Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zábava
Ještě než Maca do obýváku zapojíme...
21. července 2006, 00.00 | Ačkoliv byste mohli Mac mini připojit do televize těsně po vyndání z krabice, je lepší rozvrhnout síly a samotný stroj pořádně připravit a nainstalovat vše potřebné, abyste v obýváku Mac používali primárně pro zábavu a nikoliv pro nastavování a ladění služeb.
V první řadě je nutné zjistit, jak Mac do televize připojíte. Pokud máte novější televizi či Apple Cinema Displej, pravděpodobně nebudete potřebovat žádnou redukci pro video výstup a postačíte si s DVI rozhraním. V opačném případě je nutné zajistit redukci z DVI (Mac mini) do rozhraní, kterým disponuje televize. Vzhledem k tomu, že jsem ve svém obýváku žádnou LCD ani plazmovou televizi nenašel, bylo pro mě nejjednodušším řešením připojit televizi přes S-Video, respektive SCART (ve vašem případě se může jednat o tzv. HDMI - redukci není problém pořídit ve specializovaném obchodě či na internetu). Do Mac mini jsem musel dokoupit redukci z DVI na S-Video/Cinch, kterou se mi podařilo pořídit za 600,- Kč v Maximacu (v době pořízení nejnižší cena, co jsem našel). Do této redukce jsem zapojil kabel pro připojení k televizi. Ten měl na jednom konci standardní SCART, na opačném S-video (video) + Cinche (audio). S-video koncovka šla přímo do redukce k DVI, Cinche jsem přes další redukci změnil na standardní audio jack zapojil do Mac mini. Vzhledem k tomu, že jsem chtěl mít audio výstup veden jak do televize, tak do věže, použil jsem Belkin Splitter, který vám umožní zapojit do audio výstup najednou dvě externí zařízení (věž a televizi).
Pokud máte doma domácí kino s podporou vícekanálového zvuku, můžete využít digitálního audio výstupu, kterým Mac mini disponuje. Jestliže stejně jako já používáte doma vedle televize i projektor, je dobré dopředu zjistit, jaké vstupy váš projektor má. Ideální je použít právě DVI či VGA pro kvalitnější zobrazení a především kvůli ostrosti, která je u použití S-Videa či kompozitního signálu mizerná. Mac mini je dodáván s redukcí na VGA kabel a připojení na projektor je tedy triviální záležitost a postačíte si s delším VGA (nebo DVI) kabelem. Z vlastní zkušenosti doporučuji investovat čas do správného nastavení barevného podání barev na projektoru. U některých modelů je lepší spustit program SuperCal a obraz zkalibrovat (a vytvořit si nový profil) tak, aby barevné podání filmů bylo příjemné. Výše zmíněnou aplikaci mohou vřele doporučit - nejedná se o náhradu kalibrační sondy, ale nabízí více možností, než standardní kalibrace v systému. Při připojení přes S-video je zpravidla barevné podání korektní a stačí eventuálně ladit jas/kontrast/teplotu barev přímo na televizi nebo projektoru.
Zde jsem se snažil najít ještě řešení, které by mi umožňovalo mít do počítače zapojené dvě externí video zařízení (TV a projektor) a mít možnost mezi nimi přepínat (ideálně přes dálkové ovládání). V tuto chvíli to řeším tak, že prostě přehazuji kabely, což bych do budoucna rád změnil - pokud je mezi čtenáři nějaký videoprofesionál, jež by mi a dalším čtenářům dokázal takové zařízení doporučit, budu vám vděčný.
Má další investice směřovala do nákupu externího pevného disku Lacie, který vzhledově ladí k Mac mini a který z mého pohledu má několik výhod:
- je tichý
- je dělaný na míru Mac mini
- připojuje se přes FireWire a funguje zároveň jako FireWire hub
- je možné jej lehce otevřít a vyměnit pevný disk (zde je nebezpečí, že přijdete o záruku)
- umí se sám uspat, pokud je Mac mini vypnutý/uspaný
V každém případě na trhu existuje řada rámečků a pevných disků, které k Macu přes USB či FireWire připojíte a pokud nebudou vzhledově ladit k počítači, dají se snadno schovat, aby nebyly vidět. Osobně považuji za důležitou vlastnost "uspání" pevného disku, aby neustále nejel na plný výkon, což bohužel levnější externí rámečky dělají a je nutné je ručně vypínat. Externí disk Lacie jsem pořídil na Pixmania za něco málo přes 2000 Kč s 80 GB diskem, jež jsem následně nahradil 300 GB diskem, který jsem již doma měl.
Přípravu síťových rozvodů jsem zmiňoval již v předchozím díle, takže jenom krátce - principiálně si vystačíte s AirPort sítí a tudíž se zbavíte investice do kabeláže, ovšem musíte počítat s tím, že větší objem dat budete muset přenášet jiný způsobem, než vzduchem - kvůli menší rychlosti. Pokud vám nevadí ani tato nevýhoda, není nutné síť řešit. Já jsem z principu chtěl mít obsah Mac mini a ostatních počítačů všude přístupný pokud možno co nejrychleji a tudíž jsem do rozvodů investoval. Výhodou je, že si film z jednoho počítače můžete pustit na jiné stroji bez nutnosti kopírování a čekání. Zpravidla stačí 100Mbit rozvod, do budoucna a pro HDTV obsah je lepší rovnou si zařídit 1GB síť - zde také záleží, kolik počítačů doma máte a kolik jich je najednou připojených. Jestliže máte jen Mac mini a přenosný počítač, pravděpodobně vám bude stačit i AirPort, pokud jste celou rodinu včetně babičky a dědečka vybavili počítači a chcete jim nabídnout domácnost z 21. století, investice do kabeláže se asi nevyhnete.
Intel Mac mini disponuje čtyřmi USB porty, což je dostatečné množství pro zapojení řady periférií. Jestliže dopředu víte, že vám to nebude stačit, je dobré investovat do USB hubu - ať už nějaký levnější za pár korun, nebo například řešení přímo k Mac mini od Belkinu.
Další dobrou investicí je nákup bezdrátové klávesnice a myši - buď můžete použít tu, co nabízí Apple (bohužel zatím není na trhu bezdrátová Mighty mouse), eventuálně jakoukoliv klávesnice PC produkce. Mě osobně se nejvíce líbila klávesnice Belkin MediaPilot, která je k Home Media PC určená a má řadu výhod (například pomocí ní můžete ovládat nejenom počítače, ale i televizi, věž a další zařízení).
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Mac v obývacím pokoji
- Ještě než Maca do obýváku zapojíme...
- Jak Maca nakonfigurovat, než jej připojíme k televizi?