Macworld 2006: iWeb - spojení iLife aplikací s internetem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Macworld 2006: iWeb - spojení iLife aplikací s internetem

16. ledna 2006, 00.00 | Novým programem v balíku iLife je iWeb, který slouží jako určitý most mezi ostatními aplikacemii jako je iPhoto, iMovie či GarageBand a internetem, respektive službou .Mac. iWeb se vyznačuje především jednoduchým ovládáním, připravenými tématy a provázaností s dalšími programy. Vytvořit vlastní webové stránky s blogem je doslova otázkou několika minut.

Za podporu on-line zpravodajství z veletrhů CES a Macworld 2006 děkujeme našim partnerům:

Apple   DTPObchod
Fomei   MacZone

Vzhledově se jedná o určitou kombinaci iPhoto a Pages respektive Keynote. Levá část hlavního okna slouží jako seznam všech stránek, v pravé části je vidět náhled webu a tlačítka ve spodní části slouží k vyvolání dostupných funkcí a ovládání. Samotná filozofie iWebu je zcela jednoduchá - uživatel má na výběr z několik témat (vzhledů) webu, stačí si vybrat design, který se hodí k danému účelu a pustit se do programování, promiňte, do přetahování jednotlivých fotek, videí a textů do připravené šablony. iWeb nevyžaduje po uživatel znalost programování v HTML, CSS či javascriptu - vše zařídí sám, uživatel se plně může soustředit na obsah a formu nechat na iWebu. Stejná filozofie je vidět i u Pages či Keynote. Dá se předpokládat, že v brzké době bude možné na internetu zakoupit další témata od třetích výrobců.

iWeb nabízí dvanáct různých vzhledů webu a každý z nich má připraveno šest typů stránek (Welcome, About Me, Photos, Movie, Blog a Podcast). Každá strana má přizpůsobený vzhled danému obsahu - Photos je učena primárně jako album fotek, zatím Welcome je vstupní stránka s obrázkem v horní části a textem v dolní části. Není problém udělat web, který bude obsahovat třeba 20 stránek fotek a jednu úvodní stranu, nebo naopak udělat jen web s deseti stránkami v podobě blogu.

Blog funguje jako samostatná část webu, která umožňuje jednoduchým způsobem přidávat stránky s vlastními texty. Na rozdíl od ostatních stránek webu má úvodní stránka blogu odkazy na všechny příspěvky. Pokud netušíte, co to takový blog je, tak vězte, že se jedná o "internetový deníček" - majitel blogu má vlastní web, kam přidává své příspěvky, názory, články - záleží na zaměření takového blogu. Zpravidla je důležité, aby editace blogu a přidávání příspěvků bylo co nejjednodušším, jinak řečeno, aby se nejednalo o složitý redakční systém, ale aby uživatel mohl bez komplikací a v rychlém čase přidat příspěvek. Blogy jsou oblíbené především v zahraničí, ale i u nás existuje slušná řádka lepších i horších blogerů. V každém případě blogovat je v dnešní době moderní a iWeb je jeden ze způsobů, jak využít web pro vlastní prezentaci (fotografie, video, hudba) a pro psaní vlastních komentářů v podobě blogu. Zatímco jako samostatný blogovací nástroj by se iWeb asi neuchytil - je zde příliš velká konkurence online nástrojů (blogger.com, bloguje.cz a podobně) - ve spojení s prezentací vlastní tvorby se iWeb jeví jako jednoduchý a výkonný nástroj.

iWeb je naplněn řadou příjemných funkcí - například po vložení obrázku je možné jej ještě editovat přes stejnou paletku jako v iPhoto, ale přitom nedochází ke změně originálního obrázku, který zůstává zachován. Navíc lze u obrázků zapnout "odrazy" (reflection) - u fotky se pak ve spodní části vytvoří odraz, podobně jako je tomu u iChatu při videokonferenci. iWebu nečiní problém vytvořit RSS kanál, přihlásit podcast do iTunes, vkládat hyperlinky (na obrázky či text). Stejně bezproblémově lze do stránky vkládat objekty (shapes) v podobě různých tvarů - oválek, hvězda, kruh, obdélník a podobně (ala Keynote). U takovéhoto objektu lze měnit barvu, tloušťku a barvu okraje, nadefinovat vržený stín a průhlednost.


Program iWeb má vlastní soubor v domovské složce/Library/Application Support/iWeb, když uživatel vytváří nový website, iWeb se nezeptá, kam chce obsah uložit, vše dělá automaticky a updatuje pouze svůj soubor nezávisle na tom, na kolika webech uživatel zrovna pracuje. Všechny weby se zobrazují v levém sloupci jako samostatné složky, není možné mít v jednom okně otevřený vlastní blog a v druhém web, který uživatel vytváří například jako soukromé stránky věnované hudbě. Zvolit lze pouze složku, kam se celý web exportuje v podobě html (pokud není využívána služba .Mac). iWeb tak lze využívat jako program na tvorbu WWW stránek, které jsou následně nahrány na vlastní webový server, je ovšem nutné počítat s tím, že není možné stránky zabezpečit heslem, není integrováno počítadlo přístupů a stejně tak vylepšené Slideshow je nutné oželet. Všechny tyto funkce lze využít pouze v kombinaci se službou .Mac.

Vytvářet vlastní web je stejně snadné jako dělat dokument v Pages. Stačí pouze jednotlivé bloky textu přetáhnout myší do zvolené pozice, vložit obrázek z iPhoto, video, či vlastní skladbu z GarageBandu. iWeb je pro všechny tyto akce připraven a nečiní mu žádné problémy. Stejně tak lze definovat velikost písma, font, barvu a podobně - iWeb následně podle vlastního uvážení nechát text textem a nadefinuje CSS styly, nebo z něj udělá obrázek (to se asi webdesignérům moc líbit nebude).

Applu se podařilo programem iWeb zareagovat o rostoucí zájem o blogy a o obecný přesun obsahu na internet. Nejedná se o propracovaný nástroj jakým je například Dreamweaver, ale spíše o jednoduchý drag-and-drop editor. Uživatel na pracovní plochu iWebu přesune všechny objekty, které na stránce chce mít, upraví je, přidá texty a nechá iWeb, aby připravil výsledný kód. Testovací web jsem vytvořil během pár minut a nenarazil jsem na žádný problém s funkčností programu iWeb. Ale abychom jenom nechválili - iWeb používá hodně grafických motivů, a tudíž samotná složka s výše uvedeným webem má 7,5 MB a rozhodně není optimalizovaná na české linky (broadband u nás pořád znamená něco jiného než za hranicemi). Ty se standardně řeší pomocí CSS a buďto si uživatel dá tu práci a otestuje si jednotlivé fonty s českými znaky na Macovi i PC, nebo si po exportu ručně upraví CSS soubor, což není zrovna nejjednodušší cesta jde zcela mimo samotnou filozofii iWebu. Uvidíme, jak se k optimalizaci postačí čeští vývojáři, pokud by se podařilo upravit témata pro naše podmínky, měl by český uživatel o potencionální problém méně. Stránky jsou kódovány v unicode (utf-8).

Další otázkou je zpracování výsledného kódu a jeho korektní zobrazení v prohlížečích. Zde se kvalita iWebu teprve projeví v závislosti na využívání nových majitelů balíku iLife'06. V každém případě je vložení vlastního obsahu na .Mac server otázkou chvilky a web lze publikovat doslova jedním kliknutím. Pokud .Mac službu zaplacenou nemáte, není problém si nechat obsah webu vyexportovat a následně nahrát na vlastní WWW server (zde je nutné si dát pozor, aby nedošlo k překódování). Program iWeb je součástí balíku iLife'06, který Apple nabízí za 79 USD nebo s novým počítačem zdarma.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: