iPhoto 11 - 2. Třídění - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

iPhoto 11 - 2. Třídění

iPhoto 11

14. ledna 2011, 01.00 | Pro základní roztřídění fotografií slouží knihovna a její čtyři záložky Events, Photos, Faces a Places.

Rozdíly mezi záložkami Photos a Events nejsou tak znatelné. Na první pohled snad jen v tom, že zatímco události aplikace zobrazuje v mřížce (Grid) a jedno okno náhledu představuje jednu událost, fotografie pod záložkou Photos jsou vidět všechny, a to jednotlivě pod sebou, přičemž jsou rozděleny řádky s názvy událostí.

Další rozdíly ale vyvstanou po chvíli zkoumání.

  • snímky ve Photos lze řadit podle data/klíčových slov/názvu/hodnocení
  • události v Events lze řadit pouze podle názvu a data, nicméně také ručně
  • zatímco události jako takové nelze hodnotit a přiřazovat k nim klíčová slova a ani vlaječku, vše toto u jednotlivých fotografiích v zobrazení pod záložkou Photos udělat můžeme

Při zobrazení snímků v záložce Photos můžeme pracovat s fotografiemi velmi snadno – po vyvolání nabídky se zobrazí základní úkony a funkce.

Pokud by nám jednotlivé dělící řádky s názvy událostí (v zobrazení Photos) překážela, lze jejich zobrazování zrušit. Naopak můžeme přidat, abychom u snímků viděli klíčová slova, počet hvězdiček (hodnocení). Toto vše nastavujeme, když v řádku nabídek vybereme View a poté jednotlivé možnosti.

Když by nás zajímalo, z jaké události patřičná fotografie je, stačí na ni klepnout, vyvolat nabídku a poté příkaz Show Event. Okno aplikace se přepne do zobrazení záložky Events a ukáže obsah konkrétní události.

Události, které v záložce Events, jsou zobrazeny vždy jedním rámečkem. Jakmile kurzorem přejíždíme zprava doleva (nebo naopak) v rámci rámečku, prohlížíme obsah události – tedy jednotlivé snímky. Nicméně pokud kurzorem na náhledu nejsme, vidíme tzv. klíčovou fotografii události. A tu lze měnit – určit si ručně takovou, která bude pro událost dostatečně reprezentativní. Stačí, když otevřeme událost, označíme fotografii, která se má stát klíčovou, vyvoláme nabídku pomocí malé šipky v pravém dolním rohu a klepneme na příkaz Make Key Photo.

Třídění podle osob

V předcházející verzi přidalo iPhoto důležitou funkci – detekování obličeje na fotografii. V knihovně se proto nachází i záložka Faces (v postranním sloupci je třetí v pořadí). Ačkoliv jde o schopnost automatického vyhledávání tváře v obsahu knihovny, pochopitelně to musíme být my jako první, kdo určí jména osob a přidělí k nim jejich tváře.

  • Jakmile jsme otevřeli zobrazení záložky Faces, objeví se ve spodním řádku nástrojů tlačítko Find Faces.
  • Klepneme na tlačítko Find Faces a aplikace zobrazí v okně tři okna – detaily na tváře osob, které našla mezi fotografiemi. Pod každou je cedulka Unnamed, do ní vepíšeme jméno osoby, k níž tvář patří. Díky integraci adresáře stačí začít psát počáteční písmena a zapracuje našeptávač jmen.
  • Pokračovat můžete klepnutím na tlačítko Show More Faces, objeví se další detekované tváře. Samotné iPhoto může již navrhnout jméno osoby (musela být ale alespoň jednou označena), v cedulce se objeví dotaz, zda jde o tu a tu osobu. Buď potvrdíme nebo návrh zamítneme.

V první fázi stačí označit několik osob, jejich kartičky (se jménem a náhledem) se poté objeví utříděné v záložce Faces. Budeme-li chtít vyhledat další fotografie u konkrétní osoby, poklepeme na ni. Objeví se okno s doposud označenými fotografiemi a na spodu se objeví panel, který nás informuje o vyhledávání či vyhledání dalších možných snímků, na nichž se daná osoba nachází.

Aplikace sama vyhledá další návrhy, uvede počet snímků a nabídne možnost návrhy projít.

Abychom zkontrolovali návrhy aplikace, klepneme na tlačítko Confirm Additonal Faces. Poté již prohlížíme detekované tváře a klepnutím potvrzujeme, zda patří dané osobě. Aby aplikace byla schopná co nejpřesnějších návrhů, nestačí pouze potvrdit fotky, které k osobě patří. Je dobré poklepáním daný návrh vyvrátit (a snaž se tak eliminovat možnost, že se cizí tvář znovu objeví v návrzích pro tuto danou osobu).

Návrhy se zpřesňují postupně – čím více budeme mít označených tváří (osob) a čím více k nim bude přiřazených fotografií, tím méně se budeme divit. Ano divit, neboť zkraje iPhoto dokáže navrhnout natolik odlišné tváře, až člověk pochybuje o schopnostech programu. Samozřejmě, že příčinou mohou být také neostrosti, profilové fotografie a špatné světelné podmínky. Osobně mě ale někdy až zaráží, že iPhoto je schopno navrhnout jako tvář třeba nějaký předmět, texturu koberce apod. Aby bylo roztřídění fotografií do Faces co nejlepší, budeme tomu muset věnovat hodně čas.

Přiřazovat k osobě její jméno lze i při prohlížení snímku.

Přiřadit jméno k vyfotografované osobě můžeme i tehdy, pokud prohlížíme fotografie a dáme zobrazit panel s informacemi. Postranní panel, který v nové verzi vypadá nepoměrně lépe a je také přehlednější, obsahuje totiž i kolonku Faces. Buď přímo do ní jméno vepíšeme (přepíšeme text unnamed), nebo jméno osoby napíšeme do cedulky u její tváře.

Třídídění podle místa

Aplikace pracuje s informacemi, které jednotlivé soubory s fotografiemi obsahují. A mezi informace patří i ty o místě, kde jsme snímky pořídili. Pochopitelně, že aby iPhoto dokázalo samo detekovat místo a ukázat jej na mapě pomocí špendlíku, musí být naše zařízení obdařeno GPS.

Postranní panel s informacemi obsahuje i malou mapu se špendlíkem, který označuje přesné místo (pohled můžeme přibližovat) fotografie

Jestliže ale máme i fotografie, které vznikly ve fotoaparátu či mobilu bez GPS, lze k nim informaci o poloze ručně přidat.

  • Označíme fotografii/fotografie.
  • Otevřeme panel informací (Cmd+I).
  • V okně s mapou, která je prázdná klepneme do textového pole Assign a Place a vepíšeme název města nebo přesnou adresu – našeptávač nám pomůže. Důležité je ale připojení k internetu, aby mohla aplikace komunikovat s Google Maps.
  • Kromě zadání adresy lze také posouvat se špendlíkem.

Do prázdného okna mapy vepíšeme název města, popřípadě přesnou adresu a díky integraci s Google Maps se místo vyhledá a označí.

Prohlížet místa, která jsme svými fotografiemi zaznamenali, můžeme tak, že klepnem na záložku Places. Zobrazí se mapa, přičemž lze přenínat mezi terénní, satelitní a hybridní. Mapu můžeme přibližovat a oddalovat, posouvat. Neuškodí také využít tlačítka k profiltrování výsledků. Tlačítka fungují na bázi rozevíracího seznamu a jde o specifikaci země, regionu/kraje, města a konkrétního místa.

V levém horním rohu se na zobrazení mapy nachází čtveřice tlačítek, díky nimž můžeme filtrovat výsledky zobrazování míst

Pokud klepneme na některý ze špendlíků, respektive v jeho popisku na šipku, objeví se okno a v něm ty fotografie, které s daným místem (špendlíkem) souvisejí. Při vyfiltrování si můžeme všimnout, že spodní řádek nástrojů obsahuje dvě tlačítka – Smart Album (o něm bude ještě řeč) a Show Photos. Aplikace nám tak nabízí velmi rychle a snadno vytvořit album, do něhož se budou automaticky řadit fotografie pořízené na daném (právě prohlíženém) místě, respektive pomocí druhého tlačítka možnost zobrazit všechny snímky, které s místem souvisejí.

Při prohlížení mapy, pokud dáme filtrovat snímky (podle země, regionu, města či místa), se v dolním řádku nástrojů objeví dvojice užitečných tlačítek.

Vytváříme alba – obyčejná i ta chytrá

V postranním panelu najdete položku Albums. Ta existují z toho důvodu, abychom mohli seřazovat fotografie do dalších skupin. Můžeme totiž chtít mít fotografie v jednotlivých událostech (třeba První den dovolené – cesta do Itálie, Druhý den dovolené – Řím, Třetí den dovolené – Benátky atp.), ale stejně tak bychom rádi dílčí události pod jednou střechou. V takovém případě vytvoříme album Dovolená v Itálii.

  • V řádku nabídek vyberte File a kurzorem najeďte na New.
  • Z možností vyberte Album.
  • V postranním panelu se objeví nová položka – zatím nepojmenované album. Vepíšeme tedy název.
  • Do alba přidáváme fotografie několika způsoby:
    • přetažením události/událostí na název alba
    • přetažením označené fotografie/fotografií na název alba
    • ještě dříve než existuje ono album, máme označené fotografie či události a dáme nové album vytvořit (pomůžeme si zkratkou Cmd+N) – vše označené se automaticky objeví v albu

Alb můžeme mít desítky a desítky, hodí se proto vytvořit si složky – File/ New/Folder. Můžeme mít speciální složky na alba z dovolených, z výletů, z domácnosti atp. Pokud budeme chtít album smazat, nemusíme se bát, že přijdeme i o fotografie, ty zůstanou v knihovně.

Tzv. dynamické/chytré album známe i z dalších aplikací v Mac OS X. V praxi to znamená, že nadefinujeme určitá kritéria chování, podle kterých pak aplikace bude sama s albem pracovat, naplňovat jej. Jeho založení je prakticky totožné jako u obyčejného alba, jen vybereme příkaz New Smart Album. V okně, které se poté objeví už nastavíme parametry. Může být jeden, můžou jich být desítky (nové vždy přidáme tlačítkem +). Dalo by se říci, že fantazii se meze nekladou, nadefinovat si tak můžete například album, které bude sdružovat fotografie, na nichž budete vy a vaše partnerka, které nebudou starší jak jeden rok a budou ohodnoceny plným počtem hvězdiček.

Klíčová slova, hodnocení a označení

Už víme, že k fotografii lze přiřadit osobu/osoby, místo. Pochopitelně ji lze nějak nazvat a v panelu informací pod údaje o vzniku fotografie připsat také vlastní komentář, popis snímku. Ať už z důvodu různého řazení, vyhledávání nebo automatického zaplňování dynamických alb, hodí se využít ještě další tři možnosti, kterak fotografii doplnit.

Mohou to být klíčová slova (keywoords) – zábava, práce, rodina, umělecká apod. Hodnocení pomocí hvězdiček je dostatečně srozumitelné – pomáhá nám následně se zorientovat v celé knihovně. A pokud vytvoříme dynamické album (Smart Album), které bude sdružovat ty nejpovedenější fotografie, nebudeme muset poté při prezentaci třeba před zbytkem rodiny jednotlivé diváky nudit a otravovat nepovedenými nebo průměrnými fotografiemi.

Jak klíčová slova, tak i hodnocení lze přidávat tak, že při prohlížení snímků v záložce Photos označíme fotografii/fotografie a v postranním panelu informací zadáme klíčová slova a klepnutím určíme počet hvězdiček. Hodnotit snímek můžeme, aniž by panel s informacemi byl zobrazen – vyvoláme nabídku pravého tlačíka (nebo klepneme na malou šipku v dolním pravém rohu u fotografie) a v ní navolíme počet hvězd.

Naopak v horním levém rohu se, jakmile na fotografii najedeme kurzorem, objeví šedá ikonka vlaječky. Jakmile na ni klepneme, zabarví se do oranžova. Díky tomu pak označené fotografie (třeba jde o naše top snímky) objeví v záložce Flagged.

Tento způsob hodnocení a doplňování snímků nám pak pomůže i při vyhledávání – pomocí lupy v poli Search totiž můžeme filtrovat výsledky vyhledávání třeba podle minimálního počtu hvězdiček, klíčových slov atd.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: