Mini vybráno daleko víc, a vůbec mám s tou tvojí skladbou da-le-ko-sáhlé plány.
Dubi: Ánooo, vy-lep-šuj-te, pro-sím!
Kakaxa: Takže já to celé posunu o dva takty dozadu (doprava, ke konci). Označím si klepnutím s podrženou klávesou [shift] všechny regiony kromě Eletric Guitar.
Tip: Začněte klepnutím na záhlaví stopy Demo, tak se najednou označí všechny regiony, které na ní jsou.
Dubi: A neměla by ta stopa Cymbal začínat už na třetím taktu? Takhle mi to připadá nějak nepřirozené.
Kakaxa: Ano, Dubi, (slavnostně) - právě jsi intuitivně objevil jedno ze základních pravidel, která většinou fungují: všechny změny v hudbě znějí příjemně po sudých opakováních. Po 2, 4, 8, 16 atd. taktech. Ale nezapomeň: "Někdy právě naopak..."
Dubi: "...to může být to pravé", já vím. Tak já to s dovolením přesunu.
Kakaxa: Teď je na řadě basa. Když jsem ji hledal, nechal jsem si skladbu puštěnou a k tomu střídal smyčky pod tlačítkem Bass.
Dubi: A označoval jste si Fav?
Kakaxa: No jasně. Proto teď svou smyčku jednoduše najdu. Jmenuje se Robot Bass 3 a rozhodl jsem se ji vložit až na 17. takt.
Dubi: Až takhle pozdě?
Kakaxa: Až tak. Budeme posluchače napínat a skladbu postupně rozvíjet. Zvýrazníme tam ten tvůj jakoby refrén. Víš, čím míň se toho děje v samotné melodii a harmonii, tím víc je nutné zaměřit se na aranž.
Dubi: Jo tak...
Kakaxa: Natáhnu ji až do konce. A teď sleduj, co provedu s dalšími dvěma smyčkami, tyhle zvuky, ty to úplně rozsvítěj! První smyčka se jmenuje Strings Riff 1a najdete ji pod tlačítkem Strings, druhá Crystal Melody 1 je pod tlačítkem Mallets. Zprvu se budou střídat a na konci se spojí v jednu velkou nádheru.
Takže Strings dám na 21. takt, pak na 29. taktu je vystřídá Crystal. Tu necháme 4 takty běžet a pak dáme pauzu. Strings pak znovu začnou na 37. (poběží až do konce), ale tentokrát už společně s nimi bude další 4 takty Crystal. Tu pak nasadíme ještě na závěr od 49. taktu.
Dubi: Jste se rozohnil, že se to dá těžko sledovat. Jen bych vás doplnil, že smyčku zkopírujete tažením s přidrženou klávesou [alt]. Ale zní to teď moc pěkně, jsem úplně dojatej.
Tady je ke stažení ještě kompletní skladba v GB souboru (12MB).
___________________________________________________
Nahrajte si svoji vlastní skladbu! Pokračujte s Dubeckým, třeba to dokážete lépe než on! Na konci tutorialu vaše skladby v redakci zhodnotíme a ten nejlepší z vás pak může strávit den v profesionálním nahrávacím studiu 3bees (bez dalších podmínek) zcela zdarma!
Pokyny pro export skladby:
- Z GB skladbu pošlete
do iTunes: File > Export to iTunes
- v iTunes nastavte předvolby: Preference–Importing-AAC-custom-128kbps
stereo
- skladbu zkomprimujte: označte ji,
zvolte Advanced > Convert Selection
to AAC
- zobrazte si ji ve Finderu: označte
zkonvertovanou skladbu a zvolte File > Show
Song File
- z Finderu ji přetáhněte na ikonu
Mailu (či jak jste zvyklí) a pošlete
ji na
Příště: Dubiho tutorial 8 - Mistrovství v aranžování
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (1)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (2)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (3)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (4)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (5)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (6)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (7)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (8)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (9)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (10)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (11)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (12)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (13)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (14)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (15)
- Pojďme si hrát...s GarageBandem! (16)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (17)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (18)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (19)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (20)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (21)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (22)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (23)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (24)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (25)