Pojďme si hrát... s GarageBandem! (24) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

Pojďme si hrát... s GarageBandem! (24)

10. května 2006, 00.00 | Máte rádi muziku, ale vždycky jste se báli něco si s ní začít? Třeba proto, že máte starší počítač? Žádná potíž - Kakaxa vám dnes poradí, jak to udělat, abyste si s GarageBandem mohli hrát i vy.

Co dělat, když váš počítač nestíhá?

Dnešní článek je pro všechny ty, kterým pije krev následující hláška:

nepřehráno

Takže, co dělat?

1. Dejte si pohov. Nepanikařte. GB často napoprvé hodí tuto hlášku, a když zkusíte pokračovat, vše funguje...

2. Dejte svému počítači náskok (větší vyrovnávací paměť - buffer): Preferences > Audio/MIDI - Optimize for Maximum number of simultaneus tracks. Nevýhodou je, že vše slyšíte se zpožděním, což ale vadí pouze pokud nahráváte.

3. Dejte svému počítači vydechnout: vaše stopy mohou obsahovat množství efektů, které musí počítač neustále vypočítávat. MIDI (Software Instrument) stopy k tomu navíc musí vytvářet zvuk syntézou zcela od počátku. Na všech stopách, kde už pravděpodobně nebudete s regiony hýbat, klepněte na tlačítko se zámkem.

uzamknout

Když potom spustíte přehrávání, GB projede všechny regiony na stopě včetně efektů a zvuků. Při dalším přehrávání pak začne používat tento nový neviditelný audio soubor. V GB se tato funkce jmenuje Lock - uzamknout, v jiných SW se označuje jako Freeze - zmrazit.

 

Tip: Další možností je nepoužívat MIDI nástroje vůbec. Co se zelených MIDI smyček týče, vytvořte si nejprve prázdnou audio stopu [apple-shift-N] a když na ni zelenou smyčku přetáhnete, změní se zázrakem v modrou. Jak je to možné? MIDI smyčka je totiž ve skutečnosti audio smyčka, která navíc obsahuje i MIDI noty a informace o nastavení zvuku.

MIDI na audio

Nastálo lze toto chování zadat v Preferences > Loops - Adding Loops to Timeline - Convert to Real Instrument. Tažením zelené smyčky na časovou osu potom vytvoříte audio stopu a smyčka použije svůj již nahraný audio obsah.

MIDI nastálo

4. Dejte svému počítači rychlý hardisk. Pokud můžete, nahrávejte na jiný disk, než na kterém je systém a aplikace, pořiďte třeba externí, preferujte FireWire oproti USB rozhraní.

5. Dejte svému počítači co nejvíc RAM paměti. Především všechny smyčky se přehrávají z RAM, stejně tak MIDI nástroje, které používají samply (piano, bicí).

6. Dejte svému hardisku co nejvíce volného prostoru, aby se soubory nefragmentovaly.

7. Vypněte efekty, které nepotřebujete. Všímejte si, které efekty zatěžují počítač více. Je to např. simulace kytarové a basové aparatury, reverb, kompresor/limiter. Oproti tomu vypnutím ekvalizeru či echa mnoho nezískáte.

amp simulation

8. Dočasně vypněte méně důležité stopy. Pokud hledáte a experimentujete, můžete mít stop zakrátko desítky. Zkoušejte varianty.

Klepněte na tlačítko s reproduktorem a stopa přestane počítač zatěžovat. A přehrávací hlava, rozpálená do ruda, zase vychladne a zbledne...

přehrávací hlava

mute

spl-2

 

Tip: Je to, mimochodem, lepší i z hudebního hlediska. Rozdělte si práci na dvě části:

1. kreativní: plácejte, co vás napadne, nestyďte se ničeho, nebojte se vlka nic...

2. kritickou: podívejte se na svou skladbu cizíma očima, rozdělujte, zkracujte, přehazujte, vypínejte, vybírejte, vyhazujte...

 

Ale vždyť mi to včera hrálo?!?

Jestliže tuto hlášku obdržíte u skladby, kterou jste na stejném počítači dříve bez problémů přehrávali, pak může být důvodem:

1. Právě probíhající Kernel Task - OS X - přesvědčit se o tom můžete v aplikaci Activity Monitor (/Application/Utilities), případně jiný proces, synchronizace s .mac nebo vaším mobilem - kdo ví, co dělá, může proces ukončit, my ostatní raději počkáme, až skončí.

monitor

2. Pokud slyšíte zuřivou práci hardisku, aniž byste cokoliv dělali, tak máte málo volného místa na disku, spustili jste mnoho aplikací a dlouho nerestartovali. Můžete mít RAM paměti, kolik chcete, stejně se vám disk po delší době zaplní. Některé aplikace totiž používají několikanásobně víc paměti virtuální (dočasně zabraný prostor na disku) než fyzické. A různé vyrovnávací paměti (cache) dosahují velikosti několika GB.

Stačí se odhlásit a přihlásit (já na svém PowerBooku s 60GB HD tak získám 2 a víc GB).

3. Něco jste od minule změnili - nainstalovali Widgetky (to jsou superžrouti virtuální paměti!) nebo utilitku, která pracuje na pozadí a neobjevuje se v doku, zapnuli Bluetooth, je přihlášený také další uživatel atd.

widgetky

___________________________________________________

Nahrajte si svoji vlastní skladbu! Pokračujte s Dubeckým, třeba to dokážete lépe než on! Na konci tutorialu vaše skladby v redakci zhodnotíme a ten nejlepší z vás pak může strávit den v profesionálním nahrávacím studiu 3bees (bez dalších podmínek) zcela zdarma!

Pokyny pro export skladby:

- Z GB skladbu pošlete do iTunes: File > Export to iTunes
- v iTunes nastavte předvolby: Preference > Advanced > Importing-AAC-custom-128kbps stereo
- skladbu zkomprimujte: označte ji, zvolte Advanced > Convert Selection to AAC
- zobrazte si ji ve Finderu: označte zkonvertovanou skladbu a zvolte File > Show Song File
- z Finderu ji přetáhněte na ikonu Mailu (či jak jste zvyklí) a pošlete ji na

Příště: Dubiho tutorial 11 - Jak si vytvořit vlastní smyčku

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: