Jak Maca nakonfigurovat, než jej připojíme k televizi? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

Jak Maca nakonfigurovat, než jej připojíme k televizi?

20. září 2006, 00.00 | Zapojení vašeho Maca do systému v obývacím pokoji není tak složitá záležitost a již jsme se ji věnovali v minulých dílech. Co ovšem není dobré podcenit je příprava softwaru a nastavení operačního systému. Této části se budeme věnovat v dnešním díle seriálu, který je zaměřen na domácí media centrum od Apple.

Jestliže budete mít Mac připojeni ke klasické analogové televizi, není od věci si celé rozhraní počítače přizpůsobit tak, aby bylo co nejlépe čitelné. Zde uvedené rady se budou hodit i pokud používáte LCD či plazmovou obrazovku nebo projektor. Při použití vyšších rozlišení se mohou stát ikonky či texty nečitelné a proto si ukážeme postupy, jak si Mac OS X v tomto směru přizpůsobit.

Přibližte si obrazovku!

Základní nastavení naleznete v System Preferences v záložce Universal Access. Zde lze nastavit přiblížení celé obrazovky podobně jako je možné si zvětšit a přiblížit fotografie třeba v programu Náhled. To využijete především když je text na displeji příliš malý a vy jej potřebujete zvětšit, ale zrovna tak se vám může tento trik hodit, pokud koukáte na širokoúhlý film a chcete z 16:9 udělat 4:3. Stačí si film "přiblížit" a dostat poměr stran, který vám vyhovuje - to je samozřejmě za cenu ztráty okrajů, což je ovšem jev, který ve filmech v televizi vídáme běžně. Přiblížení obrazovky lze dobře použít i při sledování videí přímo z webových stránek - jejich přiblížením získáte pocit promítání přes celou stránku (třeba na youtube.com).

V předvolbách lze nastavit klávesové zkratky pro zoom (osobně mi vyhovovalo F9 a F10) neboť tuto možnost práce s obrazovkou využívám u domácího media centra celkem často a potřebuji ji mít lehce přístupnou). V Options doporučuji věnovat pozornost poslední volbě dole a to je, jak se má systém při přiblížení chovat - zda má sledovat myš při každém pohybu, nebo pouze když se ukazatel dostane až k hraně obrazovky. Vše je o tom, co preferujete, v každém případě se nebojte experimentovat a najít si vlastní ideální nastavení. Dalším vylepšením může být zvětšení kurzoru myši. To lze nastavit opět v záložce Universal Access v sekci Mouse, kde lze v dolní části pomocí posuvníku měnit velikost ukazatele.

V předvolbách systému není od věci ještě zkontrolovat ještě záložku CD & DVD, kde lze nastavit, jak se má počítač chovat po vložení audio CD či DVD do mechaniky (například spustit DVD Player). Stejně tak nastavení, kdy se má počítač uspat a zda má být vůbec spuštěn spořič obrazovky je dobré v systémových předvolbách zkontrolovat. K obrazovce jako takové lze jen doporučit rozumné pozadí (šedá nebo černá barva) a eventuálně nastavit velikost písma a ikonek. Stačí ve Finderu zvolit okno a stisknout Jablíčko-J a v panelu, který se zobrazí, nastavit vše potřebné. Ten se používá i pro nastavení plochy (což je de facto samostatné okno) a můžete si tak zvolit velikost ikon a písma i na ploše. Opět u klasické televize je lepší volit větší velikost kvůli horší čitelnosti, u plochých obrazovek záleží především na vzdálenosti, která vás při sledování a práci s počítačem od ní dělí.

Nemělo by být zapomenuto ani na maximální zjednodušení práce s celým systémem - k tomu mohou sloužit programy, které byly zmíněny v článku o dálkových ovladačích - ty umožňují spouštět řadu programů přímo za použití dálkového ovladače bez potřeby dotknout se klávesnice. Dalším vylepšením může být instalace programu Xkeys, který dovoluje přiřadit klávesám F1-F11 v kombinaci s tlačítky Jablíčko, Alt, Ctrl a Shift spouštění zvolených programů, otevírat složky či dokumenty. Často používané soubory tak můžete spouštět stisknutím jednoho tlačítka z bezdrátové klávesnice. Xkeys navíc dovolují k jedné klávese přiřadit otevření více souborů najednou.

Webové stránky

Pro jednodušší procházení internetu vám mohu doporučit prohlížeče DeskBrowse a nebo ještě lépe slibně vypadající beta verzi Shiira 2.0. Vedle řady funkcí disponují oba dva programy zobrazením v režimu Full-screen, tedy přes celé okno. To je při procházení webových fotogalerií nebo třeba při prohlížení filmů na YouTube mnohem příjemnější a zvláště v obývacím pokoji se ztrácí pocit používání počítače a uživatel není rušen okolním menu a ikonami na pozadí.

V příštím díle se podíváme na to, jak získat maximum obsahu pro vaše domácí centrum. Povíme si, jak si poradit s podcasty a jaké jsou možnosti online videa.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: