Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Linotype FontExplorer X
9. listopadu 2006, 00.00 | Další díly seriálu o písmech se chystám věnovat správcům písem. A abych si to odbyl hned na začátku, začnu tím, který osobně považuji za zdaleka nejlepší.
Těm z vás, kdo ho neznáte, představuji Linotype FontExplorerX (FEX).
Proč nejlepší?
Těch důvodů nacházím celou řadu:
- přehledné a jednoznačné rozhraní aplikace, inspirované iTunes
- rozsáhlé možnosti kategorizace písem
- zobrazování písem s potenciálními problémy
- možnost přidávání vlastních komentářů k písmům, visaček
- v neposlední řadě také cena - program je zadarmo
- podpora pro Growl
Instalace
Po stažení programu ze stránek společnosti Linotype se vám (pokud to máte povoleno v nastavení) automaticky připojí obraz instalačního disku. Instalace samotná je přesně podle Apple HIG (Apple Human Interface Guidelines) - přetáhnete jedinou ikonku programu do složky Aplikace. Při prvním spuštění se vám spustí průvodce, pomocí kterého uděláte několik základních nastavení.
Z těch zajímavých doporučuji nastavit zejména "Manage fonts by Copy". Tím programu umožníte, aby při instalaci nových písem vytvořil vždy jejich kopii ve vlastní složce, která je v domovském adresáři každého uživatele.
Další krok vám také umožní instalaci doplňků pro grafické aplikace od Adobe a QuarkXPress, které umí automatickou aktivaci písem.
Práce s programem
Domnívám se, že po krátkém používání programu FontExplorerX vám bude vše jasné. Kromě všeobecně známých funkcí, které nabízejí i ostatní konkurenční programy, jako je umisťování písem do pevně daných složek, jejich aktivace a deaktivace umí FEX vytvářet tzv. Chytré sady, tedy sady písem s dynamickým obsahem, tvořeným logickou podmínkou. Uživatelé Mac OS X Tiger tuto možnost znají z Finderu, iTunes, iPhoto nebo Mailu. Zajímají-li vás všechna písma, která máte nainstalovaná a která vytvořil Robert Slimbach, není nic snazšího - stačí vytvořit pravidlo Designer contains Robert Slimbach a je to. Velmi zajímavou alternativou je označování písem visačkami, například podle projektů nebo zákazníků. Písma můžete také hodnotit stejným způsobem jako v iPhoto pomocí hvězdiček.
A teď jsem se konečně od těch drobností dostal k podstatnějším výhodám.
- FEX vám standardně nedovolí nainstalovat jedno písmo vícekrát. Kdo neví, o čem mluvím, je šťastný člověk :) Pokud se o to přeci jen pokusíte, zobrazí varování, ve kterém je řada voleb, jak chcete s touto situací naložit
- zobrazuje PostScriptová písma, u kterých chybí jeden nebo více souborů
- umožňuje zobrazit zadaný text pomocí písem, které sice nemáte k dispozici, ale jsou dostupné na webu Linotype
U této vlastnosti bych se rád zastavil. Procházení písem pomocí kategorií na webu Linotype je výborná věc v případě, že hledáte třeba inspiraci na nové logo. Dejme tomu, že chceme udělat logo s textem Semiramis. Víme, že budeme chtít použít třeba kaligrafické písmo, ale žádné, které máme nainstalované, se nehodí. S použitím FEX není nic snazšího. Stačí kliknout na ikonku Store, vybrat Browse, Categories, Caligraphy a zvolit několik písem. Do textového pole napíšeme Semiramis a je to. (Ze zobrazených je mému srdci nejbližší Gavotte Regular)
Jak je to s češtinou
Logická otázka je, jak je to s češtinou? Bohužel, musím vás zklamat, čeština, přesto že je hotová od verze beta 3, není dostupná. Zda někdy bude součástí programu, je otázka, na kterou nedokážu odpovědět. Linotype v danou chvíli věnuje veškerý čas vývojářů práci na verzi pro Windows.
Obsah seriálu (více o seriálu):