Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Multimedia
Pojďme si hrát... s GarageBandem! (9)
28. července 2004, 00.00 | Máte rádi muziku, ale vždycky jste se báli něco si s ní začít? Ano, Dubecký, já vím, že ty se ničeho nebojíš, ty se ani ničeho neštítíš, zvlášť když se jedná o tahání Kočky za ocas. Naštěstí je naše MIDI-Kočka pružná jak medvídci od Kolína a všechno to přelaďování, modulování a prodlužování vydrží. Dnes ale budeme na Kočku hodní, podíváme se jí na ocas a naučíme se poznat, kde spočinout. Čemu zase nerozumíte...?!
Budeme na Kočku hodní
(V textu psaném kurzívou naleznete některé zpřesňující a detailní informace, tipy, rady a zajímavosti.)
Ruční doplnění a oprava not
Podívejme se teď Kočce na ocas:
Ano, máte pravdu, pan učitel to v tomto případě trochu odbyl (to vás vždycky potěší, parchanti...) a píseň není úplně celá. S tím se už musíte smířit, my teď alespoň opravíme konec, aby končil nějak hudebně logicky. Prostě aby tu chybu nikdo nepoznal.
(Normálně by měl být můj 5. + 6. takt stejný, jako 7. + 8. Vlastně bychom mohli celý 7. tak smazat a na jeho místo zkopírovat 5. atd. To by šlo, při tažení byste podrželi [alt] a noty by skočily na mřížku. Já vám ale chci předvést něco jiného.)
Nejprve ručně zarovnám první notu A na 7. taktu, pak druhou A, kterou uchopením konce noty natáhnu zhruba jako je to v taktu 5. Jak brzo zjistíte, i konec noty vám ale skáče na mřížku, což není úplně nejvhodnější, tak by mohl hrát leda stroj. Takže si mřížku vypneme povelem Control > Snap to Grid [apple-G].
Nyní s [altem] chytněte dlouhou notu G ze 6. taktu a přetáhnete ji do taktu 8. Ale ouvej! - Ono to nějak nejde! V GB můžou MIDI noty přebývat jenom v MIDI regionu, mimo něj máte smůlu.
Takže nejprve je nutné region natáhnout, to lze udělat v hlavním okně chycením za pravý spodní okraj.
A já mezitím zkopírovanou notu "g" smazal, protože teď vás naučím bezvadnou věc: vezmeme si tužku a tu notu si jednoduše nakreslíme! Jediné, co je pro to nezbytné je podržet si klávesu [apple] a hned se vám objeví tužtička. Dubecký, pamatuješ si to? Je to důležité: jablko = tužtička. Opakuj to po mě! Jablko = tužtička, správně.
GB nám z neznámého důvodu nedovolí nakreslit delší notu, než osminku. To snad programátoři nechtěli... Přece, Steve... Ale vy už jste šikulové a notu si umíte prodloužit.
Když si to teď ale přehrajete, tak tahle vaše dokreslená nota je nějaká nedomrlá. Čím to je? Výchozím nastavením Velocity pro kreslené noty, která je 64, tedy polovina plného rozsahu. Tedy Steve, to také není zrovna praktické, nástroje zní při téhle citlivosti příliš tupě, většinou se používá min. 80 a víc.
A my jsme si posledně s citlivostí zahrání jednotlivých not řádně pohráli - a spíš jsme přidávali. Takže teď si označenou a prodlouženou notu ještě musíme donastavit táhlem Velocity. To už ale všichni umíte.
(GB stupně Velocity zobrazuje také mírou sytosti not)
Hudební zakončení
Když si teď Kočku pustíte, nezní to špatně, jen ten konec nezní tak úplně jako konec. To proto, že poslední nota je tón G, tedy kvinta, zatímco my bychom potřebovali tzv. tóniku, základní tón skladby, od kterého se všechno odvíjí. Je to tón, který je ve skladbě úplně nejlehčí si zazpívat. Zkuste to, padne vám tam sám. Udělejte jenom: "Ááá", jako když chcete skončit. Často je to ten samý, kterým jste začínali, jako v tomto Kočičím případě, ale spoléhat na to nemůžete.
(Když chcete naopak "zazpívat" otázku, tak většina lidí zvolí kvartu. Zkuste si to - jsme-li v tónině C, tak to bude tón F. A když si pustíme fantazii na špacír, tak z toho lze dovodit, jak někteří lidé mluví falešně...)
Podržte si tóniku v hlavě a přetáhněte notu G dolů, nebo nahoru (teď je možná lepší zase si mřížku zapnout). Poslouchejte přitom, kdy přestanete cítit z tónu napětí a kdy konečně dojte k uvolnění a spočinutí. Tak už?
No - vidím, že vám padají hlavičky, tak my tady pro dnešek také spočineme...
P.S. - Kdo spočinul na notě C (každá nota C je na klávesnici popsaná), ať už nahoře či dole, ten udělal první zkoušku z hudební nauky - a může si dát dvakrát moučník!
Příště: Kontinuální kontrolery
A kdo má zájem, tak za mnou můžete přijet v pátek 30. července na 30. ročník Letní filmové školy do Uherského Hradiště! Můžete si tam zdarma natočit film a užít si můj seminář o GarageBandu...!
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (1)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (2)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (3)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (4)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (5)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (6)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (7)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (8)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (9)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (10)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (11)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (12)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (13)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (14)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (15)
- Pojďme si hrát...s GarageBandem! (16)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (17)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (18)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (19)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (20)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (21)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (22)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (23)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (24)
- Pojďme si hrát... s GarageBandem! (25)