Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Mac OS X 10.2: Předvolby
5. září 2002, 00.00 | V Jaguaru se změnila řada věcí také v oblasti nastavení, dneska se na všechny tyto novinky v aplikaci System Preferences podíváme.
Částí systému, kde najdeme mnoho změn, jsou předvolby systému, neboli System Preferences. Všechny důležité změny si projdeme, na jejich praktické následky (především v oblasti síťování) se podíváme příště.Ne všechny ovládací panely vidíme vždy - některé jsou k dispozici pouze po připojení vhodného hardware - týká se to panelů Bluetooth pro nastavení této technologie (objeví se po zasunutí převodníku do počítače) a panelu Ink pro nastavení technologie rozpoznávání písma Inkwell, ten se objeví pro změnu po připojení tabletu Wacom.
Desktop
Kromě (tradičně) nových obrázků na ploše je zde změna pouze minimální - uživatel si nyní může nastavit automatickou změnu pozadí plochy - buď při každém probuzení či restartu, nebo v časovém intervalu. Minimální časový interval je 5 vteřin, ale nebojte se, není to nácvik na epilepsii, plocha se mění efektními přechody jako například i screensaveru.
Dock se dočkal v Jaguaru pouze minimálních změn, v předvolbách nejsou dokonce žádné...
General
V této položce, kde se nastavují všeobecné předvolby vzhledu, najdeme nově možnost nastavení úrovně vyhlazení písma - pokud budete testovat, tak rozdíl se projeví až po restartu aplikace. Osobně mi na Apple LCD postačuje standardní nastavení pro CRT, výsledky nastavení pro LCD mi připadaly již příliš mohutné.
International
Nastavení zůstávají v podstatě shodná, v záložce Input menu (tedy menu klávesnic) se nyní přehledněji řadí zapnuté klávesnice a je možné zapnout tzv. Character Pallete, kterým lze vkládat v podstatě libovolné znaky - tak trochu po způsobu PopCharu, který je však pro běžné použití určitě efektivnější.
Login Items
Nyní samostatný panel pro nastavení aplikací, které se po přihlášení uživatele mají spustit. Bohužel stále trvá, že po přesunutí aplikace dojde ke znefunkčnění nastavení.
My account
Do tohoto panelu se přesunuly všechny volby, které může uživatel ovlivnit v rámci hlavního nastavení svého účtu - heslo, ikona (zobrazuje se v logovacím panelu) a přiřazení své vizitky v rámci Address Booku.
Screen Effects je přejmenovaný Screen Saver, Apple také přidal jeden nový modul, Flurry.
Bluetoothu jsme se věnovali v několika samostatných článcích, takže pro podrobnosti vás odkážeme sem.
CD & DVDs
Zde je možné nastavit chování systému po vložení prázdného nebo nahrané média.
V panelech ColorSync, Displays a Mouse nepozoruji žádné změny, v panelu Sound přibyla volba vypnutí zvukového upozornění na změnu hlasitosti klávesami na klávesnici. V Jaguaru je mnoho změn například v oblasti podpory zvuku "pod kapotou" - ty využijí především profesionální programy.
Energy Saver
Jednou z novinek je oddělené nastavení pro zastavení disku - již není v minutách, ale jako volba "zastavit disk když to je možné". Další změny se projeví na přenosných počítačích, i když podle prvních zpráv je například spánek náročnější než byl u 10.1 - baterie se přes noc vyčerpá víc.
Ink
Zde je možné provést nastavení služby Inkwell, což je rozpoznávání psaného písma na tabletech. Bohužel je podporovaná pouze západoevropská znaková sada, takže s češtinou máme smůlu. Inkwellem lze psát buď v libovolné aplikaci, které podporuje vstup textu, nebo ve speciálním editorku. První pokusy dopadly rozporuplně, Inkwell si poradil s mým disgrafickým rukopisem střídavě úspěšně.
Keyboard
Poměrně důležitou novinkou je možnost ovládání přes klávesnici všech aplikací a prvků rozhraní, nejen aplikací v Cocoa, jako u 10.1. Mimochodem, pokud si u běžných dialogu všimnete "zářícího" modrého orámování některého prvku, znamená to, že můžete tabulátorem přecházet mezi jednotlivými prvky, aktivace prvku se provede mezerníkem.
Internet
Zde vévodí změna iTools na .Mac. Z nastavení vypadly News (usenet), zato je tu nová záložka, které ukazuje stav vašeho iDisku - kolik je zaplněno, je možné přikoupit místo, nastavit ochranu některé části heslem a podobně.
Sharing
V tomto panelu nastaly důležité změny, jak v možnostech tak především funkční. Praktickým použitím novinek v síťové oblasti se budeme věnovat v samostatném článku, zde tedy pouze telegraficky: velmi snadno se nyní aktivují různé typy sdílení - kromě funkcí z Mac OS X 10.1 tu najdeme nově možnost sdílení souborů s WIndows sítěmi a možnost sdílení tiskáren. Dále je zde záložka pro nastavení jednoduchého osobního Firewallu a také možnost sdílení připojení k Internetu s dalšími počítači na síti.
Accounts
Správa uživatelů je jednak jednodušší, ovšem také poskytuje více možností a funkcí. Kromě standardních nastavení je nyní možné pro každého uživatele definovat základní pravidla použití systému, vnutit jednoduchý "klikací" Finder a především také mu dovolit používat pouze vybrané aplikace. Kromě toho v nastaveních uživatele nutné zvlášť povolit, pokud se má moci připojovat na Mac OS X přes Windows sdílení z Windows.
Classic
Konečně je možné vybrati si z více systémů Mac OS 9 na jednom disku. Kromě toho je v případě spuštěného Classicu také přehled o aktivních aplikacích a procesech, včetně jejich paměťové náročnosti.
Software Update
Novinkou je možnost zobrazení, jaké updaty byly prostřednictvím této systémové služby na počítač instalované.
Universal Access
Apple tradičně věnuje pozornost usnadnění používání počítače pro uživatele s omezeními, novinkou v Jaguaru je přehlednější uspořádání a především velmi dobře funkční lupa, včetně možnosti nastavení inverzního zobrazení.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Mac OS X 10.2: Instalace a kompatibilita
- Mac OS X 10.2: Podpora češtiny
- Mac OS X 10.2: Finder a Dock
- Mac OS X 10.2: Předvolby
- Mac OS X 10.2: sdílení a síťování
- Mac OS X 10.2: Address Book