Pojďme si hrát... s GarageBandem! (5) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

Pojďme si hrát... s GarageBandem! (5)

4. května 2004, 00.00 | Máte rádi muziku, ale vždycky jste
se báli něco si s ní začít? Nenene,
žádné nahrávání, já vám přece nic
takového
nesliboval, dneska si budeme hrát
se smyčkami. Správně Dubecký, smyčka
patří na krk...

Dneškem začíná ta záživnější část naší výuky, praxe. Kdo si něco zapamatoval z Prohlídky vybavení, jako když to teď najde, kdo ne, bude muset hledat v předchozích lekcích.

Smyčky aneb jak vytvořit skladbu bez nahrání jediné noty

(V textu psaném kurzívou naleznete některé zpřesňující a detailní informace, tipy, rady a zajímavosti, které každý správný "Garážbenďák" prostě musí znát.)

 

Nová skladba

Tento dialog se objeví při prvním otevření GB a při vytvoření každé další skladby. GB pro vás ve vašem domácím teritoriu vytvořil ve složce Music složku GarageBand.

Dále vám nabízí hodnoty tempa, dělení taktu a tóniku. Tato nastavení můžete pro začátek ignorovat, lze je později kdykoliv změnit.

(Když budete vytvářet novou skladbu, nezavírejte před tím tu starou. GB se totiž chová podle filozofie - jsem aplikace s jedním oknem a bez okna jsem já nešťastná úplně k ničemu - takže se bez pardonu ukončí a musíte pak přestát poměrně dlouhou inicializaci při novém startu.)

 

Jak se dostat ke smyčkám

GB si bohužel nepamatuje poslední velikost svého okna, takže nejprve je nutné klepnout na zelenou, aby se vám okno rozprostřelo po celé ploše.

Prohlížeč smyček otevřete klepnutím na tlačítko s okem vlevo dole [apple-L].

(Tažením za černý pruh si okno smyček můžete zvětšit. Najednou objevíte tlačítka, o kterých jste dříve neměli ani potuchy.)

 

Výběr přes tlačítka

Každým tlačítkem vymezujete typ smyček, které vás zajímají. Začněme bicími: klepněte na Drums (druhý sloupec zleva nahoře).

Smyčku si přehrajete pouhým klepnutím na ni, stejně tak přehrávání zastavíte.

Dejme tomu, že jste fanoušci Country. Klepněte na Country a zkuste pár smyček. Že nejste fanoušci Country? Tak tlačítko zase klepnutím vymáčkněte a zkuste třeba World. Líbí?

(Smyčky si můžete prohlížet také přes zobrazení ve sloupcích - tlačítko zcela vlevo dole - kde se pohybujete podobně jako ve Finderu nebo v iTunes. K dispozici je též vyhledávací pole a volba smyčky podle charakteru dur či moll stupnice.)

 

Vložení smyčky

Smyčku (Drums + World = Exotic Beat 07) chytněte... a táhněte - do hlavního okna. Necpěte ji do již vytvořené stopy MIDI piana, vložte ji pod ni, dávejte pouze pozor na černou čáru, která ukazuje místo na časové ose.

Jakmile smyčku upustíte, GB pro ni vytvoří odpovídající stopu, s vhodnou ikonkou, názvem i efekty. To je servis, že!

 

Přesun a opakování smyčky

Pokud jste postupovali jako já, tedy záměrně chybně, máte teď smyčku až na druhém taktu. Chytněte ji a přesuňte na takt první.

Tažením za pravý horní roh necháte smyčku opakovat. Tažením za pravý spodní roh ji zkrátíte.

(Máte-li smyčku označenou - označuje se stejně jako ve Finderu: s klávesou [shift] k výběru přidáte/odeberete, můžete také chytit regiony do "lasa", klepnutím na záhlaví stopy označíte všechny regiony najednou - můžete ji potom na pozici přehrávací hlavy povelem Edit > Split [apple-T] rozdělit. Naopak spojit dva regiony můžete povelem Edit > Join Selected [apple-J]. Můžete ji též kopírovat a přesouvat pomocí standardních povelů Cut, Copy a Paste, kopírovat lze případně také přetažením s klávesou [alt].)

 

Žlutý režim opakovaného přehrávání

Klepnutím na tlačítko s točícími se šipkami [C] aktivujete režim Cycle, v kterém, ať posunute přehrávací hlavu kamkoliv, bude se přehrávat část pod žlutým proužkem, a to stále dokola.

To se nám teď bude hodit. Zkraťte žlutý pruh na délku dvou taktů, ke značce 3.

 

Přidání další smyčky

Klepněte na tlačítko Play [mezerník] a během přehrávání bicích si přes tlačítka v prohlížeči smyček vyberte nějakou basu. (Klepnutím odznačíte Drums nebo použijte tlačítko Reset.) Vložte ji pak na druhý takt skladby. Neprodlužujte ji.

(Hraje-li basa příliš nahlas nebo potichu, můžete si její hlasitost upravit táhlem dole uprostřed. Po vložení do hlavního okna potom nová stopa tuto hlasitost převezme. Šikovné, že?)

 

Zkrácení a přeladění smyčky

Smyčka, kterou jsem si vybral (Bass + Acoustic = Cool Upright Bass 03), je na 4 takty, jak ostatně v prohlížeči indikuje číslo 16, což je počet dob ve smyčce. A ve čtyřčtvrťovém dělení nám to dá zmíněné 4 takty. Vidíte, už umíte i teorii...

Vypněte režim Cycle [C] a tažením za pravý dolní roh smyčku zkraťte ke značce 3. Zbylý region pak s podrženou klávesou [alt] zkopírujte hned za něj.

Poklepejte na druhý region a ejhle: dole nyní namísto prohlížeče smyček vidíte audio editor [apple-E]. Posunutím táhla Transpose na hodnotu 1 smyčku přeladíte o 1 půltón.

Přehrajte si výsledek. Zajímavé, že?

(Smyčky vám skáčou na správná místa díky zapnuté mřížce [apple-G]. Její rozlišení se dá ručně změnit klepnutím na ikonku měřítka v pravém rohu časové osy. Doporučuji ale ponechat zaškrtlý režim Automatic, v kterém se rozlišení mění podle zvětšení zobrazení celé časové osy - to se mění táhlem vlevo dole. Díváte-li se potom na smyčku zblízka, bude vám region při přesunu skákat po dobách v taktu, díváte-li se zdálky, tak po celých taktech. To je zvláště pro začátečníky velmi praktické a neznám žádnou aplikaci, která by to tak měla. A to jsou prosím hudební sequencery vyvíjeny víc jak desetiletí. Je to také typický příklad, jak inženýři z Applu dokážou vaši práci geniálně zjednodušit a maximálně tak zkrátit délku "osahávání" aplikace. Ano, přesně tohle je ono pověstné "User friendly", pro které je Apple platforma tak vyhledávána kreativními lidmi, kteří raději tvoří, nežli nastavují...)

 

Další smyčky a jejich rozvrstvení

Přidávejte, kopírujte a přesouvejte další smyčky, pohrajte si dle libosti.

(Připadá vám smyček málo? Krok č. 1: V předvolbách GB vypněte volbu "Filter For More Relevant Results" - to jich najedou přibylo! Krok č. 2: Pořiďte si Jam Pack! Krok č. 3 Kupte si další smyčky na webu! Krok č. 4: Nahrajte si vlastní!)

 

Základní mix a export hotové skladby

Táhly na jednotlivých stopách si upravte poměry hlasitostí, můžete pracovat i s umístěním ve stereu.

(Po klepnutí na zobáček v pruhu stopy [A] lze automatizovat hlasitost - dynamicky ji měnit v průběhu skladby. Také můžete tažením přes ukazatel tempa - výchozí je 120 úderů za minutu - celou skladbu libovolně zrychlovat či zpomalovat. A zábava nikdy nekončí...)

Povelem File > Export to iTunes potom celou skladbu skutečně smícháte, automaticky se vám otevřou iTunes, v kterých ji najdete pod playlistem s vaším jménem.

Můžete si přehrát i tu mou.

A zatrubte si k tomu fanfáru alespoň na pusu, protože tímto krokem jste překročili mýtický Rubikon - z pasivního posluchače, který jen čeká, co mu naservírují, jste se stali aktivními tvůrci. Jistě, nenahráli jste jedinou notu a fungovali jenom jako takový lepší DJ, ale lidičky - to je přece všechno zatím jenom začátek...!

P.S.: Všechny zájemce o GarageBand a nahrávání vůbec zveme na dvouhodinový seminář pořádaný zdarma studiem 3bees. Koná se v pondělí 10. května v 16:00 jako součást dnů otevřených dveří u příležitosti 10 let od založení.

Příště: Nahráváme!!!!

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: