Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Apple iPhoto 11 - 1. Import
iPhoto 11
6. ledna 2011, 00.00 | Zaujala vás nová verze balíku iLife 11? Chcete se s ní naučit efektivně pracovat? Dneškem startujeme sérii návodů, s jejichž pomocí bez problémů ovládnete tři základní pilíře balíku - iPhoto, iMovie a GarageBand. Seriál je primárně určený začátečníkům, ale zabývá se také novinkami poslední verze, takže se může přiučit i zkušený uživatel.
Série návodů pro práci s iLife 11 nechce suplovat plnohodnotnou příručku. Doposud nepoznamenanému čtenáři však pomůže aplikovat jednotlivé kroky v praxi. Zvláštní zřetel věnujeme také novinkám verze 11.
Rozdíly v ovládání mezi starší a novou verzí nejsou tak markantní. Odmyslíme-li si doplnění několika funkcí, jde především o obměnu uživatelského prostředí – rozmístění ovládacích panelů, tlačítek či jejich design.
Import fotografií
Po připojení jakéhokoliv zařízení, které v sobě nese obrázkové soubory (kamera, fotoaparát, mobil atd.), se mohou dít následující věci:
- spustí se aplikace iPhoto
- spustí se aplikace Image Capture
- systém nespustí sám od sebe žádnou aplikaci
Chování určíte v základním nastavení aplikace iPhoto, jakmile pod volbou Connecting camera opens vyberete jednu z uvedených tří možností. Proti automatické volbě iPhoto mluví fakt, že jakmile fotoaparát obsahuje příliš velké množství snímků, načtení aplikace v porovnání s programem Image Capture v rychlosti zaostává.
Budete-li nyní mít před sebou jen program iPhoto, všimněte si, že hlavní okno patří obsahu připojeného zařízení (jeho název je v postranním panelu pod kategorií Devices).
Nová verze přesunula ovládání importu fotografií zcela nahoru do vnitřního okna programu.
Které fotografie se budou importovat
Kromě názvu zařízení a časového rozpětí, v němž jednotlivé fotografie vznikaly, uvidíte také informaci o počtu snímků. Fotoaparát může obsahovat fotek, které jste už dříve do aplikace nahráli. Místo toho, abyste ručně označili ty, jež se budou importovat (a následně klepli na tlačítko Import Selected), popřípadě dali možnost Import All a poté se nechávali upozorňovat od aplikace na výskyt duplikátů, využijte volby v dolním panelu. Zaškrtněte Hide Photos Already Imported. Nyní obsahuje okno pouze nové, doposud neuložené, fotografie. Pak už tedy s klidem klepněte na Import All.
Určujeme a třídíme události
V knihovně (Library) aplikace najdete základní rozdělení fotografií do čtyř skupin, přičemž hned ta první třídí snímky podle událostí (Events). Program je schopen snímky rozdělit sám, na základě doby jejich pořízení. Při zapojení zařízení k iPhoto jsou na výběr tyto varianty:
- nebudete dělat nic a pouze klepnete na tlačítko Import All – v takovém případě se nahrané fotografie uloží do jedné události, nepojmenované, označené časovým rozpětím vzniku snímků
- do textového pole Event Name vepíšete název události, ke které se fotografie vztahují a poté je importujete
- v dolním panelu zaškrtnete volbu Split Events, čímž docílíte toho, aby aplikace po importu fotografie rozdělila do několika(nepojmenovaných) událostí podle jejich data.
Dvě užitečné volby poskytuje spodní panel v okně aplikace při importu fotografií.
Jestliže chcete fotografie umístěné v jedné události rozdělit poději, nic v tom nebrání. Nejjednodušší je událost označit a v hlavním řádku nabídek vybrat Events/Autosplit Selected Events. iPhoto použije opět stejný klíč k automatickému roztřídění a vytvoření nových událostí, jako při importu – tzn. čas.
V případě, že nechcete nechat všechnu práci na programu a hodláte vybrat z události ručně ty fotografie, které se z ní vyjmou a utvoří událost novou, zvolte tento postup:
- otevřete prohlížení fotografií ve vybrané události.
- llepnutím označíte fotografie, které se stanou součástí nové události (je nutné držet tlačítko Cmd).
- v řádku nabídek vyberete Events a poté příkaz Create Event, popř. Split Events.
Označení události symbolizuje tento řádek – objevuje se v okně aplikace proto, aby i přehledně jednotlivé události od sebe odděloval.
Možnost ručně fotografie odebírat z událostí a přidělovat je k jiným (funguje pochopitelně i obyčejné Cut/Paste) vede k větší nezávislosti na datu pořízení a tedy k roztřídění knihovny fotografií podle vlastních představ.
Co se děje po importu
Jakmile dáte povel k importování vybraných/všech fotografií z připojeného zařízení do aplikace iPhoto, spoustí se nahrávání. Pokud jsou součástí videosoubory (ano, videa, která pořídíte iPhonem zde také lze nahrávat a třídit) musíte počítat s delší dobou přenosu. Ten můžete v jeho průběhu i zastavit tlačítkem Stop Import.
Nové iPhoto si pohrálo s redesignem – a to i informace o probíhajícím přenosu snímků ze zařízení do programu.
Po dokončení přenosu se objeví dialogové okno s dotazem, zda má iPhoto přenesené fotografie ze zařízení odstranit nebo je v něm nechat. Jinou možnost, jak fotografie ze zařízení v iPhoto smazat, nemáme (zatímco v Image Capture ano).
Poté už okno aplikace zobrazí záložku Last Import. V pravém horním rohu najdete informaci o počtu posledně importovaných souborů a pokud jste před tím zaškrtli volbu Split Events, bude okno rozděleno do jednotlivých událostí. Nastává ideální chvíle si je pojmenovat, aby jejich název netvořilo pouze datum vytvoření fotografií. Proto se hned příště podíváme na různé způsoby třídění našich snímků.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Apple iPhoto 11 - 1. Import
- iPhoto 11 - 2. Třídění
- iPhoto 11 - 3. Prohlížení
- iPhoto 11 - 4. Úprava a sdílení fotografií
Tématické zařazení:
» Rubriky » Tipy a Triky